Հրայր Բազե Խաչերյան. «Մենք այսօր պետք է հաղթանակած ընդառաջ գնայինք 100-ամյակին և ոչ թե ողբերգական դեմքով»
Նաիրա Հայրապետյան
«Ես ծնվել եմ Լիբանանում, մեծ հայրս զեյթունցի էր և մասնակցել էր ինքնապաշտպանությանը, բայց երևի էդքան էլ լավ չէր կռվել, դրա համար էլ հայտնվել էր Լիբանանում»,- ասում է լուսանկարիչ Հրայր Բազե Խաչերյանը: Լուսանկարչության հետ կապ ունեցող շատ մարդիկ նրան ճանաչում են հենց առաջին հայացքից:
Նա թերևս ամենաշատ եկեղեցիներ նկարած լուսանկարիչն է, ով Հայաստան եկավ Արցախյան ազատամարտի տարիներին և մինչև հիմա շարունակում է լուսանկարչության միջոցով բացահայտել ու ճանաչել հայոց աշխարհը: Նա առավելապես հայտնի է «Արցախ. լուսանկարչական ճանապարհորդություն» (1997 թ.), «40 մերկ մարմին» (2001 թ.), «Ղարաբաղ. 100 լուսանկար» (2002 թ.), «Երկիր» (2005 թ.), Արմեն Քյուրքչյանի համահեղինակությամբ՝ «Հայկական զարդանախշային արվեստը» (2010 թ.) և «Հայկական զարդատառ» (2012 թ.), «Մեկ ազգ, մեկ եկեղեցի» ( 2013 թ.) և այլ գրքերով:
Բազե անունը սկզբում պարզապես մականուն էր՝ նամակագրական զրույցների ժամանակ (ինչպես այսօր ինտերնետում), հետո դարձավ երկրորդ անուն և ավելացավ անձնագրում: Այսօր բոլորը նրան այդպես են ճանաչում՝ Բազե և Hawk: «Մենք շատ բաներով նման ենք իրար,- ասում է Հրայրը,- բազեն էլ լավ աչք ունի, սիրում է սավառնել և, երբ որս է անում, շատ լավ գիտի իր թիրախը»:
Առաջին անգամ լուսանկարչության հանդեպ հետաքրքրությունը ծնվեց, երբ 11-12 տարեկան էր: Դասընկերներից մեկի եղբայրը, ով տարիքով մեծ էր ավելի, լուսանկար ուներ ձեռքին: «Ես հարցրեցի՝ ինչպե՞ս ես ստեղծել դա, իսկ նա քմծիծաղով ասաց՝ «սա քո գիտելիքներից վեր է, մեծանալ է պետք հասկանալու համար»: Ես որոշեցի անպայմանն գտնել գաղտնիքը: Ինձ համար մի լուսանկարչական փոքրիկ սարք գնեցի և սկսեցի նկարել դասընկերներիս՝ ֆուտբոլ խաղալիս, դասի պահին, ծառեր, փողոցներ… Հետզհետե կադրերն ինձ համար ավելի լուրջ խորք ունեցան»:
Հետո մանկական անմեղ պատկերներին հաջորդեց լիբանանյան պատերազմի դառնությունը՝ պայթած ռումբերի հետքեր, կյանքի և մահվան միջև ապրող մարդիկ: Ավելի ուշ, երբ ԱՄՆ-ում օդաչուի մասնագիտություն էր սովորում, հանկարծ նկատեց, որ աշխարհն այլ պատկեր և գեղեցկություն ունի վերևից: Հետագայում Հրայրի ամենագեղեցիկ ալբոմներից մեկում հայտնվեցին հայաստանյան պատկերներ՝ ճախրող բազեի դիտակից:
«Ես դպրոցում ոչ հայոց լեզու, ոչ պատմություն և ոչ էլ աշխարհագրություն չեմ սովորել: Ինձ հետաքրքրում էր մաթեմատիկան, լուսանկարչությունը և օտար լեզուներից՝ անգլերենը: Մեր ուսուցիչները ավելի շատ փայտիկներ էին կոտրում մեր գլխներին: Նրանց պատմած Անիի, հայոց տառերի ու պատմութան մասին ես ոչինչ չէի հասկանում. բոլորը կարծես առասպելական պատմություններ լինեին, մինչև որ չզգացի այն, ինչ տվեց ինձ իմ շփումը այս ամենի հետ: Ես պետք է տեսնեի, շոշափեի և զգայի: Իմ ընտրած ուղին ինձ համար նաև ինքնաճանաչողության նման մի բան էր… Լուսանկարելով ես սովորեցի նաև իմ պատմությունը, իմ մշակույթն ու իմ ժողովրդին ճանաչել, սիրել ու կրել էդ գիտակցությունը»:
Արդեն 12 գիրք-ալբոմի հեղինակն այս անգամ Հայաստանում է «100. 1915-2015» խորագրով պատկերագրքի առիթով: Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված այս գիրքն ընդգրկում է մեր մշակութային ժառանգության պատմությունը լուսանկարչության լեզվով: Կիսավեր և կանգուն եկեղեցիներ, ճարտարապետական կոթողներ, աշխարհի տարբեր անկյուններում պահվող ձեռագրերի բացառիկ նմուշներ, հայկական բնաշխարհի հեքիաթային պատկերներ, ձեռագործ զարդեր և տարազներ, բռնազավթած օրրանում դեռևս համառորեն մաքառող հայերի դիմանկարներ…
Հրայրի լուսանկարչական սարքը շրջել է աշխարհով մեկ, հավաքել ու ամրագրել է այն ամենը, ինչը կապված է հայի ու հայկականի հետ: Դրանք միաժամանակ փաստեր են, որոնք տարեցտարի ջնջվում են ոմանց անհանդուրժող և մերժող քաղաքականության հետևանքով: Այս ամենն ուղեկցվում է նաև բացատրական տեղեկությամբ, որպեսզի ալբոմը թերթող ցանկացած մարդ հստակ իմանա, թե որ դարում և որտեղ են դրանք ստեղծվել, ինչպիսին էին նախկինում և ինչի են վերածվել հիմա:
Եռալեզու գիրքը (հայերեն, անգլերեն և ֆրանսերեն), շնորհիվ այդ բացատրությունների, գեղեցիկ նկարներով լի ալբոմից վերածվում է ուղեցույցի: Հրայրն ասում է, որ ինքը նպատակ է ունեցել Հայաստանը իր հարստությամբ ու մեծությամբ ներկայացնել, հաղթանակած ժողովրդի տեսանկյունից: Գրքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ վերջերս Շուշիում:
Մռավ
«Ես իմ ալբոմները առաջին հերթին ինձ համար եմ անում, անկեղծ եմ ասում, դա եսասիրություն չէ. դրանք ուղղված են ինձ: Ես միաժամանակ սովորել եմ իմ լուսանկարներից: Երկրորդ հերթին փոխանցում եմ երկու աղջիկներիս: Նրանք հայկական դպրոց են գնացել, քիչ, թե շատ խոսում են հայերեն, և ես ուզում եմ, որ ճանաչեն իրենց ժողովրդին, մեր լեզուն չկորչի, ընդհակառակը՝ զարգանա ավելի: Բացի այդ, ես դա անում եմ յուրաքանչյուր հայի, սփյուռքում և Հայաստանում մեծացող երիտասարդի համար: Եռալեզու լինելու հանգամանքը պայմանավորված է նրանով, որ ես ալբոմը ուզում եմ ներկայացնել նաև օտարերկրացուն՝ բացահայտելու համար Հայաստան-աշխարհը: Երբ տարբեր երկրներում ապրող մարդիկ այս գիրքը բացեն, հասկանան՝ ինչ է Հայաստանը, ինչ մշակույթ ունի, այսպիսի ձեռագրեր ունի: 2500 օրինակ է, որից 1500-ը բաժանվելու են տարբեր համալսարաններում և գրադարաններում՝ հենց ճանաչելու նպատակով, որ օտարները մեզ չնայեն իբրև երրորդ երկրի, այլ հարուստ ժողովրդի»:
Վան
Հրայր Բազե Խաչերյանը առաջին անգամ Հայաստան եկավ 90-ականներին: Ինչպես պատմում է, բոլոր սովորական տուրիստների նման ինքն էլ, լուսանկարչական սարքը ձեռքին, այս ու այն կողմ ընկած նկարում էր՝ Արարատ, Խոր Վիրապ և այլն: «Շատ ծանր ժամանակներ էր ապրում երկիրը, բայց այդ այցը նշանավորվեց նրանով, որ տեղի ունեցավ իմ առաջին հեռակա շփումը Արևմտյան Հայաստանի հետ՝ սահմանից այն կողմ՝ Արարատ լեռան միջոցով, ապա հիմք դրվեց իմ և Հայաստանի միջև կապին»: Հետո մեկնեց Արցախ, որտեղ լուսանկարելով պատերազմի հետքերը՝ նա միաժամանակ տեսավ ազատության համար մեռնող հայրենակիցների նվիրումը երկրին, պայքարի հզոր ոգին, որը տեսանելի է դարձնում մինչ այդ լսած վեհ գաղափարները, ամրացնում և հավերժորեն դրոշմում այն մարդու գիտակցության մեջ: Նա համոզված է, որ հայրենիքը սիրելու և նրան պաշտպանելու համար տեսնել է պետք երկիրը: 1993 թ. Կանադա մեկնելիս՝ ընկերներին խոստացավ շուտով ետ վերադառնալ ու շարունակել իր գործը Արցախում: Սակայն այստեղ նրան սպասում էր անսպասելին:
| Աղթամար. առաջին պատարագը 95 տարի անց | Կյանքի պատուհան |
«Բժիշկներն ինձ մոտ թոքի քաղցկեղ էին հայտնաբերել, ասացին որ այն տարածվել է արդեն, և ես ապրելու համար ունեմ ընդամենը տասը օր,- պատմում է Հրայրը,- առաջին բանը, որ մտքովս անցավ, երեխաներիս հարցն էր: Սարսափով մտածում էի՝ ո՞նց եմ թողնելու երեք և չորս տարեկան աղջիկներիս, ախր իրենց առջև դեռ պարտավորություններ ունեմ: Այդ հիվանդությունը շրջադարձային եղավ իմ կյանքում. դա զգացական չէր, այլ ռեալ, տրամաբանական՝ կամ պետք է հանձնվես՝ մահանաս, կամ ոչ, պետք է պայքարես ամեն գնով, որ զավակներիդ հետ մեծանաս: Սենյակիս մեջ մի խաչ կար, որի առջև ուխտ արեցի՝ եթե փրկվեմ, ապա աշխարհով մեկ կգնամ, հայկական եկեղեցիներ կնկարեմ»: Հրայրն ընտրեց ապրելու ուղին, իսկ պայքարի այդ ճանապարհը լի էր նոր անակնկալներով՝ կյանքը վերաարժևորելու, մարդու դերը, թողած հետքը իմաստավորելու առումով:
1997 թ. լույս տեսավ Հրայր Բազեի Արցախի մասին պատմող առաջին գիրք-ալբոմը, որն ընդգրկում էր պատմությունը, տարածքի մասին տեղեկությունները, մշակութային ժառանգությունը («Արցախ. լուսանկարչական ճանապարհորդություն», 1997 թ.): Դրան հաջորդեցին մյուսները, որոնց թիվն ավելանալու է ապագայում: «Ես ինքնուս եմ, այսօր տեխնիկայի դար է, և լուսանկարելը շատ հասանելի է դարձել այլևս: Ամեն մեկը կարողանում է նկարել՝ ապարատով կլինի, թե բջջայինով. տեխնիկական հարց է, որը շատ արագ լուծվում է մի քանի թվային ուղղորդումներից հետ: Բայց գիտե՞ք ինչ, միտք և հոգի պետք է դնես, որպեսզի կարողանաս փոխանցել այն, ինչ դու տեսել ես, կարևորել: Այս գրքի համար (նկատի ունի «100»-ը) ես համարյա 30 անգամ այցելել եմ Արևմտյան Հայաստան. ամեն անգամ Աղթամարը նկարելիս ես նրան նոր լույսով էի տեսնում: Պատարագից հետո խնկահոտ ու արևի լույսով ողողված եկեղեցին ուրիշ էր իմ աչքին, չգործող տարիներին իր լռության մեջ այլ գեղեցկությամբ էր խոսում: Ձեզ համար դրանք կարող են շատ սովորական լուսանկարներ թվալ, բայց ինձ համար բոլորովին այլ է կապը բնության, տիեզերքի ու աշխարհի հետ, մանավանդ, աղոթքի ընթացքում»:
Սբ. Գայանե
Ապրիլի 23-ը Հրայրի ծննդյան օրն է: «Մեծ Եղեռնի տարելիցին այստե՞ղ ես լինելու» հարցին կտրուկ պատասխանում է ՝ ո՛չ: Հետո ավելացնում, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, իր տեսանկյունից մակերեսային է դիտարկում:
«Մակերեսայինը մի քիչ ծանր բառ է, իհարկե, բայց ես չեմ ասում, որ այն, ինչ ներկայացվելու է, մակերեսային է լինելու: Ամեն դեպքում, ինձ համար դա մակերեսային է այն պատճառով, որ ժողովուրդը շարունակում է լքել երկիրը, որ Հայաստանում դեռ կյանքը դժվարություններով լի է, որ մարդիկ ցածր աշխատավարձերի պատճառով չեն կարողանում ապրել իրենց հողում: Իմ ցանկությունը կամ հույսն է, որ մեր երիտասարդները ետ վերադառնան և իրենց գիտելիքներով, փորձաությամբ շտկեն այս վիճակը, զարգացնեն մեր երկիրը, ստեղծեն պայմաններ, որոնք կյանքը արդար կդարձնեն բոլորի համար: Այս հարյուրամյակին ընդառաջ երկիրը այնքան հզոր պետք է լիներ, որ էսօր ոչ թե ողբերգական դեմքով շարունակեինք հուշարձանների առջև արցունք թափել, այլ ասեինք աշխարհին, որ էդ մեծ ջարդից հետո նայեք, թե ինչ երկիր ենք կառուցել՝ հզոր, զարգացած, տեխնոլոգիապես առաջընթացով, գործարանները բաց և այլն, և այլն: Ես իմ գրքերով փորձում եմ դա անել: Քրքրում եմ մարդկանց մեջ դրական զգացումներ, այս արժեքների միջով փորձում եմ արթնացնել նրանց մոտ վստահություն, հարգանք և հավատ հայրենիքի հանդեպ: Զգացական առումով չեմ մոտենում, ես ցույց եմ տալիս, ասում՝ տեսեք՝ ինչեր ունենք: Իսկ դրան տեր կանգնել, պահել և զարգացնել է պետք: Ամեն մեկն իր դրական մոտեցմամբ պետք է փոխի և պետք չէ ասել մենք ոչ մի բան չունենք էս երկրում»:

Грайр Базе Хачерян: “Сегодня мы должны были идти к 100-летию Геноцида с победным, а не трагическим выражением лица”
Наира Айрапетян
“Я родился в Ливане. Мой дед был родом из Зенйтуна, участвовал в самооброне. Но, видно, не очень хорошо сражался, раз оказался в Ливане”,- говорит фотограф Грайр Базе Хачерян.
Грайр является фотографом, снявшим, пожалуй, самое большое количество церквей. Он приехал в Армению в годы Арцахской войны и до сих пор продолджает посредством фотографии раскрывать и познавать свою историческую родину. Грайр Базе Хачерян известен главным образом по книгам “Арцах: фотографическое путешествие” (1997 г.), “40 обнаженных тел” (2001 г.), “Карабах: 100 фотографий” (2002 г.), “Страна” (2005 г.) и др.
Имя Базе (Сокол) сперва было псевдонимом, который Грайр использовал в своих письмах (как сегодня это делают пользователи интернета), но потом стало его вторым именем и даже записано уже в паспорте. “У нас много общего,- говорит Грайр. – У Базе тоже острый глаз, он любит парить в воздухе, а когда охотится, то хорошо знает свою мишень”.
Впервые интерес к фотографии возник у Грайра в 12 лет. Он увидел у брата своего одноклассника фотографию и спросил, как ее сделать. Парень усмехнулся и сказал: “Это не твоего ума дела. Для того, чтобы понять, надо вырасти”. “Я решил обязательно узнать, в чем заключается секрет. Купил небольшой фотоаппарат и начал фотографировать своих друзей во время игры в футбол, на уроке, фотографировал деревья, улицы… Постепенно кадры стали приобретать для меня смысл”,- говорит Грайр.
Потом в Ливане началась война: воронки от упавших бомб, люди, живущие между жизнью и смертью… Позже, когда Грайр осваивал в США профессию летчика, он заметил, что сверху мир выглядит иначе, имеет другую красоту. В дальнейшем в один из своих самых красивых альбомов Грайр Базе Хачерян включил изображения армянской природы с высоты птичьего полета.
“В школе я не учил ни армянский язык, ни историю, ни географию. Меня интересовали математика, фотография и английский язык. Я ничего не понимал из того, что учителя рассказывали нам об Ани, армянских буквах, истории. Я воспринимал эти рассказы как легенду, пока не соприкоснулся с этим в реальности. Мне нужно было увидеть, пощупать, почувствовать. Путь, который я избрал, был для меня чем-то вроде самопознания… Посредством фотографии я выучил свою историю, свою культуру, познал свой народ, стал носителем этого сознания”.
Хачерян, являющийся автором уже 12 книг-альбомов, на этот раз приехал в Армению для создания альбома под названием “100: 1915-2015”. Книга, посвященная 100-летию Геноцида армян, включает в себя историю нашего культурного наследия, рассказанную языком фотографий. Полуразрушенные и сохранившиеся церкви, архитектурные памятники, хранящиеся в различных уголках мира уникальные книги, сказочные картины армянской природы, украшения и национальные костюмы ручной работы, портреты армян, продолжающих жить в захваченной армянской колыбели…
Грайр объездил со своим фотоаппаратом весь мир, собрал все, что связано с армянами и армянским миром. Это также факты, которые постепенно стираются вследствие нетерпимости политики отрицания конкретной страны. Фотографии сопровождены сведениями, которые дают читателю представление о том, в каком веке и где были созданы эти памятники, какими они были раньше и во что превратились теперь.
По словам Грайра, он хотел представить Армению со всем ее богатством, во всем ее величии, с точки зрения победившего народа. Презентация книги состоялась недавно в Шуши.
Мрав
“Свои альбомы я делаю в первую очередь для себя, я одновременно и учился по своим фотографиям. Во вторую очередь я передаю это двум своим дочерям. Они ходили в армянскую школу, более или менее сносно говорят на армянском, и я хочу, чтобы они познали свой народ, чтобы наш язык не потерялся, а получил еще большее распространение. Кроме того, я это делаю для каждого армянина, для молодых людей, живущих как в Армении, так и в диаспоре. Издание книги на трех языках обусловлено тем, что я хочу представить альбом также иностранцам, чтобы они открыли для себя Армению”.
Ван
Грайр Базе Хачерян впервые приехал в Армению в 90-х годах. Как и все туристы, он фотографировал Арарат, Хор Вирап и другие достопримечательности. “Страна переживала очень трудные времена, однако этот приезд ознаменовался тем, что благодаря находящейся по ту стороны границы горе Арарат состоялось мое первое заочное общение с Западной Арменией. Между мной и Арменией установилась прочная связь”. Потом Грайр поехал в Арцах, где, запечатлевая последствия войны, увидел, как его соотечественники погибают во имя родины, познал мощный дух борьбы арцахцев. Уезжая в 1993 г. в Канаду, он пообещал своим друзьям вернуться и продолжить начатое в Арцахе дело. Однако произошло неожиданное.
Ахтамар: первая литургия через 95 лет Окно жизни |
“Врачи обнаружили у меня рак легких, сказали, что уже есть метастазы и что мне осталось жить десять дней,- рассказывает Грайр. – Я сразу подумал о своих детях, о том как оставлю девочек, которым три и четыре года, ведь у меня есть обязательства перед ними. Эта болезнь сыграла поворотную роль в моей жизни: я или должен был сдаться и умереть, или бороться любой ценой. В моей комнате висел крест, и я дал перед ним обет: если выздоровлю, то буду путешествовать по всему миру и фотографировать армянские церкви”.
Грайр выбрал жизнь и в процессе борьбы с болезнью заново осмыслил роль человека, тот след, который он оставляет после себя.
В 1997 г. вышел в свет первый альбом Грайра Базе Хачеряна об Арцахе, в котором представлены история этого края, его культурное наследие (“Арцах: фотографическое путешествие”, 1997 г.). Затем появились другие книги, число которых в будущем должно увеличиться.
“Я самоучка, а нынешний век – это век техники, и фотографирование стало очень доступным занятием. Но знаете, чтобы передать то, что ты видишь, нужно вкладывать мысль и душу. Для создания этой книги (имеется в виду книга “100”) я почти 30 раз побывал в Западной Армении. Каждый раз фотографируя церковь на острове Ахтамар, я видел ее в новом свете. Вам эти фотографии могут показаться обычными, но для меня они символизируют особую связь с природой, космосом, миром. Особенно во время молитвы”,- говорит фотограф.
Церковь святой Гаяне
День рождения Грайра 23-го апреля. “Ты будешь здесь в день годовщины Геноцида?” – спросила я. “Нет”,- последовал короткий ответ. Потом Грайр сказал: “Все, что будет происходить в это время, является для меня поверхностным, потому что народ продолжает покидать страну, жизнь в Армении полна трудностей, из-за низкой зарплаты люди не могут жить на своей земле. Я очень хочу и надеюсь, что молодежь вернется и своими знаниями, опытом выправит ситуацию, будет способствовать развитию страны, создаст справедливые условия для всех. В период 100-летия Геноцида страна должна была быть очень сильной. Вместо того, чтобы с трагическими лицами продолжать проливать слезы перед памятниками, мы должны были заявить миру: посмотрите, какую страну мы построили после резни – мощную, технологически развитую, с заводами и т.д. и т.д. Я пытаюсь это делать своими книгами. Пытаюсь найти в людях положительные эмоции, пробудить в них уверенность, уважение и веру в свою родину. Я говорю им: смотрите, что у нас есть. И это богатство нужно сохранять, защищать и беречь”.