Քաղաքապետարանը 2014-ի ապրիլի 7-ին 9 մլն դրամի խնջույք է արել «Հարսնաքարում»
Այսօր Երևանի քաղաքապետարանը մամլո հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ «Օրվա փաստը» խորագրի ներքո թվեր է ներկայացրել մայրաքաղաքում ստեղծված ծաղկային տարածքների մասին: Նշվում է, որ սա քաղաքապետարանի գործունեության թափանցիկության բարձրացման նոր նախաձեռնություն է: «Մենք հաշվետու ենք մեր համաքաղաքացիներին»,- այս տողերով է ավարտվում հաղորդագրությունը:
Եթե Երևանի քաղաքապետարանը «որդեգրել» է թափանցիկ աշխատելու այս ոճը, գուցե համաքաղաքացիներին հայտնի նաև, թե ինչպես է ծախսել 8 մլն 950 հազար դրամը:
Պարզվում է՝ նախորդ տարվա ապրիլի 3-ին Երևանի քաղաքապետարանի և «Դավիթ-Դ.Վ.Ս» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է ծառայությունների գնման պայմանագիր: Ընկերությունը ստանձնել է ապրիլի 7-ի մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ կազմակերպված հյուրասիրության ծառայությունների մատուցման պարտավորություն:
Ըստ պայմանագրի տեխնիկական բնութագրի՝ ընկերությունը պարտավորվել է կատարել սրահի ձևավորումը, պատվիրված ճաշատեսակների պատրաստումն ու մատուցումը, սրահի համապատասխան լուսավորումն ու օդափոխումը, ավտոմեքենաների համար կայանատեղերի ապահովումը, ճաշկերույթի մասնակիցներին պատշաճ սպասարկումը, համերգային ծրագրի ապահովումը:
Ծառայության ընդհանուր գումարը 8 մլն 950 հազար դրամ է:
Պետռեգիստրի տվյալներով՝ «Դավիթ-Դ.Վ.Ս» ՍՊԸ-ի միակ սեփականատերը Ռուբեն Հայրապետյանն է: Այս ընկերությանն է «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրը: Ռ. Հայրապետյանին է պատկանում նաև «Զարգացման հայկական բանկը», որում բացված ՍՊԸ-ի հաշվեհամարին էլ քաղաքապետարանը կատարել է մի քանի միլիոն դրամի փոխանցումը:
Ծառայությունների գնման պայմանագրից պարզվում է, որ մոտ 9 մլն դրամը կամ 19.000 դոլարը քաղաքապետարանը ծախսել է խնջույք կազմակերպելու համար: Բացի դրանից, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Երևանի քաղաքապետարանը իր խնջույքները հիմնականում կազմակերպում է հենց «Հարսնաքարում»:
Մայրաքաղաքի՝ «մենք հաշվետու ենք մեր համաքաղաքացիներին» հայտարարող ղեկավարները լավ կանեն «Օրվա փաստը» խորագրի ներքո ներկայացնեն նաև այն միլիոնները, որոնք պարբերաբար ծախսում են այս կամ այն առիթով կազմակերպվող խնջույքների համար: Այդկերպ երևանցիները հաստատ ավելի լավ պատկերացում կկազմեն քաղաքապետարանի գործունեության մասին:

В прошлом году мэрия Еревана организовала в ресторане “Арснакар” банкет стоимостью 9 млн драмов
Мэрия Еревана распространила сегодня пресс-релиз, в котором под рубрикой “Факт дня” были представлены данные о созданных в столице цветочных зонах. Отмечается, что новая инициатива направление на повышение прозрачности в деятельности мэрии. “Мы подотчетны нашим согражданам” - такими словами завершается пресс-релиз.
Коль скоро столичная мэрия решила работать прозрачно, то, возможно, ей стоит сообщить ереванцам о том, на что были потрачены 8 млн 950 тысяч драмов.
Оказывается, 3 апреля прошлого года между мэрией Еревана и ООО “Давид-Д.В.С.” был заключен договор о приобретении услуг. Компания взяла на себя обязательство оказать услуги по организации праздника в честь 7 апреля – Дня материнства и красоты.
Согласно технической характеристике договора, компания обязалась оформить зал, приготовить блюда, надлежащим образом обслужить участников банкета, обеспечить соответствующее освещение и вентиляцию зала, места для парковки автомобилей и концертную программу.
Общая стоимость всех услуг составила 8 млн 950 тыс. драмов.
По данным госреестра, единственным владельцем ООО “Давид-Д.В.С.” является Рубен Айрапетян. Именно этой компании и принадлежит ресторанный комплекс “Арснакар”. Айрапетяну принадлежит также Армянский банк развития, в котором был открыт расчетный счет ООО для перечисления мэрией нескольких миллионов драмов.
Из договора о приобретении услуг следовало, что на организацию банкета мэрия потратила почти 9 млн драмов, или 19 тыс. долларов. Кроме того, как передают наши источники, свои банкеты столичная мэрия организует в основном в “Арснакаре”.
Руководителям столицы, заявляющим о своей подотчетности своим согражданам, следовало бы представить в рубрике “Факт дня” и те миллионы, которые они регулярно тратят на банкеты по тому или иному поводу. Благодаря этому ереванцы получат более объективное представление о деятельности мэрии.