Հայաստանցի կանայք գերադասում են աշխատել թուրքերի մոտ
Աշխատանք որոնելու նպատակով Հայաստանից Ստամբուլ մեկնած հայ կանայք ավելի շատ գերադասում են աշխատել թուրքերի, քան պոլսահայերի համար:
«Նոր գնացածները սկզբից աշխատում են պոլսահայի մոտ, որովհետև լեզվի խնդիր կա, բայց հենց լեզուն սովորում են՝ թողնում ու գնում են թուրքերի մոտ»,- «Հետքին» պատմում է Հերիքնազ Ավագյանը, որ Թուրքիայում է արդեն 12 տարի:
Ավագյանն ասում է, որ դրա հիմնական պատճառն այն է, որ աշխատանքային պարտականությունների մասին պայմանավորվելիս՝ խոսում են մի բանի մասին, բայց գործն անելիս՝ պահանջում մեկ այլ բան:
«Օրինակ, դու պայմանավորվում ես երեխա պահելու, բայց մեկ շաբաթ հետո տան հետ կապված մեկ այլ գործ են հանձնարարում, հետո մեկ ուրիշը, հետո դա արդեն դառնում է պարտականություն, ու ստացվում է, որ դու գործի ընդունվել ես երեխա պահելու համար, բայց դրա հետ միասին անում ես տան մնացած գործերը, որի համար, բնականաբար, լրացուցիչ չես վարձատրվում,- մեկնաբանում է նա,- ու չես էլ ուզում թողնել այդ տունը, որովհետև վախենում ես աշխատանքդ կորցնել»:
Ավագյանի խոսքով՝ ինքը ժամանակին վախեցել է գործից դուրս գալ ու ձեռնունայն մնալ. «Իսկ այսօր, երբ լսում եմ, որ մեկն այդ պատճառով թողել է գործը՝ ողջունում եմ»:
Հայաստանի անկախության առաջին տարիներից սկսած՝ Ռուսաստան, Եվրոպա և այլ ուղղություններին զուգահեռ, մարդիկ սկսեցին աշխատանք որոնել հարևան Թուրքիայում` հիմնականում Ստամբուլում, որտեղ զբաղվում են տան մաքրությամբ, երեխայի խնամքով և կոշիկի, կաշվե ֆաբրիկաներում բանվորությամբ: Հայաստանի Վիճակագրական վարչությունում որևէ տվյալ չկա Թուրքիա մեկնողների վերաբերյալ, սակայն ըստ 2009թ. Ալին Օզինյանի հետազոտության՝ Ստամբուլում աշխատում են մոտ 15 000 հայաստանցի հայ, որից 94 տոկոսը կանայք են: Նրանց շրջանում կան բազմաթիվ բարձրագույն կրթությամբ անձինք, որոնք տնտեսական սուղ պայմանների պատճառով հարկադրվել են թողնել իրենց աշխատանքն ու գնալ Թուրքիա՝ տուն մաքրելու կամ երեխա պահելու: Նրանցից մեկն էլ Ավագյանն էր, որ, լինելով մանկավարժ, թողել էր դպրոցն ու 2002թ. եկել Ստամբուլ: Այն ժամանակ ամսական միջին վաստակը կազմում էր 250 դոլար, իսկ հիմա՝ 600 դոլար:
Ավագյանը պոլսահայերի շրջանում նույնիսկ նկատել է բարի կամեցողության բացակայություն. «Երբ փորձում էինք մի բան սովորել թուրքերենի հետ կապված, փորձում էին չպատասխանել կամ այնպիսի ձևով էին պատասխանում, որ հաջորդ հարցը չտաս, ու այդ վերաբերմունքը համատարած էր, ու չէին ուզում, որ թուրքերեն սովորեինք»:
Պոլսեցիների տանն աշխատած կանայք ասում են, որ գերադասում են աշխատել թուրքերի մոտ, քանի որ վերջիններս առատաձեռն լինելուց բացի՝ տանն այնպիսի մթնոլորտ են ստեղծում, որ աշխատողն իրեն անկաշկանդ զգա: Կանանց մեծ մասը՝ տներում աշխատելով, նաև ապրում են այնտեղ, այսպիսով դառնալով այդ ընտանիքի մի անդամը:
Ավագյանը շեշտում է, որ թուրքերի հետ համեմատած՝ պոլսահայերն ավելի պահանջկոտ են ու ավելի քիչ են վճարում. «Շատ մաքրասեր են պոլսեցի հայերն ու պահանջկոտ, բայց կալարեն իրենք իրենց համար մի բաժակ ջուր բերեն»:
Բացի նյութական խնդիրներից` Ավագյանն առանձնացնում է մշակութային լայն տարբերությունները, որոնց մեջ նա տեսնում է և լավ, և վատ կողմեր:
«Մի օր իմ տանտիրուհին իր հյուրերի ներկայությամբ ինձ՝ իբրև հաճոյախություն արեց՝ ասելով, թե Հերիքնազն անոնց նման չէ,- հիշում է Ավագյանը,- իրենք մեզ այնպես են նայում, ասես մենք գյուղից ենք եկել, նրանց համար Հայաստանը գյուղ է»:
Անոնց՝ հայաստանցիներին, Ավագյանը բնութագրում է որպես ավելի անմիջական, որոնք ինչ-որ բան դուր չգալու պարագայում կարող են, օրինակ, բարձրաձայնել, թե ինչ են մտածում այս կամ այն հարցի շուրջը:
«Իսկ իրենց շփման մշակույթն այլ է, շատ կիրթ են ու իրենց միմիկայից հնարավոր չէ հասկանալ, թե ինչ են մտածում քո մասին, ամեն ինչին ժպիտով ու շնորհակալաբար են մոտենում, բայց հաջորդ օրը կարող են զանգել ու ասել, որ էլ չգաս, մեկ այլ մարդ են գտել այդ աշխատանքի համար, ու չես հասկանա, թե որն էր պատճառը»,- ասում է նա:
Ավագյանն այս արտաքուստ բարեկիրթ վարվեցողությունն այնքան էլ դրական չի գնահատում, ասելով, թե դրա տակ տաք սիրտ չկա: «Նրանք, օրինակ, կարող են ասել, թե մեր վիճակը չգիտեի՞ք, ինչո՞ւ եկաք Պոլիս,- հիշում է Ավագյանը,- նկատի ունեն, որ ապրում են մի պետության մեջ, որտեղ ունեն սահմանափակ իրավունքներ, այսինքն շատ բան մեզանից չսպասեք: Բայց եթե ես եկել եմ, ուրեմն իմ վիճակն ավելի վատ էր, ու մեր համար էլ շատ բաներ հասկանալի ու ընդունելի չէին, բայց ստիպված էինք»:
Սակայն դա այնպես չէ, որ թուրք գործատերերը բոլորն են այդչափ առատաձեռն ու ազնիվ: Արմինե Գրիգորյանը, որ Ստամբուլում է արդեն 13 տարի, պատմում է, որ առաջին տարիներին որոշ ժամանակով երկու հարկանի տուն է մաքրել՝ ամիսը 500 դոլարով և 80 լիրա ճանապարհածախսով, որտեղ երկու թուրք քույրեր այլազգիների հետ թուրքերեն էին պարապում: «Մի անգամ տունը մաքրել ու գնացել էի, իսկ անձրևից հետո ուսանողները եկել ու հատակի վրա հետք էին թողել, իսկ իրենք զանգել ու բղավում էին, թե ինչպե՞ս ես մաքրել,- պատմում է նա,- կամ երկու քույրով տղաների հետ լինելուց հետո այդպես օգտագործված պահպանակները գետնին էին թողնում, ու ես էլ չհավաքեցի ու ինձ վրա բղավեցին, թե բա քեզ ինչի՞ համար ենք վարձել, որ չպիտի հավաքես»:
33-ամյա Ալվինա Բաղդասարյանն էլ պատմում է, որ մի անգամ մի թուրք կնոջ մոտ է աշխատել, որի տանը նաև մնում էր, ու այդ տիկինը նրան անձրևի ժամանակ հինգ անգամ լուսամուտները մաքրել է տվել, որից հետո նրան ասել է հաջողություն: «Հիմա էլի իր տունն եմ ապրում ու վարձ եմ տալիս, բայց իր տունը չեմ մաքրում, իսկ եղել է, որ մի մոլդովացու տանն եմ աշխատել, որ ինքն էլ իմ հետ հավասար տունը մաքրում էր»,- ասում է նա:
Պոլսահայ կինոռեժիսոր Սիբիլ Չեքմենը, որ ֆիլմ է նկարում Ստամբուլում աշխատող հայաստանցի կանանց մասին, ասում է, որ իր կարծիքով խնդիրն այստեղ ակնկալիքների դաշտում է:
«Հավանաբար, հայաստանցիները պոլսեցիներից ավելի մեծ ակնկալիքներ են ունեցել, քանի որ նրանք հայեր էին, ու սպասում էին, որ իրենց պիտի օգնեին, իսկ թուրքերից շատ քիչ բան են սպասել, քանի որ թշնամիներ են,- մեկնաբանում է նա,- ու երբ թուրքը լավ է նրանց վերաբերվում, դա լայն դրական ռեզոնանս է առաջացնում, իսկ երբ պոլսեցին է վատ վերաբերվում՝ դա լայն բացասական վերաբերմունք է առաջացնում»:
Ավագյանն ասում է, որ հետագայում շփվել է այլ պոլսահայերի հետ, ու սկսել այլ հայացքով նայել նրանց: «Որովհետև ես հիմա շփվում եմ կրթված մարդկանց հետ, որոնք ընդունում են, որ Հայաստանից եկած մարդիկ էլ կարող են խելացի ու կիրթ լինել»,- մեկնաբանում է նա:
Ստամբուլում Հերիքնազը տեսել է նաև այլ տարբերություններ. «Դու կարող է մտնես խանութ ու տեսնես մի մարդ հատակն է մաքրում ու գլխի չընկնես, որ այդ մարդը խանութի տերն է, մինչդեռ Հայաստան մտնելիս՝ հենց միայն մարդու կեցվածքից կհասկանաս, թե ինքն ով է»:
Ավագյանի կարծիքով ճիշտ չէ հայաստանցի ու պոլսեցի բաժանումը, որովհետև բոլորս էլ հայ ենք, ու պոլսահայերի մեջ էլ կան մարդիկ, որոնք ամբողջականություն են տեսնում: «Դա պիտի բոլորիս սրտերի ու մտքերի մեջ լինի, բայց երբ իրենք տարբերություն են դնում, դու էլ նույնկերպ ես վարվում,- ասում է նա,- Երբ ես գնացի ճամբար, թեպետ այնտեղ բոլորն էլ հայ երեխաներ էին, բայց աչքերս մեր երեխաներին էին փնտրում, որովհետև իրենց երեխաներին ավելի պաշտպանված էի տեսնում»:
Ավագյանը մեկ-երկու տարի տուն մաքրելուց հետո հիմնադրել է Հայաստանից եկած հայերի երեխաների համար դպրոց, որն էլ ղեկավարում է արդեն տասը տարի:
«Ակոս» թերթի հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը «Հետքին» ասում է, որ ոչ միայն հայերը, այլև աշխարհի բոլոր ժողովուրդներն էլ ունեն մեկը մյուսին միմյանցից զանազանելու ախտ:
«1915թ. ի վեր այս քաղաքին մեջ նույնպես եղած է քաղաքացի-գավառցի տարակարծություն, ու Պլոսո հայերը Թուրքիո գավառներից եկածներին արհամարհած, նրանց գավառացի անվանած ու իրենց ավելի բարձ ու ազնվական դասած էին՝ անոնց վերաբերվելով որպես լեռնցի ու նիստուկաց չիմացող,- մեկնաբանում է Էստուկյանը,- բայց այն ատեն գավառացի ըլլալով քննադատվածներն ու մեղադրվածներն այսօր նույն ոճով նույն բանը կընեն ուրիշների նկատմամբ»:
Նա նաև նշում է, որ մինչև երկաթյա վարագույրը կբացվեր՝ Պոլսո հայերը հայաստանցիների մասին սրբի պատկերացումներ ունեին, սակայն, երբ նրանք եկան Ստամբուլ աշխատելու՝ խոշոր գողության և սպանության դեպքեր եղան, որը նպաստեց երկու համայնքների միջև գոյացած անջրպետի խորացմանը:
«Բայց երբ ճանապարհը բացվեցավ՝ տեսնվեցավ, որ այնտեղից եկած մարդկերանց կերպարը մարդուց մարդ տարբեր է»,- ասում է Էստուկյանը:
Թուրք հետազոտող Լուլուֆեր Քորուքմեզը, որ Ստամբուլում աշխատող կանանց շրջանում հետազոտություն է արել, մեջբերում է իրեն ասված հայաստանցի կանանց խոսքերը, որոնց աչքում ստամբուլահայ կանայք դադարել են լինել դասական հայ կին:
«Նրանք ասացին, որ ստամբուլահայ կանայք ճաշ չեն պատրաստում, որն անընդունելի է նրանց համար,- ասում է նա,- բացի այդ` կան նաև մշակութային խնդիրներ, ու մի պոլսեցի կին իր տան աշխատող հայաստանցի կնոջն անվանել է հոմոսովետիկուս՝ ասելով, որ իրենց հետ կապ չունեն»:
Թուրք մշակութային մարդաբան Այկութ Օզթուրքը, որը Ստամբուլում ապրող երկու հայ համայնքների մասին հետազոտություն է անում, «Հետքին» ասում է, որ ստամբուլահայերն իրենց չեն ասոցիացնում հայաստանցիների հետ, իրենք կարծում են, որ ամբողջովին միմյանցից տարբեր են:
«Շատ պարադոքսալ է, բայց քեմալական հեղափոխությունը թուրքահայերին ամբողջովին տրանսֆորմացրեց՝ նրանց վերածելով Թուրքիայի քաղաքացիների, որոնք գրեթե թուրքացված են, ու լինելով կրոնական փոքրամասնություն՝ հավատում են, որ մահմեդականների հետ ունեն հավասար իրավունքներ,- մեկնաբանում է նա,- խոսքը, հիմնականում վերաբերվում է միջին դասի մարդկանց, նրանք այլ օրակարգ ունեն իրենց տեսլականում, և դա բոլորովին էլ հայկական ինքնությունը չէ»:

Женщины из Армении предпочитают работать у турок
Женщины, приезжающие в поисках работы из Армении в Стамбул, предпочитают работать у турок, а не у местных армян.
“Приехавшие недавно работают сперва у стамбульских армян, поскольку имеют проблему языка. Но как только они осваивают язык, то переходят на работу к туркам”,- рассказала Hetq.am Эрикназ Авакян, которая живет в Турции уже 12 лет.
По ее словам, основная причина в том, что когда стороны договариваются о рабочих обязанностях, то сперва выдвигаются одни требования, однако после начала работы требования меняются.
“Например, ты договариваешься о том, что будешь смотреть за ребенком, но через неделю тебе начинают давать поручения по дому, потом другие поручения. Вскоре у тебя появляются новые обязанности, и получается, что ты устраивалась на работу няней, но одновременно с этим выполняешь и другую работу, за что тебе, естественно, дополнительно не платят. При этом ты не решаешься покинуть эту семью, так как боишься потерять работу”,- пояснила Эрикназ.
В первые годы независимости Армении люди стали искать работу не только в России и Европе, но и в Турции, в частности в Стамбуле. В этом городе женщины становились горничными, нянями, работницами на обувных и кожевенных фабриках. В Статистическом управлении Армении нет данных об отбывающих в Турцию лицах. Но по данным исследования, проведенного Алин Озинян в 2009 г., в Стамбуле работают около 15 тысяч армян из Армении, 94 процента которых составляют женщины. Среди них много лиц с высшим образованием, которые из-за неблагоприятных экономических условий вынуждены были оставить свою работу в Армении и уехать в Турцию , чтобы там убирать дома или нянчить детей. Одна из таких женщин – Эрикназ Авакян. Будучи педагогом, она оставила школу и в 2002 г. уехала в Стамбул. Тогда ее месячный заработок составлял 250 долларов, сейчас – 600 долларов.
У стамбульских армян Эрикназ заметила отсутствие доброжелательности: “Когда мы пытались выучить турецкий, они старались не отвечать на наши вопросы или отвечали так, чтобы нам расхотелось продолжать спрашивать. И такое отношение проявлялось повсеместно. Они не хотели, чтобы мы выучили турецкий язык”.
Работавшие в семьях стамбульских армян женщины говорят, что предпочитают работать у турок, которые не только более щедрые, но и создают в доме благоприятную для работника атмосферу. Большинство работающих в домах женщин там же и живут, становясь как бы членом семьи.
Эрикназ Авакаян подчеркивает, что стамбульские армяне по сравнению с турками более требовательны и платят меньше. Помимо материальных проблем наша собеседница выделила также значительные культурные различия.
“Однажды хозяйка в присутствии своих гостей решила сделать комплимент, заявив, что Эрикназ не похожа на других,- рассказала наша собеседница. – Они относятся к нам так, будто мы приехали из деревни. Для них Армения – деревня”.
Приехавших из Армении Эрикназ характеризует как людей более непосредственных, которые могут откровенно высказать свое мнение по тому или иному вопросу. “У них другая культура общения. Это очень культурные люди, и по их мимике трудно догадаться, что они думают. Они могут улыбаться, благодарить, но на следующий день могут позвонить и сказать, что ты уволена, так как они нашли другую работницу. И ты не поймешь, в чем причина отказа”,- отметила Эрикназ.
“Они, например, могут заявить: почему вы приехали в Стамбул, разве вы не знаете, в каком мы здесь положении? – вспоминает Э.Авакян. - Они имеют в виду, что живут в государстве, где их права ограничены. Но если я приехала, значит мое положение было еще хуже”.
Вместе с тем нельзя однозначно утверждать, что все работодатели-турки щедрые и честные. Армине Григорян, живущая в Стамбуле 13 лет, рассказала, что в первые годы убирала двухэтажный дом, получая за свою работу 500 долларов и 80 лир на дорогу. В этом доме две сестры-турчанки занимались с иностранцами турецким языком. “Однажды я закончила уборку и уехала. Пришедшие после дождя студенты наследили на полу. Так эти женщины позвонили мне и начали кричать, что я плохо почистила. Или как-то у обеих сестер было свидание с мужчинами, после которого на полу валялись презервативы, которые я не убрала. Они опять накричали на меня – мол, зачем мы тебя наняли, если ты не должна убираться”,- рассказала Армине.
33 Альвина Багдасарян работала горичной в доме одной турчанки, у которой и жила. Как-то во время дождя эта женщина пять раз заставила Альвину мыть окна, после чего уволила ее. “Сейчас я снимаю у нее комнату, но не работаю. А еще я работала у молдованки, которая убирала дом наравне со мной”,- отметила наша собеседница.
Стамбульский режиссер-армянин Сибил Чекмен, который снимает фильм о работающих в этом городе женщинах из Армении, говорит, что проблема лежит в поле ожиданий: “По всей видимости, приехавшие из Армении женщины многого ждали от стамбульских армян, считая, что они их соотечественники и должны им помочь. А от турок ожидания были небольшие, поскольку они враги. И когда турки хорошо к ним отнеслись, это вызвало положительный резонанс. А плохое отношение стамбульских армян сформировало негативный подход”.
По словам Эрикназ Авакян, в дальнейшем она общалась со стамбульскими армянами и изменила свои взгляды: “Сейчас я общаюсь с образованными людьм, которые признают, что приехавшие из Армении люди могут быть умными и образованными”.
В Стамбуле Эрикназ заметила и другие различия: “Можно зайти в магазин и увидеть человека, моющего пол, и не догадаться, что он – владелец магазина. Между тем в Армении по поведению человека сразу можно понять, кто он”.
Она также считает, что разделение на армянских и стамбульскаих армян неправильное, поскольку все мы – армяне.
Проработав один-два года горничной, Эрикназ основала школу для приехавших из Армении детей, которой руководит уже десять лет.
Редактор армяноязычной газеты “Акос” Баграт Эстукян в беседе с Hetq.am сказал, что привычка разграничивать людей свойственна не только армянам, но и другим народам мира. По его словам, во времена железного занавеса стамбульские армяне воспринимали жителей Армении как святых, но когда те приехали работать в Стамбул, то произошли случаи крупных краж и убийств, что углубило барьер, образовавшийся между двумя общинами.
Со временем стало понятно, что среди приезжающих из Армении наших соотечественников есть и другие люди, добавил Баграт Эстукян.
Лулуфер Корукмез, который провел изучение в кругу работающих в Стамбуле женщин, привел слова одной армянки, которая сказала, что в их глазах стамбульские армянки перестали быть олицетворением классического образа армянской женщины.
“Они говорят, что стамбульские армянки не готовят обед, что для них неприемлемо. Кроме того, есть культурные различия. Одна из стамбульских армянок назвала работавшую у нее армянку из Армении “гомо советикус”, заявив, что не имеет к ним никакого отношения”.
Турецкий культурный антрополог Айкут Озтурк, занимающийся иузчением живущих в Стамбуле двух армянских общин, в беседе с Hetq.am отметил, что стамбульские армяне не ассоциируют себя с представителями Армении. Они считают, что сильно отличаются от них.
“Как это ни парадоксально, но кемалистская революция полностью трансформировала турецких армян, превратив их в граждан Турции, которые практически отуречены и, будучи религиозным меньшинством, верят, что имеют равные с мусульманами права. Речь идет в основном о представителях среднего класса. У них совсем другое видение, которое не имеет отношение к армянской идентичности”,- сказал Айкут Озтурк.