Թե ինչ է լինում, երբ հանցագործը դառնում է զբոսաշրջիկ
Այն բանից հետո, երբ ոստիկանության իմացությամբ և նրա քթի տակ հունվարին Երևանում տեղի ունեցավ քրեական աշխարհի հեղինակությունների, այսպես կոչված, օրենքով գողերի աննախադեպ մասշտաբի հավաքը, ոստիկանության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետը ֆեյսբուքյան իր էջում գրեց, թե Ամանորի եւ Սուրբ ծննդյան տոներին հազարավոր մարդիկ են այցելում Հայաստան, որը բաց երկիր է, եւ որտեղ օրենսդրորեն պաշտպանված է մարդու ազատ տեղաշարժի իրավունքը: Եվ եթե Հայաստանի հյուրը հետախուզման մեջ չէ կամ քրեորեն հետապնդելի արարք չի կատարել արդեն մեր երկրում, օգտվում է օրենսդրությամբ նախատեսված իր բոլոր իրավունքներից:
Այսինքն թե՝ բոլորը Հայաստանում հալյուցինացիայի մեջ են. Հայաստան եկածները, ոչ թե հանցաշխարհի պարագլուխներ ու հեղինակություններ են, այլ զբոսաշրջիկներ: Եվ քանի որ Հայաստանում զբոսաշրջիկն առհասարակ խիստ էկզոտիկ մի բան է, իսկ հյուրերին էլ մեզանում ոչ թե ձերբակալում են, այլ պատվում ու պաշտպանում նրանց անվտանգությունը, այդ մարդիկ ոչ միայն հանգիստ կարող են իրենց սրտի ուզած հավաքներն անցկացնել այստեղ, այլև անցկացնել սրտի ուզած ժամանակ: Եվ հիմա աշխարհի բոլոր քրեական հեղինակություններն արդեն գիտեն, որ ի դեմս Հայաստանի, ունեն իրենց «սխոդկաներն» անցկացնելու այնպիսի մի եզակի տարածք, որտեղ ոստիկաններն իրենց ոչ միայն չեն անհանգստացնում, նեղացնում, այլև որպես զբոսաշրջիկների, հուսալիորեն պաշտպանում են:
Այս ամենից, իհարկե, պտուղներ է քաղում նաև Հայաստանը: Օրինակ այն, որ Հայաստանը դառնում է քրեական զբոսաշրջությունը հաջողությամբ ներդրած և զարգացրած առաջին պետությունը և հիմա կարող է հանգիստ իր փորձը փոխանակել այլ երկրների հետ, եթե այդպիսիք, իհարկե գտնվեն առհասարակ: Սա էլ զարկ է տալիս ներքին քրեական զբոսաշրջությանը:
Պատվավոր հյուրերի այդ «սխոդկայից» չի անցել դեռ երկու ամիս, բայց արդեն Հայաստանը լիուլի «վայելում է» դրա հետևանքները: Երեկ սպանության փորձ է կատարվել Պռոշյան գյուղում: Օրը ցերեկով կրակել են այդ գյուղի բնակիչներից մեկին՝ հասցնելով հրազենային վնասվածք: Ոստիկանությունը, որքանով կարելի էր հասկանալ նրա տարածած հաղորդագրությունից՝ քրեական գործ է հարուցել՝ նաև այդ հանցանքը կատարած «զբոսաշրջիկ(ներ)ի» ինքնությունը բացահայտելու ուղղությամբ: Նույն օրը Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում մի խումբ անձանց միջև վիճաբանության ժամանակ հրազենային վիրավորում է ստացել 18-ամյա մի երիտասարդ, ով տեղափոխվել է հիվանդանոց: Բարեբախտաբար այս անգամ ևս հնարավոր է եղել խուսափել վատագույնից:
Բայց ահա այսօր ողջ լրատվադաշտը հեղեղվեց Նուբարաշեն ՔԿՀ-ի մոտ տեղի ունեցած փոխհրաձգության մասին տեղեկատվությամբ: Կատարվածի հետևանքով երեք մարդ է զոհվել, այդ թվում երևանյան հայտնի քրեական հեղինակություններից մեկը: Դատելով նրանից, որ սպանությունը տեղի է ունեցել հրազենի կիրառմամբ, օրը ցերեկով և որ «գործն» ավարտելուց հետո հանցագործները դեն են նետել զենքերը, թույլ է տալիս ենթադրելու, որ կատարվածը դաժան հաշվեհարդար է՝ պատվիրված սպանության հատկանիշներով: Բայց էականը դա չէ: Ի վերջո ամեն ինչ քրեական աշխարհի հարաբերությունների «կարգուկանոնի» սահմաններում է: Նման սպանություններ տեղի են ունենում գործնականում բոլոր երկրներում:
Էականը այն ազատությունն է, այսպես կոչված կենսապայմանները, որոնց շրջանակներում հնարավոր են դառնում նման լկտի հանցագործությունները և ամենակարևորը՝ դրանք սկսում են պարբերական բնույթ ստանալ՝ իբրև խիստ օրինաչափ երևույթ, բնական ընթացք: Իսկ սա հեցն այն «ներդրումն» է, որն ունենում է Հայաստանը՝ քրեական զբոսաշրջության վայր կամ, թերևս, ավելի ճիշտ է ասել՝ թիրախ դարձնելը: Բայց դրանում, որքան էլ տարօրինակ հնչի, ոչ թե քրեական հեղինակություններն են մեղավոր, այլ նրանց Հայաստանում զբոսաշրջիկների կարգավիճակ շնորհողները: Այսինքն՝ իրավապահ համակարգը, նրանով պայմանավորված՝ պետությունը, որն ինքնաբերաբար վերածվում է հանցաշխարհի յուրօրինակ հովանավորի:
Դրա հետևանքն առավել քան տրամաբանական է: Եթե հանցագործներին այս կերպ տրվում է յուրատեսակ ինդուլգենցիա, նշանակում է այդ հանցագործ լինելը ոչ միայն ընդունելի է, այլև խրախուսելի: Նշանակում է՝ հանցագործն ավելի պաշտպանված է, քան սովորական, առավելևս օրինապաշտ քաղաքացին: Նշանակում է՝ պետք է կարողանալ օգտվել այդ շանսից, ձեռք բերել այդ հովանավորությունից օգտվելու իրավունք: Իսկ սա ձևավորում է շատ որոշակի մտածողություն, որն սկսում է հասարակական կարծիք ու դրանից բխող վարքագիծ թելադրել, կերպար ձևավորել:
Արդյունքում պետությունը բախվում է ոչ միայն հանցավորության մակարդակի աճի, այլև հանցագործությունների՝ առավել բացահայտ ու լպիրշ բնույթի ձեռքբերման հետ: Եվ պատահական չէ, որ իրենց հարգող պետությունները, գոնե հրապարակավ, հանդես են գալիս քրեական հեղինակություններին, նրանց հասատատած խաղի կանոնները հետապնդողի, հալածողի, չհանդուրժողի դերում: Պատահական չէ, օրինակ, որ երևանյան հավաքից անմիջապես հետո նույնիսկ Մոսկվայում ոստիկանության կողմից իսկական որս է սկսվում նույն այդ հեղինակությունների նկատմամբ, և նրանց ձերբակալում են՝ նույնիսկ եթե այդ մարդիկ արտաքուստ անմեղ ու հետաքրքրասեր զբոսաշրջիկի կարգավիճակ ունեն: Պարզապես դրանով փորձում են անուղղակի հասկացնել, որ անցանկալի տարրեր են, որ գնան այնտեղ, որտեղ կարող են իրենց ապահով զգալ: Այսինքն որ սա Երևանը չէ:

Что происходит, когда преступник становится туристом
После того, как в январе с ведома полиции Армении и у нее под носом в Ереване состоялась встреча авторитетов уголовного мира, иными словами беспрецедентная по своим масштабам сходка воров в законе, начальник управления по информации и связям с общественнстью полиции РА на своей фейсбуковской странице написал, что тысячи людей посещают на Новый год и Святое Рождество Армению, которая является открытой страной и в которой право человека на свободу перемещения защищено законом. И если гость не объявлен в розыск или не совершил уже в Армении уголовно наказуемое деяние, то он пользуется всеми предусмотренными законом своими правами.
Это значит, что те, кто приезжают в нашу страну, не главари и авторитеты преступного мира, а туристы. И поскольку в Армении турист – это нечто весьма экзотическое, а гостей у нас не задерживают, а приветливо встречают и обеспечивают их безопасность, то эти люди могут проводить здесь свои встречи не только сколько угодно, но и когда угодно. И сейчас все криминальные авторитеты мира знают, что в лице Армении они имеют уникальное место для проведения сходок, где полицейские не только не беспокоят и не обижают их, но и надежно защищают как туристов.
Сегодня Армения пожинает плоды этого. Она, в частности, становится первым государством, которое успешно внедряет и развивает криминальный туризм и теперь может спокойно делиться своим опытом с другими странами, если, конечно, таковые вообще найдутся. Это в свою очередь способствует появлению внутреннего криминального туризма.
После сходки “почетных гостей” не прошло и двух месяцев, однако Армения уже сполна “наслаждается” последствиями данного события. Вчера в селе Прошян была совершена попытка убийства. Средь бела дня стреляли в одного из местных жителей, причинив ему огнестрельное ранение. Согласно распространенному пресс-релизу, полиция возбудила уголовное дело в том числе с целью установления личностей совершивших это преступление “туристов” (или “туриста”). В тот же день в столичном административном округе Малатия-Себастия между группой лиц вспыхнул конфликт, во время которого 18-летний юноша получил огнестрельное ранение и был доставлен в больницу. К счастью, на этот раз удалось избежать печальных последствий.
Однако уже сегодня в СМИ появились сообщения о перестрелке рядом с уголовно-исполнительным учреждением “Нубарашен”. Погибли три человека, в том числе известный ереванский криминальный авторитет. Судя по тому, что преступление было совершено средь бела дня, а преступники, завершив “дело”, выбросили огнестрельное оружие, можно предположить, что имела место жестокая расправа с признаками заказного убийства. Однако существенно не это, в конце концов все укладывается в “порядки” взаимоотношений в криминальном мире, и подобные убийства происходят практически во всех странах.
Существенна та свобода, те жизненные условия, в которых становится возможно совершение столь наглых преступлений. И что самое важное, эти преступления начинают носить регулярный характер, превращаясь в закономерное явление. А это именно то, что получает Армения, становясь местом для криминального туризма. Но в этом, как ни странно, виноваты не криминальные авторитеты, а те, кто предоставляет им в Армении статус туриста. То есть правоохранительная система, государство, которое непроизвольно преращается в покровителя преступного мира.
Если таким способом преступникам выдается своеобразная индульгенция, значит быть преступником не только приемлемо, но и поощрительно. Значит, преступник защищен больше, чем обычный законопослушный гражданин. Значит, надо уметь использовать этот шанс, получить право на пользование этим покровительством. А это формирует определенное мышление, которое начинает диктовать обществу мнение и вытекающее из этого поведение.
В результате государство сталкивается не только с ростом преступности, но и с тем, что преступления становятся более открытыми и наглыми. Неслучайно, уважающие себя государства заявляют, во всяком случае публично, о преследовании криминальных элементов и неприятии установленных ими правил игры. Неслучайно, сразу после ереванской сходки на этих авторитетов даже в Москве началась настоящая охота – их задерживают даже в том случае, если они имеют статус туриста. Тем самым им дают понять, что они – нежелательные элементы и должны ехать туда, где чувствуют себя в безопасности. То есть дают понять: здесь не Ереван.