Առողջապահության փոխնախարարը բարկանում է, երբ խոսում են իր ընտանեկան բիզնեսի մասին
ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանի ընտանիքը առողջապահական համակարգում բիզնես գործունեություն է ծավալում, սակայն չի ցանկանում հրապարակայնացնել և խոսել այդ մասին: Ավելին՝ տարբեր միջոցներով փորձում է կանխել իրենց բիզնեսին վերաբերող հրապարակումները:
Ինչպես շատ պաշտոնյաներ, այնպես էլ Վահան Պողոսյանը, օգտագործելով անձնական կապերը եւ պաշտոնը, իր ընտանիքի անդամների համար դեպի բիզնես ուղի է հարթում, սակայն կտրականապես հերքում է, դառնում է անտեղյակ, երբ այդ մասին ուղիղ հարց ես տալիս:
«Հետքն» արդեն տեղեկացրել է փոխնախարար Վահան Պողոսյանի ու ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ընտանիքների անդամների համատեղ բիզնեսի մասին: Օրինակ՝ պատրաստի դեղորայքի գնման ու վաճառքի, առողջապահական ծրագրերի իրականացման, հիվանդանոցային և արտահիվանդանոցային բժշկական օգնության կազմակերպման, բժշկական և իրավաբանական գործունեություն իրականացնող «Առողջ Ապագա Բժշկական Կենտրոն» ՍՊԸ-ի բաժնեմասը 50/50 բաշխվել է Գալուստ Սահակյանի կնոջ` Ժաննա Աղաբաբյանի ու փոխնախարարի կնոջ՝ Էջմիածնի պոլիկլինիկայի տնօրեն Լիլիթ Գասպարյանի միջև, իսկ ընկերությունը ղեկավարում է վերջինիս որդին՝ Էդգար Պողոսյանը:
Վահան Պողոսյանից փորձեցինք պարզաբանումներ ստանալ իր և ընտանիքի անդամների ունեցվածքի մասին: Իր աշխատասենյակում լսելով մեր հարցը` նա սկսեց նյարդայնանալ` ասելով, թե դա իր անձնական կյանքն է, որի մասին չի ցանկանում խոսել: Հարցրինք` ո՞վ է Անահիտ Էլբակյանը, ով փոխնախարարի հետ նույն հասցեում է գրանցված, Վ. Պողոսյանը նախ ասաց, թե չի ճանաչում, ապա թե` մենք իր անձնական կյանքին ենք միջամտում: Հետագայում պարզեցինք, որ Անահիտ Էլբակյանը նրա մայրն է:
Վահան Պողոսյանն արգելեց ձայնագրել զրույցը, ինչից հետո փորձեց հոգեբանական ճնշում գործադրել մեզ վրա: Նա սկզբում ցույց տվեց, թե իբր առողջական վիճակը վատացավ և այդ ամենի մեջ մեղադրեց մեզ:
«Եթե հիմա շտապօգնություն կանչեմ, պատասխան կտա՞ս»,- ասաց Վ. Պողոսյանը և սկսեց ձայնի տոնայնությունը բարձրացնել: Բիզնեսին վերաբերող հարցերը հունից հանեցին փոխնախարարին և նա փորձեց փակել զրույցի թեման` ասելով՝ «կարո՞ղ ա դու հետաքննող ես»: Փոխնախարարից այդպես էլ պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց:
Վահան Պողոսյանից պետք է հարցնեինք, թե նրան որտեղի՞ց 190.000 դոլար, կամ՝ ընտանիքի անդամներն ինչու՞ են բիզնեսով զբաղվում հիմնականում առողջապահության ոլորտում:
Վահան Պողոսյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
1.500.000 |
5.000.000 |
6.000.000 |
190.000 |
15.000 |
2.339.977 |
4.072.247 |
4.515.578 |
Փոխնախարար Պողոսյանի ընտանիքի ընկերությունները
«ՕԼԵՈՍ-ՄԵԴ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասը պատկանում է Վահան Պողոսյանի որդուն` Ռաֆայել Պողոսյանին: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2004թ., սակայն փոխնախարարի որդին ընկերության բաժնետեր է դարձել 2006-ից:
«ՕԼԵՈՍ-ՄԵԴ» ՍՊԸ-ն իրականացնում է համակարգչային տոմոգրաֆիայի ծառայություններ և տեղակայված է Աբովյան քաղաքի ծննդատան շենքում:
Ընկերության աշխատակցուհու խոսքերով` արդեն մեկ տարի է գործունեություն չեն իրականացնում, սակայն վերջնականապես փակվելու մասին խոսք չկա: «Ամեն ինչ տանում է նրան, որ կրկին վերաբացվենք, բայց երբ` չեմ կարող ասել»,- պատասխանեց նա:
Ռաֆայել Պողոսյանը 2013թ. 23.222.000 դրամ է հայտարարագրել, որից 23.000.000 դրամը նվիրատվություն է եղել: Թե նրան ո՞վ է նվիրել 23 մլն դրամ, այդպես էլ մնաց անհասկանալի, քանի որ պաշտոնյա հայրը չցանկացավ խոսել այդ մասին:
Նրանց ընտանիքին է պատկանում «Վանկա» ՍՊԸ-ն: Ընկերության 100% սեփականատերը փոխնախարարի մայրն է՝ Անահիտ Էլբակյանը: «Վանկա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ., և այդ օրվանից ընկերությունը ղեկավարում է փոխնախարարի որդին` Ռաֆայել Պողոսյանը: Ըստ հարկային մարմնում գրանցված տվյալների` «Վանկա» ՍՊԸ-ն զբաղվում է ձկնաբուծությամբ և գրանցված է Էջմիածին քաղաքում:
«Էդգար և Ռաֆայել» բժշկական կենտրոն ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2005թ. Վահան Պողոսյանի կնոջ՝ Լիլիթ Գասպարյանի կողմից: 2012թ. նա դուրս է եկել ընկերությունից, և 100% բաժնետեր է դարձել ամուսնու մորաքույրը` Ջուլիետա Էլբակյանը: Հենց նա էլ հանդիսանում է ընկերության տնօրենը: Ըստ հարկային մարմնի` այս ընկերությունը ևս գրանցված է Էջմիածնում և զբաղվում է ձկնաբուծությամբ, սակայն այս պահին գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Լիլիթ Գասպարյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրն ըստ տարիների |
14.000.000 |
24.000.000 |
25.000.000 |
300.000 |
25.329 |
25.000 |
24.280.000 դրամ
91.466 դոլար |
3.328.560 |
22.645.721 դր., որից` 20.699.500 դր. շահաբաժին և 71.601 դոլար
Լիլիթ Գասպարյանից պարզաբանումներ ստանալու մեր փորձերը ևս ձախողվեցին: Նա աշխատավայրում, լավագույն դեպքում, օրական լինում է 2-3 ժամ, և այդ ժամերը «որսալ» է պետք: Իսկ մեր հեռախոսազանգերին գործավարուհին պատասխանում էր. «Տնօրենը տեղում չէ»:
Վահան Պողոսյանի մորաքույրները` Սիլվա և Ջուլիետա Էլբակյանները, որդին`Ռաֆայել Պողոսյանը, 2013թ. հիմնել են «Առողջապահական համակարգի հաշտարարի գրասենյակ» ՀԿ-ն, որը մի շարք դրամաշնորհային ծրագրերի է մասնակցել:
Սիլվա Էլբակյանի մասնակցությամբ մեկ այլ հասարակական կազմակերպություն հիմնադրվել է 2008-ին: «Առողջապահական և սոցիալական իրավունքների պաշտպանության գիտագործնական կենտրոն» ՀԿ-ում փոխնախարարի մորաքրոջ գործընկերներն են եղել` առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը, առողջապահության նախարարության աշխատակազմի նախկին ղեկավար, ներկայումս արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը և այլք:
ՀԿ-ի հիմնադիրներից Սուրեն Քրմոյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ ՀԿ հիմնադրելու նպատակը առողջապահության իրավունքի բնագավառում հետազոտություններ, գիտական քննարկումներ, դասընթացներ, հիվանդների և բուժաշխատողների իրավունքների պաշտպանության ծրագրեր իրականացնել է եղել: Նա ասաց, որ ժամանակի սղության պատճառով երկար ժամանակ չի զբաղվել ՀԿ-ի գործերով:
«Երբ զբաղվել եմ, հետաքրքիր օրենսդրական վերլուծություններ են կատարվել գիտական օրենսդրության բացերի, համեմատականներ այլ երկրների օրենսդրությունների հետ, կրթական նյութեր ենք մշակել բժիշկների և բուժքույրերի համար: Ներկայումս հստակ չեմ կարող ասել` ինչ ծրագրեր են անում, բայց գիտեմ, որ աշխատում են առողջապահական իրավունքի բնագավառում կրթական և գիտագործնական ոլորտում: Քանի որ ինչ-որ չափով ինձ համարում եմ նաև առողջապահական իրավունքի մասնագետ (այս ոլորտի մասնագետները շատ չեն), ազատ ժամանակ ունելանու դեպքում այս ՀԿ-ի և այլ ՀԿ-ների հետ հաճույքով շփվում և համագործակցում եմ»,-ասում է Սուրեն Քրմոյանը:

Замминистра здравоохранения раздражают вопросы о его семейном бизнесе
Семья заместителя министра здравоохранения РА Ваана Погосяна занимается бизнесом в системе здравоохранения, но говорить об этом публично не желает. Более того, Погосяны различными способами пытаются не допустить появления публикаций, касающихся их семейного бизнеса.
Ваан Погосян, как и многие чиновники, используя свои личные связи и должность, создал для членов своей семьи возможность развернуть бизнес-деятельность. Но когда его прямо спрашиваешь об этом, он выражает недоумение и все отрицает.
Hetq.am уже писал о совместном бизнесе членов семей замминистра Вана Погосяна и председателя Национального Собрания Галуста Саакяна. Так, акции ООО “Медицинский центр “Здоровое будущее”, которое занимается закупкой и продажей готовых лекарств, реализацией медицинских программ, организацией больничной и внебольничной медицинской помощи, медицинской и юридической деятельностью, делят поровну (50/50) жена Галуста Саакяна Жанна Агабабян и жена замминистра здравоохранения, директор поликлиники в городе Эчмиадзине Лилит Гаспарян. Компанией руководит сын Ваана Погосяна Эдгар Погосян.
Мы попытались получить у замминистра объяснения относительно имущества членов его семьи. Выслушав в своем кабинете наш вопрос, г-н Погосян раздраженно заявил, что это его личная жизнь, о которой он не желает говорить. На вопрос, кто такая Анаит Элбакян, зарегистрированная по тому же адресу, что и г-н Погосян, последний сперва сказал, что не знает ее, а потом заявил, что мы вмешиваемся в его личную жизнь. В дальнейшем выяснилось, что Анаит Элбакян – мать Ваана Погосяна.
Заместитель министра запретил нам записывать нашу беседу на диктофон , а также пытался оказать на нас психологическое давление.
Г-н Погосян сперва сделал вид, что ему стало плохо, и обвинил в этом нас. “Если я сейчас вызову скорую помощь, ты будешь за это отвечать?” – заявил он повышенным тоном. Вопросы о бизнесе вывели его из себя, поэтому получить какие-либо разъяснения нам так и не удалось.
А мы хотели спросить, откуда у замминистра 190 тысяч долларов и почему члены его семьи занимаются бизнесом преимущественно в сфере здравоохранения.
Декларации об имуществе и доходах Ваана Погосяна по годам |
||||
в драмах |
1.500.000 |
5.000.000 |
6.000.000 |
в долларах |
190.000 |
в евро |
15.000 |
Доходы |
2.339.977 |
4.072.247 |
4.515.578 |
Компании семьи замминистра здравоохранения РА
Сыну Ваана Погосяна Рафаэлю Погосяну принадлежат 100% акций ООО “ОЛЕОС-МЕД”. Компания была основана в 2004 г., однако ее акционером сын замминистра здравоохранения стал в 2006 г.
ООО “ОЛЕОС-МЕД” предоставляет услуги по компьютерной томографии и располагается в здании роддома города Абовяна.
По словам сотрудницы компании, они уже год не работают, однако об окончательном закрытии речи пока нет. “Все идет к тому, чтобы возобновить деятельность, но когда это произойдет, я не могу сказать”,- пояснила наша собеседница.
В 2013 г. Рафаэль Погосян задекларировал 23.222.000 драмов, из которых 23.000.000 были записаны как подарок. Однако кто подарил ему 23 млн драмов, осталось непонятным, так как занимающий высокий пост его отец не захотел говорить на эту тему.
Семье Погосянов принадлежит также ООО “Ванка”. 100-процентным собственником компании является мать замминистра Анаит Элбакян. ООО было основано в 2013 г., и с того времени компанией руководит другой сын замминистра – Рафаэль Погосян. Согласно данным налогового органа, ООО “Ванка” занимается разведением рыбы и зарегистрировано в городе Эчмиадзине.
ООО “Медцентр “Эдгар и Рафаэль” было основано в 2005 г. женой В.Погосяна Лилит Гаспарян. В 2012 г. она ушла из компании, и 100-процентным акционером ООО стала тетя Ваана Погосяна Джульетта Элбакян. Именно она является директором компании. По данным налогового органа, эта организация тоже зарегистрирована в Эчмиадзине и тоже занимается разведением рыбы, однако в настоящий момент ее деятельность прекращена.
Декларации об имуществе и доходах Лилит Гаспарян по годам |
14.000.000 |
24.000.000 |
25.000.000 |
300.000 |
25.329 |
25.000 |
24.280.000 драмов
91.466 долларов |
3.328.560 |
22.645.721 драмов, из которых 20.699.500 драмов прибыль от акций и 71.601 долларов
Наши попытки получить разъяснения у Лилит Гаспарян тоже не увенчались успехом. На работе она бывает в лучшем случае 2-3 часа в день, и именно в это время и нужно “поймать” ее. А секретарша на все наши телефонные звонки отвечала одно и то же: “Директора нет на месте”.
В 2013 г. тети Вана Погосяна Сильва и Джульетта Элбакяны и его сын Рафаэль Погосян основали общественную организацию “Офис примирителя в системе здравоохранения”, которая участвовала в осуществлении ряда грантовых программ.
В 2008 г. с участием Сильвы Элбакян была создана еще одна общественная организация – “Научно-практический центр защиты прав в здравоохранении и социальной сфере”. Здесь партнерами тети замминистра были заместитель министра здравоохранения Сергей Хачатрян, бывший руководитель аппарата Минздрава, ныне заместитель министра юстиции Сурен Крмоян и другие.
Учредитель этой общественной организации Сурен Крмоян сообщил Hetq.am, что целью создания ОО было проведение иследований, научных обсуждений и курсов в сфере здравоохранения, реализация программы по защите прав больных и медработников. С.Крмоян также отметил, что из-за занятости долгое время не занимался делами этой организации.