Շիրակի մարզպետը մերժեց ռազմաբազայի հրամանատարի առաջարկած դրամական օգնությունը Ավետիսյանների մերձավորներին
Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանն այսօր մամլո ասուլիս էր հրավիրել, որտեղ հիմնականում խոսեց հունվարի 12-ից մինչեւ օրս տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ իրականացրած միջոցառումների մասին: Ֆելիքս Ցոլակյանը նախ խոհեմության կոչ արեց գյումրեցիներին՝ հորդորելով չտրվել զգացմունքներին:
Շիրակի մարզպետը հայտարարեց, որ ինքը միանում է գյումրեցիների արդար դատավարության պահանջին, որ պիտի իրականացվի միմիայն ՀՀ-ում եւ միայն հայ իրավապահների կողմից: Նրա համար անհասկանալի էր մնացել, թե ինչու այդ պահանջն այդպես էլ գրավոր ձեւակերպում չստացավ ցուցարարների կողմից եւ չներկայացվեց ուր հարկն էր:
«Ես խոսեցի այսօր ցույցի ղեկավարների հետ, ասացի՝ ես չեմ հասկանում, դուք կանգնում փողոցում գոռում եք, բայց պետք է ունենաք գրավոր պահանջ եւ որ այդ պահանջը պետք է ներկայացնել ուր հարկ է, մի բան, որ դուք այդպես էլ չարեցիք»,-նկատեց մարզպետը:
Ըստ մարզպետի, քաղաքում հակառուսական տրամադրություններ չկան: Խաղաղ ցույցերին մարզի ղեկավար դեմ չէ, դեմ է՝ արյունահեղությանը: Համարում է, որ այն, ինչ կատարվեց հունվարի 15-ին, հնարավոր էր եւ խուսափել, եթե չլինեին հրահրողներ:
Անցած երկու-երեք օրերին բուժօգնության դիմողների թիվն ավելացել է՝ հիմնական դիմողները ոստիկանության աշխատակիցներ են, որ հունվարի 15-ին մասնակցել են հյուպատոսարանի դիմաց ցուցարարների հետ բախմանը: Այսօր Գյումրու բժկական կենտրոն են դիմել 5 ոստիկան: Մարզպետի փոխանցմամբ, ընդհանուր տուժածների թիվը հասել է 33-ի:
Ասուլիսն ընդահատվեց 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի գլխավոր հրամանատարի զանգով: Վերջինս տեղեկացնում էր Ֆելիքս Ցոլակյանին, որ գումար են հավաքել եւ իրենց ֆինանսական աջակցություն են առաջարկում Ավետիսյանների հարազատներին: Սակայն մարզպետը մերժեց առաջարկը՝ նշելով, որ հարմար չի գտնում այս պահին որեւէ ֆինանսական աջակցություն ռազմաբազայի կողմից:

Губернатор Ширака отказался принять предложенную командиром военной базы денежную помощь для родственников Аветисянов
Губернатор Ширака Феликс Цолакян провел сегодня пресс-конференцию, на которой коснулся событий, произошедших в период с 12 января по сей день, а также принятых мер. Губернатор прежде всего призвал гюмрийцев проявить благоразумие и не поддаваться эмоциям. Он также заявил, что присоединяется к требованию жителей Гюмри о проведении справедливого судебного процесса, который должен проходить только в Армении и только при участии армянских правоохранителей. Цолакян выразил удивление тем, что митингующие не представили это требование в письменной форме куда следует.
“Сегодня я разговаривал с организаторами митинга и сказал им: вы кричите на улице вместо того, чтобы составить письменное требование и представить его куда надо”,- отметил губернатор.
По его словам, в городе нет антироссийских настроений. Глава области не против мирных митингов, но он против кровопролития. По мнению Ф.Цолакяна, если б не провокаторы, то произошедшего 15 января можно было избежать.
За последние два-три дня увеличилось лиц, обращающихся за медицинской помощью. Это в основном сотрудники полиции, которые 15 января участвовали в столкновениях с митингующими перед зданием генконсульства РФ с Гюмри. Губернатор сообщил, что общее число пострадавших достигло 33.
Пресс-конференцию прервал звонок командира 102-ой российской военной базы, который сообщил Феликсу Цолакяну, что они собрали деньги и предлагают финансовую помощь родственникам Аветисянов. Губернатор отклонил это предложение, отметив, что не считает удобным оказание в настоящее время какой-либо финансовой помощи со стороны военной базы.