ԱԳ նախարարն ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի նախապատրաստական հարցերով կոմիտեի ներկայացուցիչներին
Մարտի 17-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց այս տարվա աշնանը Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովի կազմակերպչական կոմիտեի անդամներին՝ ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ բանագնաց Ուսման Պայի գլխավորությամբ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի՝ որպես ֆրանկոֆոն ընտանիքի ակտիվ անդամի համար մեծ պատիվ և, միևնույն ժամանակ, մեծ պատասխանատվություն է հյուրընկալել 80 երկրների պատվիրակություններ՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի առիթով։ Էդվարդ Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ ԱԳՆ ու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության միջև սերտ համագործակցությամբ նախարարական համաժողովը կկազմակերպվի ու կանցկացվի բարձր մակարդակով։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կոմիտեի ներկայացուցիչները վստահեցրին, որ կանեն առավելագույնը՝ աջակցելու համաժողովի լավագույնս կազմակերպման և բարեհաջող ընթացքը ապահովելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերին։
Զրուցակիցները քննարկեցին նախարարական համաժողովի կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքները։
Հանդիպման ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ուսման Պայը ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջև Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական 31-րդ համաժողովի անցկացման վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիր։

Министр иностранных дел принял представителей комитета по подготовке министерской конференции Франкофонии
17-го марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял членов комитета по подготовке намеченной на осень текущего года 31-ой министерской конференции Франкофонии в Армении под руководством специального посланника генерального секретаря международной организации Франкофонии Усмана Пайи.
Приветствуя гостя, министр Налбандян подчеркнул, что для Армении, как для активного члена семьи франкофонии, большая честь и, одновременно, большая ответственность принять у себя делегации из 80 стран в связи с министерской конференцией Франкофонии. Эдвард Налбандян выразил надежду, что, при тесном сотрудничестве между Министерством иностранных дел и Международной организацией Франкофонии, министерская конференция будет организована и проведена на высоком уровне.
Поблагодарив за прием, представители Комитета заверили, что приложат максимальные усилия для содействия усилиям Армении, направленным на организацию конференции на должном уровне и обеспечение успешного проведения конференции.
Собеседники обсудили подготовительные работы министерской конференции.
По завершении встречи Эдвард Налбандян и Усман Пай подписали меморандум о взаимопонимании «Между правительством Республики Армения и международной организацией Франкофонии о проведении 31-ой министерской конференци Франкофонии».