Է. Մանուկյան. «Եթե հապճեպություն լինի նախաքննության ընթացքում, շատ բաներ կարող է չբացահայտվեն»
Թաքցնել, թաքնվել, ոչնչացնել կատարածի բոլոր հետքերը, մաքրել, սրբել, իր հետեւից վերացնել հնարավոր բոլոր իրեղեն ապացույցները: Անգամ «շարքային» հանցագործի գործելաոճում են առկա լինում նշված քայլերը: Գյումրիում իրականացված սպանդի դրդապատճառները, ոճրագործությունից հետո հանցանքի վայրում թողած բազում ապացույցները տարակուսանքի մեջ են գցել փորձառու իրավաբան, Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Էդվարդ Մանուկյանին: 40 տարուց ավելի դատաիրավական ոլորտում աշխատելով` բազում դաժան եւ երբեմն մարդու արյունը երակներում սառեցնող դեպքեր քննած իրավաբանին անհասկանալի են Պերմյակովի գործողությունները:
«Ի՞նչ է նշանակում` հանցանքի վայրում թողնել իրեր, որոնց վրա նշված է իր անունը, թողնել զենքը, իրեր, որ մատնանշում են իր անձը, ոնց որ ասի` «գայլ, արի ինձ կեր»,-նկատում է Էդվարդ Մանուկյանը,- եթե սա դիտարկենք որպես ովորական հանցագործություն, ապա հանցագործի վարքը դուրս է տրամաբանությունից, իսկ եթե լրջորեն ծրագրված գործողություն է ու իրեն բացահայտող իրերը հանցագործության վայրում թողնելն էլ` դիտավորություն, ապա ամբողջ պատկերը փոխվում է: Աննորմալ մի բան կա այստեղ, եւ դրդապատճառն է շատ անհասկանալի: Ջուր խմելու վարկածը, որ դրվել է շրջանառության մեջ, շատ է մանկական: Եթե այդ Պերմյակովին ուղղորդում են, ապա շատ պրիմիտիվ ձեւով է արվում»:
Էդվարդ Մանուկյանը հետեւում է Գյումրիում կատարվող իրադարձություններին ու լրատվամիջոցներում տեղ գտած հրապարակումներին, իհարկե ականջալուր է նաեւ շրջանառվող խոսակցություններին: Նրա համոզմամբ` այն, ինչ դրվում է շրջանառության մեջ՝ լինի կարծիք, վարկած, թե պարզապես խոսակցությունների մակարդակի դիտարկում, նախաքննությանը խառնվելու միտում ունի, ու դա անթույլատրելի է:
«Պետք է թողնել, որ նախաքննությունն իր բնական հունով ընթանա,- նկատում է զրուցակիցս,- շատ դեպքերում մյուս կողմը կարող է օգտվել այդ վարկածներից եւ մտածել նախաքննությունն այդ ուղղությամբ տանելու մասին: Չէ՞ որ նրանք էլ են կարդում այդ ամենը եւ գուցե փորձ անեն կանխել այս կամ այն առաջ քաշված վարկածի բացահայտումը կամ իրազեկումը: Պիտի նաեւ այս պահին հաշվի առնենք, որ նախաքննությունը վերահսկում է ռուսական կողմը: Գոնե քրեական գործին առնչվող բոլոր հիմնական գործողությունները կատարվեն, նոր դրանց հստակ գնահատական տրվի: Իհարկե, մարդկանց հուզմունքն ու էմոցիաներն էլ չես կարող սահմանափակել, բայց բոլոր խաղաթղթերը դնել ռուսական կողմի առաջ, էդ էլ ճիշտ չէ»:
Ըստ Է. Մանուկյանի` շտապողականությունը կարող է շատ բան փչացնել, եթե հապճեպություն լինի նախաքննության ընթացքում, շատ բաներ կարող է չբացահայտվեն:
«Ես համոզված եմ, որ ինչ-որ բան հաստատ կա թաքցնելու, որովհետեւ սա էն դեպքը չի, որ ռուսական կողմը էսպիսի ծայրահեղ դրսեւորման գնա, ու հանրային պահանջի պայմաններում իրենք գործը հայկական կողմին տալու խնդիր չպիտի ունենային: Սահմանադրության ինչ-որ կետեր առաջ քաշելն ընդամենը պատճառաբանություն է: Հանցագործությունը կատարվել է մեր երկրի տարածքում, պետք է վստահել մեր իրավապահներին, ռուսները պիտի թույլ չտային, որ իրենց նկատմամբ կասկածանք առաջանար: Իսկ եթե գնում են դրան, էս շիկացած մթնոլորտում, ուրեմն ըստ ինձ, թաքցնելու բան ունեն: Գուցե դա կապ չունենա հանցագործության դրդապատճառի հետ, բայց դա կարող է կապ ունենալ ռուսական բազայում տիրող իրավիճակի բացահայտման հետ»,- զրուցակցիս ձայնում չքողարկված մտահոգություն եմ նկատում:
Որպես փորձառու իրավաբան ասում է, որ պատժի հարցն իրեն չի անհանգստացնում՝ որ կողմն էլ դատելու լինի հանցագործին, մեկ է՝ ցմահ ազատազրկում է նշանակելու: Խնդիրը պատասխանատվության չափը չէ, այլ քննության ընթացքում արվելիք բացահայտումները: «Մոտիվացիան է անհասկանալի՝ ջուր էի ուզում խմել, ինձ տեսան՝ սպանեցի՞, ծիծաղելի է, եթե չասենք՝ դուրս տրամաբանությունից»,- ասում է Էդվարդ Մանուկյանը:
16 տարի առաջ էլ այն, ինչ կատարվեց Գյումրիում, դուրս էր տրամաբանությունից: Գյումրին անակնկալի եկավ, երբ իր սահմանները պաշտպանելու կոչված ռուս զինծառայողներն օրը ցերեկով կրակ բացեցին մարդաշատ վայրում՝ թողնելով սպանվածների եւ վիրավորների: Քաղաքն այն ժամանակ չալեկոծվեց՝ ինչպես 2015թ. հունվարի 14-ին: Թե́ նախաքննությունը, թե́ դատավարությունն այն ժամանակ իրականացրեց հայկական կողմը:
1999թ. ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած հանցագործության մեղավորներ Ալեքսանդր Կամենեւն ու Դենիս Պոպովը Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանի վճռով 1999թ. դեկտեմբերին դատապարտվեցին համապատասխանաբար 15 եւ 14 տարվա ազատազրկման: Դատաքննությունն այն ժամանակ իրականացնում էր դատարանի նախագահ Էդվարդ Մանուկյանը:
Այդ տարիներին դատարանը Աբովյան 262 հասցեում գտնվող Դրամփյանների տոհմին պատկանող շենքում էր, որտեղ տեղափոխվել էր երկրաշարժից հետո:
Դատարանի նախկին շենքը |
«Կրակահերթերը մենք էլ լսեցինք, որովհետեւ հենց էդ փողոցով էին իջնում ռուս զինվորականները, անգամ դուրս եկանք, հետո ես իմ աշխատակիցներին հրահանգեցի ներս մտնել, որովհետեւ տեսանք, որ անկանոն կրակում են, մարդիկ կարող էին վնասվել, հետո էլ պետք էր այդ մասին արագ տեղյակ պահել ոստիկանությանը»,- 16 տարի առաջ կատարված դեպքերը հիշում է Է. Մանուկյանը:
Դեպքը տեղի էր ունեցել ժամը 15-16-ի սահմաններում: Արձակված անկանոն կրակահերթերից անմեղ մարդիկ էին տուժել՝ երկուսը մահացել էին, յոթը հայտնվել հիվանդանոցում տարբեր աստիճանի վնասվածքներով: Հետագայում պիտի պարզվեր, որ հարբած զինվորականների նման վարքագծի պատճառը վրեժխնդրությունն է եղել:
«Իրենց այդ օրը ծեծել էին, բայց, իհարկե, ոչ առանց պատճառի,- պատմում է զրուցակիցս,- մինչեւ դեպքը սրանք «Պոլոզ Մուկուչ» գարեջրատնից ներքեւ գտնվող «Ջրահարս» ռեստորանում երկու շիշ օղի էին խմել, հետո դուրս էին եկել ու միզել փողոցում՝ բոլորի աչքի առաջ: Էդտեղ հայ տղաներ էին եղել ու սրանց ծեծել էին: Ի վերջո, փողոցում սեփական կարիքները հոգալը նորմալ մարդու ադեկվատ պահվածք չէ, ամեն դեպքում հայի համար: Ծեծվելուց հետո սրանք որոշում են վերժ լուծել: Ալեքսանդրի գաղափարն է լինում գնալ զորանոց, զենք վերցնել եւ վերադառնալ քաղաք»:
Գործով անցնող տուժողների թվում կային նաեւ երեք զինվորական սահմանապահ ջոկատից: «Իրենք որ վերադարձել էին զորանոց, էնտեղ էլ էին հանցագործություն կատարել: Երկու հերթապահներից զենք, պարկուճ խլելն առանց քաշքշոցի չէր անցել, նրանցից մեկին ծանր վնասվածք էին պատճառել, որքան հիշում եմ` հրացանի խզակոթով էին խփել: Հետո եւս մեկ զինծառայողի հետ էին ընդհարվել մինչեւ զորանոցից դուրս գալը, սպառնացել էին սպանել, եթե իրենց հետեւեն: Պահակապետը սրանց հետեւից մինչեւ առաջին դպրոցի մոտ հասել էր, բայց չէր կարողացել համոզել, որ վերադառնան զորանոց: Դասալիքներն ուզեցել էին սրա «Մակարով» ատրճանական էլ խլել, բայց պահակապետը ատրճանակը ինչ-որ տան բակ էր նետել, որ զինվորների ձեռքը չընկնի»:
Հիշելով 16-ամյա դատական գործի մանրամասները` զրուցակիցս պատմում է, որ ռուս զինվորականների նպատակն եղել է անկանոն կրակոցներով վախ սփռելը, հետո որեւէ մեքենայով Հայաստանից հեռանալը: Երեք մեքենա կանգնեցնելու փորձ է եղել: Մեկի վարորդը հասցրել է ճողոպրել, մյուս մեքենայի ուղեւորներին զինվորականները զենքի սպառնալիքով իջեցրել են մեքենայից, սակայն չեն կարողացել այն ընթացքի մեջ գցել՝ խափանվել է, իսկ երրորդ մեքենան, որ փորձել են Շահումյան 188 շենքի մոտ ձեռք գցել, ավարտվել է ողբերգությամբ: Վարորդը, տեսնելով զինված մարդկանց, փորձել է հետընթաց դուրս գալ, սակայն արձակված կրակահերթից ծանր վիրավորվել է ու հիվանդանոց չհասած՝ մահացել: Մեքենայում եղել են նաեւ երեխաներ:
Շահումյան փողոցը |
Ռուս զինվորականներին հաջողվել է զինաթափել միայն կենտրոնական շուկայի «Լաչինի միջանցք» կոչվող հատվածում, ուր ուղղվել են արկածախնդիրները` անկանոն կրակ բացելով:
«Լաչինի միջանցք» կոչվող հատվածը |
Միջադեպի ժամանակ հիվանդանոց տեղափոխված վիրավորներն եղել են այն մարդիկ, ովքեր փորձել են զենքը խլել զինվորականների ձեռքից: Նրանցից մեկը հիվանդանոց տեղափոխվելուց հետո մահացել է վիրահատական սեղանին: Զրուցակիցս հիշում է, որ ռուս զինվորականներից մեկը եւս ոտնաթաթից վիրավոր է եղել՝ ընկերոջ գնդակն է կպել: Դե իսկ ոստիկանները դեպքի վայր են հասել այն ժամանակ, երբ շուկայում գտնվողները զինվորականներին արդեն զինաթափել էին, գցել գետնին ու ծեծում էին:
«Երեւի հետաքրքիր կլինի իմանալ, թե ինչու այն ժամանակ դատախազը 15 տարի ուզեց: Ասեմ, որ մեղադրանքն առաջադրվել էր Քրեական օրենսգրքի 99 հոդվածի մի քանի կետերով, որով պատիժ էր սահմանվում 8-ից 15 տարի: Իհարկե, այն ժամանակ դեռ մահապատիժը վերացած չէր, սակայն Եվրամիության հետ մերձեցման գործընթացներ էին սկսված, ու մահապատիժը վերացնելու հարցը խիստ էր դրված մեր պետության առաջ»:
Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանն այն ժամանակ բավարարել է նաեւ տուժողների քաղաքացիական հայցը` մոտ 13մլն դրամ, որից 1,5-ական մլն դրամը` սպանվածների ընտանիքներին, իսկ մնացածը բաշխվել է վիրավորներին` ըստ հիվանդանոցում կատարված ծախսերի: Նշված գումարը փոխհատուցել է Գյումրիում տեղակայված ռուսական կայազորի սահմանապահ ջոկատը:
Հետագայում` 2001-ին ստորագրած «Դատապարտյալների փոխանակման մասին» Ստրասբուրգի կոնվեցիայի համաձայն, իրենց պատիժը ՀՀ-ի տարածքում կրող ռուս զինծառայողները արտահանձնվում են ՌԴ: Նրանցից Դենիս Պոպովի տեղափոխման հարցը կարգավորվել է անմիջապես, իսկ Ալեքսանդր Կամենեւը շարունակել է պատիժը կրել Հայաստանում:
«Երբ գրություն ստացանք, որ Կամենեւը հրաժարվել է տեղափոխվել, նա այդ ժամանակ իր պատիժը կրում էր Կոշի գաղութում, ինձ զարմանալի թվաց: Ես հետաքրքրվեցի ու իմացա, որ սիրած հայ աղջիկ ունի, ում հետ հեռախոսով կապ է պահում եւ նրա պատճառով չի ցանկանում հեռանալ Հայաստանից: Իսկ թե ինչու է ամեն դեպքում 2011թ. տեղափոխվել, այդ մասին որեւէ բան ասել չեմ կարող: Որքան հիշում եմ` նրանցից մեկը Վորոնեժից էր, մյուսը՝ Օրենբուրգից»:
Որպես զրույցի ամփոփում Էդվարդ Մանուկյանը մեկ անգամ էլ վերադառնալով 16-ամյա վաղեմության դեպքերին` շեշտում է, որ այն ժամանակ ռուսական կողմից քննչական գործողություններ հայ իրավապահների հետ համատեղ կատարավել են, նախաքննության ընթացքին էլ են մասնակցել, իսկ հետո գործն ամբողջությամբ վերահսկել է հայկական կողմը: «Նրանք հետո ամբողջ գործը փոխանցեցին մեզ, նույնը կարող են անել եւ հիմա: Պարզապես զարմանալի է, թե ինչու՞ չկա նման ցանկություն»:

Э. Манукян: “Если в ходе предварительного следствия будет проявлена поспешность, очень многое может остаться нераскрытым”
Спрятать, скрыться, замести следы содеянного, уничтожить все возможные вещественные доказательства – эти шаги характерны для поведения даже “рядовых” преступников. Мотивы осуществленной в Гюмри бойни, оставленные на месте преступления многочисленные доказательства вызывают недоумение у опытного юриста, бывшего председателя суда общей юрисдикции Ширакской области Эдуарда Манукяна. Проработав в судебно-правовой системе свыше 40 лет, он расследовал множество жестоких преступлений, однако действия Пермякова юристу непонятны.
“Как можно было оставить на месте преступления вещи, на которых написано его имя, оставить оружие, предметы, указывающие на его личность…- удивляется Эдуард Манукян. – Если рассматривать произошедшее как обыкновенное преступление, то поведение преступника выходит за рамки какой-либо логики. Если же это серьезно спланированное действие и разоблачающие его вещи были оставлены на месте преступления умышленно, то вся картина меняется. В этом есть что-то ненормальное, а мотив непонятен. Введенная в обращение версия о том, что ему захотелось попить воды, слишком примитивна. Если Пермякова направляют, то делается это примитивно”.
Манукян следит за происходящими в Гюмри событиями, за публикациями в прессе, циркулируемыми слухами. Он убежден, что все, что вводится в обращение, будь то версия, разговоры, мнения, преследует цель вмешаться в ход предварительного следствия, что недопустимо.
“Нужно дать возможность, чтобы предварительное следствие шло своим ходом,- говорит наш собеседник. – Очень часто противоположной стороне удается использовать одну из версий и повести предварительное следствие в этом направлении. Нужно также учитывать, что надзор за предварительным следствием осуществляет российская сторона. Конечно, волнение и эмоции людей тоже нельзя ограничивать, однако раскрывать перед российской стороной все козыри неправильно”.
По словам Эдуарда Манукяна, поспешность в ходе предварительного следствия многое можно испортить, очень многое может остаться нераскрытым.
“Я убежден, что наверняка есть что скрывать, так как это не тот случай, чтобы российская сторона шла на столь крайние шаги. В условиях требований общественности они не должны были создать проблему с передачей дела армянской стороне. Ссылки на какие-то пункты Конституции всего лишь отговорка. Преступление совершено на территории нашей страны, нужно доверять нашим правоохранителям. Русские не должны были позволить, чтобы в отношении них возникло подозрение. Если в этой напряженной атмосфере они идут на такой шаг, значит им, как мне кажется, есть что скрывать. Возможно, это не связано с мотивами преступления, но это может иметь отношение к разоблачению обстановки, царящей на российской базе”,- с тревогой в голосе отметил наш собеседник.
Как опытный юрист он считает, что неважно, какая сторона будет судить преступника, ему все равно дадут пожизненное наказание. Весь вопрос в том, что будет установлено в ходе следствия.
Вспоминая события 16-летней давности, г-н Манукян отметил, что они тоже выходили за рамки логики. Жители Гюмри были в шоке от того, что призванные защищать границы нашей страны российские военнослужащие днем открыли огонь в людном месте, убив и ранив людей. Тогда город не охватила волна протестов, как это произошло 14 января 2015 года. И предварительное следствие, и судебный процесс по данному делу вела армянская сторона.
В декабре 1999 г. виновные в преступлении, совершенном 14 апреля 1999 г., Александр Каменев и Денис Попов приговором суда первой инстанции Ширакской области были осуждены соответственно к 15 и 14 годам лишения свободы. Судебный процесс вел председатель суда Эдуард Манукян.
В те годы суд располагался в принадлежавше роду Дрампянов здании по адресу Абовяна, 262. Туда суд переехал после землетрясения.
| Старое здание суда |
“Автоматные очереди слышали и мы, поскольку российские военнослужащие шли именно по этой улице. Мы даже вышли на улицу, но вскоре я потребовал, чтоб работники вернулись в здание, так как они могли пострадать в результате беспорядочной стрельбы. К тому же надо было сообщить об этом в полицию”,- вспоминает Эдуард Манукян.
Преступление было совершено около 16 часов. В результате стрельбы пострадали невинные люди – два человека погибли, семеро получили ранения различной степени тяжести. В дальнейшем выяснилось, что причиной такого поведения пьяных военных стала месть.
“В тот день их избили, разумеется, не без причины,- рассказал наш собеседник. – До произошедшего они были в ресторане “Джраарс”, где выпили две бутылки водки, потом вышли на улицу и помочились на глазах у всех. Наши ребята их избили. В конце концов отправка нужды на улице не свидетельствует о том, что человек ведет себя нормально и адекватно. Во всяком случае армяне придерживаются такого мнения. После избиения военные решили отомстить. Александр предложил отправиться в часть, взять оружие и вернуться в город”.
Среди проходивших по делу потерпевших были и трое военных из пограничного отряда. “Вернувшись в часть, эти двое и там совершили преступление. Пытаясь отнять у дежурных оружие, они устроили потасовку, во время которой одному военнослужащему причинили тяжкое телесное повреждение. Перед тем, как покинуть часть, они вступили в конфликт еще с одним сослуживцем, пригрозив убить его, если за ними будут следить. Начальник охраны шел за ними до школы, но не смог убедить их вернуться в гарнизон. Дезертиры хотели отнять у него пистолет “Макаров”, но начальник охраны выбросил оружие во двор одного из домов, чтобы оно не досталось военным”.
Вспоминая детали совершенного тогда преступления, юрист отметил, что российские военные хотели беспорядочной стрельбой вызвать страх, а потом на машине уехать из Армении. Они три раза пытались остановить машину. Водителю одной машины удалось скрыться. Остановив вторую, военные под угрозой оружия заставили пассажиров выйти, однако сами не смогли завести автомобиль – он сломался. Третья попытка остановить машину у дома по адресу Шаумяна, 188 закончилась трагедией. Водитель, увидев вооруженных людей, попытался дать задний ход, однако от произведенных выстрелов получил тяжелое ренение и умер по дороге в больницу. В машине находились также дети.
| Ул. Шаумяна |
Российских военных удалось задержать в районе города, называемом Лачинский коридор, куда они направились, открывая по дороге беспорядочную стрельбу.
| "Лачинский коридор" |
“Наверное, вам интересно будет узнать, почему прокурор потребовал тогда 15 лет тюрьмы. Отмечу, что обвинение руководствовалось несколькими пунктами ст.99 УК, по которым предусматривалось наказание от 8 до 15 лет. В то время смертная казнь, конечно, еще не была отменена, но шел процесс сближения с Евросоюзом, и вопрос отмены смертной казни был поставлен перед нашим государством очень жестко”.
Доставленные в больницу люди получили ранения потому, что во время инцидента пытались отнять у военных оружие. Один из раненых умер на операционном столе. Наш собеседник вспоминает, что один из военнослужащих тоже был ранен в ногу от выстрела своего напарника. Полиция прибыла на место событий после того, как люди обезоружили военнослужащих, бросили их на землю и избивали.
Тогда суд первой инстанции Ширакской области удовлетворил также гражданский иск потерпевших на сумму около 13 млн драмов. По 1,5 млн драмов должны были получить семьи убитых, остальную сумму предусматривалось разделить между получившими ранениями лицами на оплату больничных расходов. Указанную сумму выплатил пограничный отряд размещенного в Гюмри российского гарнизона.
В дальнейшем в соответствии с подписанной в 2001 г. Страсбургской конвенцией “Об обмене осужденными” отбывавшие наказание в Армении российские военнослужащие были экстрадированы в РФ. Вопрос экстрадиции Дениса Попова был решен сразу, а вот Александр Каменев продолжал отбывать наказание в Армении.
“Когда мы получили записку о том, что Каменев, который содержался в Кошской колонии, отказывается от экстрадиции, я очень удивился. Поинтересовавшись, я узнал, что у него есть любимая девушка-армянка, с которой он общался по телефону и из-за которой не хотел уезжать из Армении. А почему в 2011 г. он все же был экстрадирован, я не знаю. Насколько помню, один из них был из Воронежа, другой – из Оренбурга”.
В заключение беседы Эдуард Манукян, вновь возвращаясь к событиям 16-летней давности, подчеркнул, что тогда следственные действия российская сторона вела совместно с армянскими правоохранителями, в частности участвовала в предварительном следствии. После этого дело уже полностью контролировала армянская сторона. “Они потом полностью передали дело нам. То же самое могут сделать и сейчас. Просто удивительно, почему у них нет такого желания”,- с недоумением заметил Э.Манукян.