Ազգային ժողովը աշխատանքները սկսեց ծննդյան շնորհավորանքներով և մեկ րոպե լռությամբ
Այսօր ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի և պատգամավոր Արմեն Մխիթարյանի ծննդյան օրն է: Պատգամավորները ծափահարեցին հոբելյարներին, ինչից հետո Գալուստ Սահակյանի առաջարկով մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին նախկին պատգամավոր և կառավարության անդամ Դավիթ Զադոյանի հիշատակը, որը մահացել է ապրիլի 6-ին:
Այնուհետև պատգամավորները քվեարկեցին «Կրթության մասին», ինչպես նաև «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրենքների նախագծերը: ԲՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը քվեարկեցին ձեռնպահ, իսկ ՀԱԿ-ը՝ կողմ:
Արամ Մանուկյանն ասաց, որ նախագծերը, որոնցով սահմանվում է 12-ամյա պարտադիր միջնակարգ ընդհանուր կրթություն, ուժի մեջ են մտնելու 2017-ից, և այս երկու տարիների ընթացքում հնարավոր է վիճակը շտկել:
Հեղինե Բիշարյանն էլ հայտարարեց, որ երեկ կրթության և գիտության նախարարի մասնակցությամբ քննարկում է ծավալվել, և նախագծերը շատ թե քիչ բարելավվել են, սակայն «պարտադիր» բառը դեռ մնում է, ինչն էլ խնդրահարույց է:

Национальное Собрание начало работу с поздравлений и минуты молчания
Сегодня день рождения празднуют спикер Национального Собрания Галуст Саакян и депутат Армен Мхитарян. Депутаты встретили именников аплодисментами, после чего по предложению Галуста Саакяна присутствующие почтили минутой молчания память умершего 6 апреля бывшего депутата парламента и члена правительства Давида Задояна.
Затем началось голосование по представленным правительством законопроектам о внесении изменений в законы “Об образовании “ и “Об общем образовании”. Фракции “Процветающая Армения” и “Оринац еркир” воздержались от голосования, а фракция Армянского национального конгресса проголосовала “за”.
Депутат Арам Манукян отметил, что проекты, которые устанавливают обязательное 12-летнее среднее общее образование, вступят в силу с 2017 г., и за эти два года можно исправить ситуацию.
Эгине Бишарян заявила, что благодаря проведению обсуждения с участием министра образования и науки проекты более или менее улучшились, однако спорное слово “обязательный” все еще сохраняется.
Законопроекты были приняты во втором чтении и полностью. “За” проголосовали 85 человек, “против” – 0, воздержались 27.