Գյումրու քաղաքապետ. «Մեր պահանջն այն է, որ հանցագործը մնա հանրապետությունում, քննությունն իրականացնեն հայ իրավապահները»
Ավետիսյանների ընտանիքի հետ տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի եւ դրան հետեւած բողոքի ալիքի բարձրացման օրերին Գյումրիից բացակայում էր քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
«Պաշտոնական այցով հունվարի 9-ից գտնվում էի ԱՄՆ-ում՝ Գլենդելի քաղաքապետի հրավերով: Բացի այդ, նախատեսված էին նաեւ այլ պաշտոնական հանդիպումներ, որոնց նպատակը Գյումրի զարգացման ծրագրեր բերելն էր: Իսկ ինչ մնում է լրատվամիջոցներով տարածած լուրերին, թե արձակուրդ եմ վերցրել ու գնացել Դուբայ, ասեմ, որ ճշմարտությունն այն է, որ, իրոք, ես գտնվում եմ արձակուրդում եւ դա արվել է, որպեսզի պաշտանական այցի անվան տակ համայնքային բյուջեից մեկ լումա հանկարծ չծախսվի: Տոմսի գումարը եւս վճարվել է իմ գրպանից: Քանի որ ամռան ամիսներին սովորաբար աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով չեմ կարողանում ինձ հասանելիք արձակուրդը վերցնել, դա թողնում եմ հունվար ամսին»,-հայտնեց Սամվել Բալասանյանը:
Գյումրիում ծավալվող իրադարձությունները Սամվել Բալասանյանին ստիպել են անավարտ թողնել այցն ու 27 ժամվա ընթացքում վերադառնալ Գյումրի: Հունվարի 15-ին, ժամը 23-ի սահմաններում նա արդեն քաղաքում էր եւ հասցրել էր լինել դատախազության շենքի մոտ, իսկ հետո այցելել Գյումրու բժշկական կենտրոն, որտեղ տեղափոխվել էին բախման հետեւանքով վիրավորված 14 ոստիկան ու 10 ակտիվիստ:
Սամվել Բալասանյանի վստահեցմամբ` ինքը մշտապես իր համաքաղաքացիների կողքին է: Բողոքի ինքնաբուխ հավաքներին դեմ չէ, միայն թե դրանք չվերածվեն բախումների: «Պետք է փառք տանք աստծուն, որ զոհեր չունեցանք»,-նկատեց քաղաքապետը: Գյումրիում կատարվածի կապակցությամբ սգո օր հայտարարելու վերաբերյալ լրագրողի հարցին ի պատասխան` քաղաքապետը նկատեց, որ իրենք այդ իրավասությունը չունեն: «Մերոնք նայել են, ճշտել ենք, որ անգամ ավագանու որոշումով դա չէինք կարող անել, եւ որ դրա իրավասությունը մենք չունենք, դա պետք է լինի պետական մակարդակով»,-նշեց քաղաքապետը;
Սամվել Բալասանյանը ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տեղափոխման անհրաժեշտություն չի տեսնում: «Պետք չէ դեպքը դիտարկել հայ-ռուսական հարաբերությունների հարթության վրա: Իսկ եթե սպանություն կատարողը ազգությամբ վրացի լիներ կամ այլ ազգի,- լրագրողի հարցին հարցով պատասխանեց քաղաքապետը,- կարծում եմ` պետք է հարցը դիտարկել հանցագործության տեսանկյունից: Մեր պահանջն այս պահին այն է, որ հանցագործը մնա հանրապետությունում, քննությունն իրականացնեն հայ իրավապահները, եւ որ պատիժը հանցագործը կրի մինչեւ վերջ: Եվ այդ բոլոր պրոցեսները լինեն թափանցիկ»:

Мэр Гюмри: “Наше требование состоит в том, чтобы преступник остался в республике, а следствие вели армянские правоохранители”
В дни, когда в Гюмри произошла трагедия с семьей Аветисянов, после которой поднялась волна протестов, мэр Самвел Баласанян отсутствовал из города. “9 января я по приглашению мэра Глэндела находился в США. Были предусмотрены и другие официальные встречи, цель которых заключалась в обеспечении программ развития для Гюмри. Что касается распространенных СМИ слухов о том, что я взял отпуск и отправился в Дубай, скажу, что действительности соответствует лишь то, что я находился в отпуске с тем, чтобы в связи с официальным визитом из общинного бюджета не было потрачено ни копейки. Стоимость билета тоже была оплачена из моего кармана. Поскольку в летние месяцы из-за большой нагрузки на работе я не могу брать полагающийся мне отпуск, то я решил воспользоваться им в январе”,- пояснил Самвел Баласанян.
Произошедшие события заставили мэра прервать визит и в течение 27 часов вернуться в Гюмри. 15 января около 23 часов он уже был в городе и даже успел придти к зданию прокуратуры, после чего посетил медцентр, куда были доставлены 14 раненных полицейских и 10 активистов. Самвел Баласанян заверил, что всегда поддерживает своих сограждан. Мэр не против стихийных митингов протеста, лишь бы они не перерастали в столкновения. “Слава Богу, что у нас нет жертв”,- сказал мэр.
В ответ на замечание журналиста о том, что в связи с произошедшим в Гюмри надо было объявить траур, Самвел Баласанян отметил, что у них нет таких полномочий. Мэр не видит необходимости в переводе 102-ой российской военной базы. “Не надо рассматривать этот случай в контексте армяно-российских отношений. А если бы совершивший убийство был по национальности грузином или представителем другой нации? – задал встречный вопрос мэр. – Я думаю, к вопросу нужно подходит с точки зрения преступления. На данный момент наше требование состоит в том, чтобы преступник остался в республике, следствие вели армянские правоохранители и чтобы он понес наказание до конца. При этом все процессы должны осуществляться прозрачно”.