Հարստության ավազաններ. Հայաստանի ջրամբարները
Հայաստանը հայտնի է իր քաղցրահամ ջրի պաշարներով (Սեւան, 100-ից ավելի համեմատաբար փոքր լճեր, շուրջ 9480 գետ, 80-ից ավելի ջրամբար, ստորգետնյա ջրեր), սակայն միաժամանակ տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որտեղից բարձր դիրքի պատճառով մակերեսային ջրերը միայն հեռանում են (եթե հաշվի չառնենք սահմանային Արաքսի ու Ախուրյանի՝ այլ երկրներից եկող վտակները, որոնք չեն մտնում ՀՀ): Արաքսի ու Կուրի ավազաններին պատկանող մեր գետերի ջրերը վերջնարդյունքում հայտնվում են մեզ ոչ բարեկամ արեւելյան հարեւանի տարածքում:
Ըստ ՀՀ բնապահպանության նախարարության՝ Հայաստանի ջրային ոլորտի հոսքի բալանսն այսպիսին է: Միջին տարեկան մուտքը 19,7 մլրդ խմ է (տեղումներ, սահմանային ջրեր, ստորգետնյա հոսք, այդ թվում՝ ներծծված ջրեր): Ելքի մեջ, որը նույնպես 19,7 մլրդ է, մեծ թիվ է կազմում գոլորշիացումը, ավելի քան 6 մլրդ խմ ջուր ՀՀ-ից դուրս է գալիս գետերով, որոնք ծնվում են տեղումներից ու ստորգետնյա ջրերի մի մասից, սահմանային ջրերը ինչպես գալիս, այնպես գնում են: Ստորգետնյա ջրերի մնացած մասն էլ արտահոսում է այն բանից հետո, երբ բնական կամ արհեստական ձեւով դուրս է գալիս մակերես՝ մարդու կարիքների համար:
Ստորգետնյա ջրերի մեր պաշարները գնահատվում են 4 մլրդ-ից մի փոքր ավելի: Իսկ մակերեսային պաշարների մեջ խոշորագույն աղբյուրը Սեւանա լիճն է, որը շուրջ 33 մլրդ խմ ծավալ ունի:
Ջրի հոսքի կարգավորման լավագույն միջոցները՝ ջրամբարներ
Ինչպես երեւում է վերը բերված աղյուսակում, սահմանային ջրերից ու գոլորշիացումից զատ, Հայաստանը տարեկան ունի 7,3 մլրդ խմ ջուր օգտագործելու հնարավորություն (գետային եւ ստորգետնյա ջրերի ելք): Սակայն մասնագետները (ճարտարագետ Գեորգի Գեւորգյան, «Հայջրնախագծի» ղեկավար Յուրի Ջավադյան) նշում են, որ կարողանում ենք օգտագործել առավելագույնը 2-2,3 մլրդ-ը: Մնացածը հեռանում է:
Սեւանի ռազմավարական նշանակության ջուրը եւ ընդհանրապես մեր երկրի մակերեսային ջրերը հնարավորինս արդյունավետ օգտագործելու համար Հայաստանում դեռ խորհրդային տարիներից ինտենսիվորեն կառուցել են կուտակման համակարգեր՝ ջրամբարներ: Այսօր մեր երկրում դրանց ընդհանուր տարողությունը շուրջ 1,4 մլրդ խմ է:
Բայց իրականում ջրամբարաշինությունը Հայաստանում սկսվել է ոչ թե խորհրդային տարիներին, այլ շատ ավելի վաղ: Ջրամբարի կարեւորագույն բաղադրիչը պատվարն է, որի միջոցով պատնեշվում է ջրի հոսքը՝ այդպես կուտակվելով թասի մեջ: Սովետական հանրագիտարանի համաձայն՝ մեր երկրում պատվարներ կառուցվել են դեռեւս մ.թ.ա. 4-րդ հազարամյակում: 3 պատվարներ հայտնաբերվել են Էջմիածնի շրջանում, որոնց բարձրությունը 2-3 մ է, երկարությունը՝ 150-300 մ: 336-343-ին կառուցված պատվարի հետքեր են հայտնաբերվել Աբովյանի տարածաշրջանում՝ Գողթ գետի վտակ Կիզիլ-Չայի վրա, որի բարձրությունը եղել է 9 մ, երկարությունը՝ 560 մ: Հետաքրքիր է, որ այս վերջին ջրամբարը մինչ օրս օգտագործվում է: Խոսքը Գեղարդավանքից արեւելք գտնվող Վիշապալճի կամ Վանքի լճի մասին է, որը նաեւ հայտնի է իբրեւ Գեղարդալճի ջրամբար:
Գեղարդալճի ջրամբարը (Վիշապալիճ)
Վերջնական կառուցված քանի՞ ջրամբար կա Հայաստանում: Այս հարցին ոլորտի մասնագետները տարբեր թվերով են պատասխանում. 72, 74, 76, 80, 87: Քարտեզագրելու ընթացքում հասկացանք, որ դրանք, այդուհանդերձ, 80-ից ավելին են (կառուցված ու անավարտ ջրամբարներին կանդրադառնանք մեկ այլ հոդվածում): Սրանցից 6-ը (Սպանդարյան, Տոլորս, Անգեղակոթ, Շամբ, Ախպարա, Արգել) էներգետիկ նշանակության են (առաջին 4-ն օգտագործվում են Որոտանի կասկադի, իսկ մյուս 2-ը՝ Սեւան-Հրազդան կասկադի կազմում), մյուսները՝ ոռոգման:
Հայաստանի 10 ամենամեծ ջրամբարները
Ինչպես ասվեց, կառուցված ջրամբարների ընդհանուր ծավալը 1,4 մլրդ խմ է, սակայն այս թիվը վերապահումով պետք է ընդունել: Պատճառն այն է, որ ՀՀ ամենամեծ՝ Ախուրյանի ջրամբարը (525 մլն խմ), որի կառուցման մասին ԽՍՀՄ-ն ու Թուրքիան համաձայնության են եկել 1973-ին, կիսում է ջրերը ՀՀ-ի ու Թուրքիայի միջեւ: Այսինքն՝ ամեն մեկին բաժին է հասնում 262,5 մլն խմ ջուր: ՀՀ տարածքում գտնվող մի շարք համեմատաբար խոշոր (10 մլն խմ-ից ավելի) ջրամբարներ չեն շահագործվում տարբեր պատճառներով:
Ախուրյանի ջրամբարը` երկնքից
Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի հարեւանությամբ գտնվող Ջողազի ջրամբարը (45 մլն խմ), որով ժամանակին ոռոգվում էին Նոյեմբերյանի, Իջեւանի շրջանները, նաեւ ադրբեջանական հողեր, այժմ հակառակորդի գերիշխող դիրքերի շնորհիվ գտնվում է նրա վերահսկողության տակ: Ջրամբարի դիրքն ավելի ցածր է, եւ ջուրն օգտագործելու համար ժամանակին պոմպակայան էր գործում: ՀՀ ջրային պետական կոմիտեի «Ջրային տնտեսության ԾԻԳ»-ի ճարտարագետ-հիդրոտեխնիկ Համլետ Հարությունյանն ասում է, որ հիմա ուզում են հիդրոմեքենա դնել՝ գոնե 10 տոկոս ջուրը բարձրացնելու համար, քանի որ Իջեւանում, օրինակ, որոշ գյուղեր իսկապես շատ վատ վիճակում են: Իջեւանում ու Նոյեմբերյանում, ըստ Հարությունյանի 4800 հա հող կա, որ Ջողազի ջրերի կարիքն ունի:
Ջողազի ջրամբարը. առաջին պլանում` Բերքաբեր գյուղը, հեռվում` ադրբեջանական Մեզեմ բնակավայրը
Սակայն Ջողազ մտնող ջրերի մի մասը մեզ մոտ պահելու տարբերակ կա: Խոսքը Ոսկեպար համայնքից 18 կմ հեռավորության վրա գտնվող Կարմիր գյուղի ջրամբարի մասին է, որը նախագծվել է Ջողազ թափվող Ոսկեպար գետի հունում: Ըստ Հ. Հարությունյանի՝ կառուցված են ջրամբարին մոտեցնող ճանապարհները, ելքերը, որոնցով պետք է ջուրը հեռանա: Ջրամբարի տարածքը մաքրված է: Այն ունենալու է 8,5 մլն խմ ծավալ: Չնայած ժամանակին պատվարի 6 մետրը կառուցվել է (ըստ նախագծի՝ 54 մ պիտի լինի), Հարությունյանի համոզմամբ, այն պիտի քանդվի. «Երկրաշարժից հետո սեյսմիկ ուժերը մեծացել են, նոր հաշվարկներ ենք անում, իսկ 6 մետրը կոպեկ է ջրամբարի գնի համեմատ: Քանի անգամ բարձր տեղերում ասել եմ, որ դա միակ հնարավորությունն է, որ մենք Ջողազի ջրի գոնե 10 մլն-ը պահենք էստեղ, իսկ դա թույլ կտա մեզ ջրել Նոյեմբերյանի բոլոր հողերը»: Մասնագետն ասում է, որ Ջողազ թափվող մյուս գետի՝ Կիրանցի (Քարահան) վրա էլ կարելի է ջրամբար կառուցել, բայց պետք է հաշվի առնել էկոլոգիան, քանի որ տարածքն անտառապատ է: Բայց մյուս կողմից էլ, հավելում է, ուրիշ տարբերակ չկա: Օրինակ՝ անտառների մեջ ժամանակին այդպես կառուցվել է Այգեձորի (Խնձորուտի, Քոլագիրի) ջրամբարը, որը հայտնի է նաեւ Ծիլի-ծով անունով:
Իջեւանի տարածաշրջանի հողերը ոռոգելու համար նախագծվել է Պաղջրի ջրամբարը՝ 14 մլն խմ ծավալով: Դեռ միայն տարածքն է մաքրված, շինարարություն չի սկսվել: «Եթե սարքենք այդ ջրամբարը,- ասում է Համլետ Հարությունյանը,- հնարավորություն կտա Իջեւանի հողերը ջրել ինքնահոս եղանակով: Հիմա դրանք ինքնահոս եւ մեխանիկական են ջրվում՝ մեխանիկական ջրի 1 խմ-ի ծախսը կարող է հասնել 100 դրամի, իսկ ինքնահոսը՝ 7, մաքսիմում՝ 10 դրամ: Հսկայական տարբերություն կա»:
ՀՀ ջրամբարներից ներկայում չի լցվում, մասնավորապես, Արագածոտնի մարզի Հալավարի ջրամբարը (5,5 մլն խմ): Քանի որ թասի երկրաբանական անբարենպաստ պայմանների պատճառով տեղի է ունենում ջրերի զգալի կորուստ, ըստ Հ. Հարությունյանի, որոշվել է ջրերը բաց թողնել Քասաղ գետ, այնտեղից էլ՝ Ապարանի ջրամբար: Կառավարության «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ԾԻԳ»-ի ճարտարագետ Գեորգի Գեւորգյանն իր հոդվածներից մեկում նշել է, որ չի օգտագործվում 26 մլն խմ ծավալ ունեցող Հերհերի ջրամբարի ջուրը, որը Արփայով հոսում է դեպի Նախիջեւան: Իսկ պատճառը պոմպակայանի չաշխատելն է: Ըստ Գեւորգյանի՝ 25-30 մլն դոլար ներդնելու դեպքում կարելի է 29 կմ-ոց ջրագիծ կառուցել ու ինքնահոս եղանակով ոռոգել Եղեգնաձորի գյուղերի զգալի մասը՝ 2700 հա:
Հայաստանի ոռոգման ցանցը ողբալի վիճակում է. մասնագետներն են ասում
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, ջրաբան Քնարիկ Հովհաննիսյանը մեր ջրատար համակարգի ներկա վիճակը ողբալի է գնահատում՝ շեշտելով, որ ջրի արտահոսքը շատ է: «Եթե մենք խելոք կառավարենք մեր ջրերը, մեզ բոլ ու բոլ է: Սովետի ժամանակ ջրատար արդյունաբերություն ունեինք, խմելու ջուրը կոպեկներ արժեր, երկու անգամ ավելի մակերես էինք ոռոգում»,- ասում է նա: Նմանատիպ տեսակետ է հայտնել Գ. Գեւորգյանը՝ նշելով, որ եթե այսօր մոտ 2 մլրդ ջուր ենք օգտագործում, 25-30 տարի առաջ այդ թիվը մոտ 4 մլրդ էր: «Հիմա չոռոգելու պատճառով ունենք հողերի աղակալում, Արարատյան դաշտավայրի՝ կամաց-կամաց անապատացման տեսարան, անգամ եթե բուսականությունը նայեք, կտեսնեք, որ անապատին բնորոշ է, հողի մակերեւույթին երեւում է: Դա միայն ջրամբարներից չէ, ոռոգման ցանցի անսարքության հետեւանք է, որ այդքան ջրի կորուստ ենք ունենում»,- հավելում է Ք. Հովհաննիսյանը: Բայց, իհարկե, ջրամբարներն էլ խնդիրներ ունեն: Խոսքը, մասնավորապես, դրանց թասերում առաջացող ճեղքերի, խոռոչների մասին է, որոնք կոչվում են հարամիներ, եւ որոնցով ջուրը «փախչում է»: Ք. Հովհաննիսյանն ու Հ. Հարությունյանը իբրեւ հարամիներով հայտնի առաջնահերթ նշում են Ապարանի ջրամբարը: Նման խնդիրներ ունեն նաեւ Վարդաքարի (Հոռոմի) ու Կառնուտի ջրամբարները: Հովհաննիսյանը հոռետես է խորշերը փակելու կամ կալմատացիա անելու հարցում, ասում է, որ դրա համար անհրաժեշտ ցեմենտը կարելի է վաճառել:
Ապարանի ջրամբարը
Այնինչ Հարությունյանը շեշտում է, որ պարբերաբար շահագործողների կողմից (ջրամբարները եւ մյուս համակարգերը պետական սեփականություն են ու կցված են ՀՀ ջրային պետական կոմիտեին, սակայն անհատույց օգտագործման են տրվում շահագործողներին. մելիորատիվ ջրամբարներն օգտագործում են «Սեւան-Հրազդանյան-ջրառ», «Ախուրյան-Արաքս-ջրառ» ՓԲԸ-ները, որոնք կոմիտեի համակարգում են, ջրօգտագործող ընկերությունները՝ ՋՕԸ-ները) աշխատանքներ են կատարվում` քարով, բետոնով անցքերը խցանելու համար, քանի որ հատկապես երբ ջուրը շատ է լինում ջրամբարում, ուժեղ ճնշում է գոյանում, ու կորուստներն էլ մեծ են լինում: Այս աշխատանքների համար բյուջեում գումար է նախատեսված:
«Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ԾԻԳ»-ի ճարտարագետ Գեորգի Գեւորգյանն ավելի կտրուկ է արտահայտվում. «Ցանկացած ՋՕԸ-ի մասնագետի հարցնում ես` քանի հա ես ոռոգել, ինչքան նորոգում կամ կապիտալ նորոգում ես արել, բոլոր տեղերում նույն պատասխանն է հնչում` «այսքան փող ենք հավաքել»: Իսկ դա նշանակում է, որ ոլորտը շահագործողը չի պատկերացնում իր աշխատանքը: Նա մտածում է, որ փականը բացելիս ոչ թե պետք է ջուրը հոսի, այլ փողը գա: Այսկերպ հնարավոր չէ գյուղատնտեսություն զարգացնել: Դրա արդյունքում է, որ ավելի քան 1-1,5 մլրդ խմ ջուր պակաս ենք օգտագործում: Ոռոգման մակերեսների նվազման հաջորդ հիմնական պատճառը ոռոգման ցանցերի շարքից դուրս գալն է, դրանց չգոյությունը, որի ուղղությամբ ոչինչ չի արվում: Ինչ վերաբերում է պոմպակայանների չգործելուն, միակ պատճառը էլեկտրական հոսանքի թանկ լինելն է: Բայց հասկանանք եւ ընդունենք, որ հոսանքը մեր ունեցած ջրից թանկ չէ: Մինչդեռ դրանց չաշխատելու հետեւանքով մեր պետական, ազգային հարստություն ջուրը հոսում է հանրապետությունից դուրս, ոռոգում այլոց այգիները»:
Սեւանի՝ 170 մլն խմ ամրագրված ջրառը փոփոխվել է 4 անգամ
Հայտնի է, որ ՀՀ գյուղատնտեսության ու կոնկրետ Արարատյան դաշտավայրի գլխավոր ջրատուն Սեւանա լիճն է, առանց որի ջրի անհնար է պատկերացնել, մասնավորապես, ոռոգման ոլորտը մեր երկրում:
Սեւանա լճից ջրի տարեկան բացթողումների առավելագույն քանակը սահմանվում է օրենքով: Ամրագրող օրենքը, որ կոչվում է «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին», ընդունվել է 2001-ին եւ ուժի մեջ մտել 2002-ի հունվարի 1-ից: Օրենքով Սեւանից տարեկան ջրառի առավելագույն շեմ է ամրագրված 170 մլն խմ-ն: Ակտում, սակայն, նաեւ նշվում է, որ «տնտեսական խիստ անհրաժեշտության, ինչպես նաեւ չնախատեսված արտակարգ իրավիճակների դեպքում կառավարությունը «Սեւանա լճի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով կարող է Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացնել չափաքանակի փոփոխության մասին ժամանակավոր ծրագիր, որը հաստատվում է համապատասխան օրենքի ընդունմամբ»:
Սեւանա լիճը
2002-ից ի վեր ջրառի մասին կետը փոփոխվել է 4 անգամ: 2008-ի հունիսին նախ որոշվեց 170 մլն-ն դարձնել 240 մլն խմ: Նույն տարվա օգոստոսին, հիմնավոր համարելով պնդումները, որ 240 մլն-ն էլ է քիչ, կառավարության առաջարկով ԱԺ-ն թույլատրեց մինչեւ այդ տարվա վերջ վերցնել առավելագույնը 360 մլն խմ: Երրորդ անգամ 2012-ին փոփոխվեց 170 մլն խմ չափաքանակը: Այդ տարի, որը նույնպես հայտարարվեց սակավաջուր, Սեւանից վերցվեց 320 մլն խմ: Չորրորդ փոփոխությունը կատարվեց այս տարվա հունիսին. Սեւանից մինչեւ տարեվերջ թույլատրվեց վերցնել 270 մլն խմ ջուր: Ընդ որում՝ սկզբում առաջարկվում էր 240 մլն, սակայն այդ թիվը հետո մեծացվեց: «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում «Սեւան-Հրազդանյան-ջրառ» ՓԲԸ-ի (մտնում է ՀՀ ջրային պետական կոմիտեի կառուցվածքի մեջ) տնօրեն Սամվել Հովհաննիսյանն ասել էր, որ իրենք են դիմել՝ 240-ը 270 դարձնելու համար, քանի որ հունիսին՝ ԱԺ-ում օրինագծի երրորդ ընթերցման ժամանակ, պարզվել էր, որ ոռոգման համար նախատեսված ջուրը շատ ավելի քիչ է: Գլխավոր պատճառները սրանք էին. Արարատյան դաշտավայրը սնող Սեւջուր, Հրազդան գետերը, Ապարանի ու Ազատի ջրամբարները սակավաջուր են, ստորգետնյա ջրերի մակարդակն իջել է, ինչի հետեւանքով շատ հորեր ու աղբյուրներ այլեւս չեն ինքնաշատրվանում: Ջրի սակավությունը խնդիրների է հանգեցրել ջրանցքներում ու պոմպակայաններում: Նշվում էր, որ ջրի խնդիր կա նաեւ Սեւան-Հրազդան էներգետիկ կասկադում: Բնապահպաններն ահազանգում էին, որ Սեւանի ջրի 80 տոկոսը ոռոգման համակարգի մաշվածության պատճառով գյուղացուն չի հասնում, սակայն Ս. Հովհաննիսյանը նշել էր 30-40 տոկոս (270 մլն խմ-ից), այսինքն՝ 81-108 մլն խմ ջուր:
Ինչու՞ ջրամբարներով հարուստ Հայաստանը նորից հույսը դրեց Սեւանի վրա
Ջրաբան Քնարիկ Հովհաննիսյանը չի կիսում այն տեսակետը, որ անցնող տարին խիստ չորային էր. «Իմ գնահատմամբ միջին տարի էր Հայաստանի համար, երաշտ չասենք, կարող է մի քիչ չորային էր, բայց ոչ երաշտ: Եվ դա չի նշանակում, որ Սեւանը պետք էր բաց թողնել»: Ըստ Հովհաննիսյանի` ջրամբարների ջուրն այս տարի կբավականացներ մեզ, սակայն խնդիրն այն է, որ դրանք շատ քիչ են լցվել: Ջրաբանն ասում է, որ ոչ թե եղանակից, այլ ջրամբարները սխալ շահագործելուց եղավ դա: Որպես գլխավոր պատճառ նշում է հէկերի ինտենսիվ կառուցումը ջրամբարներից դուրս եկող գետերի վրա, որոնք, փաստորեն, յուրացնում են գյուղացուն հասանելիք ջուրը: Մյուս կողմից, Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ, հէկերի բիզնեսը շատ ձեռնտու է, քանի որ ներդրումը բավականին արագ է վերադարձնում:
«Հայջրնախագիծ ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Յուրի Ջավադյանն էլ նշում է, որ ջրամբարից դուրս եկող ջրի վրա հէկ թույլատրվում է կառուցել այն կետից ցածր, որտեղից սկսվում է ոռոգման գիծը: Սակայն իրականում դժվար է ասել, թե այս նորմը որքանով է պահպանվում:
«Սեւանից բաց թողնված ջուրն իբր ուղղվել է դաշտերը, բայց ես միշտ խոսել եմ գյուղացիների հետ, ովքեր ասում են, որ արտեզյանով են ջրել: Համոզված եմ, որ այս տարվա աժիոտաժը պատրվակ էր»,- ասում է Քնարիկ Հովհաննիսյանը, ով Սեւանից 170 մլն խմ-ից շատ ջուր վերցնելու մի քանի իրական պատճառ է պատկերացնում: Առաջին. լճի ջուրը բարձրանում է ավելի արագ տեմպերով, քան պատկան մարմինները նախատեսել էին: Իշխանավորները, նրա բնորոշմամբ, վախենում են, որ իրենց առափնյա առանձնատները կմնան ջրի տակ: Երկրորդ. ճանապարհների ու հեռահաղորդակցության միջոցների` ջրի տակ մնալը նույնպես ֆինանսական ծախս է ենթադրում, չնայած հավելում է, որ եթե Որոտան-Արփա-Սեւան թունելով տարեկան մոտ 400 մլն խմ ջուր պիտի լցվի լիճ, այս տարի Արփան բերել է 140 մլն խմ: «Ամենամեծ պատճառը՝ լրացուցիչ ջուրը բաց է թողնվում հէկերով, որից ստանում են մաքուր շահույթ, որն ուղիղ օլիգարխների, պատգամավորների գրպանն է գնում»,- եզրափակում է մասնագետը:
Ջրամբարների ջուրը հատել է մեռյալ հորիզոնը
Ինչպես վերը նշվեց, այս տարի մեր ջրամբարները քիչ են լցվել: Բանը հասել է նրան, որ ջրօգտագործողները սկսել են վերցնել նաեւ դրանց մեռյալ մակարդակի ջուրը:
Ջրամբարների ընդհանուր ծավալը, |
Ըստ Ք. Հովհաննիսյանի` այս տարի մեր շատ ջրամբարներում ջրի մակարդակն իջել է մեռյալ հորիզոնից, ինչն անհանգստացնում է նրան: Ասում է, որ դա արվել է թե հէկերի, թե ոռոգման համար ջուր բաց թողնելու արդյունքում: Նույն Ապարանի ջրամբարում, որն 91 մլն խմ ընդհանուր ծավալ ունի (81-ը` օգտակար, 10-ը` մեռյալ), ջրաբանի ասելով, անցնող տարում մնացել էր 5-7 մլն խմ, այսինքն՝ մեռյալ հորիզոնից իջել էր:
Սակայն ՀՀ ջրային պետական կոմիտեի ԾԻԳ-ի աշխատակից Համլետ Հարությունյանը այստեղ ողբերգություն չի տեսնում: Ճարտարագետ-հիդրոտեխնիկը շեշտում է, որ ջրամբարները նախագծվում են 75 տոկոս ապահովությամբ: Այսինքն` եթե կոնկրետ ջրամբարը շահագործվելու է, ասենք, 100 տարի, պետք է նկատի ունենալ, որ գումարային հաշվարկով 25 տարի այն լցվելու խնդիր կունենա: Հարությունյանը համաձայն չէ Հովհաննիսյանի այն դիտարկմանը, թե այս տարի մեր ջրամբարները լցվել են 30 տոկոսով: «Մոնիտորինգի տվյալներով՝ այդքան քիչ չի եղել: Ախուրյանն է շատ քիչ լցվել՝ 525 մլն-ի փոխարեն՝ 220 մլն»,- ասում է նա:
«Մենք՝ հայերս, ջրամբարի մեռյալ մակարդակն օգտագործում ենք, քանի չի մեռել: Հատուկ սարքեր ենք տարել՝ Ապարանում էլ կա, Ազատում էլ կա. գալիս է ոռոգման սեզոնը, ջուր է պետք, բայց մեռյալ հորիզոնին է հասել: Վտանգ չկա դրա մեջ, դա պիտի լցվեր, բայց չի լցվել (նկատի ունի մեռյալ ծավալը տիղմով, ավազով ծածկվելը- հեղ.): Ինչքան հնարավոր է, վերցնում ենք: Օրինակ` Ապարանի ջրամբարի մեռյալ հորիզոնն ասում են օգտագործիր, որ Սեւանից ջուր բաց չթողնեն: Դա հիմնականում օգտագործվում է աշնանացանին եւ խաղողը թաղելուն, պետք է ջրեն, որ խաղողները ծածկեն»,- բացատրում է Հ. Հարությունյանը:
Ջրամբարներում անօրինական կերպով են ձուկ պահում
Համլետ Հարությունյանը շեշտում է, որ ջրամբարներում ձուկ աճեցնել չի թույլատրվում շատ պարզ պատճառով. դրանց ջուրը օգտագործվում է ոռոգման կամ էներգետիկ նպատակներով, եւ, մասնավորապես, մելիորատիվների պարագայում չորային սեզոնի ժամանակ ամենեւին էլ չի բացառվում նաեւ մեռյալ ծավալի օգտագործումը, ինչը նշանակում է ձկան ոչնչացում: Մյուս կողմից, ըստ Հարությունյանի, ձուկ աճեցնողներն իրենց արտադրական լճակներում ձուկը հավաքելու համար իջեցնում են ջրի մակարդակը, ինչը ջրամբարում անելն ուղղակի անթույլատրելի կլինի:
Գեղիի ջրամբարը
Սակայն այս տարվա ապրիլին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի այն ժամանակվա գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ ժամանակին Գեղիի ջրամբարում 300.000 ձկնիկներ էր լցրել, որոնք հեռացել էին 2009-ի վթարի ժամանակ: Հակոբյանն ասել էր, որ նախատեսում են թե իրենց, թե անհատների կողմից ձկան աճեցում ջրամբարում: Ահա մի օրինակ, թե ինչպես են անտեսվում ջրամբարի շահագործման կանոնները:
Գեղիի ջրամբարի մասին Համլետ Հարությունյանն ասում է, որ «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ինստիտուտի նախագծած այս կառույցը պետք է էներգետիկ նշանակության լիներ, սակայն հետո սկսեց շահագործվել իբրեւ մելիորատիվ, եւ այսօր ոռոգում է Կապանի տարածաշրջանի հողերը: Այդուհանդերձ, պատահական չէ, որ տեղացիներից շատերը այս կառույցը գիտեն իբրեւ ԶՊՄԿ-ի ջրամբար: Բանն այն է, որ կոմբինատն այստեղից ջուր եւ հոսանք է ստանում: Ջրամբարից շատ ավելի վեր` Գեղիի նույն ձորում, այսօր գործում է «Լեռ-Էքս» ՍՊԸ-ի կոմբինատը, որին շահագործման իրավունքով պատկանում է Հանքասարի հանքավայրը: Նշված ընկերության 100 տոկոսի փայատերը հենց ԶՊՄԿ-ն է: Մինչեւ վերջերս «Լեռ-Էքս»-ի արտանետած ջրերը թափվում էին Գեղի` ջրի հոսանքով հասնելով ջրամբար, այնտեղից էլ` ոռոգվող հողերին: Արտանետումը կանխելու համար ԶՊՄԿ-ն խողովակաշար անցկացրեց կիրճով, որով «Լեռ-Էքս»-ի ջրերը պիտի հասնեն մինչեւ ԶՊՄԿ-ի պոչատար, դրանով էլ` Արծվանիկի պոչամբար: Շեշտենք, որ արդյունաբերական այս հսկան է նաեւ Գեղիի ջրամբարից դուրս եկող ջրերով աշխատող «Գեղի փհէկ-1» փոքր հէկի տերը:
Հ.Գ. Թե ներկայում ինչ ջրամբարներ են կառուցվում Հայաստանում, որն է դրանց նպատակը, որոնք են մեր երկրի կառուցված եւ անավարտ ջրամբարները, ինչ ապագա ծրագրեր կան ջրամբարաշինության ասպարեզում, կանդրադանանք առաջիկայում:

Pools of Wealth: Armenia’s Reservoirs
Armenia is known for its sources of pleasant-tasting water, which include Lake Sevan, more than 100 small lakes, around 9480 rivers, at least 80 reservoirs and underground springs.
However, the country is the only one in the region where surface waters flow out, due to the high inclination (the waters from the Arax and Akhuri rivers and tributaries flowing into Armenia don’t remain in the country). Water deposits from the Arax and Kuri rivers lie in unfriendly territories to the east and west.
According to the Armenian Ministry of Nature Protection, on average 19.7 billion cubic meters of water enter the country per year (from precipitation, bordering and underground waters and other sources). Out of the 19.7 billion cubic meters of water that also flow out of the country, at least 6 billion leaves Armenia via rivers that originate from some of the local sources and underground springs. Waters that flow into the country does not remain. The remaining water from underground sources is extracted solely for human consumption.
Table 1:
Inflowing |
Outflowing |
||
Components per million m3 annually |
Entering |
17.600 |
Exiting |
11.475 |
Inflowing rivers |
- |
Outflowing rivers (from Armenia) |
6.250 |
Bordering waters |
940 |
Inflowing underground waters |
1.193 |
Outflowing underground waters |
1.068 |
19.733 |
Armenia’s supply of underground waters amounts to a bit more than 4 billion cubic meters. Most of the surface water originates from Lake Sevan, which has a volume of around 33 billion cubic meters.
Dams Best Control Flowing Water
According to the table above, apart from bordering waters and water flowing out of the country, Armenia can utilize 7.3 billion cubic meters of water annually (from rivers and underground sources). However, some experts such as engineer Gevork Gevorkyan and Director of Hayjrnakhagits Institute CJSC Yuri Javadyan state that Armenia can only take advantage of between 2 and 2.3 billion cubic meters of water per year. The rest flows away.
Since the Soviet era Armenia has implemented reservoirs as the most advantageous method for properly utilizing Lake Sevan and other bodies of water. That volume currently amounts to around 1.4 billion cubic meters.
But reservoir construction actually started more recently. According to the Soviet Encyclopedia dams have been built in Armenia since the 4th millennium BC. There are three dams around Ejmiadzin that measure 2-3 meters high and 150-300 meters in length. The remains of a dam built near Abovyan on the Kizil-Chai tributary of the Goght River between 336-343 AD have been discovered, measuring 9 meters in height and 560 meters long. What’s interesting is that this dam is still in use. It is located to the east of Geghard monastery along Lake Vishap or Lake Vank, also known as Geghard Reservoir.
Geghard Reservoir (Lake Vishap)
Experts differ on the number of reservoirs that are found in Armenia, with estimates ranging from 72 to 87. At least 80 were found while the country was being mapped out (constructed and unfinished reservoirs will be reviewed in a separate article). Six of them—Spandaryan, Tolors, Angeghakot, Shamb, Akhpara and Argel— are used for generating energy. The first four are in use at Vorotan Falls, while the Akhpara and Argel operate on the Sevan-Hrazdan cascade. Others are used for irrigation purposes.
Table 2:
Armenia’s Top Ten Largest Reservoirs
Name of reservoir |
Region |
Volume (per million m3) |
Volume in Use (per million m3) |
Spillway Height (m) |
1. |
Akhuryan |
Shirak |
525 |
510 |
59.1 |
2. |
Spandaryan |
Syunik |
257 |
218 |
83 |
3. |
Lake Arpi |
105 |
102 |
4. |
Tolors |
96.8 |
80 |
69 |
5. |
Aparan |
Aragatsotn |
91 |
81 |
52.6 |
6. |
Azat |
Ararat |
70 |
60.8 |
76 |
7. |
Djoghaz |
Tavush |
45 |
43.8 |
60 |
8. |
Herher |
Vayots Dzor |
26 |
23 |
74 |
9. |
Marmarik |
Kotayk |
24.2 |
55.5 |
10. |
Karnut |
23.9 |
23.1 |
34.6 |
The total volume of reservoir water in Armenia—1.4 billion cubic meters—is a doubtful figure when considering the usage of Akhuryan, which is the country’s largest reservoir. Built in 1973 by the USSR with Turkey’s consent, both Armenia and Turkey share Akhuryan’s water supply equally. In other words, each country uses 262.5 million cubic meters. About 10 large reservoirs in Armenia with a volume of at least 10 million cubic meters each are nonoperational for various reasons.
Akhuryan Reservoir
Tavush’s Djoghaz reservoir, located adjacent to the village of Berkaber, was used in the past to irrigate land in the vicinities of Ijevan and Noyemberyan and also Azerbaijan. But now the reservoir is under protection due to enemy conflict. A pumping station is used to extract the water due to its elevation. According to the National Water Council’s Hydraulic Engineer Hamlet Harutyunyan, the installation of a hydraulic machine would increase total water output by 10 percent, which is necessary since many villages around Ijevan are in poor shape. About 4800 hectares of land in the region are in need of irrigation water.
Berkaber Alongside Djoghaz Reservoir, with Azerbaijan’s Mezem Community in the Distance
Some of the water flowing into Djoghaz needs to be conserved. The reservoir in Karmir village, located 18 km away from Voskepar, was designed to hold water from Djoghaz along the Voskepar River. According to Harutyunyan the water channels are in place and the area for the reservoir, which would hold 8.5 million cubic meters of water, has been cleared. Only 6 meters of the 54 meter-long dam that was originally designed has been constructed, which Harutyunyan is convinced will fall apart.
“After the earthquake new seismic codes and measures have been implemented, and the cost for a 6 meter dam is peanuts by comparison,” Harutyunyan explained. “I’ve said many times that all we need is only 10 million cubic meters of water here, which would allow us to water all the land in Noyemberyan.”
Harutyunyan believes that it would also be possible to build a dam along the Kirants (Karahan) River, which also flows into Djoghaz, although the area’s ecology has to be considered since it is forested. But he’s convinced there’s no other option. For instance, the Aygedzor Reservoir, more famously known as Tzili-Dzov, was built in the forest.
Paghjur Reservoir, which would be used to irrigate the lands around Ijevan, is designed to hold 14 million cubic meters of water. Although the area has been cleared construction has yet to go underway.
“That reservoir, once built, would allow for gravity-fed irrigation for Ijevan,” Harutyunyan said. “Right now, those lands are mechanically irrigated, so the cost of 1 cubic meter of water can run 100 dram, while the same amount of gravity-fed irrigation would cost 7 or 10 dram, maximum. That’s a huge difference.”
Some of Armenia’s reservoirs, especially Halavar Reservoir in Aragatsotn, which can hold 5.5 million cubic meters, are not in use. Due to unfavorable geological conditions, a huge amount of water is wasted, and as a result Harutyunyan decided to let the water flow from the Kasagh River to Aparan Reservoir. Gevork Gevorkyan, an engineer working for the government’s Rural Areas Economic Development Programme, stated in an article published by Armef News that the 26 million cubic meters of water from the Herher Reservoir flows away to Nakhichevan via the Arpi River because the pumping station is not operational. According to him, an investment of $25-30 million in a new 29-kilometer water line would provide gravity-fed irrigation for 2700 hectares of land in the Yeghegnadzor area.
Experts Say Armenia’s Irrigation Network Is Deplorable
Technical sciences and water expert Knarik Hovhannisyan believes that Armenia’s water main network is in deplorable condition, stressing that the water loss is great.
“During the Soviet era Armenia’s water works was functional, drinking water cost next to nothing and we were able to irrigate twice as much surface area,” Hovhannisyan said.
According to Gevorkyan 25-30 years ago Armenia used 4 billion cubic meters of water, but today about half that quantity is utilized.
“Today due to lack of irrigation we have soil that is highly salinized and the Ararat valley is looking more like a desert, with the topsoil exposed,” Hovhannisyan said. “That’s not only due to the reservoirs, it’s also due to neglect of the irrigation network, which results in all that water loss.”
The reservoirs also have problems. Water is escaping from basins formed from cracks and holes. Hovhannisyan and Harutyunyan are pointing first and foremost to Aparan Reservoir. Vardakar (Horom) and Karnut Reservoirs also have similar issues. Hovhannisyan believes that the cement necessary to fix the cavities should be sold.
Aparan Reservoir
Work has been underway to do such repairs using concrete and stones for the stoppage to prevent losses in profit. Funds are set aside in the budget for repair work. The reservoirs and other water networks are the property of the government and fall under the control of the State Committee of Water Economy of the Ministry of Agriculture. Nevertheless, they are allocated to profiteers without compensation. Companies such as Sevan-Hrazdanyan-Jrar and Akhuryan-Arax-Jrar fall within the committee’s jurisdiction.
“Ask any water company how many hectares of land they irrigate, how much capital repair work they performed and they’ll all tell you [they don’t have enough funds], which only means the profiteer doesn’t comprehend the work that needs to be done,” Gevorkyan told Armef news. “They think that opening the valve not only means that water will flow, but also that money will come in. You can’t develop the rural economy this way. As a result of that, we’re using between 1-1.5 billion less cubic meters of water.”
Sevan’s Fixed Water Supply Limit Changed Four Times
Lake Sevan provides much of the water for irrigation in Armenia, especially the Ararat valley. It’s impossible to imagine irrigation in the country without Sevan’s resources.
The maximum amount of water that can be drained from Lake Sevan is defined by law, called the “Law on Lake Sevan’s Ecosystem Restoration, Conservation, Reproduction, and Annual Terms of Use and Authorization of Extensive Programs.” The law was passed in 2001 and went into effect on January 1, 2002. By law, the water drainage limit from Lake Sevan is capped at 170 million cubic meters. The law also states that the Armenian National Assembly can pass a measure to change the limit whenever deemed absolutely necessary.
Lake Sevan
Since 2002 the water drainage limit has changed four times. In June 2008 the limit was increased to 240 million cubic meters. That August after thorough deliberations were made, the National Assembly increased the limit further to 360 million cubic meters by year’s end. Then in 2012, due to another water shortage, the limit was increased to 320 million cubic meters. The latest change to the limit was made last June, then set at 270 million cubic meters, 30 million more than had been originally proposed. Director of Sevan-Hrazdanyan-Jrar Director Samvel Hovhannisyan told Radio Liberty/Radio Free Europe that the company pushed for the increase as it was made evident during the third reading of the bill that the water limit proposed wasn’t enough for irrigation.
But that wasn’t the main reason. Along with Sevan, there was a water shortage in the Hrazdan rivers and Aparan and Azat reservoirs, and as a consequence of fallen underground water levels many wells and springs are no longer free flowing. The shortage in water caused problems in canals and pumping stations. There was also a problem at the Sevan-Hrazdan Hydro Power Plant. Environmental activists were sounding the alarm that 80 percent of the water from Sevan never made it to village residents due to a worn-out irrigation system, while Samvel Hovhannisyan claimed it was only 30-40 percent (out of 270 million cubic meters), in other words 81-108 million cubic meters of water.
Why Does Armenia Put so Much Hope on Sevan Given its Reservoirs?
Knarik Hovhannisyan doesn’t share the opinion that there was a dry spell last summer.
“I wouldn’t say Armenia was suffering from a drought,” she said. “It may have been a little dry, but it wasn’t drought, and that was no reason to empty Sevan.”
She believes that the reservoir waters would have been enough, despite that the levels were low this year. And that was due to mismanagement, not bad weather. The real issue lay with the rivers that flow out of the reservoirs from which water is appropriated to village residents. Business for the water plants is very profitable since return on investment is quick.
Yuri Javadyan said that building a plant on a river exiting a reservoir on a spot where an irrigation line is located is permissible. However, it’s not yet possible to determine how long that standard will be implemented.
“Water from Sevan has supposedly reached the planting fields, but I’ve spoken to many village residents who have told me that they use artisan wells for irrigation,” Hovhannisyan said. “I’m convinced that this year’s exchange premium was the reason.”
Hovhannisyan believes there are many reasons for needing to increase Sevan’s water supply limit. First, the lake’s water level rose at a higher rate than the relevant authorities had originally predicted. The authorities were concerned that their coastal homes would be submerged under water as a result. Second, roads and telecommunications lines caught under water would result in high expenses, while this year only 140 million cubic meters of drinking water passed through the Vorotan-Arpa-Sevan tunnel from the Arpa River into the lake instead of the expected 400 million.
“The biggest reason is so that parliamentarians and oligarchs can line their pockets with the pure profit made from draining the water,” she said.
Reservoir Water Levels Dip Below Dead Storage Line
Not only were reservoir levels lower this year, customers began to consume water from reservoir dead storage.
As a rule, reservoir water is divided into two parts: active or live storage, which is safe to use, and dead or inactive storage, which is not intended for use. Water in dead storage, found in the bottom portion of the reservoir, is designated unsuitable for use since sediment, stones and sand that travels with inflowing water settles there.
According to Hovhannisyan, this year the water levels in many reservoirs dipped past the dead storage mark, which troubles her. She claims that happened as a result of running water off for irrigation. This past year the water volume of the Aparan Reservoir—which holds 91 million cubic meters of water (81 in active storage, 10 in dead storage) — fell down to between 5-7 million cubic meters.
Nevertheless Hamlet Harutyunyan doesn’t see the tragedy here. He stresses that the reservoirs are designed to ensure 75 percent stability. In other words, if a reservoir is intended to be in use for 100 years, 25 of those years will likely see problems related to water replenishment. He doesn’t agree with Hovhannisyan’s assessment that this year Armenia’s reservoirs were only filled to 30 percent capacity. “Monitored levels have shown that it hasn’t been that low. Akhuryan Reservoir was down, containing 220 million cubic meters of water rather than 525 million.”
“We use water from dead storage since the water hasn’t run out,” he explained. “We have special equipment that’s used at Aparan and Azat to handle that water for irrigation purposes. There’s nothing dangerous in using it, and we use as much as possible. For instance, we use water from Aparan so that we don’t drain Lake Sevan. That water is used primarily in autumn sowing and when burying grape vines, which need watering so that the vines will bud.”
Fish Are Unlawfully Kept in Reservoirs
Harutyunyan stresses that fish cannot be raised in reservoirs for obvious reasons, since the water is used for irrigation purposes or producing electricity, and especially because the fish would die out in cases where the water levels dip below the dead storage mark. Furthermore, in order to catch the fish people would have to go to the water surface, which would be unacceptable.
Geghi Reservoir
Nevertheless, Maksim Hakobyan, General Manager of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC), told us in April of this year that 300,000 fish had been deposited into the Geghi Reservoir, which all perished in 2009 due to an accident. He said that he had future plans for fish farming there, which is an example of how the reservoir profit regulations are broken.
According to Harutyunyan the Armhydroenergyproject Institute had designed Geghi Reservoir for use in energy production, but now the water is used to irrigate lands in and around Kapan. But it’s not a coincidence that local residents call it the ZCMC reservoir. The company gets its electricity from water that runs off from there. Ler-Eks LLC combine operates the Hankasar mine in the same canyon, far up from the reservoir. ZCMC holds 100 percent of the shares in the company. Until recently discharges from Ler-Eks were flowing directly into Geghi Reservoir, the water from which was used for irrigation. To prevent the outflow ZCMC installed a pipeline in the canyon to carry water from Ler-Eks to ZCMC’s tailing, and from there on to the Artzvanik tailing. The owner of this enterprise also operates the Geghi Water Plant, utilizing the water running down from the Geghi Reservoir.