Կադրային կաստայականություն
Գագիկ Ծառուկյանի փեսան՝ Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանը, նշանակվեց Կոտայքի մարզպետ: Նախկին մարզպետը՝ նախօրեին այդ պաշտոնից հրաժարական տված Արամ Հարությունյանը, հայտարարեց, թե աշխատանքի մեջ ճանաչելով Գուլոյանին` գիտի, որ նա կլուծի Կոտայքի մարզի խնդիրները: Եթե նախկին մարզպետն այդքան վստահ էր Գուլոյանի այս սուպերընդունակությունների մեջ, ապա տրամաբանական կլիներ, որ նա հրաժարական տար ոչ թե հիմա, այլ այն պահին, երբ այդ ընդունակությունները հայտնաբերեց Գագիկ Ծառուկյանի փեսայի մոտ: Համաձայնենք՝ ոչ միայն դժվար, այլև նույնիսկ անհնար է մեր օրերում գտնել այնպիսի «վունդերքինդ», որը կարող է լուծել մի ամբողջ մարզի խնդիրները: Այնպես որ, Արամ Հարությունյանի տրամաբանությամբ իշխանությունները, ի դեմս Գուլոյանի, իսկապես հայտնագործություն են կատարել:
Թերևս, այս հանգամանքը շեշտելու համար էր ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը Կառավարությունում Գուլոյանի նշանակման որոշումը ներկայացնելիս որպես հիմնական առաքինություն և առավելություն մատնանշում նրա... կենսագրությունը. ԵՊՀ-ն ավարտելուց հետո, 23 տարեկանում սկսել է աշխատել որպես դատախազության քննիչ, 28 տարեկանում արդեն դատախազ էր, իսկ 29-ում՝ Աբովյանի քաղաքապետ: Այս տեմպերով շարունակելու դեպքում մի 10-12 տարուց Գուլոյանը պատրաստի վարչապետացու կլինի, մանավանդ եթե նկատի ունենանք, որ 2012թ. հանրային ծառայության համար համաժողովրդական քվեարկության արդյունքում նա ճանաչվել է լավագույնը և արժանացել «Տարվա լավագույն մարզային քաղաքապետ» հատուկ անվանակոչմանը:
Իսկ եթե լուրջ՝ ո՞րն է, այնուամենայնիվ, Գուլոյանին մարզպետ նշանակելու պատճառը: Որպեսզի Գուլոյանն իսկապես «հարցեր լուծող» լինի, նախ պետք է լիներ հարցեր լուծող քաղաքապետ: Բայց այն ընթացքում, երբ Գուլոյանը եղել է Աբովյանի քաղաքապետը, իրական հարցեր լուծողը եղել է նրա ամենազոր աները: Ընդ որում՝ ոչ միայն Աբովյանում, այլև Կոտայքի մարզի մեծ մասում: Եվ որևէ մեկը չգիտի՝ ինչ է իրենից ներկայացնում նոր մարզպետը հիմա, երբ ամենազոր աներն այլևս «ձիու վրա» չէ: Քաղաքապետ աշխատելու ողջ ընթացքում Գուլոյանը ոչ թե ինքնահաստատվել է որպես լավ մենեջեր և ղեկավար, այլ մնացել է որպես լավ, հավատարիմ փեսա, ինչը, մարդկային առումով, վատ բան չէ: Բայց ակնհայտ է, որ հենց այս «ռեսուրսով» է նա դառնում մարզպետ:
Երբ Ծառուկյանին պարտադրեցին դուրս գալ քաղաքականությունից և հրաժարվել ԲՀԿ-ից, Կարապետ Գուլոյանը հայտարարեց կուսակցական գործունեությունը դադարեցնելու մասին: Ըստ էության, մարզպետի պաշտոնում նրա նշանակման հիմքում ընկած է ոչ միայն ԲՀԿ-ն թողնելու, այլև Ծառուկյանի հանդեպ հավատարմությունը չկորցնելու որակը: Իսկ սա այն եզակի որակն է, որը ներկայիս իշխանությունը գնահատում է անվերապահորեն: Մի կողմից սա, իհարկե, Ծառուկյանին, առանց ավելորդ բարդություններ ստեղծելու՝ քաղաքականությունից հեռանալու և ԲՀԿ-ն կազմալուծելու դիմաց որոշակի վարձատրության կամ շնորհակալության դրսևորում էր: Մյուս կողմից՝ նաև Ծառուկյանին նույն այս նշանակմամբ բարոյաէթիկական դաշտում կապանքների տակ պահելու, պարտավորեցնելու յուրահատուկ միջոց է: Ծառուկյանը հիմա իշխանության մեջ ինքնաիրացվելու է արդեն Գուլոյանի, ինչ-որ չափով նաև՝ խնամի Հովիկ Աբրահամյանի միջոցով, ով սիրահոժար ստանձնել է ԲՀԿ-ի «կուրատորի» դերը: Այս ամենը նշանակում է, որ իշխանությունն իրականում ոչ միայն Ծառուկյանից վերջնականապես չի հրաժարվել ու չի առաջնորդվում նրան վերջնականապես քաղաքականությունից «մաքրելու» տրամաբանությամբ, այլև փորձում է, նրան պահելով իր տեսադաշտում, իր հսկողության տակ, պահպանել որպես ռեզերվային տարբերակ՝ անհրաժեշտ պահին կրկին խաղարկելու, ասպարեզ իջեցնելու համար: Իսկ եթե այս ամենին զուգահեռ նաև այս թեկնածությունն առաջադրել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ապա, ամենայն հավանականությամբ, այս նշանակմամբ նա փորձում է «քավել» մեղքերն իր խնամու առջև՝ Ծառուկյանի համար ամենավճռական պահին նրան, ինչպես ասում են՝ մինչև աքաղաղի կանչելը, երեք անգամ դավաճանելու համար:
Այս ամենը, սակայն, պետական արդյունավետ կառավարման փիլիսոփայությունից բխող կադրային քաղաքականության հետ որևէ կապ չունի: Սա նշանակում էր տիպիկ հայկական տարբերակով, որտեղ գործում են բոլորովին այլ` անձնական, կենցաղային, ինտրիգային, գործարքային, բայց ոչ երբեք` պրոֆեսիոնալիզմի վրա հիմնված խաղի կանոններ: Սա ինչ-որ իմաստով տեղավորվում է նոմենկլատուրային սերնդափոխության կաստայական տրամաբանության մեջ. համակարգը պարզապես առաջ է բրդում իր զավակներին, որոնք են ապագայում լինելու իշխանության ողջ գենետիկ հիշողության, ավանդույթների, «արժեքների» և ամենակարևորը՝ շահերի պաշտպանները:
2013թ. համակարգը Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ցույց տվեց, որ այս խնդրին մոտենում է չափազանց լրջորեն, կարելի է ասել՝ ինստիտուցիոնալ մակարդակով: Ինչպես հայտնի է՝ այն ժամանակ ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակում տեղ էին զբաղեցրել բազմաթիվ նախարարների ու պատգամավորների որդիներ: Ոմանց զավակներին էլ գործուղեցին տարբեր պետական գերատեսչություններում հայեցողական պաշտոններ զբաղեցնելու: Եվ արդեն 2013-ի վերջերից սկսվեցին նրանց ակտիվ կարիերային առաջխաղացումներն ու տեղաշարժերը: Օրինակ՝ 2013-ի դեկտեմբերին նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արա Բաբլոյանի որդուն՝ Արման Բաբլոյանին, նշանակեց առողջապահության նախարարի տեղակալ, ով մեկ տարի անց հրաժարական ներկայացրեց: Առողջապահության մյուս նախկին նախարարի՝ Դերենիկ Դումանյանի որդին՝ Գուրգեն Դումանյանը, նախ աշխատանքի անցավ ԱԺ-ում` որպես աշխատակազի ղեկավար, ապա տեղափոխվեց կառավարություն՝ զբաղեցնելով կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի տեղակալի պաշտոնը: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ՝ ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդին՝ Դավիթ Սեդրակյանը, 2014-ին նշանակվեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ:
Այս շարքն, իհարկե, կարելի է շարունակել: Բայց հարցը անձերի մեջ չէ: Մանավանդ, եթե նկատի ունենանք, որ այսպես կոչված «նոմենկլատուրայի զավակների» մի մասը բավականին լավ կրթություն է ստացել և պետական համակարգում իրացվելու բավականին լուրջ և օբյեկտիվորեն արդարացված նախադրյալներ ունի: Խնդիրը նրանց առաջխաղացման իրավունքը չէ, որը ոչ ոք նրանցից վերցնել չի կարող: Այլ այն մեկնարկային պայմանները, որոնք «զավակները» ստանում են արտոնյալ և դրանից օգտվում են արտոնյալ, երբեմն` կայծակնային արագությամբ՝ ի սկզբանե բոլոր առումներով անհավասար վիճակում հայտնվելով նման հնարավորությունները չունեցող հարյուրավորների համեմատ: Ինչպես ասում են՝ տերովին տերն է տարել, անտերին՝ գելը:
Այս առումով Կարապետ Գուլոյանը բացառություն չէ: Մարզպետի պաշտոնում նրա նշանակումն ընդամենը հաստատում է այս տխուր օրինաչափությունը: Եվ այդ օրինաչափությունը հուշում է, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Էջմիածնի ներկայիս քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանը՝ գեներալ Մանվելի որդին, կնշանակվի Արմավիրի մարզպետ: Համենայնդեպս, Գոլոյանի նշանակումը Կարեն Գրիգորյանին տալիս է իր հորից ևս նմանօրինակ «նվեր» պահանջելու յուրօրինակ բարոյական իրավունք:
Հ.Գ. Ներկայիս քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչները, փորձելով ընդգծել Հայաստանի տարբերությունը Ադրբեջանից, անընդհատ շեշտում են Իլհամ Ալիևի կողմից իշխանությունը հորից ժառանգելու և սեփականացնելու իրողությունը: Փաստորեն, մեր տարբերությունն ընդամենը այն է, որ մեզ մոտ իշխանության ժառանգորդությունը դեռ տեղի չի ունեցել երկրի ղեկավարի մակարդակով և որևէ առանձին պաշտոնում՝ հորից զավակին սկզբունքով: Բայց արդյոք դրանից իրականությունը փոխվո՞ւմ է: Եթե հասկանում ենք, որ՝ ոչ, ուրեմն զբաղված ենք ընդամենը երեսպաշտությամբ:

Зять Гагика Царукяна, мэр города Абовяна Карапет Гулоян назначен губернатором Котайка. Бывший губернатор Арам Арутюбнян, который накануне подал в отставку, заявил, что зная, как работает Гулоян, уверен, что он сможет решить проблемы области. Если экс-губернатор был так уверен в суперспособностях Карапета Гулояна, то, по логике, он должен был подать в отставку не сейчас, а в тот момент, когда обнаружил эти способности в зяте Гагика Царукяна. Согласитесь, в наши дни найти “вундернкинда”, способного решить проблемы целой области, не только трудно, но даже невозможно. Так что, согласно логике Арама Арутюняна, Гулоян стал открытием для властей.
Дабы подчеркнуть это обстоятельство министр территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армен Ерицян, представляя решение правительства о назначении Гулояна, в качестве его главной добродетели и преимущества отметил его … биографию. После окончания Ереванского государственного университета Карапет Гулоян в 23 года начал работать следователем в прокуратуре. В 28 лет он уже был прокурором, а в 29 – мэром Абовяна. В случае сохранения этих темпов продвижения по карьерной лестнице Гулоян лет через 10-12 был бы готовым кандидатом на пост премьер-министра, особенно с учетом того, что в результате проведенного в 2012 г. общенародного голосования он удостоился звания “Лучший мэр года”.
А если серьезно, то в чем все-таки причина назначения Гулояна губернатором? Если он действительно способен решать проблемы, то ему в первую очередь следовало решить проблемы в своем городе. Но за тот период, что Гулоян был мэром Абовяна, все вопросы решал его всесильный тесть. Причем не только в Абовяне, но и в большей части Котайкской области. И никто не может знать, что из себя представляет новый губернатор сейчас, когда его всесильный зять уже не “на коне”. В течение всего периода пребывания в должности мэра Гулоян так и не смог самоутвердиться в качестве толкового менеджера и руководителя. Он всего лишь оставался хорошим, преданным зятем, что чисто по-человечески не так уж плохо. Но очевидно, что Гулоян стал губернатором именно благодаря этому “ресурсу”.
Когда Царукяна заставили уйти из политики и отказаться от партии “Процветающая Армения”, Карапет Гулоян заявил о прекращении партийной деятельности. В основе его назначения губернатором фактически лежит не только то, что он оставил ППА, но и то, что он сохранил верность Царукяну. А это то редкое качество, которое действующая власть ценит безоговорочно. С одной стороны, это была определенная плата и проявление благодарности за то, что Царукян без лишних проблем отошел от политики и расформировал “ПА”. С другой стороны, это своеобразный способ посредством такого назначения наложить на Царукяна определенные обязательства и в морально-этическом поле держать его в узде. Сейчас Царукян будет самореализовываться во власти уже через Гулояна и в какой-то степени через своего кума Овика Абрамяна. Все это означает, что в на самом деле власти не только не отказались от Царукяна и не пытаются окончательно “отвести” его от политики, но и, держа его в поле своего зрения, под своим контролем, пытаются сохранить его как резервный вариант, чтобы в случае необходимости вновь вывести на арену. А если наряду с этим кандидатуру Гулояна предложил премьер-министр Овик Абрамян, то этим назначением он, по всей видимости, пытается “искупить” свою вину перед кумом, которого он в самый решающий момент, как говорится, трижды предал, когда петух еще не прокукарекал.
Все это, однако, не имеет никакого отношения к кадровой политике, вытекающий из философии эффективного государственного управления. Это типично армянский вариант, при котором действуют совершенно другие – личные, бытовые, интриганские, но никак не основанные на профессионализме правила игры. В каком-то смысле это укладывается в кастовую логику номенклатурной смены поколений: система просто продвигает своих детей, которые в будущем станут защитниками всей генетической памяти, традиций, ценностей и, самое главное, интересов власти.
В 2013 г. на выборах в совет старейшин Еревана система показала, что подходит к этому вопросу чрезвычайно серьезно, можно сказать, на институциональном уровне. Как известно, тогда в пропорциональный список правящей Республиканской партии Армении вошли сыновья многих депутатов и министров. Сыновей других чиновников назначили на концептуальные должности в различных ведомствах. И уже с конца 2013 г. началось их активное карьерное продвижение и перемещение. Так, в декабре 2013 г. бывший премьер-министр Тигран Саркисян назначил заместителем министра здравоохранения Армана Баблояна, сына бывшего министра здравоохранения, депутата парламента от Республиканской партии Ара Баблояна. Через год Арман Баблоян подал в отставку с занимаемого поста. Сын другого бывшего министра здравоохранения, Дереника Думаняна, Гурген Думанян сперва начал работать в Национальном Собрании в качестве руководителя аппарата, потом перешел в правительство, где занял должность министра-руководителя аппарата правительства. Решением премьер-министра Овика Абрамяна сын депутата Национального Собрания Мгера Седракяна Давид Седракян в 2014 г. был назначен заместителем руководителя Государственнрого комитета кадастра недвижимости при правительстве РА.
Этот ряд можно продолжить. Но вопрос не в личностях, тем более, что часть так называемых “номенклатурных детей” получила хорошее образование и имеет довольно серьезные и объективно оправданные предпосылки для того, чтобы реализовать себя в государственной системе. Дело не в их праве на продвижение, которое никто у них не может отнять. Дело в тех привилегированных стартовых условиях, которые эти “дети” получают и которыми иногда пользуются с молниеносной скоростью в отличие от сотен других молодых людей, которые, не имея таких возможностей, оказываются в неравных условиях.
В этом плане Карапет Гулоян не исключение. Его назначение на должность губернатора всего лишь подтверждает печальную закономерность., И эта закономерность подсказывает, что недалек тот день, когда нынешний мэр Эчмиадзина Карен Григорян, сын генерала Манвела, будет назначен губернатором Армавира. Во всяком случае назначение Гулояна дает Карену Григоряну своеобразное моральное право получить от своего отца такой же “подарок”.
Представители нынешней политической элиты, пытаясь подчеркнуть отличие Армении от Азербайджана, постоянно ссылаются на получение Ильхмом Алиевым власти в наследство от своего отца. Наше отличие фактически состоит лишь в том, что у нас наследственная передача власти пока не произошла на уровне руководителя страны и на какой-либо отдельной должности по принципу от отцу к сыну. Но разве реальность от этого меняется? Если мы считаем, что нет, значит мы всего лишь лицемерим.