Փողոց մաքրողների մի մասը գործազուրկ է դարձել. նրանք բողոքի ակցիա են անում
Տոնական օրերից հետո առաջին աշխատանքային օրը կառավարության շենքի դիմաց մարդաշատ էր: Բողոքի ակցիա էին իրականացնում Երևանի փողոցները մաքրողները, որոնց նոր տարվա «անակնկալ» էր սպասվում: Բողոքավորների գերակշիռ մասը կանայք էին:
Լիանա Ալոյանը «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց, որ իրենց գործատուն` «Սանիտեք» ընկերությունը, իր իրավունքները չարաշահում է, և մարդկանց աշխատեցնելով՝ գումարները չի տալիս, իսկ հունվարի 1-ից աշխատողների մի մասին հեռացրել է աշխատանքից:
«Մեկ ամիս աշխատեցինք և հավաքարար, և աղբ հավաքող: Դեկտեմբերի 30-ի լույս 31-ի գիշերը տնօրենը բերեց մեզ ծրարով տվեց աշխատավարձի կեսից էլ պակաս գումար: Չենք կարողացել նույնիսկ Նոր տարվա պատրաստություն տեսնել: 1 քմ տարածք մաքրելն, ըստ պայմանավորվածության, արժե 20 դրամ, իմ տարածքի գումարը կազմում է 210.000 դրամ, բայց ստացել եմ 105.000 դրամ: Կին եմ, գիշերվա կեսին գնում փողոց եմ մաքրում, որ սոված չմնամ: Իրենց ասած բոլոր պայմաններին համաձայնվեցինք, բայց նույնիսկ բանվորության գումարը չեն տալիս»,-ասում է Լ. Ալոյանը:
Նրա խոսքերով՝ ընկերության տնօրենը որոշել է կրճատել մոտ 150 աշխատողի և այն տարածքները, որ նախկինում 10 հոգով էին մաքրում, այժմ պետք է մաքրեն երկուսը:
«Ամսի 1-ից չենք աշխատում, մեզ չի ընդունում: Պայման է դնում, որ հսկայական տարածքներ մաքրենք չնչին աշխատավարձով, ոնց կարող ենք դա անել: Աշխատողների մեծ մասը վարձով է ապրում, հիվանդ է պահում, այսօր արդեն անգործ ենք մնացել, ոնց ենք անելու»,-նշում է Լիանա Ալոյանը:
Բողոքավորներից Սուսաննա Մուրադյանն էլ ասաց, որ ընկերության տնօրինությունն ասել է, որ նոր չափումներ կանեն, ըստ դրա էլ կորոշեն աշխատավարձի չափը:
«Տարիներ շարունակ աշխատել ենք, տարածքի չափման խնդիր չի առաջացել, հիմա ինչի որոշեցին, որ խնդիր կա: Թող չափագրումներ անեն, տուժողն իրենք են լինելու: Մենք ավելի շատ տարածք ենք մաքրում, քան դրա դիմաց գումար ենք ստանում: Լավ, ընկերությունն են մրցույթով շահել, հո մարդկանց էլ մրցույթով չեն շահել: Այնպիսի պայմաններ են առաջադրում, որ մարդիկ ստիպված դուրս գան աշխատանքից»,-ասաց Ս. Մուրադյանը:
Տիկնոջ ասելով՝ մեկ ամիս աշխատել են առանց պայմանագրի, որի իրավունքը «Սանիտեք» ընկերությունը չի ունեցել: Նրա խոսքերով` այժմ էլ Չարենցավանից մարդիկ են աշխատում ընկերությունում, որոնք գրանցված չեն:
Կառավարությունից աշխատակիցներին պատասխան չտրվեց: Նրանք ոտքով շարժվեցին դեպի նախագահական նստավայր:
«Սանիտեք» ընկերությունից պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց: Հեռախոսազանգերին չէին պատասխանում:
Հիշեցնենք, որ լիբանանյան այս ընկերությանն է հանձնվել Երևանի որոշ հատվածների աղբահանություն եւ սանմաքրում կազմակերպելու աշխատանքները:

В Ереване лишившиеся работы уборщики улиц проводят акцию протеста
В первый же рабочий день после новогодних праздников перед зданием правительства прошла акция протеста ереванских уборщиков улиц. Подавляющую их часть составляли женщины. В беседе с Hetq.am Лиана Алоян сообщила, что их работодатель, компания “Санитек”, злоупотребляет своими правами и не платит работникам за проделанную работу, а с 1 января часть уборщиков улиц была уволена.
“Мы целый месяц работали и дворниками, и уборщиками мусора. В ночь с 30 на 31 декабря директор раздал нам конверты с деньгами, однако эти суммы оказались меньше нашей зарплаты. Мы даже не смогли подготовиться к Новому году. Стоимость уборки одного квадратного метра территории стоит 20 драмов. Стоимость уборки закрепленной за мной территории составляет 210 тыс. драмов, но я получила лишь 105 тысяч. Я ночью выхожу на работу, чтобы не голодать. Мы согласились на все их условия, но за наш труд нам не платят”,- отметила Л.Алоян. По ее словам, директор компании решил сократить 150 работников, в результате чего территории, которые раньше убирали 10 человек, теперь будут убирать два работника.
“С 1 января мы не работаем, и он нас не принимает. Требует за ничтожную зарплату убирать огромные территориии, но разве это возможно? Большинство работников снимает квартиры, на их иждивении имеются больные, а сегодня эти люди остались без работы. Как мы будем жить?” – отметила наша собеседница.
Другая участница акции протеста Сусанна Мурадян сообщила, что компания собирается проводить новые замеры, в соответствии с которыми и определит размер зарплаты работников.
“Мы столько лет работали, но проблема проведения замеров ни разу не возникла. Сейчас они решили, что такая проблема существует. Пусть проведут замеры, им же хуже будет. Территории, которые мы убираем, намного больше. Компания выиграла тендер, и сейчас создает такие условия, чтобы люди вынужденно уходили с работы”,- сказала С. Мурадян.
По ее словам, целый месяц они работали без договора, хотя компания не имела права так поступать. Сейчас на их место приняли приехавших из Чаренцавана людей, у которых нет прописки.
Представитель правительства не ответил на жалобы участников акции, и они направились к резиденции президента.
Получить разъяснения в компании “Санитек” нам не удалось, так как ее телефоны не отвечали.
Напомним, что этой ливанской компании переданы работы по уборке мусора и саночистке некоторых районов Еревана.