Կարմիր վարդեր և բուռն քննարկում` Ազգային ժողովում
Ազգային ժողովն այսօր սկսեց իր աշխատանքները: Դահլիճում գարնանային տրամադրություն էր: Կին պատգամավորների սեղաններին դրված էր կարմիր վարդեր՝ մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ: Գալուստ Սահակյանը շնորհավորեց կանանց և պատգամավորները անցան բուն գործունեությանը: Այս անգամ պատգամավորները 4 օրվա փոխարեն աշխատելու են 3 օր, քանի որ երկուշաբթին ոչ աշխատանքային էր:
Պատգամավորները բուռն քննարկեցին «Կրթության մասին», ինչպես նաև «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծերի քվեարկությունը, որով առաջարկվում է միջնակարգ ընդհանուր կրթությունը դարձնել պարտադիր: Ստացվում է, որ աշակերտները մինչև 19 տարեկան պարտադիր պետք է ընդհանուր կրթություն ստանան և ներկայիս հնարավորությունը՝ 9-րդ դասարանից դուրս գալու մասին, գրեթե դառնալու է անհնար: Այս նախագիծն ուժի մեջ է մտնելու 2017թ-ից:
Ընդդիմադիր պատգամավորները անհամաձայնություն հայտնեցին նախագծերի վերաբերյալ և առաջարկեցին շահագրգիռ քննարկում ծավալել:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն առաջարկեց շահագրգիռ քննարկում ծավալել, քանի որ 19 տարեկան մարդուն պարտադրել, որ միջնակարգ ընդհանուր կրթություն ստանա՝ անընդունելի է, քանի որ «հնարավոր է 18 տարեկան աղջիկը ցանկանում է ամուսնանալ»:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն ու ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը ևս առաջարկեցին քննարկել նախագծերը:
ԱԺ պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը տեղի տվեց և առաջարկեց համապատասխան հանձնաժողով հրավիրել կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանին, հարցը քննարկել և ներկայացնել վերջնական տարբերակ, որ դա էլ դրվի քվեարկության:

Красные розы и бурное обсуждение в Национальном Собрании
Национальное Собрание РА сегодня приступило к работе. В зале заседаний царило весеннее настроение – по случаю Дня материнства и красоты на столах женщин-депутатов лежали красные розы.
После того, как спикер НС Галуст Саакян поздравил женщин с праздником, депутаты приступили к работе.
Состоялось бурное обсуждение проекта закона о внесении изменений в закон “Об образовании”, после чего на голосование был вынесен представленный правительством проект закона о внесении изменений в закон “Об общем образовании”, которым предлагается сделать общее среднее образование обязательным. Согласно законопроекту, учащиеся должны до 19 лет получать обязательное образование, в результате чего существующая сегодня возможность уйти из школы после 9-го класса будет отменена. Этот законопроект вступит в силу в 2017 г.
Оппозиционные депутаты выразили несогласие с представленным документом и предложили развернуть заинтересованное обсуждение.
Руководитель фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян, в частности, отметила, что недопустимо заставлять человека получать общее образование до 19 лет, поскольку девушки, возможно, захотят в 18 лет выйти замуж.
Обсудить проекты предложили также руководитель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян и депутат фракции Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
Спикер НС Галуст Саакян согласился со своими коллегами-депутатами и в свою очередь предложил сформировать комиссию, пригласить для обсуждения вопроса министра образования и науки Армена Ашотяна и представить окончательный вариант, который и будет вынесен на голосование.