Զ. Փոստանջյան. «Նախագահներին ես կպատվեի նրանց տալով 41.000 դրամ և մի փոքր խրճիթ ու կասեի՝ դե ապրիր այդտեղ»
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում բուռն քննարկվում էր կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության նախագահի վարձատրության, սպասարկման և անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու, ինչպես նաև «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծերը:
Արդեն տեղեկացրել էինք, որ նախագծերով առաջարկվում է պաշտոնաթողությունից հետո ՀՀ նախագահի համար, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նա պաշտոնանկ է արվում, նշանակվում է հատուկ կենսաթոշակ` ՀՀ նախագահի` օրենքով սահմանված աշխատավարձի 70%-ի չափով: Հանրապետության նախագահի` օրենքով սահմանված աշխատավարձի չափը բարձրանալու դեպքում պաշտոնաթող նախագահի կենսաթոշակը համամասնորեն վերահաշվարկվելու է:
Ներկայումս հանրապետության նախագահի օրենքով սահմանված աշխատավարձը 1.322.800 դրամ է, իսկ դրա 70%-ը կազմում է 925.960 դրամ:
Նախատեսված է, որ հատուկ կենսաթոշակը չի վճարվի այն ամբողջ ժամանակահատվածում, որի ընթացքում պաշտոնաթող նախագահը կվարի որևէ ընտրովի կամ նշանակովի պաշտոն և կստանա ՀՀ նախագահի` օրենքով սահմանված աշխատավարձի 70%-ի չափը գերազանցող վարձատրություն, իսկ այդ չափից ցածր լինելու դեպքում նա կստանա հատուկ կենսաթոշակի և աշխատավարձի տարբերությունը:
Նախագծերը ներկայացնում էր ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Գալուստ Սահակյանը թոշակի գնացողը չէ
Իշխանական պատգամավորները հարցը դիտարկում էին հիմնականում նախագահական ինստիտուտի նկատմամբ հարգանք ցուցաբերելու, պաշտոնաթող նախագահների՝ պաշտոնավարման տարիների բացառիկ դերի կարևորության, նրանց աշխատանքը գնահատելու համատեքստում: Այլ էր ընդդիմադիր պատգամավորների կարծիքը:
Մասնավորապես՝ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը հայտարարեց, որ հարգանքը նախագահների ու այդ ինստիտուտի նկատմամբ պետք է ծնվի գործողություններից, ոչ թե թղթի վրա ամրագրումներից:
Ըստ նրա՝ երեք նախագահներից միայն մեկն է մեկ անգամ ընտրվել (նկատի ուներ Լևոն Տեր Պետրոսյանի առաջին ընտրությունը,-հեղ.), մնացած դեպքերում բռնազավթել են իշխանությունը: Պատգամավորն ասաց, որ նախագահական ինստիտուտը չի գործում և դրա հետևանքով է, որ այսօր երկրում ունենք մեծ արտագաղթ, աղքատության բարձր մակարդակ և այլն:
«Իմ սիրելի գործընկերն ասաց՝ ի՞նչ է, պաշտոնավարումից հետո այդ մարդիկ դառնան բո՞մժ: Բա որ իրենց պաշտոնավարման ընթացքում հայ ժողովրդին դարձրել են բոմժ, այն միլիոնից ավել մարդիկ, ովքեր քաղցած են քնում գիշերը, այն տատիկ պապիկները, ովքեր թոշակ են ստանում և 41.000 դրամով չեն կարողանում ապրել, քաղցած քնում են, ձմռանը չեն կարողանում տաքանալ…օրինակ՝ այս նախագահներին ես կպատվեի նրանց տալով 41.000 դրամ և մի փոքր խրճիթ ու կասեի՝ դե ապրիր այդտեղ: Սա պետք է լիներ նրանց պատվելու միջոցը, ոչ թե բերել ու ասել, որ արտոնյալ պայմաններով պետք է թոշակ տրամադրենք»,-ասում է Զարուհի Փոստանջյանը:
Պատգամավորն նշեց, որ ամոթ է արտահերթ նիստով բերել այսպիսի օրինագիծ ընդունել, երբ ժողովուրդը «ողբերգական վիճակի» մեջ է, և մուրացկանների կարելի է հանդիպել նաև ԱԺ շենքի մոտակայքում:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը արտահերթ ելույթ ունեցավ և նշեց, թե «վերջ ի վերջո մենք պետություն ենք», իսկ նախագահները երաշխավորն են այդ պետության գոյությունը: Ըստ նրա՝ երբ ամբողջ աշխարհում արտոնություններ են տալիս պաշտոնաթող նախագահներին ու Հայաստանում այդ արտոնությունը չլինի, միջազգային հանրությունն ինչ կարծիք կկազմի մեր մասին:
Խորհրդարանի նախագահն ասաց, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ամենաընդգծված քննադատներից մեկն էլ ինքն է եղել, բայց գործողություններին, ոչ թե անձին: Նա հորդորեց հարգել պետական ինստիտուտները և վեր չհանել լավ-վատ, սիրված-չսիրված նախագահի հարցը ու այն չանձնավորել:
«Ես էլ կարող եմ ասել, որ այնքան նվաստացված զգացի այս տարիներին, որ եղած-չեղածները նախագահի թեկնածու դրեցին: Կան մարդիկ, որոնք անհաջողության մատնվեցին, բավանին ինտելեկտով էին և մինչ օրս էլ ինտելեկտով են»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Պատգամավորների մի մասը համաձայն չէր պաշտոնաթող նախագահին տրվող արտոնությունը թոշակ կոչելուն: Օրինակ՝ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանն ասում էր, որ այն ավելի շատ պարգևավճար է՝ նախագահի ներդրումի ու կատարած աշխատանքի համար, քան թոշակ, որը ավելի շատ սոցիալական խնդիր է լուծում:
Իսկ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն էլ չէր կարողանում ընկալել, թե ինչու է արտոնություն տրվում միայն հանրապետության պաշտոնաթող նախագահին ու արտոնություն չի տրվում պաշտոնաթող ԱԺ նախագահին ու վարչապետին, քանի որ նրանք էլ ոչ պակաս կարևոր անձինք են և լուրջ դերակատարում են ունենում պետական ապարատում:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքով անդրադարձավ պատգամավորների կարծիքին, ասելով, որ սա ընդամենը օրենքի փոփոխություն է, և եթե պատգամավորները ցանկանում են արտոնություն տալ նաև ԱԺ նախագահին ու վարչապետին պետք է հանդես գան օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
«Հումորով պիտի ասեմ, որ այս օրենքը չի կարող ԱԺ նախագահին ու վարչապետին վերաբերել, որովհետև մենք թոշակի գնացողը չենք»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Նշենք, որ Ազգային ժողովի որոշմամբ նախագիծը քննարկվում է հատուկ կարգով՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո 24 ժամվա ընթացքում:

Заруи Постанджян назначила бы президентам пенсию в 41.000 драмов, предоставила им небольшую хижину и предложила бы пожить там
На внеочередном заседании Национального С обрания состоялось бурное обсуждение разработанных правительством проектов законов о внесении дополнений и изменений в закон РА “Об оплате, обслуживании и обеспечении безопасности президента Республики Армения” и внесении изменений в закон РА “О социальных гарантиях для лиц, занимающих государственные посты”.
Мы уже сообщили о том, что указанными законопроектами предлагается назначить президенту РА после его ухода в отставкку специальную пенсию в размере 70% от установленной законом зарплаты.
В настоящее время установленная законом зарплата президента РА составляет 1.322.800 драмов, а 70% от этой суммы – 925.960 драмов.
Законопроекты представлял министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян.
Галуст Саакян не намерен выходить на пенсию
Властные депутаты рассматривали этот вопрос в контексте проявления уважения к институту президентства, исключительной важности роли президентов в годы их правления, оценки их труда. Другого мнения придерживались оппозиционные депутаты.
Член фракции “Наследие” Заруи Постанджян заявила, что уважение к президентам должно рождаться в результате их действий, а не на бумаге.
По словам депутата, только один из трех президентов страны один раз был избран (имеется в виду первое избрание Левона Тер-Петросяна. – Авт.), в остальных случаях имела место узурпация власти. Институт президентства не действует, вследствие чего мы сегодня имеем большие масштабы миграции, высокий уровень бедности и т.д., отметила З.Постанджян.
“Мой уважаемый коллега с тревогой заметил: и что, после выхода на пенсию эти люди должны становиться бомжами? А как быть с тем, что в период их президентства бомжем стал армянский народ? Как быть с тем, что больше миллиона человек ложатся спать голодными? Как быть с теми бабушками и дедушками, которые получают пенсию, но не могут прожить на 41 тысячу драмов, не могут согреться зимой…? Уважение к этим президентам я бы проявила тем, что назначила им 41.000 драмов, выделила бы небольшую хижину и сказала: попробуйте там пожить. Вот как следовало проявить к ним уважение, а не заявлять о необходимости назначить им специальную пенсию”,- сказала Заруи Постанджян.
По ее словам, стыдно принимать на внеочередном заседании такой законопроект, когда народ находится в катастрофическом положении, когда просящих милостыню можно встретить даже возле здания Национального Собрания.
Выступивший во внеочередном порядке спикер НС Галуст Саакян отметил, что “мы в конце концов являемся государством”, а президенты – гаранты существования этого государства. “Какое мнение составит об Армении международное сообщество, где все уходящие в отставку президенты пользуются привилегиями, если у нас таких привилегий не будет…”,- заявил спикер НС.
Он также отметил, что был одним из наиболее рьяных критиков Левона Тер-Петросяна, но критиком его действий, а не личности. Галуст Саакян призвал проявлять уважение к государственным институтам и не сводить вопрос к хорошим и плохим президентам.
Часть депутатов была несогласна с тем, чтобы предоставляемая президенту в отставке привилегия называлась пенсией. Депутат фракции РПА Хосров Арутюнян отметил, что это скорее почетная выплата за вклад президента и проделанную им работу, нежели пенсия, которая решает в первую очередь социальные вопросы.
Руководитель фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян не могла понять, почему привилегия предоставляется только президенту в отставке, а не уходящим в отставку также спикеру НС и премьер-министру, которые играют не менее важную роль в госаппарате.
Галуст Саакян, касаясь в своем выступлении мнения депутатов о том, что это всего лишь изменение в законе, и если депутаты хотят предоставить спикеру НС и главе правительства привилегию, то должны выступить с законодательной инициативой, заявил: “В шутку должен заметить, что этот закон не может касаться председателя НС и премьер-министра, так как мы не намерены выходить на пенсию”.
Решением НС проект рассматривается по специальному порядку: обсуждение во втором чтении проводится в течение 24 часов после принятия законопроекта в первом чтении.