- Չէ, արդեն պիտի գնամ,- ասացի ես:
Նա մեկն է Նորքի Մանկան տանն ապրող 78 երեխաներից: Անհեթեթություն է, բայց ես հանկարծ ինձ մեղավոր զգացի, որ տուն ունեմ:
- Լավ,- ասացի ես,- մի քիչ էլ կմնամ:
Նա բարձրացավ բազմոցին ու դեմքիցս ետ տարավ մազերս:
- Դու արդեն մեծ աղջիկ ես,- ասաց լջորեն,- մազերը պետք է սանրել ու հավաքել:
Իսկ ինքն ընդամենը 4-5 տարեկան է: Փոքրիկ կին: Անկասկած, նա երեխաների մեջ առաջնորդ է: Ոչ ոքի չի թողնում մի բառ ասել, պատասխանում է բոլորի փոխարեն ու իրեն անվանում է Մալինկա:
- Այ հիմա աչքերդ բացվեցին ու կարող ես տեսնել,- գոհունակությամբ ասաց նա ու մյուս երեխաների հետ ինձ քարշ տվեց խաղալիքները ցույց տալու:
- Նայի, իմ մեքենան հեռակառավարման վահանակով է, մայրիկն է բերել:
- Տե՛ս, ինչ փոքրիկ ինքնաթիռ է: Ամենափոքրն է աշխարհում: Մայրիկս է բերել, երբ եկել էր նախորդ անգամ:
Նրանք ունեն մեծ թվով խաղալիքներ, ամենատարբեր, սակայն նրանց համար ամենալավ, ամենաթանկ խաղալիքները նրանք են, որոնք մայրիկն է բերել: Նրանք ունեն դաստիարակներ եւ դայակներ, ովքեր սիրում են իրենց, հոգ են տանում իրենց մասին, ջղայնանում են իրենց վրա, ճիշտ մայրերի նման: Սակայն նրանք, միեւնույն է, անընդհատ սպասում են իրենց մայրիկին:
Կարենը Մանկան տանն ապրում է արդեն հինգ տարի: Նրան գտել են աղբակույտում, մեկ տարեկան հասակում: Մայրն իրեն այցելում է տարին մեկ անգամ, որպեսզի երկարացնի երեխայի՝ մանկատանը գտնվելու դիմումը: Որոշ երեխաների մոտ մայրերն ավելի հաճախ էին գալիս, եւ Կարենը տառապում էր: Դաստիարակները ստիպված էին համբերատար բացատրել տղային, որ իր մայրը հիվանդ է կամ շատ զբաղված, բայց շուտով անպայման կգա: Եվ նա հավատում էր ու սպասում:
Սակայն վերջին այցելության ժամանակ մայրիկն ասաց, որ նրան տեղափոխում են Գավառի մանկատուն, քանի որ նա ունի մեկ այլ նորածին երեխա եւ չի կարող պահել իրենց երկուսին: Իսկ Մանկան տան օրենքով՝ վեց տարեկանը լրացած երեխաներին տեղափոխում են այլ մանկատներ: Կարենը շատ կապված է իր դաստիարակչուհուն: Կինն էլ սիրում է նրան հարազատի պես եւ ուրախությամբ կորդեգրեր նրան:
«Չեմ պատկերացնում՝ ինչպես եմ առանց նրա ապրելու,- ասում է նա արցունքն աչքերին,- կարծես հարազատ երեխայիս ուրիշին եմ տալիս»:
Սակայն օրենքը թույլ չի տալիս նրան որդեգրել Կարենին, քանի որ տղայի կենսաբանական մայրը, ով, ի դեպ, դատապարտվել էր վեց տարի ազատազրկման գործած հանցանքի համար, իսկ հետո վերականգնել իր մայրական իրավունքը, պաշտոնապես չի հրաժարվել տղայից:
Մալինկան երբեք չի տեսել իր մորը: Մանկան տուն նրան բերել են տատն ու պապը, երկուսն էլ` հիվանդ: Պապիկը, որ տեղաշարժվում է հենակներով, այցելում է նրան տարին մի քանի անգամ: Նա էլ է անընդհատ սպասում ու երեւի հարցնում բոլորին, ով իրեն այցելում է, ինչպես հարցրեց ինձ.
- Ուզու՞մ ես իմ մայրիկը լինել:
Նորքի Մանկան տունը միակն է Հայաստանում, որ սպասարկում է երեխաներին ծնվելու պահից: Երեխաներն ապրում են այստեղ մինչեւ վեց տարեկանը լրանալը, հետո, եթե ոչ ոք նրանց չի որդեգրում, տեղափոխվում են այլ մանկատներ:
Մանկան տուն ընդունում են ընկեցիկներին, միայնակ ծնողների, ազատազրկման վայրում կամ բուժման մեջ գտնվող ծնողների երեխաներին:
Մանկան տունը գոծում է 1937 թվականից: Սովետական Միության տարիներին կային շատ դեպքեր, երբ երեխաներին գտնում էին այգու նստարանին կամ աղբանոցում: Հաճախ երիտասարդ կանայք բերում էին իրենց ապօրինի նորածիններին, որովհետեւ իրենց հայրերը կամ եղբայրները հրամայում էին ազատվել «ամոթալի» երեխայից:
Մանկան տան տնօրեն Լիանա Կարապետյանն ասում է, որ վերջին տարիների ընթացքում նման դեպքերը գրեթե վերացել են. հիմա հիմնական պատճառը, որը մայրերը նշում են իրենց դիմումի համապատասխան բաժնում, սոցիալականն է: Այդ կանանց 90%- ը չունեն մշտական բնակավայր: Որոշ մայրեր ընդմիշտ հրաժարվում են իրենց երեխաներից: Մյուսները գրում են երեխային ժամանակավորապես մանկատուն հանձնելու դիմում: Մանկան տանը ծնողին, ով չի հաժարվել իր զավակից, թույլ են տալիս երեխային այցելել ամեն ուրբաթ: Եթե ծնողը չհայտնվեց մեկ տարի, Մանկան տան ղեկավարությունը դիմում է դատարան, եւ դատարանն է որոշում՝ պահպանե՞լ նրա ծնողական իրավունքը, թե՞՝ ոչ:
Տարեկան Մանկան տունը սպասարկում է շուրջ 100-140 եւ ընդունում է մինչեւ 70 երեխաների: Մանկան տան տնօրենը, ով այստեղ աշխատում է քսանվեց տարի, ասում է, որ գրանցվող երեխաների քանակի ստույգ վիճակագրություն չկա: Խորհրդային ժամանակներում միայնակ մայրերը պետությունից ստանում էին բնակավայր եւ դոտացիա, սակայն այն ժամանակ էլ լքված երեխաների քանակը փոքր չէր: Այն ժամանակ Հայաստանի բնակիչների թիվն ավելի մեծ էր, իսկ մանկատները` երկու անգամ քիչ (ներկայումս կա ութ պետական եւ 4 մասնավոր մանկատուն):
Ամեն տարի երեխաների 20-25%- ը վերադառնում է իր կենսաբանական ընտանիք, 20-25% -ը որդեգրվում է, շուրջ 10%- ը տեղափոխվում է այլ մանկատներ:
Բոլոր առողջ երեխաները գործնականում որդեգրվում են վաղ հասակում: Առաջնությունն, իհարկե, տրվում է Հայաստանի քաղաքացիներին, հետո` սփյուռքահայերին, այնուհետեւ` օտարերկրացիներին: Օտարերկրացիներին մեծ մասամբ բաժին են ընկնում հիվանդ երեխաներ: Երեխաներին որդեգրել կարող են այն երկրների քաղաքացիները, որտեղ Հայաստանը դիվանագիտական ներկայացուցչություններ ունի:
Որդեգրումը երկար եւ բարդ գործընթաց է եւ կապված է մեծ ռիսկի հետ:
«Մենք պրակտիկորեն չգիտենք` ովքեր են այս երեխաների մայրերը, որքանով են նրանք առողջ: Դիմումում մայրը պետք է նշի, որ հաշվառված չէ թոքախտային, վեներամաշկային եւ փսիխո դիսպանսերներում, ինչպես նաեւ, թե ինչ հիվանդություններ է ունեցել, արդյոք ընտանիքում եղե՞լ են հոգեկան շեղումներ: Սակայն, մենք երբեք չգիտենք՝ որքանով է իր պատասխանը համապատասխանում ճշմարտությանը: Բացի այդ, նա գրում է միայն իր առողջության մասին, բայց չէ՞ որ կա նաեւ երեխայի հայրը, ով, որոշ դեպքերում, հայտնի չէ նույնիսկ կնոջը»,- ասում է Լ. Կարապետյանը:
Եթե որդեգրողը ցանկանում է, անցկացվում է վարակաբանի եւ նյարդաբանի հետազոտում, սակայն դա էլ ոչ մի երաշխիք չի տալիս: Երեխայի մոտ կհայտնաբերեն այն հիվանդությունները միայն, որոնք արտահայտված են տվյալ պահին: Իսկ շիզոֆրենիան, օրինակ, արտահայտվում է միայն տասնչորս տարեկանում:
Այդ դեպքերում որդեգրողն իրավունք ունի վերադարձնել երեխային, եթե դատարանի միջոցով ապացուցի, որ դրա համար լուրջ հիմքեր ունի:
Լիանա Կարապետյանն ասում է, որ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելու ինը տարիների ընթացքում տհաճ դեպքեր են եղել:
Օրինակ` որդեգրել են տղային երեք ամսական հասակում, հետո պարզվել է, որ նա խուլ է: Մյուս երեխային որդեգրել են երկու տարեկանում, իսկ մեկ տարուց նրա մոտ գլխի ուռուցք են հայտնաբերել: Ամերիկահայերի որդեգրած աղջիկը մեկուկես տարեկանում սկսել է կորցնել լսողությունը: Ամերիկացի բժիշկներն ասել են, որ քանի որ երեխան անհաս է ծնվել եւ նրան պահել են կյուվեզում, նա, հավանաբար, կշարունակի կորցնել լսողությունը:
Սակայն առայսօր Մանկան տանը չի գրանցվել երեխայի վերադարձի եւ ոչ մի դեպք:
Մանկան տանը երեխաների հետ աշխատում է հոգեբանը, սոցիոլոգը, երաժշտական մանկավարժը: Յուրաքանչյուր բաժանմունքում (տարիքային խմբում) կա դաշնամուր: Երեխաները հադեսներ են կազմակերպում Նոր տարուն, Մայրերի տոնին, Երեխաների պաշտպանության օրը, նրանց հետ տարվում են տարրական պարապմունքներ:
«Այն երեխաները, որոնցից ծնողները չեն հրաժարվել ու ում այցելում են, սուր հոգեբանական տրավմա չունեն: Նա տեսնում է ծնողին, բայց չի տեսնում տունը: Նա կարծում է, որ այդպես էլ պետք է լինի: Այլ բան է երեխաները, ում գտել են փողոցում, ով գիտի՝ ինչ է տունը, անհատական ընտանիքը: Չէ՞ որ մեզ մոտ, այնուամենայնիվ, կոլեկտիվ դաստիարակում է: Բոլոր երեխաներին սիրում են «խմբովի»: Դաստիարակներն, իհարկե, ունեն «սիրելի երեխաներ», սակայն պետք է սիրեն բոլորին: Չսիրել մեզ մոտ գոյություն չունի: Նման կանայք չեն գա այստեղ աշխատելու. աշխատանքը շատ ծանր է, իսկ պահանջները՝ մեծ:
Այսօր մենք ունենք տաք ջուր, շենքը գազաֆիկացված է, երբ ընդունում էի մանկատունը, այդ ամենը չկար, էլ չասած այնպիսի բաներ, ինչպես խոնավ անձեռոցիկներն ու տակդիրները: Արդեն երեք տարի է, ինչ պետությունն ամբողջովին ֆինանսավորում է մեզ, մենք արդեն վաղուց չենք գնում հագուստ, խաղալիքներ, այդ ամենը մեծ քանակությամբ ուղարկում են բարերարները»,- ասում է Լիանա Կարապետյանը:
Սակայն, որքան էլ լավ պայմաններ ապահովի մանկատունը, այնտեղ ապրող երեխան ետ է մնում ընտանիքում մեծացող երեխայից: Ընտանիքում մի երեխայով զբաղվում են մայրը, հայրը, տատիկը, պապիկը, էլ չասած մնացած հարազատները, բարեկամներն ու հարեւանները: Իսկ այստեղ տասը երեխային հասնում է երկու դայակ:
Երեխաների համար յուրաքանչյուր այցելություն տոն է: Ընդ որում՝ հարազատ ու օտար նրանց համար գոյություն չունի, լինեն դրանք ամսական, թե ավելի բարձր տարիքի երեխաներ: Նրանք ժպտում են բոլորին, քնքուշ են բոլորի հետ, եւ երբ խոստանում ես իրենց, որ էլի կգաս, հավատում են, հիշում եւ պատրաստ են սպասել:
«Ի՞նչ բերեմ ձեզ, երբ գամ հաջորդ անգամ»,- հարցրեցի ես:
Մալինկան մոտեցավ ինձ ու իրեն բոլորովին ոչ հատուկ երկչոտությամբ խնդրեց... Ի՞նչ կխնդրեին նրա տարիքի երեխաները: Խաղալի՞ք: Շոկոլա՞դ...
- Կգրկե՞ս ինձ,- ասաց նա:
Ես գրկեցի նրան: Նա ձեռքերով ամուր գրկեց պարանոցս ու սեղմվեց ինձ իր փոքրիկ, տաքուկ մարմնով: Ինչպես, երեւի, կսեղմվեր իր մայրիկին:

“No, I now have to go,” I say.
She is one of 78 children at the Nork Children's Home. It's silly, but I feel guilty about going home.
“All right,” I say. “I'll stay for a while.”
She climbs onto a couch and tidies her hair.
“You are a big girl now,” she says seriously. “You have to brush your hair and tie it back.”
She is four or five years old. A little woman. There is no doubt about who is the boss of the other children. She doesn't let anyone get a word in, and responds in their place. She calls herself Malinka.
“Well, now open your eyes and you can look,” she says with satisfaction, and she and the other children drag me over to show mw their toys.
“Look, my car has remote control. My mother brought it.”
“Look what a tiny plane. It's the tiniest plane in the world. My mother brought it when she came last time.”
They have lots of different toys, but the best, the most dear to them are the ones that their mothers brought. They have tutors and nannies who love them, take care of them, scold them – just like mothers do. But all the same, they never stop waiting for their mothers.
Karen has lived in the children's home for five years now. He was found in a garbage dump when he was one. His mother visits him once a year when she comes to prolong the agreement by which he says at the home. Some children mothers visit them more often, and that makes Karen feel sad. The tutors have to patiently explain to the boy that his mother is ill or is very busy, but that she certainly will visit him soon. And he believes it, and waits for her.
But on her last visit his mother said that he was going to be transferred to another children's home, instead of going home, since she has another baby and cannot take care of them both. According to regulations, when children turn six they are moved to other children's homes. Karen has become very attached to his nanny. And she herself loves the boy as her own and would be happy to adopt him.
“I can't imagine what am I going to do without him,” she says tearfully. “It's like giving my own child away to strangers.”
But the law prevents her from adopting Karen since his biological mother, who, by the way, was sentenced to six years in prison for a crime and later had her maternal rights restored, doesn't want to officially abandon the boy.
Malinka has never seen her mother. Her grandparents, both of whom are sick, brought her to the children's home. Her grandfather, who gets about on crutches, visits her a few times a year. She is constantly waiting and asks everyone, just as she asks me, “Do you want to be my mother?”
The Nork Children's Home is the only institution inArmeniathat takes children in from the moment they are born. Children can stay here until they turn six, and if no one adopts them by that time, they are transferred to other children's homes. Orphans, children with single parents and those whose parents are in prison or are undergoing medical treatment are accepted at the children's home.
The home was founded in 1937. During the Soviet era there were many cases where children were found on benches in parks or in garbage dumps. Often young mothers brought their illegitimate children because their fathers or brothers told them to get rid of the “shameful” child.
Liana Karapetyan, the director of the children's home, says that in recent years such cases have almost disappeared. Nowadays the main reasons that the mothers note in their applications are socioeconomic. 90 percent of these women have no permanent residence. Some mothers abandon their children once and for all. Others apply for temporary accommodation. The children's home allows parents who have not resigned their parental rights to visit their children every Friday. If a parent doesn't show up for a year, the children's home takes the case to court and the court decides whether or not to deprive the parent of parental rights.
Annually the children's home provides services to 100 and 140 children, and accommodates up to 70 of them. The director, who has worked here for 26 years, says that there are no precise statistics regarding the number of children accepted to the children's home. In the Soviet era the state allotted apartments and subsidies to single mothers; nevertheless, there were still a fair number of abandoned children. At that time, the population ofArmeniawas bigger and there were only half the number of the children's homes that there are today (there are currently eight state and four private children's homes).
Between 20 and 25 percent of the children go back to their biological parents every year, some 20-25 percent are adopted, and some 10 percent are transferred to other children's homes.
Nearly all eligible healthy children are adopted at an early age. The priority, of course, is given to the citizens ofArmenia, then to Diaspora-Armenians, and after that to foreigners. Foreigners are mainly able to adopt children with health problems. Only citizens of those countries whereArmeniahas diplomatic missions may adopt children.
Adoption is a lengthy and complicated process and is coupled with big risks.
“We don't really know who these children's mothers are and how healthy they are. n her application a mother is required to note whether she is registered with a tuberculosis prevention center, dermatovenerologic dispensary, or psychiatric hospital and whether there have been cases of psychiatric disorders in her family or not, as well as to list the illnesses she has had. But we never know to what extent their answers correspond to the truth. Besides, the mother mentions only her illnesses, but there is a father as well who, in some cases, is not known even to the woman,” Liana Karapetyan says.
The adoptive parents can request a neurological and epidemiological examination, but that provides no guarantees. Only disorders that are manifest in the child at the moment can be identified. But schizophrenia, for example, doesn't appear until about the age of fourteen.
In such cases an adoptive parent has the right to return the child, if he or she can prove in court that there are sufficient grounds.
Liana Karapetyan says that in the course of the years she has been the director of the children's home there have been cases of misfortune. For example, a three-month-old boy was adopted and later on it turned out that the boy was deaf. Another child was adopted at the age of two and after a year a brain tumor was discovered. A girl adopted by American-Armenians began losing her hearing at the age of one and a half. American doctors said that since the child had been premature and had been kept in an incubator, she was likely to continue to lose her hearing.
But so far no one has ever sought to return a child to the home.
There is a psychologist, social worker, and music teacher who work with children at the children's home. Each division, grouped by age, has its own piano. Pageants are organized for the children on New Year, Mothers' Day, the International Day of the Child, etc…
“The children whose parents have not abandoned them and visit them from time to time don't suffer acute psychological trauma. They see their parents but not their home and they assume that this is the way it should be. It's different with children found in the streets who know what a home, an individual family mean. We have a collective upbringing after all. The children are loved ‘in groups'. Of course, the tutors have their ‘favorite kids' but they must love all the children. There is no such thing as not loving here. Such women won't come to work here. The work is hard and the requirements are demanding.
Today we have hot water and gas, but when I took charge of the children's home we didn't have many things, even things like diapers and wet napkins. It has been three years now that the state has been fully financing us. And we have had to buy clothes and toys for a long time – philanthropists provide us with all that,” Karapetyan says.
But however good conditions here are, the children who live in the children's home are behind children who grow up in families. A child in a family is taken care of by a mother, a father, grandparents, and other relatives. Here there is one nanny for ten children.
Every visit is a holiday for the children. And there is no distinction between relatives and strangers for them, whether they are under one year of age or older. They smile at everyone, and are affectionate to everyone, and when they are told that there will be another visit they believe it, remember it, and are prepared to wait.
“What should I bring when I come next time?” I ask.
Malinka approaches me and asks with a timidity that is unusual in her… What would other children ask for – a toy? A chocolate bar?