16 տարի առաջ Գյումրիի սպանությունների մասին պատմում են ռուս զինծառայողների փաստաբանները
Այս օրերին հաճախ են զուգահեռներ անցկացվում Գյումրիում 16 տարվա տարբերությամբ տեղի ունեցած երկու ողբերգական դեպքերի միջև, քանի որ երկու դեպքում էլ առաջին՝ մեղադրյալները ռուս զինծառայողներ են, երկրորդ՝ քրեական գործերը հարուցվել են սպանությունների ու դասալքությունների հատկանիշներով, երրորդ՝ ողբերգական դեպքերը տեղի են ունեցել Գյումրիում: Սակայն կա մեկ տարբերություն 1999 թ.-ի ապրիլի 14-ին ռուս զինծառայողներ Ալեքսանդր Կամնևի և Դենիս Պոպովի կողմից 2 հայերի սպանության և 8 անձի վիրավորման ու 2015 թ.-ի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների սպանությունների միջև: Այն է, որ 1999 թ-ին մեղադրյալներն ի սկզբանե գտնվել են հայկական իրավազորության ներքո, իսկ 2015-ի դեպքով՝ ՌԴ իրավազորության:
Ինչքա՞ն են Հայաստանում պատիժ կրել 2 ռուս զինծառայողները
«Հետքը» դիմել է Դատական դեպարտամենտ 16 տարվա վաղեմության քրեական գործին ծանոթանալու համար: Բայց մինչ այդ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունից մեր հարցմանը պատասխանելով` հայտնում են, որ 1999 թ. դեկտեմբերի 27-ին Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանը (դատավոր՝ Էդիկ Մանուկյան) մեղավոր է ճանաչել Ալեքսանդր Կամնևին և Դենիս Պոպովին՝ դատապարտելով 15 և 14 տարվա ազատազրկման: Ալեքսանդր Կամնևը Հայաստանում պատիժ է կրել ավելի քան 11 տարի՝ մինչև 2011 թ.-ի հունիսի 10-ը: «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» Ստրասբուրգի կոնվենցիայի համաձայն, որը մեր ԱԺ-ն վավերացրել է դեռևս 2001 թ.-ին, ՌԴ Օրենբուրգի դատարանը որոշում է կայացրել Կամնևին պատժի հետագա կրման նպատակով ՌԴ տեղափոխելու միջնորդությունը բավարարելու մասին: «Նկատի ունենալով, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, կոնվենցիայով սահմանված կարգով, տվել է իր համաձայնությունը Ա. Կամնևին պատժի հետագա կրման նպատակով ՌԴ փոխանցելուն, ուստի 2011 թ.-ի հունիսի 6-ին Ա.Կամնևը փոխանցվել է ՌԴ իրավապահ մարմիններին»,- ասված է ՔԿՎ հանրային բաժնի պատասխանում:
Ինչ վերաբերում է մյուս դատապարտյալին՝ Դենիս Պոպովին, ապա նա ՌԴ է փոխանցվել ընդամենը 2 տարի Հայաստանում պատիժ կրելուց հետո՝ 2001 թ.-ի ապրիլի 18-ին: Սակայն, ըստ ՔԿվ ներկայացրած տեղեկատվության, տեղափոխման վերաբերյալ փաստաթղթերը ոչնչացվել են՝ պահպանման ժամկետը լրանալու հիմքով:
Ի՞նչ մանրամասներ է հիշում Ալեքսանդր Կամնևի պաշտպան Թամարա Յայլոյանը
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Թամարա Յայլոյանը, ով 1999 թ-ի գործով իրականացրել է Ալեքսանդր Կամնևի պաշտպանությունը, «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց, որ այն ժամանակ, ինչպես կարգն էր թելադրում, վարույթն իրականացնող մարմինը գրություն է ուղարկել փաստաբանների միություն. «Գյումրու բաժնի վարիչ Ռուդոլֆ Թովմասյանը ինձ նշանակեց: Այն ժամանակ հանրային պաշտպաններ չկային, կար պետական պաշտպանություն: Ու ես այդ հիմունքներով դարձա Կամնևի փաստաբանը»:
Թամարա Յայլոյանը, հիշելով 16 տարի առաջվա նախաքննությունն ու դատավարությունը, ասաց, որ թե՛ նախաքննությունը, թե՛ դատավարությունը կատարել է հայկական կողմը: «Նախաքննության մի մասը՝ դասալքության հետ կապված, ռուսական կողմն էր անում, ապա բոլոր նյութերը հանձնեց Հայաստանի Հանրապետությանը: Հիշում եմ, որ ռուս քննիչներ կային, որոնք հարցաքննում էին մեղադրյալներին դասալքության մասով»:
Զուգահեռներ անցկացնելով երկու գործերի միջև` 1999 թ.-ի և 2015 թ.-ի, փաստաբանը նշեց, որ 16 տարի առաջ հանցագործությունը կատարելուց անմիջապես հետո մեր իրավապահներն են ձերբակալել երկու ռուս զիծառայողներին. «Իրենք չհասցրեցին երկար փախչել, գտնվում էին մարդաշատ վայրում, մեր իրավապահները նրանց անմիջապես տարան Գյումրու ոստիկանություն: Իսկ հունվարի 12-ի ողբերգության պարագայում Պերմյակովը հայտնվել էր ՌԴ իրավազորության ներքո»:
«Այն մարդը, այն փաստաբանը չեմ, որ ճնշման դեպքում լռեի, չաղմկեի». փաստաբան Թամարա Յայլոյան
Հիշեցնենք, որ Թամարա Յայլոյանը այս տարվա հունվարի 13-ին ներգրավվել է Ավետիսյանների սպանության գործով որպես Պերմյակովի պաշտպան, սակայն, ինչպես ինքն է ասում չի կարողացել մինչև վերջ ներկա գտնվել հարցաքննությանն ու հրաժարվել պաշտպանությունից: Հարցին, թե հնարավոր են այս գործով ճնշումներ են եղել փաստաբանի նկատմամբ՝ պարտադրելով հրաժարվել պաշտպանությունից, Թամարա Յայլոյանը բացասական պատասխան տվեց. «Այն մարդը, այն փաստաբանը չեմ, որ ճնշման դեպքում լռեի, չաղմկեի: Չի եղել ճնշում: Պարզապես էմոցիաներս թույլ չեն տվել շարունակել աշխատանքս, ինչը փաստաբանի վարքագծի կանոնների խախտում է»:
Հայ քննիչներ չեն մասնակցել Վ.Պերմյակովի հարցաքննությանը
Փաստաբան Յայլոյանը, պատասխանելով մեր հարցին, թե արդյոք հունվարի 13-ին հայ քննիչներ մասնակցում էին Պերմյակովի հարցաքննությանը՝ պատասխանեց. «Ո՛չ, չկային: Երկու ռուս քննիչներ էին: Հայ քննիչներին որևիցե մեկը թույլ չէր տա մասնակցել, որովհետև վարույթն իրենցն է, վերջ…Ես գնացել եմ ՌԴ վարույթում քննվող նախաքննությանը մասնակցելու, տեղյակ չեմ եղել, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեում գործ է հարուցվել»,-ասաց փաստաբան Թամարա Յայլոյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունը դեռևս հունվարի 12-ին՝ դեպքի օրը, քրեական գործ էր հարուցել սպանության հատկանիշներով: Հունվարի 14-ին նույն մարմինը որոշում էր կայացրել Վ.Պերմյակովին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
«Կոպիտ ասած, մերոնք ձևական են քրեական գործ հարուցել». փաստաբան Հենրիկ Մանուկյան
16 տարի առաջ Դենիս Պոպովի պաշտպանությունը պետական պաշտպանության հիմունքներով իրականացրել է փաստաբան Հենրիկ Մանուկյանը, ով «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ այդ գործով նախաքննությանը չի մասնակցել, ներգրավվել է դատաքննության փուլում: Նա պատմեց, որ ռուսական կողմից որևէ պաշտոնյա չի մասնակցել դատական նիստերին: Փաստաբանն ասաց, որ հունվարի 12-ի ողբերգությունից հետո է իմացել, որ Դենիս Պոպովը տեղափոխվել է Ռուսաստան պատիժը կրելու, որտեղ էլ հետագայում ազատվել է:
Արխիվային նյութերում պահպանվել է տեղեկատվություն, ըստ որի` մեղադրյալները դատավարության ժամանակ դիմել են դատարանին, որ ապահովվի ռուս հյուպատոսի ներկայությունը, սակայն դատարանը մերժել է:
Խոսելով հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած Ավետիսյան ընտանիքի անդամների սպանության գործով քննության մասին՝ փաստաբան Մանուկյանն ասաց. «Թող բարի լինի մեր նախաքննական մարմինը խափանման միջոցի հարց լուծել, հարցաքննություն իրականացնել: Նախ պիտի որպես կասկածյալ ներգրավեին անձին, ապա հարցաքննեին որպես կասկածյալ: Հետո ապացույցներ ձեռք բերելով՝ որպես մեղադրյալ պիտի ներգրավեին, խափանման միջոցի հարց լուծեին: Կոպիտ ասած, մերոնք ձևական են քրեական գործ հարուցել: Շատ թերի է ամեն բան»:
Հ. Գ. «Հետքին» ՔԿՎ-ից նաև տեղեկացրել են, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի ՔԿՀ-ներում այլ պետության քաղաքացի հանդիսացող 62 դատապարտյալ է պատիժ կրում՝ 13 երկրներից: Դատապարտյալների քանակով ցանկը գլխավորում է Ռուսաստանը՝ 20 դատապարտյալ, ապա Վրաստանը՝ 18 դատապարտյալ և Իրանը՝ 10 դատապարտյալ: Հայաստանում պատիժ են կրում նաև Սիրիայի, ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Նիգերիայի, Տաջիկստանի, Լիբանանի 1-ական քաղաքացի, Ֆրանսիայից ու Ուզբեկստանից-2 ական, իսկ Ռումիանիայից՝ 3 քաղաքացի:

Адвокаты российских военнослужащих рассказывают об убийствах, совершенных 16 лет назад
В эти дни часто проводятся параллели с двумя трагическими случаями, произошедшими в Гюмри с разницей в 16 лет. В обоих случаях обвиняемыми были российские военнослужащие, уголовные дела были возбуждены по признакам убийств и дезертирства, трагические случаи произошли в Гюмри. Однако между преступлением, совершенным 14 апреля 1999 г. двумя российскими военнослужащими – Александром Каменевым и Денисом Поповым, в результате которого два человека были убиты, а восемь получили ранения, и убийством семьи Аветисянов есть одно различие. Оно состоит в том, что в 1999 г. обвиняемые с самого начала находились под юрисдикцией Армении, а обвиняемый в преступлении 2015 г. находится под юрисдикцией РФ.
Как долго отбывали наказание в Армении двое военнослужащих РФ
Hetq.am обратился в Судебный департамент для ознакомления с уголовным делом 16-летней давности. Но до этого в ответ на наш запрос из управления уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции сообщили, что 27 декабря 1999 г. суд первой юстиции Ширакской области (судья Эдик Манукян) признал Александра Каменева и Дениса Попова виновными и приговорил их к 15 и 14 годам лишения свободы. Александр Каменев отбывал наказание в Армении свыше 11 лет – до 10 июня 2011 г. Согласно Страсбургской конвенции “Об обмене осужденными”, ратифицированной парламентом Армении еще в 2001 г., суд города Оренбурга (РФ) принял решение удовлетворить ходатайство об экстрадиции Каменева в РФ с целью отбывания там оставшегося срока наказания. 6 июня 2011 г. А.Каменев был передан правоохранительным органам РФ. Что касается другого осужденного, Дениса Попова, то он был перевезен в РФ 18 апреля 2001 г., то есть после двухлетнего пребывания в армянской тюрьме. Однако, согласно информации управления УИУ, документы об экстрадиции уничтожены в связи с истечением срока хранения.
Какие подробности помнит адвокат Александра Каменева Тамара Яйлоян
Член Адвокатской палаты РА Тамара Яйлоян, которая в 1999 г. осуществляла защиту Александра Каменева, в беседе с Hetq.am рассказала, что тогда в соответствии с действовавшим порядком осуществлявший производство орган обратился с письмом в Союз адвокатов. “Заведующий гюмрийским отделом Рудольф Товмасян назначил меня. Тогда общественных защитников не было, была государственная защита. И на этом основании я стала адвокатом Каменева”. По словам Т.Яйлоян, 16 лет назад и предварительное следствие, и судебный процесс проводила армянская сторона. “Часть предварительного следствия, связанную с дезертирством, вела российская сторона, после чего все материалы были переданы Республике Армения”,- сообщила адвокат. Проводя параллели между двумя делами – 1999-го и 2015-го годов, адвокат сказала, что 16 лет назад двух российских военнослужащих сразу после совершения ими преступления задержали армянские праворохранители. “Они не успели далеко убежать, находились в людном месте. Наши правоохранители сразу же доставили их в полицию Гюмри. А после трагедии 12 января Пермяков оказался под юрисдикцией РФ”.
“Я не такой человек, который может замолчать под давлением” – адвокат Тамара Яйлоян
Напомним, что 13 января с.г. Тамара Яйлоян была вовлечена в дело об убийстве Аветисянов как защитник Пермякова. Однако, как призналась сама адвокат, она не смогла до конца присутствовать на допросе и отказалась защищать обвиняемого. На вопрос, возможно ли, что по этому делу на нее было оказано давление, наша собеседница дала отрицательный ответ: “Я не такой человек, не тот адвокат, который может замолчать под давлением. Давления не было, просто эмоции не позволили мне продолжить работу, что является нарушением норм поведения адвоката”.
Армянские следователи не участвовали в допросе В.Пермякова
Отвечая на вопрос, участвовали ли армянские следователи в допросе Пермякова 13 января, Тамара Яйлоян сказала: “Нет, допрос вели двое русских следователей. Никто не позволил бы армянским следователям участвовать, так как производство ведут они. Все. Я пришла участвовать в предварительном следствии, которое проводилось в производстве РФ, не зная, что в Следственном комитете РА возбуждено дело”,- отметила адвокат. Напомним, что Главное следственное управление по особо важным делам Следственного комитета РА еще 12 января, когда было совершено преступление, возбудило уголовное дело по признакам убийства. 14 января тот же орган принял решение привлечь В.Пермякова в качестве обвиняемого.
“Наши возбудили дело формально” – адвокат Генрик Манукян
16 лет назад защиту Дениса Попова в качестве государственного защитника осуществлял адвокат Генрик Манукян. В беседе с Hetq.am он отметил, что в предварительном следствии по данному делу не участвовал, его привлекли на этапе судебного следствия. По словам Манукяна, с российской стороны никто из должностных лиц не участвовал. После трагедии 12 января адвокат узнал, что для отбывания оставшегося срока наказания Дениса Попова экстрадировали в Россию, где он был освобожден.
В архивных материалах сохранилась информация о том, что во время судебного процесса обвиняемые попросили суд обеспечить присутствие российского консула, однако суд не удовлетворил это ходатайство. Касаясь следствия по делу о совершенном 12 января в Гюмри убийстве семьи Аветисянов, Генрик Манукян отметил: “Пусть наш орган предварительного следствия потрудится решить вопрос меры пресечения, провести допрос. Он должен был привлечь лицо в качестве подозреваемого и допросить в качестве подозреваемого. После этого, получив доказательства, его следовало привлечь в качестве обвиняемого, решить вопрос меры пресечения. Грубо говоря, наши возбудили дело формально. Недостатков очень много”.
P.S. В управлении УИУ Hetq.am также сообщили, что на данный момент в уголовно-исполнительных учреждениях наказание отбывают 62 осужденных, являющихся гражданами 13 государств. Список возглавляет Россия – 20 осужденных, далее идут Грузия – 18 и Иран – 10. Также в Армении наказание отбывают по одному гражданину Сирии, США, Украины, Беларуси, Нигерии, Таджикистана, Ливана, по два гражданина Франции и Узбекистана и три гражданина Румынии.