Արամ Աթեշյան. «Հայ լինելու չափանիշը քրիստոնությունն է»
-Սրբազան, Ստամբուլում մի քանի ամիս մնալով՝ տպավորություն ստացա, որ Հայաստանն ու թուրքահայությունն իրար հետ այնքան էլ կապված չեն:
Հայաստանի անկախությունից շատ առաջ մեր համայնքի զավակները հայրենիքը տեսնելու և հոնտեղի մեր եղբայրներու ու քույրերու հետ շփվելու կարոտն ունեցած էին: Դրանից հետո Հայաստանեն երգչախումբեր, երգիչներ, պարախումբեր, մտավորականներ ու այլ դասակարգի մարդիկ Թուրքիա եկան և, անշուշտ, նույն ձևով մեր կողմեն ալ այցելություններ տրվեցան Մայր Հայաստան:
Հոստեղ ապրող հայաստանցի մեր ազգակիցները մեր հիվանդանոցներում ըստ կարելվույն կդարմանվեն, իսկ մանուկները գրեթե ամբողջությամբ ձրի կդարմանվեն: Մկրտություններով մենք ենք զբաղվում, մահացողներին համար էլ՝ եթե չեն կարող մեռնողը հետ տանել, արարողությունը հոս կանեք ու մեր գերեզմանատներում կթաղենք: Հրանդ Տինք դպրոցում սովորող հայաստանցի մանուկներով էլ ենք զբաղվում, իսկ վերջին ամիսներին էլ անձամբ ես եմ սկսել զբաղվել: Ուրեմն ինչպե՞ս կարելի է ասել, որ կապը փրթած է:
Միևնույն ժամանակ պետք է ասել, որ առաջին անգամ, երբ մեր ազգակիցները Հայաստանից Թուրքիա եկան, մեր համայնքի զավակներն էին, որ իրենց տների դռները լայնորեն բացեցին, բայց, դժբախտաբար, քանի մը ընտանիքներ էլ կողոպտվեցին:
-Մի քանի դեպքերով եք դատում, Սրբազան:
-Անշուշտ է, որ ամեն ժողովուրդի մեջ, ամեն համայնքի մեջ և ամեն տեղ գող-ավազակներ կան, կարելի չէ փոքրամասնությունը մեծամասնության վերագրել: Պարզապես մեր համայնքը ցավ զգաց:
-Երբ հունվարին փոքրիկ Սերյոժայի մահվան կապակցությամբ սուգ հայտարարվեց, մենք ակնկալում էինք, որ այստեղ էլ ինչ-որ ձևով այն արձագանք կունենա:
-Անշուշտ արձագանք գտավ: Երբ օրերով թերթերն այս նյութին շուրջ գրեցին, մեր համայնքի զավակներն էլ շատ մեծ ցավ զգացին: Իսկ Պատրիարքություն ըլլալով՝ մեր բոլոր եկեղեցիներուն մեջ հոգեհանգստյան պաշտոն կատարեցինք: Բայց քանի որ թերթերուն այս մասին չասեցինք, շատերուն կողմեն լսելի չեղավ:
-Պոլսո հայությունը իր ապագան ինչպե՞ս է տեսնում:
-Նախ` որպես հայ քրիստոնյա մեր ապագան մեր եկեղեցիներն ու դպրոցներն են, մեր լեզուն ու մշակույթն է, մեր ազգային ու եկեղեցական արժեքներն են: Բայց որպես անհատներ ամեն անհատ իր ապագան իրեն ծնած, մեծացած ու սնունդ առած երկրին մեջ կփնտրե, այսինքն` իր ծննդավայրին մեջ:
-Հաճախ հարց է հնչում, թե ինչո՞ւ պոլսահայերը լավ հայերեն չեն խոսում:
-Պետք չէ մոռանալ, որ Պոլիսը մտավորականության կենտրոն է եղել և նշանավոր հեղինակներ այստեղ ծնունդ առած են, լեզվի ու գրականության պահպանման մեջ մեծ դեր կատարած են:
Մեր համայնքի բնակչության մեծամասնությունը գավառեն են եկել, որտեղ հայկական դպրոցներ չկային, հետևաբար չեն կարողացած իրենց մայրենի լեզուն սովորել, ինչը որ մեղադրելի չէ: Մեր աշակերտության մեծամասնությունը այս ընտանիքներու զավակներն են: Ճիշտ է, որ լեզուն կատարյալ չեն սովորում, բայց մենք այսքանով ալ ուրախ ենք:
Վերջին 40-50 տարիներուն մեր դպրոցներում դասերուն մեծամասնությունը թրքերենի վերածվեցին: Մերիններն են հայ դասերը փոխած ու դասերը թրքերենի վերածած, որպեսզի համալսարանին քննությանը թրքերենով մտնի. հայերենով չէին կարող մտնել: Ու ատիկա միայն տնօրենների որոշումը չէր եղած, այլ համայնքին որոշումը: Որոշվեց, որ հայերենը՝ լեզու ըլլալով ու կրոնքը միայն մնան, իսկ մյուսները փոխեն թուրքերենի:
-Բայց մենք ունենք սիրիահայերի օրինակը, որտեղ հայերեն խոսելու և հայերենը պահելու մշակույթը շատ բարձր մակարդակի վրա է:
-Սիրիահայերու համար Սիրիան ազատ երկիր էր՝ առանց խտրականության, որտեղ թե́ իրենց լեզուն, թե́ կրոնը և թե́ մշակույթը կարողացել են լավագույնս պահել:
Հայաստանցիների պարագան ի՞նչ է. ոմանք կուգան, ես հայերեն կխոսեմ, իրենք ինձի թրքերեն կպատասխանեն: Կհարցնեմ՝ դուն հայ չե՞ս, ինչի՞ թրքերեն կխոսես, կպատասխանե, որ ես թրքերեն ավելի լավ կըրնամ խոսել: Քանի՞ կին է` մեկը չէ, երկուսը չէ, երեքը չէ: Եվ այդ հայերից շատերը կուգան հոս ու մահմեդականներին հետ կամուսնանան, գլուխները ծածկողներ էլ կան: Հայաստան եղած ժամանակ տարբեր գաղափար ունեին, Թուրքիա եկան՝ ամբողջությամբ փոխվեցան: Խառնամուսնությունը, իհարկե, ամեն երկրի մեջ էլ կա, բայց մեր մոտ էլ վերջերս շատացավ:
-Եթե պոլսահայերի շրջանում էլ խառնամուսնություն կա, ինչո՞ւ է այդքան վատ ընդունվում հայաստանցի հայի ամուսնությունը թուրքի հետ:
-Ես թուրք բառը չգործածեցի, այլ խառնամուսնության, որուն մեջ ամեն կրոնի ու դավանանքի մարդիկ կարող են լինել: Իսկ եթե հարցը թուրքի հետ ամուսնությունն է, պիտի ասեմ, որ հայաստանցի մեր ազգակիցները, որոնք Հայաստանում ծնված լինելով՝ տարբեր ձևով դաստիարակված էին, հայոց պատմություն սովորած էին, տարբեր գաղափար ունեին անոնց մասին, և թուրքը թշնամի էր անոնց, մեկ խոսքով՝ կատեին թուրքը, հոս գալով աշխատելը մեկ կողմ թողենք, ամուսնությունն ինչո՞ւ է:
Ու պետք չէ, որ ինձի հետ ինքը բաղդատե: Իմոնքս իրենց հետ կապրին, իրենց հետ նույն դպրոցին մեջ են, ադիկ քիչ մը ջուր կվերցնե, բայց հայաստանցու պարագային ընդունելի չէ: Ասել է, որ ժամանակը, տեղը և հարաբերությունները մարդուն ունեցած գաղափարները փոխում են:
-Շատ է խոսվում մահմեդականացված հայերի մասին, և Դուք տարբեր առիթներով ասում եք, որ հայ լինելու չափանիշը քրիստոնյա լինելն է:
-Ես կասեմ, որ քրիստոնեությունը հայ լինելու անբաժան մասնիկն է: Ազգությունն ու կրոնքը անբաժան են մեզ համար: Քրիստոնեության համար հայ ժողովուրդեն ավելի զոհ տված ժողովուրդ մը կա՞ արդյոք:
-Բայց այդ մարդկանցից շատերի տատն ու պապը իմ և Ձեր պես հայ են եղել:
-Անձը ինչպե՞ս պիտի փաստե, որ հայ է, եթե ոչ` մկրտության վկայականով: Միայն իրենց «ես հայ եմ» ըսելով պիտի ընդունի՞նք: Հայաստանի պետությունը սփյուռքի հայությանը քաղաքացիություն տալուց մկրտության թուղթ ունենալը պայման դրած է, ինչ որ ճիշտ է: Ո́չ մեր ազգությունը և ո́չ էլ մեր կրոնը այսչափ էժան պետք չէ, որ ըլլա:
-Բայց ենթադրենք եկել է և ուզում է մկրտվի:
-Այդ պարագային Պատրիարքարան խնդրագրով մը պիտի դիմե, դաս պիտի առնե, անձնաթուղթը պիտի փոխի, ուր պետք է գրված լինի քրիստոնյա, պիտի մկրտվի և այսպիսով Հայ Եկեղեցու անդամ պիտի դառնա: Բայց անոնք անձնաթուղթը չեն ուզում փոխել, այլ միայն մկրտվել են ուզում:
-Այդ դեպքում ինչո՞ւ են ուզում մկրտվել:
-Որովհետև արտասահմանում մկրտության վկայականը մեծ դրութուն կընծայե իրենց: Հայ եկեղեցու անդամ ըլլալ են ուզում, բայց մյուս կողմեն էլ ցույց տան, թե մահմեդական են: Երկու պարագան էլ ուզում են գործածել. Հայաստան կամ Եվրոպա գացած պարագայեն մկրտության թուղթը պիտի գործածե, իսկ այս երկրին մեջ էլ թրքական ինչ-ինչ գործի մեջ մահմեդական լինելը պիտի բանեցնե: Այդպես չէ: Ոչ մեկ կընդունե ասանք բան մը:
-Սակայն դուք վերապահումներ ունեք 1950-ականների վերջերին մահմեդականացված հայերի վերաբերյալ:
-Վերապահումներ չունեմ, այլ հույս ունեմ, որովհետև անոնց մեջ տակավին հայեր կան, որոնք հայերեն են խոսում, գաղտնաբար խաչ են գործածում և աղոթք անում: Ես այս ընտանիքներից, մասնավորապես` Տիգրանակերտից մանուկներ ու երիտասարդներ բերած եմ՝ մանուկներ, որոնք մեր դպրոցներու մեջ են ուսանում, իսկ երիտասարդներն էլ հայերի հետ ամուսնացան, բոլորն ալ մկրտված ու Հայ Եկեղեցու անդամ դարձած են:

Archbishop Aram Ateshian: 'Women from Armenia come to Istanbul, marry Turks, and cover their heads'
Hetq talks to Archbishop Aram Ateshian, General Vicar (Acting Patriarch) of the Armenian Patriarch of Constantinople.
After being in Istanbul for a few months, I get the impression that the Armenian community in Turkey Armenia isn’t all that connected to Armenia.
Long before Armenia gained its independence, our community members had a desire to see the homeland and to visit our compatriots there. Afterwards, singers, song and dance troupes, intellectuals and other individuals came to Turkey and, of course, people from here visited Mother Armenia as well.
Armenians from Armenia living here get medical treatment in our hospitals to the degree possible and their children receive totally free treatment. We take care of the baptisms. If the deceased cannot be transferred back to Armenia, we take care of the services and bury them in our cemeteries. We also participate in the education these children receive at the Hrant Dink School. I have personally become involved in this matter in the last few months. So how can you say that the connection has been broken?
At the same time it must be said that when our compatriots from Armenia first came to Turkey our community members opened their doors to them but, unfortunately, several families were robbed.
Your Holiness, aren’t you making a judgment based on a few cases?
Naturally, there are thieves and robbers in every people and community, and you cannot accuse the majority for the acts of the minority. Our community was simply hurt by this.
When a period of mourning was declared in Armenia over the tragic death of little Seryozh Avetisyan in January, we expected some reaction to the incident here as well.
Of course there was a reaction. When the newspapers covered that matter for days on end, our community members were also pained. The Patriarchate instructed all its churches to perform a hokehankisd (repose of souls) service. But since we didn’t tell the newspapers about this, many never heard of it.
How do you see the future of Armenians in Istanbul?
First, as Christian Armenians our future are our churches and schools, our language and culture, our national and church values. Individuals however search for their future in the country where they were born and raised.
The question is often raised as to why Armenians in Istanbul do not speak Armenian that well.
One must not forget that Bolis was a center of intellectualism and that many famous writers were born here who played a significant role in preserving our language and literature.
A majority of our community hails from the provinces where there are no Armenian schools. Thus, they couldn’t learn their mother tongue. It’s not their fault. Most of those enrolled in our schools come from such families. True, while they may not learn the language perfectly, we are still pleased with the result.
Over the past 40-50 years most of the classroom instruction in our schools has become Turkish. We changed the language to Turkish so that the students could pass the college entrance exams in Turkish. They couldn’t by using Armenian. And this wasn’t only the decision of the principals. It was community wide. It was decided to keep Armenian language and religion classes in Armenian and the rest in Turkish.
But we have the example of the Syrian Armenians, where the level of Armenian speaking and preserving the language is very high.
Syria, for the Syrian-Armenians, was a free country without discrimination where they were able to preserve the language, religion and culture.
And what about the Armenians who come here from Armenia? When I talk to some of them in Armenian, they answer back in Turkish. I ask them, ‘Aren’t you Armenian? Why do you speak Turkish?’ Their answer is that they can speak Turkish better. How many women are like this? It’s not just one, two, or three. And many of those Armenians come here and marry Muslims. There are Armenians who cover their heads. They thought differently back in Armenia and completely change after coming to Turkey. Sure, there are mixed marriages in all countries, but we have seen a rise her recently.
If there are mixed marriages in the Istanbul Armenian community, why such a negative reaction when Armenians from Armenia marry Turks?
I didn’t use the word Turk, but rather mixed marriage in which people of all religions and faiths can be involved. If the issue is marrying Turks, I will say that our compatriots from Armenia, being born and educated there, who learnt Armenian history there and who had different ideas about them [Turks], regarding them as the enemy, in a word hating them, they came here and, besides looking for a job, married them. Why?
The matter of Islamized Armenians is often talked about. On different occasions you have stated that Christianity is a criterion for being Armenian.
I would say that Christianity is an inseparable part of being Armenian. Nationality and religion are inseparable for us. Who has given more martyrs in the name of Christianity than the Armenian people?
But the grandfathers and grandmothers of many of those people were Armenian like you and me.
How can an individual prove that he or she is Armenian? The answer is a baptismal certificate. Should we accept them just when they state ‘I am Armenian’? The government of Armenia requires a baptismal certificate when one files for citizenship. That’s the right thing to do. Neither our nationality nor religion should be for sale so cheaply.
Let’s assume that a person wants to be baptized in the church.
In that case, they have to submit a request to the Patriarchate, take lessons, change that section of passport to read ‘Christian’, get baptized and become a member of the Armenian Church. But they do not want to change their documents. They just want to get baptized.
In that case, why do they desire to get baptized?
It’s because a baptism certificate opens many doors overseas. They want to become a member of the Armenian Church but, on the other hand, to show that they are Muslim. They want the flexibility to use both variants. If they go to Armenia or Europe they can use the baptismal certificate, while in this country they can play the Muslim card when it suits them. No one will accept this.
But you have reservations about Armenians who became Muslims in the late 1950s.
I have no reservations but hope because there are still Armenians in their midst; people who speak Armenian, who secretly make the sign of the cross. I have brought children and young people of those families, especially from Dikranagerd, to our schools here in Istanbul. The older ones have married other Armenians and all have been baptized and are members of the Armenian Church.