Երևանում կկայանա Մարիամ Մերաբովայի առաջին մենահամերգը
Մայրության և գեղեցկության տոնին ընդառաջ` ապրիլի 5-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա ծագումով հայ, Մոսկվայում ապրող և ստեղծագործող ջազզային հայտնի երգչուհի Մարիամ Մերաբովայի երկար սպասված մենահամերգը: Համերգի կազմակերպիչներն են «Իվենթ գրուփ» ընկերությունը և «Էմիլ Կարատ» ստուդիան:
Սիրված երգչուհին արդեն հնարավորություն է ունեցել իր անկրկնելի կատարումներով գերել հայ հանդիսատեսին, սակայն այս համերգը յուրահատուկ է նրանով, որ Մարիամ Մերաբովան իր հայրենի քաղաքում առաջին անգամ է մեծ բեմից հանդես գալու մենահամերգով:
«Երևանյան իմ յուրաքանչյուր համերգին ես սպասում եմ անբացատրելի հուզմունքով: Կանգնել լեգենդար դահլիճի բեմի վրա, որտեղ անցել է իմ մանկությունը, իսկապես մեծ երջանկություն է, երգել հանդիսատեսի համար, ով առանձնահատուկ սեր ունի և միանգամայն այլ կերպ է ընկալում ջազզը և որակյալ երաժշտությունը, միշտ հուզիչ է»,- նշում է Մարիամ Մերաբովան:
Ինչպես նշում են կազմակերպիչները և հենց ինքը երգչուհին, համերգը բոլոր ներկաներին և ջազզային արվեստի սիրահարներին հրաշալի հնարավորություն կտա առնչակից դառնալ բարձր արվեստին և վայելել հիանալի գործիքավորման ուղեկցությամբ հնչող երգչուհու անզուգական և կենդանի ձայնով կատարումները: Այդ օրը Մարիամ Մերաբովան բեմի վրա միայնակ չի լինելու: Նա հանդես է գալու «Miraif project»-ի նվագակցությամբ: Մարիամը այդ խմբի մեներգչուհին է, իսկ խումբը ստեղծվել է նրա ամուսնու, միաժամանակ երաժշտական պրոդյուսերի, երգերի մեծամասնության հեղինակ Արմեն Մերաբովի կողմից:
Ինչպես նշում է Մարիամ Մերաբովան, Հայաստանի հետ հանդիպումը յուրահատուկ տեղ է գրավում նրա և իր ամուսնու` Արմեն Մերաբովի կյանքում. «Իմ մանկության քաղաքում գտնվելը ինձ վերադարձնում է ոչ միայն իմ կյանքի ակունքներին, այլև իմ ժողովրդի: Չէ որ դա իմ Հայրենիքն է, արյան կանչը, սրտի զարկը»:
Մարիամը իր հայ երկրպագուների համար գեղեցիկ անակնկալ է պատրաստել և առաջին անգամ կատարելու է հայերեն երգեր, որոնք հատուկ մշակվել են երևանյան մենահամերգի համար: Համերգին կհնչեն ինչպես արդեն շատ սիրված և հայտնի երգեր, այնպես էլ նոր երգեր, որոնք, անշուշտ, կսիրվեն և կգնահատվեն հանդիսատեսի կողմից:
Երգչուհու կատարումները վայելելու հնարավորություն կունենա նաև արցախահայությունը: Մինչ երևանյան մենահամերգը, ապրիլի 1-ին նախատեսված է Մարիամ Մերաբովայի համերգը Ստեփանակերտի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում, որը կկրի բարեգործական բնույթ:
«Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Հայաստանի, Երևանի և Ստեփանակերտի հետ հանդիպմանը, որպեսզի հանդիսատեսին նվիրենք մեր երաժշտությունը, մեզ, մեր ձայնը և մեր սրտերը»,- ասում է Մարիամ Մերաբովան:
Մարիամի հայրենի քաղաքը Երևանն է, որտեղից էլ սկսվել է նրա երաժշտական կարիեարան: Ավարտելով երևանյան երաժշտական դպրոցներից մեկը` նա ընտանիքով տեղափոխվում է Մոսկվա, որտեղ էլ շարունակում է երաժշտական բարձրագույն կրթություն ստանալ:
Առաջին անգամ մեծ բեմ Մարիամ Մերաբովան բարձրացել է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Իգոր Բրիլի հետ համատեղ: Արտիստը իսկապես հիացած էր Մարիամի երաժշտական տաղանդով և կատարողական արվեստով:
Մարիամ Մերաբովան և «Miraif project»-ը իրենց համատեղ գործունեության ընթացքում թողարկել են 3 ալբոմ, որոնք մեծ հաջողություն են ունեցել:
Իր կարիերայի ընթացքում Մարիամը աշխատել է համաշխարհային հայտնության այնպիսի անունների հետ, ինչպիսիք են Վյաչեսլավ Գորսկին, Ֆիլլ Պերին, Էրիկ Մորիենտալը, Գրիգորի Ֆայնը և այլք: «Queen» խմբի հիմնադիրներ Բրայան Մեյը, Մոսկվայում լսելով «We will Rock you» մյուզիքլում Մարիամ Մերաբովայի` «Killer Queen» դերակատարումը, հիացմունքով ասել է, որ ռուսական բոլոր երգչուհիներից միայն Մարիամին է հաջողվել անթերի կատարել այնպիսի բարդ ստեղծագործություն, ինչպիսին «Killer Queen»-ն է:
Մարիամ Մերաբովա անունը լայն հանրությանը առավել հայտնի դարձավ այն բանից հետո, երբ նա մասնակցեց ռուսական Առաջին ալիքով հեռարձակվող Գոլոս միջազգային մրցույթին և դարձավ 3-րդ եթերաշրջանի ֆինալիստներից մեկը: «Georgia On My Mind» համաշխարհային հիթի կատարումով նա միանգամից և ընդմիշտ գերեց ոչ միայն մրցույթի մարզիչների սրտերը, այլև որակյալ երաժշտություն նախընտրող հանդիսատեսի: Ինչպես նկատել է մրցույթի մարզիչներից մեկը` Մարիամ ամբողջ աշխարհ է, Մարիամի աշխարհը ջազզի աշխարհն է, որը սպասում իր իրական գնահատողներին:
Որպես բեք-վոկալիստ Մարիամը մեկ անգամ չէ, որ ելույթ է ունեցել Եվրատեսիլի բեմում: Նրա ձայնը զարդարել է Դմիտրի Բիլանի, Անի Լորակի, Եվա Ռիվասի, Գոռ Սուջյանի և այլ արտիստների եվրատեսիլյան կատարումները:
Մարիամ Մերաբովան ամուսնացած է: Ինչպես նշել ենք վերևում, նրա ամուսինը Արմեն Մերաբովն է, ում ազգանունն էլ այժմ կրում է նա (Մարիամի հայրական ազգանունը Ալավերդյան է):

В Ереване состоится первый сольный концерт Мариам Мерабовой
По случаю предстоящего Дня материнства и красоты 5 апреля в Национальном академическом театре оперы и балета им. А.Спендиаряна состоится долгожданный сольный концерт известной джазовой певицы из Москвы, армянки по национальности Мариам Мерабовой. Организаторами концерта являются компания “Ивент групп” и студия “Эмиль Карат”.
Любимая певица уже имела возможность пленить армянского зрителя своими неповторимыми исполнениями, однако этот концерт отличается тем, что Мариам Мерабова впервые выступит с сольным концертом на большой сцене в своем родном городе.
“Каждый свой ереванский концерт я жду с необъяснимым волнением. Стоять на сцене легендарного зала, в котором прошло мое детство, петь для зрителей, проявляющих особую любовь и совершенно иначе воспринимающих джаз и качественную музыку, всегда волнительно”,- говорит Мариам Мерабова.
Как отмечают организаторы и сама певица, концерт даст всем присутствующим и любителям джаза прекрасную возможность соприкоснуться с высоким искусством и насладиться неповторимым живым исполнением певицы в прекрасном музыкальном сопровождении. В этот день Мариам Мерабова будет на сцене не одна, а вместе с группой “Miraif project”.
Мариам – солистка этой группы, которая была создана ее супругом и одновременно музыкальным продюсером и автором большинства песен Арменом Мерабовым.
Как отмечает Мариам Мерабова, встреча с Арменией занимает особое место и в ее жизни, и в жизни ее мужа Армена Мерабова: “Пребывание в городе моего детства возвращает меня к истокам не только моей жизни, но и жизни моего народа. Ведь это моя Родина, зов крови, биение сердца...”.
Для своих армянских поклонников Мариам приготовила красивый сюрприз - она впервые исполнит армянские песни, обработки которых были созданы специально для ее сольного концерта в Ереване. На концерте прозвучат не только уже известные и любимые песни, но и новые произведения, которые также понравятся и будут по достоинству оценены зрителями.
Возможность насладиться творчеством певицы будут иметь и жители Арцаха. До ереванского концерта, 1 апреля, состоится концерт Мариам Мерабовой в Степанакерте, в Центре культуры имени Шарля Азнавура. Концерт будет носить благотворительный характер.
“Мы с нетерпением ждем встречи с Арменией, Ереваном и Степанакертом, чтобы подарить зрителям нашу музыку, нас, наши голоса и наши сердца”,- говорит Мариам Мерабова.
Родной город Мариам – Ереван, где началась ее музыкальная карьера. Окончив одну из ереванских музыкальных школ, она вместе с семьей переехала в Москву, где продолжила обучение, получив высшее музыкальное образование.
Впервые на большую сцену Мариам Мерабова поднялась вместе с народным артистом России Игорем Брилем. Артист был восхищен музыкальным талантом и исполнительским мастерством Мариам.
За время совместной деятельности с “Miraif project” Мариам Мерабова выпустила 3 альбома, которые имели большой успех.
В процессе своей карьеры Мариам работала с такими получившими мировое признание именами, как Вячеслав Горский, Фил Перри, Эрик Мариенталь, Григорий Файн и другие.
Основатель группы “Queen” Брайан Мей, услышав в Москве исполнение Мариам Мерабовой “Killer Queen” в мюзикле “We will Rock you”, с восхищением заметил, что из всех российских певиц только Мариам удалось безукоризненно исполнить такое сложное произведение.
Имя Мариам Мерабовой получило особую известность после того, как она приняла участие в транслировавшемся в эфире российского Первого канала международном проекте “Голос”, пройдя в финал 3-го сезона. Исполнением мирового хита “Georgia On My Mind” певица сразу и окончательно покорила сердца не только тренеров конкурса, но и слушателей, предпочитающих качественную музыку. Как заметил один из тренеров, Мариам – это целый мир. А мир Мариам – это мир джазовой музыки, который ждет своих истинных ценителей.
Как бэк-вокалистка Мариам не раз выступала на сцене “Евровидения”. Ее голос украшал исполнения участвовавших в этом конкурсе Дмитрия Билана, Ани Лорак, Евы Ривас, Гора Суджяна и других артистов.
Мариам Мерабова замужем. Как уже отмечалось выше, муж певицы – Армен Мерабов, фамилию которого она сейчас носит (девичья фамилия Мариам – Алавердян).