Հայաստանից արտահանվել է աննախադեպ ծավալի ոսկի
2014 թվականին Հայաստանից արտահանվել է աննախադեպ քանակությամբ ոսկի (ոսկու փոշի)՝ 3, 6 տոննա (մոտ 82 մլն դոլար մաքսային արժեքով), որը 870 կգ-ով գերազանցում է 2013-ի ցուցանիշը: Արտահանում ենք ոսկու փոշի՝ «Դորե» ձուլվածքի տեսքով, որում ոսկու պարունակությունը 70%-ից ավելին է: Հայակական ոսկին վերջնական մշակումից հետո վերավաճառվում Լոնդոնի բորսայում:
Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալները վկայում են, որ Հայաստանից ոսկու արտահանումը ուշագրավ ծավալներ է ձեռք բերել 2009-ից: Այդ տարի Հայաստանից արտահանվել է 1,86 տոննա ոսկի, մինչդեռ 2008-ին այն կազմում էր ընդամենը 252 կգ:
Հայակական ոսկին արտահանվում է Կանադա: Նախորդ տարվա արտահանվածից միայն 8 կգ-ն է առաքվել Շվեյցարիա: Կանադացիներին հայկական ոսկին հետաքրքրել է դեռ 1997 թվականից, երբ կանադական «First Dynasty Mines» ընկերությունը գնել է Արարարտում կառուցված ոսկու մշակման գործարանի որոշակի բաժնեմաս: Գործարանը վերածվել է «Արարատի ոսկո արդյունահանման ձեռնարկության» (Ararat Gold Recovery Company, AGRC): 2002-ից դրա սեփականատերն է դարձել հնդիկ միլիարդատեր Անիլ Ագարվալը: Իսկ 2007-ից սկսած այդ ձեռնարկությունը հնդիկ սեփականատերից գնել է ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությունը, որն այսօրվա դրությամբ հանդիասնում է Հայաստանի խոշոր ներդրողներից և հարկատուներից մեկը:
Հայկական արտահանվող ոսկու շուրջ 99%-ը արտահանում է «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը: Ներկա դրությամբ այն շահագործում է «Արարատի ոսկու արդյունահանման ձեռնարկությունը», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» և ունի երկրի ամենախոշոր՝ Սոթքի ոսկու հանքի մշակման իրավունքները: Սոթքի հանքաքարը Վարդենիսից տեղափոխում են Արարատ, այնտեղ էլ` վերամշակում։
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն գրանցված է Հայաստանում, սեփականատերը Նիդեռլանդներում գրանցված «ԴԻԵԶԵ ԲԻ.ՎԻ» ընկերությունն է:
Քարտեզը՝ «Գեոպրոմայնինգ»-ի պաշտոնական կայքից
2014-ի ապրիլից «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը կիրառում է «Ալբիոն» նորարարական տեխնոլոգիան, որը մասնագետների հավաստմամբ, հնարավորություն է տալիս զգալիորեն մեծացնել մետաղի կորզումը սուլֆիդային դժվար կորզելի հանքաքարից, որով հարուստ է Սոթքի հանքավայրի հանքաքարը: Երբ հրապարակվեն 2014 թվականին Հայաստանում ոսկու արդյունահանման տվյալները, այդ ժամանակ պարզ կդառնա, թե ինչ օուտ է տվել «Ալբիոն»-ը: Հնարավոր է՝ այն նպաստել է Հայաստանից ոսկու փոշու արտահանման աճին:
Հայաստանում ոսկու մշակմամբ զբաղվում է նաև Մասիսում գտնվող «Ասսաթ» հանքարդյունահանման և ոսկու կորզման ձեռնարկությունը, սակայն ծավալների փոքր լինելու պատճառով արտահանման հարցում այս ձեռնարկությունը մեծ դեր չունի:
Հայաստանը ոսկի ոչ միայն արտահանում է, այլև՝ ներմուծում
Պաշտոնական վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2009-ից, երբ Հայաստանում ոսկու արդյունաբերությունն ու արտահանումը նոր թափ ստացան, զգալիորեն կրճատվել են ներմուծված ոսկու ծավալները: Եթե 2008-2009 թվականներին Հայաստանում տարեկան արդյունահանվում էր համապատասխանաբար 720 և 499 կիլոգրամ ոսկի, ապա հաջորդ տարիներին այդ թիվը զգալի աճեց: 2010-ին արդյունահանման ծավալը Հայաստանում կազմում էր 1,95 տոննա, 2011-ին` 2,7 տոննա, 2012-ին` 2,9 տոննա: 2013 թվականին աճի միտումը շարունակվեց և տարին փակվեց 3,5 տոննա արդյունահանման քանակով:
2008-ին Հայաստան է ներմուծվել 5,4 տոննա ոսկու փոշի, իսկ 2009-ին՝ 1,2 տոննա: Բայց ներմուծման ծավալները սկսել են աճել 2013-ից՝ 3,78 տոննա: 2014-ին էլ Հայաստան է ներմուծվել 3,55 տոննա ոսկու փոշի, որի հիմնական մասը ներմուծվել է Շվեյցարիայից (2,44 տոննա) և փոքր մասը՝ Ավստրիայից (900 կգ):
Հատկանշական է հետևյալ համեմատությունը՝ 2012-ին Հայաստան էր ներմուծվել 1.4 տոննա ոսկի, արտահանվել՝ 2,3 տոննա, իսկ 2011-ին ներմուծվել էր 1,5 տոննա, արտահանվել՝ 2,3 տոննա: Սա ցույց է տալիս, որ այդ երկու տարիներին Հայաստանից ոսկու արտահանման ցուցանիշը գերազանցում էր ներմուծմանը: Այդ տարիներին ոսկու միջազգային գներն աճում էին և դա լավ էր Հայաստանի տնտեսության համար, քանի որ ոսկին 2009-ից համարվել և համարվում է Հայաստանից արտահանվող առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքներից մեկը: Բարձր գնի դեպքում արտահանումից ստացվող եկամուտները, բնականաբար, ավելի բարձր են լինում:
Իսկ 2013-ից այս պատկերը փոխվեց: Այդ տարի Հայաստան ներմուծված ոսկու ցուցանիշը մոտ 1 տոննայով գերազանցում էր արտահանմանը: Դա պայմանավորված էր դեպի Հայաստան միջազգային շուկայում էժանացող ոսկու հոսքի մեծացմամբ: Այդ միտումը պահպանվեց նաև 2014-ին:
Ոսկու միջազգային գներն ու հայկական շուկան
2002-2012 թթ. համաշխարհային շուկայում ոսկու գինն աճում էր: 10 տարում ոսկու մեկ տրոյական ունցիայի (31.1 գրամ) գինը 300 դոլարից հատեց 1750 դոլարի շեմը: Բայց 2012-ից սկսեց նվազել: Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների շուկայի ասոցիացիայի (London Bullion Market Association, LBMA) հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2014-ին ոսկու մեկ տրոյական ունցիայի միջազգային միջին գինը կազմել է 1267 դոլար, 2013-ին՝ 1201.5 դոլար: Իսկ 2015-ի համար LBMA-ը ոսկու մեկ տրոյական ունցիայի միջազգային միջին գինը կանխատեսում է 1211 դոլար:
Հայաստանի տնտեսության համար ոսկու գնի նվազումը թողնում է բացասական հետևանքներ: Ներմուծման աճի ֆոնին՝ ոսկու միջազգային գների անկումը նվազեցնում է Հայաստանից արտահանվող ոսկուց ստացված եկամուտների չափը: Ըստ այդմ, նվազում են այդ ոլորտում գործող ընկերությունների՝ պետությանը վճարած հարկերի չափերը: Ոսկու միջազգային շուկայում անբարենպաստ իրավիճակն ազդել է նաև «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի վճարած հարկերի վրա: Այս ընկերությունը 2013-ին ներառված էր Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում՝ վաճարած 7 մլրդ 261 մլն դրամով, իսկ 2014-ին իջել է 31-րդ հորիզոնական: Ընկերության վճարած հարկերի գումարը 3.4 մլրդ դրամով կրճատվել է՝ կազմելով 3 մլրդ 897 մլն դրամ:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը վերջերս հայտարարել է, որ օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով, ներկա դրությամբ տրամադրված է 27 մետաղական օգտակար հանածոների ընդերքօգտագործման իրավունք, որոնցից՝ 11-ը ոսկու են, 5-ը՝ ոսկի–բազմամետաղային: Ըստ նախարարության պաշտոնական կայքի՝ Հայաստանի մետաղական օգտակար հանածոների թվում առկա են 14 ոսկու և ոսկի-բազմամետաղային հանքավայր, որից 8-ը՝ ոսկու, 6-ը՝ ոսկի-բազմամետաղային:
Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ Հայաստանի ոսկու պաշարները այժմ կազմում են մոտ 270 տոննա: ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի ոսկու հանքերում պարունակվող ոսկին կբավականացնի 25-30 տարի:
Ներկայում շահագործվում են Սոթքի, Արմանիսի, Մղարթի, Թուխմանուկի, Մեղրաձորի, Սոֆի Բինայի, Մարջանի, Շահումյանի, Տերտերասարի, Լիճքվազ-Թեյի հանքավայրերը: Հարցական է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի ճակատագիրը: Թեև «Lydian International» ընկերությունը հայտարարել է, որ 2015 թվականին պլանավորում է ապահովել Ամուլսարի ծրագրի ամբողջական ֆինանսավորումը և անցնել շինարարության փուլին, բայց բնապահպանները շարունակում են պայքարել, որ հանքը չշահագործվի՝ պնդելով, որ այն Ջերմուկ քաղաքի և տարածքի կենսաբազմազանության համար բնապահպանական լուրջ ռիսկեր է պարունակում:
Թվարկված հանքավայրերից խոշոր են միայն Սոթքի և Ամուլսարի ոսկու հանքավայրերը: Սոթքում ոսկու պաշարները, ըստ տարբեր աղբյուրների, կազմում են մոտ 155 տոննա, իսկ Ամուլսարինը՝ մինչև 55 տոննա: Իսկ մնացած հանքավայրերի ոսկու պաշարները մի քանիսի դեպքում չեն էլ հասնում 5 տոննայի, մյուսներն էլ՝ չեն գերազանցում 15 տոննան: Այդ հանքերը դեռևս չեն կարող արդյունաբերական կենսական նշանակություն ձեռք բերել, քանի դեռ ոսկու միջազգային գները չեն բարձրացել, քանի որ դրանք պետք է արադարացնեն շահագործման՝ արդյուnաբերման և արտահանման ծախսերը, հարկերը և այլն:

Армения экспортировала беспрецедентное количество золота
В 2014 г. из Армении было экспортировано беспрецедентное количество золота (золотого порошка) – 3,6 т (на сумму около 82 млн долларов), что на 870 кг больше показателя 2013 г. Наша страна экспортирует золотой порошок в виде сплава Доре, в котором содержание золота составляет свыше 70%. После окончательной обработки армянское золото перепродается на Лондонской бирже.
Данные Таможенной службы РА свидетельствуют о том, что объемы экспорта золота из Армении начали увеличиваться с 2009 г. Тогда из РА было экспортировано 1,86 т золота, в то время как в 2008 г. – всего 252 кг.
Армянское золото экспортируется в Канаду. В прошлом году лишь 8 кг из общего объема экспорта было поставлено в Швейцарию. Канадцы заинтересовались армянским золотом еще в 1997 г., когда канадская компания «First Dynasty Mines» приобрела определенную часть акций араратского завода по переработке золота. Завод был преобразован в золотодобывающую компанию (Ararat Gold Recovery Company, AGRC). С 2002 г. ее собственником стал индийский миллиардер Анил Агарвал. В 2007 г. он продал это предприятие компании “Геопромайнинг голд”, входящей в группу компаний “Геопромайнинг”. Сегодня “Геопромайнинг голд” является одним из крупных инвесторов и налогоплательщиков Армении.
Именно эта компания экспортирует около 99% добываемого в Армении золота. В настоящее время она эксплуатирует Араратское золотодобывающее предприятие, Агаракский медно-молибденовый комбинат, а также владеет правом на переработку золотой руды Соткского месторождения.
ООО “Геопромайнинг голд” зарегистрировано в Армении, а его владельцем является зарегистрированная в Нидерландах компания “ДИЕЗЕ Би.ВИ”.
Карта с официального сайта компании “Геопромайнинг”
С апреля 2014 г. “Геопромайнинг голд” начала использовать новейшую технологию “Альбион”, которая, по утверждению специалистов, позволяет значительно увеличить извлечение металла из сульфидных руд, которыми богато Соткское месторождение. После публикации данных о добыче золота в Армении в 2014 г. станет ясно, какую пользу дала технология “Альбион”. Возможно, именно она способствовала росту объемов экспорта золотого порошка из Армении.
В нашей стране переработкой золота занимается также расположенное в Масисе предприятие по добыче и извлечению золота “Ассат”, однако из-за небольших объемов оно не играет существенной роли в вопросе экспорта.
Армения не только экспортирует, но и импортирует золото
Согласно официальной статистике, с 2009 г., когда добыча и экспорт золота получили в Армении новый размах, объемы импорта золота значительно сократились. В 2010-ом в Армении добывалось 1,95 т золота, в 2011-ом - 2,7 т, в 2012-ом – 2,9 т. Тенденция к росту сохранилась и в 2013 г., когда объем добычи золота к концу года составил 3,5 т.
В 2008 г. в Армению было импортировано 5,4 т золотого порошка, в 2009-ом – 1,2 т.
С 2013-го объемы импорта начали расти, составив 3,78 т. В 2014 г. Армения импортировала 3,55 т золотого порошка, основная часть которого (2,44 т) поступила из Швейцарии, остальная часть (900 кг) – из Австрии.
Примечательно, что в 2012 г. импорт золота в Армению составил 1.4 т, экспорт – 2.3 т, в 2011-ом – соответственно 1.5 т и 2.3 т. Эти данные показывают, что в тот период показатель экспорта золота из Армении превышал показатель импорта. В это же время международные цены на золото стали расти, что благоприятно сказалось на экономике Армении, поскольку с 2009 г. золото в Армении считается экспортным товаром с наиболее высокой таможенной стоимостью.
Начиная с 2013 г. эта картина стала меняться. Так, показатель импортированного в Армению золота примерно на 1 т превысил показатель экспорта, что было обусловлено увеличением потока золота, котировки которого на международном рынке снижались. Эта тенденция сохранилась и в 2014 г.
Международные цены на золото и армянский рынок
В 2002-2012 гг. цена золота на мировом рынке росла. За 10 лет стоимость одной тройской унции золота (31.1 гр) с 300 долларов выросла до 1750. Однако с 2012 г. начался спад. Согласно данным, опубликованным Лондонской ассоциацией участников рынка драгооценных металлов (London Bullion Market Association, LBMA), в 2014 г. международная стоимость одной тройской унции золота составляла 1267 долларов, в 2013-ом – 1201.5 долларов. А для 2015 г. LBMA прогнозирует среднюю международную стоимость одной тройской унции на уровне 1211 долларов.
Для экономики Армении снижение цены золота будет иметь негативные последствия. На фоне роста объемов импорта снижение международных цен на золото сокращает доходы Армении от его экспорта. Исходя из этого сокращаются и налоги, выплачиваемыми золотодобывающими компаниями. Неблагоприятная ситуация на международном золотом рынке повлияла также на налоги, уплачиваемые компанией “Геопромайнинг голд”. Сумма уплаченных ею налогов сократилась с 3.4 млрд до 3 млрд 897 млн драмов.
По данным различных источников, в настоящее время запасы золота в Армении составляют около 270 тонн. Бывший министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовисян заявил, что запасов золота на золотоносных месторождениях Армении хватит на 25-30 лет.
В настоящее время под вопросом находит ся судьба Амулсарского золотоносного месторождения. И хотя компания “Lydian International” заявила, что в 2015 г. планирует обеспечить полное финансирование программы Амулсарского месторождения и приступить к этапу строительства, однако экологи продолжают вести борьбу против эксплуатации месторождения, утверждая, что оно содержит серьезные экологические риски для города Джермука и биоразнообразия территории.
В Армении наиболее крупными золотоносными месторождениями являются Соткское и Амулсарское, содержащие соответственно около 155 и 55 т золота.