Դերենիկ Դումանյանի որդիների բիզնեսը՝ նաև պետբյուջեի հաշվին
Պետբյուջեն պաշտոնյաների համար դարձել է սեփական և մերձավորների բիզնեսը զարգացնելու հիմնական աղբյուրը։ Գնումների մրցույթում հաճախ հաղթող են ճանաչվում այնպիսի ընկերություներ, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են որևէ պաշտոնյայի հետ։
63 մլն դրամի պայմանագիր՝ Դերենիկ Դումանյանի որդու ընկերության հետ
Այդպիսի լավ հնարավորություն է տալիս հատկապես մեկ անձից կատարվող գնումը, որը տեղի է ունենում առանց մրցույթի։ Ըստ «Գնումների մասին» օրենքի՝ գնումն իրականացվում է մեկ անձից հրատապ դեպքերում, ինչպես նաև այն դեպքում, երբ «գնման ենթակա ապրանքը, աշխատանքը կամ ծառայությունը հնարավոր է ձեռքբերել միայն մեկ անձից՝ պայմանավորված նրա հեղինակային և հարակից իրավունքներով, մրցակցության բացակայությամբ և լիցենզիայի առկայությամբ»։
Պայմանագիրը կնքվում է բանակցային ընթացակարգով։ Այսպիսի ընթացակարգով Առողջապահության նախկին նախարար Դերենիկ Դումանյանը մեկ անձից գնման պայմանագրեր է կնքել որդու՝ Հրանտ Դումանյանի «Բիանկոդենտ» ՍՊԸ –ի հետ։
Այն հիմնադրվել է 2011թ. մայիսին։ Ընկերության 100 % բաժնետերն է Հրանտ Դումանյանը ՝ Դերենիկ Դումանյանի կրտսեր որդին։ «Բիանկոդենտ» ընկերությունը իրականացնում է նաեւ առողջապահության բնագավառի գործունեություն։
«Բիանկո» ստոմոտոլոգիական կլինիկայի տնօրենը Կամսար Կոստանյանն է, Դերենիկ Դումանյանի կնոջ՝ Անահիտ Կոստանյանի ազգականը։ Ընկերության հետ կապ ունի նաև Դերենիկ Դումանյանին մյուս որդին՝ Արթուր Դումանյանը, ով ներկայումս Գյուղնախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալն է։ Ընկերության կայքի ադմինստրատիվ տվյալների մեջ նշված է նաեւ նրա էլեկտրոնային հասցեն:
Առողջապահության նախարարության 2011թ.մեկ անձից կատարված գնումները կառավարության e-gov.am կայքում բացակայում են։ 2012թ.-ին Առողջապահության նախարարության մեկ աձից կատարված գնումների վարեբերյալ կա ընդամենը 3 պայմանագիր։
2013թ. փետրվարի 8-ինառողջապահության նախարարության և «Բիանկոդենտ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է 20 մլն 176 հազար դրամի 2 պայմանագիր՝ համապատասխանաբար ՝ 3,176 մլն և 17 մլն դրամ՝ արտահիվանդանոցային ծառայությունների մատուցելու համար։ 2014թ. փետրվարի 18-ին դարձյալ նույն ծառայությունների համար կնքվել է 21,7 մլն դրամի 2 պայմանագիր՝ համապատասխանաբար՝ 4,7 և 17 մլն դրամի։
Այս ընկերության հետ պայմանգրեր են կնքվել ոչ միայն Դերենիկ Դումանյանի նախարար լինելու ժամանակահատվածում, այլև նրա պաշտոնավարությունից հետո։
Վերջերս՝ 2015թ. փետրվարի 2-ին, մեկ անձից կատարվող գնումների շրջանակում «Բիանկոդենտ» ՍՊԸ-ի հետ կնքվել է մոտ 21 մլն դրամի 2 պայմանագիր ՝ համապատասխանաբար՝ 16,6 և 4,5 մլն դրամի։ 2013-2015թթ. «Բիանկոդենտ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է ընդհանուր արժողությամբ 63 մլն դրամի 6 պայմանագիր։
Գուրգեն Դումանյանի` կենդանիների և դեղագործական բիզնեսը
Դերենիկ Դումանյանի ավագ որդին՝ Գուրգեն Դումանյանը ներկայումս ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի առաջին տեղակալն է: Նա նաև 2005թ.-ին հիմնադրված «Ֆաունա» կենդանաբանական այգի-բուծարան» ՍՊԸ-ի 10% բաժնետերն է։ Ընկերության 70 %-ը պատկանում է Արթուր Խաչատրյանին, ով ներգրավված է վտանգված կենդանիների անօրինական բիզնեսում, որին «Հետք»-ը բազմիցս անդրադարձել է։
«Ֆաունա կենդանաբանանական այգի-բուծարան»-ը, ինչպես նշված է ընկերության կանոնադրության մեջ, զբաղվում է նաև ոչ մասնագիտացված խանութներում «սննդամթերքի, խմիչքների և ծխախոտային արտադրատեսակների գերակշռությամբ» մանրածախ առևտրով։
|  |
| Գուրգեն Դումանյան |
Գուրգեն Դումանյանը, ով նախկինում եղել է Առողջապահության նախարարության «Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ»-ի տնօրեն, նաև մի շարք ընկերությունների սեփականատերերից է, որոնց գործունեությունն այսօր ժամանակավորապես դադարեցված է։
Դրանցից են ՝ 1996թ. ին հիմնադրված «Դումանանց» ՍՊԸ-ն, որն իրականացնում էր առողջապահական և դեղատնային գործունեություն։ Ժամանակին գործում էին «Դումանանց» դեղատները։
Նրան է պատկանում նաև 2004թ.ին հիմնադրված «Դերիկ» ՍՊԸ-ն, որը ևս իրականացնում էր բժշկական սպասարկման և դեղատնային գործունեություն:
Տուրիստական ոլորտ
Դերենիկ Դումանյանի ընտանիքը կապ ունի նաև տուրիստական գործունեության հետ։ Մինչև 2012թ. տուրիստական «Յան Վոյաժ» ՍՊԸ-ի 25 % բաժնետերերից էր Դերենիկ Դումանյանի կինը՝ Անահիտ Կոստանյանը։ Այս ընկերության և «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջև 2013թ. հոկտեմբերին կնքվել է ավիասպասարկման ծառայությունների պայմանագիր։
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2010թ.-ին և զբաղվում է ոչ միայն զբոսաշրջությամբ, այլև առաջարկում է անշարժ գույքի ձեռքբերման ծառայություններ Հայաստանում և արտերկրում։

Сыновья Дереника Думаняна занимаются бизнесом в том числе за счет госбюджета
Госбюджет стал для чиновников основным источником развития как собственного бизнеса, так и бизнеса своих близких. Тендеры на осуществление закупок очень часто выигрывают компании, принадлежащие какому-либо должностному лицу.
С компанией сына Дереника Думаняна заключен договор на сумму 63 млн драмов
Широкие возможности предоставляет в частности закупка у одного лица, которая осуществляется без тендера. Согласно закону “О закупках”, закупка у одного лица осуществляется в срочных случаях, а также в том случае, когда “подлежащие закупке товар, работу или услугу можно приобрести только у одного лица, что обусловлено его авторскими или сопредельными правами, отсутствием конкуренции и наличием лицензии”.
Договор заключается посредством переговоров. Именно таким путем бывший министр здравоохранения Дереник Думанян в период руководства минздравом заключил договор о закупке у одного лица с ООО “Бианкодент”, принадлежащим его сыну Гранту Думаняну.
Стоматологическая клиника “Бианко”
Она была основана в мае 2011 г. Владельцем 100% акций компании является младший сын Дереника Думаняна Грант Думанян. “Бианкодент” осуществляет деятельность также в медицинской сфере.
Директором стоматологической клиники “Бианко” является Камсар Костанян, родственник жены Д.Думаняна Анаит Костанян. К компании имеет отношение и другой сын бывшего министра здравоохранения Артур Думанян, который в настоящее время является заместителем руководителя аппарата Государственной службы безопасности пищевых продуктов. В административных данных сайта компании указан и его электронный адрес.
На сайте правительства e-gov.am информация о закупках, осуществленных минздравом в 2011 г. у одного лица, отсутствует. В 2012 г. имеется лишь 3 договора о закупках у одного лица.
8 февраля 2013 г. между министерством здравоохранения и ООО “Бианкодент” были заключены 2 договора на сумму 20 млн 176 тыс. драмов, которые касались предоставления внебольничных услуг соответственно на сумму 3,176 млн и 17 млн драмов.
18 февраля 2014 г. по тем же услугам были заключены 2 договора на общую сумму 21,7 млн драмов – соответственно 4,7 и 17 млн драмов.
Договоры с этой компанией были заключены не только в период, когда министром здравоохранения был Дереник Думанян, но и после него.
2 февраля 2015 г. Думанян в рамках закупок у одного лица заключил с ООО “Бианкодент” 2 договора стоимостью около 21 млн драмов – соответственно 16,6 и 4,5 млн драмов. В целом в 2013-2015 гг. с ООО “Бианкодент” было заключено 6 договоров на общую сумму 63 млн драмов.
Бизнес Гургена Думаняна в сфере торговли животными и лекарствами
| Гурген Думанян |
Старший сын Дереника Думаняна Гурген Думанян в настоящее время занимает пост первого заместителя министра-руководителя аппарата правительства РА Давида Арутюняна. Ему также принадлежат 10% акций основанного в 2005 г. ООО “Зоологический парк-питомник “Фауна”. Владельцем 70% акций этой компании является Артур Хачатрян, участвовавший в незаконном бизнесе по торговле находящимися под угрозой исчезновения видами животных, о котором неоднократно писал Hetq.am.
“Зоологический парк-питомник “Фауна”, как указано в уставе компании, занимается также розничной торговлей продуктами питания, алкогольными напитками и табачными изделиями в неспециализированных магазинах.
Гурген Думанян, занимавший ранее должность директора “Офиса по реализации медицинских программ” министерства здравоохранения РА, входит в число собственников ряда компаний, деятельность которых временно прекращена. Речь идет в частности об основанном в 1996 г. ООО “Думананц”, занимающемся медицинской и аптечной деятельностью. В свое время действовали также аптеки “Думананц”.
Г.Думаняну принадлежит и основанное в 2004 г. ООО “Дерик”, которое занималось медицинским обслуживанием и аптечной деятельностью.
Сфера туризма
Семья Дереника Думаняна имеет отношение и к сфере туризма. До 2012 г. жене Дереника Думаняна Анаит Костанян принадлежали 25% акций ООО “Ян Вояж”. В октябре 2013 г. между этой компанией и ГНКО “Центр содействия закупкам” был заключен договор об авиаобслуживании.
Основанная в 2010 г. компания занимается не только туризмом. Она также предлагает услуги по приобретению недвижимости в Армении и за рубежом.