Անվճար բուժօգնություն` «կիսամեռ» սարքերով
Անվճար բուժօգնությունը պետությունը երաշխավորում է 30-50 տարեկան բժշկական սարքերով։ «Հետք»-ը քաղաքապետարանից ձեռք է բերել Երևանի պոլիկլինիկաներում գործող բոլոր սարքավորումների ցանկը: Ստացված տեղեկատվությունն ապշեցուցիչ է: Ցանկում ներառված սարքավորումների մոտ 50%-ը արտադրված են 1950-1980-ական թվականներին։ Իսկ ռենտգեն հետազատություն կատարող ապարատների 70%-ից ավելին 1970-80-ական թթ. արտադրության են:
Երևանի պոլիկլինիկաներում խորհրդային տարիներից «ժառանգություն» մնացած այս սարքավորումները պարբերաբար «մահանում են» և «վերակենդանացվում»: Արդյունքում՝ քաղաքացիները հաճախ չեն կարողանում օգտվել անվճար բուժօգնությունից՝ սարքերի չաշխատելու պատճառով։
Պարզելու համար` արդյոք խորհրդային արտադրության հին սարքավորումները նորմալ շահագործվում են և սպասարկում հիվանդներին, քաղաքապետարանից թույլտվություն խնդրեցինք նկարահանել ճառագայթմամբ աշխատող ռենտգեն և ֆլյուրոգրաֆիայի սարքավարումները:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից մեզ տեղեկացրին, որ նկարահանում կարող ենք իրականացնել միայն վեց պոլիկլինիկաներում։ Մնացած պոլիկլինիկաներում նկարահանում չթույլատրելը քաղաքապետարանը երկար քննարկելուց հետո պատճառաբանեց հետևյալ կերպ․ «Կանանց միամսյակի հետ կապված՝ քաղաքապետարանն առողջապահական ակցիա է իրականացնում պոլիկլինիկաներում, ինչի հետևանքով պոլիկլինիկաները ծանրաբեռնված են, նկարահանումներ հնարավոր չէ անել»։
«Հետքը» նկարահանել է 1970-1980-ական թվականների ռենտգեն սարքեր՝ թիվ 15, 17, 19, 20 պոլիկլինիկաներում, «Գրիգոր Նարեկացի» բժշկական կենտրոնում և «Կարմիր բլուր» պոլիկլինիկայում։
Մեր այցելության օրը քաղաքապետարանի առողջապահության վարչությունից բոլոր պոլիկլինիկաների տնօրեններին զգուշացվում էր, որ որևէ մեկնաբանություն կամ պարզաբանում սարքերի աշխատանքի վերաբերյալ չտան: Փոխարենը՝ քաղաքապետարանի հսկողությունից դուրս էին մնացել բուժհաստատություն այցելող հիվանդները:
Թիվ 17 պոլիկլինիկան, որտեղ գործում է չեխական արտադրության «Խիռալյուքս» ռենտգեն սարքը, նկարահանման օրը ծանրաբեռնված էր: Պոլիկլինիկան այս ապարատով սպասարկում է Երևանի վարչական երկու շրջանների` Էրեբունու և Կենտրոնի բնակչությանը:
Հիվանդներից մեկը, ով պատրաստվում էր ռենտգեն անել, «Հետքին» պատմեց, որ ամիսներ առաջ ոտքը կոտրել է, և պարբերաբար գալիս է ռենտգեն հետազոտության, սակայն եղել են դեպքեր, երբ չի կարողացել նկարել ոտքը, քանի որ սարքը չի աշխատել: Ռենտգեն հետազոտության սենյակի լաբորանտը և պոլիկլինիկայի ռենտգենոլոգ Մուշեղ Ստեփանյանը հաստատեցին, որ եղել են դեպքեր, երբ 25-ամյա ռենտգեն ապարատը խափանվել է, իսկ որպես պատճառ նշեցին սարքի ծանրաբեռնվածությունն ու հոսանքի տատանումները:
Պոլիկլինիկայի տնօրեն Սաթենիկ Բադալյանը, ով ուղիղ կապի մեջ էր քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության աշխատակցի հետ, հրաժարվեց որևէ մեկնաբանություն տալուց: «Մեզ ասել են, որ պետք է միայն սարքերը նկարեք ու վերջ»,- ասաց տնօրենը: Ըստ ռենտգեն հետազոտություն գրանցամատյանի` այս սարքը օրական միջինը սպասարկում է 15-20 այցելուի․ զորակոչի կամ այլ պետական ծրագրերի իրականացման ժամանակ նրանց թիվը կարող է հասնել օրական 40-ի։
Ամենահին ռենտգեն սարքը՝ 1976թ. արտադրության ՌԳ-30 –ը, նկարահանեցինք թիվ 15 պոլիկլինիկայում։ Այս ապարատով պոլիկլինիկան սպասարկում է երկու` Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններիների շուրջ 33 հազար բնակչի: Պոլիկլինիկայի տնօրեն Հակոբ Հարությունյանը հույս էր հայտնում, որ իրեն խոստացել են՝ սարքը շուտով կփոխվի:
«Գիտեք ոնց, մենակ սարքը չի հարցը, պիտի մենք էլ պայմաններ ունենանք, հիմա ես վարկ եմ վերցրել, որ մի քիչ վերանորոգեմ, կաբինետը պատրաստեմ նոր սարքի շահագործմանը։ Տեսնենք, սպասում եմ` նոր սարք ունենանք»,- ասաց տնօրենը:
Հակառակ սարքի հնությանը`պոլիկլինիկան շարունակում է այն շահագործել՝ փորձելով փոքր-ինչ հստակ պատկեր ստանալ ախտորոշման համար։ Հնարավոր սխալ ախտորոշման վերաբերյալ մեր հարցերին տնօրեն Հակոբ Հարությունյանը պատասխանեց, թե մենք սխալ ուղղու վրա ենք․ ավելի կարեւոր հարցեր կան, իսկ պետությունը չի կարող ամեն ինչ միանգամից անել:
Նմանատիպ խորհուրդներ մենք լսեցինք նաեւ թիվ 20 պոլիկլինիկայի տնօրեն Էդուրարդ Բարսեղյանից, ով նույնպես մերժեց սարքերի մասին խոսելուց ՝ պատճառաբանելով, թե ռուսախոս է։ Չնայած դրան՝ նկարահանումից դուրս նա երկար խոսեց մեզ հետ, բայց «որպես քաղաքացի», իսկ որպես տնօրեն՝ ինչպես բոլորը, նա էլ «համր էր»:
Չաշխատող սարքավորումները՝ աշխատողի անվան տակ
Քանի որ Երեւանի քաղաքապետարանը մեզ հնարավորություն տվեց նկարահանել 22 պոլիկլինիկաներից միայն 6-ում, որտեղ էլ բոլորին կարգադրված էր լռել, ստիպված եղանք զանգահարելու միջոցով պարզել մնացած 16 պոլիկլինիկաների ռենտգեն սարքերի կարգավիճակի մասին։
Պարզվեց, որ պոլիկլինիկաների սարքերի ցանկում հաշվառվածներից մեծ մասը մասամբ են աշխատում, իսկ որոշներն ընդհանրապես չեն շահագործվում։ Սարքերը փչացած են, բայց դուրս չեն գրվում: Օրինակ՝ թիվ 19 պոլիկլինիկայի «ՌՈՒՄ 20» կոչվող երկու ռենտգեն ապարատներից մեկը պարզապես ավելորդ տեղ է զբաղեցնում: «Կարմիր բլուր» պոլիկլինիկայի միակ ռենտգեն ապարատը նույնպես փչացած է: Մեր այցելության պահին տնօրեն Նունե Ավանեսյանը, ինչպես աշխատակիցներից մեկը տեղեկացրեց, կազմակերպել էր «ակնթարթային ժողով», որից հետո ոչ տնօրենը եւ ոչ էլ բժիշկները չպատասխանեցին սարքերի վերաբերյալ մեր հարցերին:
Հին սարքավորումները, որոնք որոշ պոլիկլինիկաներում դեռ «շնչում են», կատարում են ոչ բոլոր հետազոտությունները: Ողնաշարի գոտկասրբանային հատվածը գրեթե անհնար է հետազոտել պոլիկլինիկաներում շահագործվող ռենտգեն սարքերով․ քաղաքացիները ստիպված են նման ախտորոշման համար վճարել մասնավոր կլինիկաներին կամ հիվանդանոցներին։
Թիվ 4 պոլիկլինիկայում, օրինակ, գործում է 1986թ. արտադրության «Ռենտգեն-30» սարքը, որով, ինչպես նշեց պոլիկլինիկայի աշխատակիցներից մեկը, «ձեռք ու ոտք են նկարում»։
«Ողնաշարի մյուս հատվածները հին սարքով կարողանում ենք նկարել, շատ լավ նկարներ են ստացվում։ Միայն գոտկասրբանային հատվածը չենք նկարում, քանի որ այդ հատվածը լայն է, ճառագայթը չի հասնում, նկար չի ստացվում, իզուր տեղը չենք ճառագայթում մարդկանց։ Նման ճառագայթման համար այդ սարքերի հզորությունը պակասել է»,- ասում է պոլիկլինիկայի փոխտնօրեն Սուսաննա Միրաքյանը։
Պետության կողմից երաշխավորված անվճար բուժօգնության չափորոշիչներով սահմանված հետազոտում իրականացնելու համար համապատասխան սարքավորում չունենալու դեպքում՝ պոլիկլինիկան պարտավոր է իր տեղամասային այցելուին ուղեգրել մեկ այլ պոլիկլինիկա:
«Պարտադիր ծառայությունները, որոնք այդ հաստատությունում հնարավոր չէ ապահովել, իրականացվում է պայմանագրային հիմունքներով այն բուժհաստատության հետ, փոխադարձ պայմանագրի միջոցով, որը հագեցված է: Ձեր թվարկած ռենտգենը նույնպես դրա մեջ մտնում է»,- ասում է առողջապահության նախարարության արտահիվանդանոցային բժշկական օգնության քաղաքականության բաժնի գլխավոր մասնագետ Քնար Ղոնյանը:
Թիվ 4 պոլիկլինիկան որևէ այլ բուժհաստատության հետ պայմանգիր չունի` ողնաշարի գոտկասրբանային հատվածի ռենտգեն ախտորոշման ծառայության համար: Պոլիկլինիկայի փոխտնօրենը պատճառաբանում է, որ այլ պոլիկլինիկաներն էլ չեն կարող նման հետազոտություն անել, քանի որ սարքերը հին են։
«Ոչ մի պոլիկլինիկայում էլ հնարավոր չէ անել նման ռենտգեն։ Դա պետական հարց է, պետականորեն բոլորը դա գիտեն, որ ապարատները հին են եւ ողնաշարի այդ հատվածը ռենտգեն չեն անում։ Մենք հետաքրքրվել ենք, զանգել պոլիկլինիկաներ, բոլոր տեղերում հին են սարքերը»,- ասում է փոխտնօրեն Սուսաննա Միրաքյանը:
Հայաստանում շահագործվող խորհրդային սարքերը Ռուսաստանում վաղուց դուրս են գրվել
Մոսկվայի պոլիկլինիկաներից 1970-1990 ական թթ. արտադրության բժշկական սարքավորումները դուրս են գրվել երկու տարբեր որոշումներով: Առաջին որոշումը ստորագրվել է դեռևս 1996 թ.-ին, երկրորդը` 1998թ.-ին:
Այս սարքավորումների մեջ թանկարժեք մետաղներ կան: Ինչպես նշված է որոշումների մեջ, «սարքերի օգտագործման համար պիտանի մասերը և թանկարժեք մետաղները» հանձնվել են ՌԴ պետական ֆոնդին: Որոշումներում գրված է նաև դուրս գրված սարքավորումների ընդհանուր արժողությունը․ առաջին խմբաքաբնակը` մոտ 12 միլիարդ ռուբլի, իսկ երկրորդը`9 միլիոն ռուբլի:
2014-2015թթ-ին Երեւանի պոլիկլինիկաներին հատկացված նոր սարքավորումները
«Առողջապահական կազմակերպությունների համար բժշկական սարքավորումների ձեռք բերում» ծրագրի շրջանակներում Երեւանի քաղաքապետարանը բուժհաստատություններին տրամադրելու նպատակով 2014թ-ին ձեռք է բերել 14 անուն բուժսարքավորում` 2 ռենտգեն ապարատ, 5 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք՝ կարդիոտվիչով, 1 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք (դոպպլեր), 2 կոլպոսկոպ և 4 իմունոֆերմենտային անալիզատոր՝ ընդամենը 75 մլն 886 հազար 400 դրամ արժողությամբ:
2014թ. քաղաքապետարանի բյուջեով սարքերի ձեռք բերման համար նախատեսվել էր մոտ 100 միլիոն դրամ, սակայն գումարն ամբողջությամբ չի ծախսվել: Քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասրակայնության հետ կապերի բաժինը «Հետք»-ի հարցմանը պատասխանել է, որ 2014թ.` սարքավորումների համար հատկացված բյուջեից մոտ 24 միլիոն դրամը տնտեսվել է:
Երևանի համայնքային բյուջեով իրականացվող ծրագրով այս տարի ձեռք է բերվելու 4 անուն բուժսարքավում՝ 5 ուլտրաձայնային հետազոտման սարք` տվիչով կամ դոպլերով, 10 ճեղքային լամպ, 5 կոլպոսկոպ, 10 արյան կլինիկական անալիզատոր:
2015 թվականի առաջին եռամսյակում նոր սարքավորում է ստացել 5 պոլիկլինիկա. Համաձայն քաղաքապետարանի պաշտոնական հաղորդագրության`թիվ 1, 8, 17 պոլիկլինիկաները, «Նոր Արաբկիր» ԱԿ, «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ՓԲԸ-ները համալրվել են վերջին սերնդի ուլտրաձայնային հետազոտման ստացիոնար սարքերով՝ յուրաքանչյուրը տվիչով և դոպլերով։
«Հետքը» գրավոր հարցում է ուղարկել Երեւանի քաղաքապետարան, որի ենթակայությամբ գործում են պոլիկլինիկաները`տեղեկություն ստանալու, թե ինչ պիտի անեն սարքերի հնության պատճառով անվճար հետազոտումից զրկված և ոչ մի այլ հաստատություն չուղեգրվող քաղաքացիները։
«Հետքն» ուսումնասիրել է նաեւ Երեւանի պոլիկլինիկաների հին ռենտգեն ապարատների ճառագայթահարման վտանգը․ սահմանված նորմերն ու խախտումները։ Այդ մասին կարդացեք հաջորդ հրապարակման մեջ։

Obsolete Equipment: Is the Free Medical Treatment at Yerevan’s Polyclinics Worth the Risk?
This troubling fact is evidenced by a list of the equipment that Hetq has received from the Yerevan Municipality. It shows that half the equipment now in use at the state run clinics was manufactured between the 1950s and the 1980s.
The situation is even worse when it comes to x-ray machines. Over 70% were built in the 1970s and 1980s.
These Soviet leftovers periodically die off and are resuscitated. As a result, citizens are often not able to avail themselves of the free medical treatment at municipal polyclinics since the equipment isn’t working.
When Hetq asked the municipality for permission to photography these machines, we were told that we would only be allowed to visit six polyclinics in Yerevan. The municipality argued that it wasn’t convenient for us to visit the other clinics because they were backlogged as a result of various medical promotions and discounts launched by the municipality linked to the ongoing Women’s Month in Armenia.
Hetq then went out and photographed x-ray machines being used at Polyclinics # 15, 17, 19 and 20; at the Grigor Narekatsi Medical Center; and the Karmir Blour Polyclinic.
Prior to the day of our visit, the Yerevan Municipality had forewarned polyclinic heads not to provide additional information regarding the working status of their equipment. Unfortunately, the municipality does not provide such vital information to patients visiting these polyclinics.
The Czech manufactured x-ray machine at Polyclinic 17, which serves the Kentron and Erebouni districts of Yerevan, was working overtime when we visited.
A patient who was about to get x-rayed told Hetq that he had broken his foot months ago and had periodically arrived to get treated but that the machine hadn’t been working on several occasions. The lab assistant and radiologist Moushegh Stepanyan confirmed that the 25 year-old machine often broke down when used too much or due to electricity fluctuations.
Polyclinic 17 Director Satenik Badalyan refused to comment. “They told us just to let you take photos of the machine and nothing more,” she said. According to the x-ray register, the machine services 15-20 patients on a daily average. It can reach forty when servicing military conscripts or other state programs.
We photographed the oldest x-ray machine, built in 1976, at Polyclinic 15. This medical center services the Ajapnyak and Malatya-Sebastia districts of Yerevan. Director Hakob Haroutyunyan told us the municipality had promised to replace the machine.
“It’s not just a question of the machine, Haroutyunyan said. “We must also have the conditions. I have taken out a loan to renovate the unit a bit to accommodate a new one. Let’s see.”
Despite the machine’s age it is still in use. When Hetq asked about the possibility that the machine might provide a wrong diagnosis, Director Haroutyunyan answered that we were barking up the wrong tree and that there were more important issues to be dealt with. He said the government couldn’t resolve all of them at once.
We heard the same advice from Polyclinic 20 Director Edouard Barseghyan. He too refused to comment on the equipment, arguing that he is a Russian speaker. Despite this, he spoke to us at length on the sidelines, but made it clear that he was doing so in a private capacity. He wouldn’t speak on the record as the polyclinic’s director.
Given that the Yerevan Municipality only allowed us to photograph six of the city’s 22 polyclinics, we were forced to find out something about the remaining x-ray machines via the telephone.
It turns out that a majority of the machines registered at these polyclinics only partially work. Others do not work at all. They have broken down but are still listed as operating on the books.
For example, one of the two x-ray machines at Polyclinic 20 is just taking up space. The only x-ray machine at Karmir Blour Polyclinic doesn’t work either. When we visited Karmir Blour, Director Nouneh Avanesyan convened an emergency meeting of the staff. Neither Avanesyan nor any of the doctors wished to respond to our questions.
The old machines that are still ‘breathing’ do not perform all medical examinations. Examinations of spinal abnormalities in the waist area are impossible with such equipment and patients must travel to private clinics or hospitals.
If a state polyclinic cannot adequately examine patients due to a lack of equipment they are obligated to send them to another polyclinic in the network. This was confirmed by Knar Ghonyan, chief expert at the Ministry of Health’s Outpatient Health Policy Division.
Russia has long since retired Soviet equipment still used in Armenia
In Russia, two government orders (1996, 1998) have retired medical equipment manufactured in the 1970s to 1990s from operating in Moscow polyclinics.
All components and parts, including precious metals, have been handed over the Russian State Fund. The value of equipment retired by the first decision was 12 billion rubles and 9 million rubles for the second.
New medical equipment for Yerevan’s polyclinics
A total of 14 pieces of new medical equipment (including 2 x-rays, 5 ultrasounds, 2 colposcopy machines and 4 immunoferment analyzers) were purchased last year by the municipality for Yerevan’s polyclinics at a cost of 75.886 million AMD (US$161,000). 100 million AMD had been outlaid for expenditure but, according to the Yerevan Municipality, some 24 million was held back.
This year the municipality plans to purchase five ultrasound machines, ten blood analyzers, ten slit lamps and five colposcopy machines; among others.
Five Yerevan polyclinics have received the new equipment in the first quarter. According to a statement issued by the Yerevan municipality Polyclinics 1, 8 and 17, in addition to the Nor Arabkir Health Center and the Sourb Astvatzatzin Medical Center have received modern ultrasound machines.
Hetq has written to the municipality, asking what options are open to patients who cannot receive free treatment at polyclinics due to non-working equipment and who haven’t been directed to another facility.
In the next installment of this series, Hetq will cover the radiation risks posed by the old x-ray machines operating at Yerevan’s polyclinics.