«Ես արջին բուժել եմ, դրա համար ինձ տուգանում են»
Հալաբյան փողոցից հայտնաբերված Անդրկովկասյան գորշ արջը նյարդային, լարված վիճակում է: Կատարում է կենդանու տվյալ տեսակին ոչ բնորոշ շարժումներ: Հաշվի առնելով, որ կենդանին կերակրվել է մարդու կողմից, սովորել է մարդու ներկայությանը և հաշվի առնելով համաշխարհային փորձը, արջին վայրի բնության բաց թողնելը հակացուցված է:
Բնապահպանական պետական տեսչության Կենսաբազմազանության վերահսկողության բաժնի պետի տեղակալ Արթուր Բեգլարյանն այսօր դատարան էր ներկայացրել Կովկասյան գորշ արջի մասին Երևանի կենդանաբանական այգուց ստացած գրությունը: Հիշեցնենք, որ արջը հայտնաբերվելուց հետո հանձնվել էր Երևանի կենդանաբանական այգուն:
Այսօր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում արջը կերակրող Հրաչյա Ավետիսյանի բողոքի քննությունն էր: Հալաբյան փողոցում հայտնաբերված արջի գործով դատապարտված Հրաչյա Ավետիսյանը բողոքարկել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած վճիռը, որով իրեն մեղավոր են ճանաչել և դատապարտել տուգանքի 400 հազար դրամի չափով: Բացի դրանից, Հրաչյա Ավետիսյանից հօգուտ պետբյուջե պետք է բռնագանձվի նաև 500 հազար դրամ՝ որպես բնությանը պատճառած վնասի փոխհատուցում: Հրաչյան Ավետիսյանն ուզում է, որ վերաքննիչի մեղմի դատավճիռը և գումարը նվազեցվի, քանի որ ինքը վճարունակ չէ: Նախագահող դատավոր Գրիշա Մելիք-Սարգսյանը ասաց, որ օրենքի նախատեսած նվազագույն տուգանքի չափն է սահմանվել նրա համար:
Հիշեցնենք, որ նախաքննական մարմինը Հրաչյա Ավետիսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, չունենալով գիտահետազոտական, ուսումնական, առողջապահական, ինչպես նաև արհեստական և բնական պայմաններում` դրանց վերարտադրության նպատակներով` կենդանական աշխարհի պահպանության, պաշտպանության, օգտագործման և վերարտադրության բնագավառում լիազորված պետական մարմնի թույլտվություն, 2014 թվականի ապրիլ ամսվա կեսերին Սպիտակ-Երևան ավտոճանապահի 6-րդ կիլոմետրի` Լոռու մարզի Ջրաշեն գյուղի վարչական տարածքից տիրացել` որսացել է ՀՀ կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված անդրկովկասյան գորշ արջ` կենդանական և բուսական աշխարհին պատճառելով խոշոր` 1 միլիոն ՀՀ դրամի վնաս:
Այս մեղադրանքի հետ Հրաչյա Ավետիսյանը համաձայն չէ: «Ես արջին բուժել եմ, դրա համար ինձ տուգանում են, փոխանակ ինձ պարգևատրեն»,-այսօր դատարանում հայտարարեց Հրաչյա Ավետիսյանը:
Դատարանի հարցին, թե ինչպե՞ս է բուժել, հասկացե՞լ է՝ ինչ հիվանդություն ուներ արջը, պատասխանեց, որ կիսասատկած կենդանուն բերել է տուն ու խնամել է, չի թողել, որ սատկի:
Այսօր ՀՀ քրեական վերաքննիչ դատարանը հրապարակեց որոշումը, որով օրինական ուժի մեջ թողեց Լոռու մարզի ընհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը:

“Я вылечил медведя, и за это меня штрафуют”
Найденный на улице Алабяна закавказский бурый медведь нервничает, совершая не характерные для этих животных движения. Поскольку медведь привык к присутствию человека и ест с руки, а также с учетом международного опыта выпускать животное на волю нельзя.
Заместитель начальника отдела контроля за биоразнообразием Государственной экологической инспекции Артур Бегларян сегодня представил в суд записку, полученную из ереванского зоопарка. Напомним, что обнаруженный в городе медведь был передан в столичный зоопарк.
Сегодня Апелляционный уголовный суд РА рассмотрел жалобу ухаживавшего за медведем Грачья Аветисяна. Последний был осужден по делу о найденном на улице Алабяна буром медведе. Аветисян обжаловал решение суда общей юрисдикции Лорийской области, который признал его виновным и приговорил к штрафу в размере 400 тыс. драмов. Кроме того, с Грачья Аветисяна в пользу госбюджета будет взыскано 500 тыс. драмов в качестве компенсации за причиненный природе ущерб. Аветисян хочет, чтобы Апелляционный суд смягчил приговор суда и сократил размер суммы, поскольку он не платежеспособен. Судья Гриша Мелик-Саркисян отметил, что суд установил предусмотренную законом минимальную сумму штрафа.
Напомним, что орган предварительного следствия выдвинул Аветисяну обвинение в том, что он, не имея соответствующего разрешения и условий, в апреле 2014 г. поймал на шестом километре автотрассы Спитак-Ереван занесенного в Красную книгу РА закавказского бурого медведя, причинив флоре и фауне ущерб в размере 1 млн драмов.
Г. Аветисян не согласен с этим обвинением. “Я вылечил медведя, и за это меня теперь штрафуют, вместо того, чтобы наградить”,- заявил сегодня в суде Аветисян.
На вопрос, как он лечил и понял ли, какой болезнью страдает медведь, ответчик сказал, что привез его домой полуживого, выходил, не позволив, чтобы животное сдохло.
Сегодня Апелляционный уголовный суд РА огласил решение, которым оставил в силе приговор суда общей юрисдикции Лорийской области.