Սահմանամերձ գյուղում սխալ են համարում աշակերտի թվով դպրոցի ֆինանսավորումը
Տավուշի մարզի Դեբեդավան գյուղի դպրոցում աշակերտների թիվը տարեցտարի նվազում է: Դպրոցի տնօրեն Մարինե Հարությունյանն ասում է, որ տարիներ առաջ աշակերտների թիվը միջինը հասնում էր 150-ի, իսկ հիմա դպրոցն ունի 102 աշակերտ:
Դպրոցի տնօրենը ձեռքբերում է համարում այն հանգամանքը, որ մյուս ուսումնական տարում իրենք ունենալու են 12 առաջին դասարանցի: Այս տարի առաջին դասարանցիները 10-ն են: Չնայած աշակերտների թիվը նվազում է, բայց տնօրենն ուրախ է, որ դեռևս չի հասել այն ծայրահեղ թվին, որ ստիպված լինի կոմպլեկտավորված դասարաններ ունենալ:
Դպրոցում շահագրգռված են, որ երեխաների թիվը մեծ լինի, քանի որ ֆինանսավորումը կատարվում է ըստ աշակերտների քանակի: Տնօրենը խոստովանում է, որ ստիպված են լինում մինչև ավարտական՝ 12-րդ դասարանը «պահել» անգամ ամենաթույլ աշակերտին, որպեսզի ֆինանսավորումը չպակասի:
«Երեխան չի ուզում սովորել, ասում է՝ վկայականս վերցնում եմ, գնամ, ինձ պետք չի: Բայց քանի որ դպրոցը ֆինանսավորվում է աշակերտի քանակով, ստիպված ամենաթույլին բերում ես, նա էլ ասում է՝ դե, որ բերել ես, 3 տարի հանդուրժի, - ասում է Մ. Հարությունյանը: - Դասի չեն գալիս` պատճառաբանելով, թե մի օր դաշտում գործ ունեն, մի օր փայտ պետք է բերեն և այլն: Ոչ էն ա հանես, ոչ էն ա պահես: Շատ մեծ սխալ եմ համարում կոնկրետ այս՝ ծայրամասային գյուղերում աշակերտի թվով ֆինանսավորումը»:
Տնօրենը դժգոհ է, որ թույլ աշակերտը չուզենալով գալիս է դպրոց, միաժամանակ խանգարում սովորել ցանկացող աշակերտներին: Բայց եթե դպրոցի ֆինանսավորումն այլ կերպ լիներ, մինչև ավարտական դասարան կգային միայն այն աշակերտները, ովքեր իսկապես ցանկանում են կրթություն ստանալ: Ամբողջ տարվա ընթացքում, հատկապես, ավագ դասարանների աշակերտներն օգնում են ծնողներին գյուղատնտեսական գործերում, իսկ ամռանն ամբողջ օրն են աշխատում: Հետո՝ սեպտեմբերին, իրենց վաստակած գումարով նրանք կարողանում են գնել իրենց հագուստը, գրենական պիտույքներն ու վճարել դասագրքերի գումարը:
Մ. Հարությունյանն անհանգստանում է, որ գյուղում շատերը մտածում են երեխայի միայն ֆիզիկական պատրաստվածության մասին, որպեսզի վերջինս կարողանա կատարել գյուղի աշխատանքը: «Ամեն դասարանում 1-2 հոգի է, որ շահագրգռված գալիս է դպրոց: Դրանք էլ այն երեխաներն են, որոնց ընտանիքներում դրվածք կա, նպատակ ունեն երեխային սովորեցնել բուհում: Բայց 80 %-ի մոտ այդ ցանկությունը չկա»,- ասում է տնօրենը:
Դեբեդավանից տարեկան 6-7 շրջանավարտ շարունակում է կրթություն ստանալ ուսումնական այլ հաստատություններում: Տղաների հիմնական մասն ուսումը շարունակում է ռազմական ոլորտում, որովհետև գիտեն, որ կայուն գործ են ունենալու: Իսկ աղջիկների մեծ մասը նախընտրում է ուսումն ավարտելուց հետո գյուղ չվերադառնալ: Դպրոցի երիտասարդ ուսուցչուհիներից Մարիամ Քևխայանն ասում է, որ մի կողմից լավ է, որ գոնե դպրոցում աշխատատեղ կա, սակայն ինքը ևս չի նախատեսում այստեղ երկար մնալ. հնարավորության դեպքում տեղափոխվելու է գյուղից:
Գյուղի մանկապարտեզը հունվարին լուծարվել է: Գյուղապետարանը չունի համապատասխան ֆինանսական միջոցներ, որպեսզի այն պահի: Նախկինում մանկապարտեզը գործում էր դպրոցի այժմյան երկհարկանի շենքում, կար 4 խումբ՝ մոտ 20 երեխաներով: Տարիների ընթացքում նվազեց թե երեխաների, թե աշխատողների թիվը: Մ. Հարությունյանը ցավում է, որ մանկապարտեզը փակվել է, քանի որ մանկապարտեզից երեխաներն ավելի պատրաստված էին գալիս դպրոց: Այս դեպքում, ըստ նրա, ճիշտ կլիներ, որ պետությունն իր վրա վերցներ մանկապարտեզների ֆինանսավորումը, որովհետև փոքր համայնքների համար դա մեծ դժվարություններ է ստեղծում:

В приграничном селе считают неправильным финансирование школы по числу учеников
Число учеников в школе села Дебедаван в Тавушской области сокращается с каждым годом. По словам директора школы Марине Арутюнян, несколько лет назад численность учащихся составляла в среднем 150 человек, а сейчас в школе учится 102 ученика.
Директор считает достижением то обстоятельство, что в следующих учебных годах в первый класс пойдут 12 детей. В этом году было 10 первоклашек. Несмотря на уменьшение числа учеников, Марине Арутюнян радует хотя бы то, что им пока не приходится комплектовать классы.
В школе заинтересованы в увеличении числа учащихся, так как именно от этого показателя зависит объем финансирования. Директор признается, что они вынуждены доводить до 12-го класса даже самых слабых учеников, лишь бы выделяемые школе бюджетные средства не сократились.
“Ученик не хочет учиться, просит выдать ему аттестат, но поскольку школа финансируется по числу учеников, то мы вынуждены держать даже самых слабых. Но они не приходят на уроки, ссылаясь на то, что работают в поле, собирают дрова и т.д. В отдаленных селах финансирование школ по числу учащихся я считаю большой ошибкой”,- говорит директор.
Если бы финансирование осуществлялось по другому принципу, то до выпускного класса доходили бы лишь те ученики, которые действительно хотят получить образование. В течение всего учебного года ученики, особенно старших классов, помогают родителям в сельскохозяйственных работах, а летом они трудятся целый день. В сентябре, к началу учебного года, они на заработанные собственным трудом деньги покупают одежду, письменные принадлежности, платят за учебники.
Марине Арутюнян беспокоит то, что в селах многие думают лишь о физической подготовке своих детей, чтобы те могли выполнять сельскохозяйственную работу. “В каждом классе есть по 1-2 ученика, которые заинтересованы в обучении. Это те дети, в семьях которых поставлена цель дать ребенку высшее образование. Однако у 80% это желание отсутствует”,- отметила М.Арутюнян.
Каждый год 6-7 выпускников дебедаванской школы продолжают учебу в других учебных заведениях. Основная часть мальчиков идет учиться на военного, а большинство девочек по завершении учебы предпочитает не возвращаться в село. Молодая учительница Мариам Кевхаян тоже не хочет долго задерживаться в селе и при первой возможности уедет отсюда.
В январе в Дебедаване закрылся детсад. Сельская администрация не имела финансовых средств для содержания дошкольного учреждения. Раньше в детском саду действовали 4 группы с 20 детьми. С годами это число сократилось. Марине Арутюнян очень сожалеет по поводу закрытия детсада, так как оттуда дети приходили в школу уже подготовленными. По словам директора школы, будет правильнее, если финансирование детсадов возьмет на себя государство, так как небольшие общины не имеют необходимых финансовых средств.