12 տարեկանում որոշել էր դառնալ Հայաստանի նախագահ
Արգենտինահայ Արի Հաճեանը Հայաստան է տեղափոխվել 2010-ին: Ասում է, որ իր մանկության երազանքը՝ ապրել Հայաստանում, արդեն իրականություն է դարձել: Երբ դեռ փոքր էր և ապրում էր Արգենտինայում, ընդունված էր նամակագրական կապ հաստատել այլ երկրի հասակակիցների հետ: 12 տարեկանում նա Հայաստան նամակ էր ուղարկել, որտեղ գրել էր, որ մի օր պետք է գա Հայաստան, խաղա Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականում ու դառնա Հայաստանի նախագահը:
Արին մասնագիտությամբ ճարտարապետ է, այժմ աշխատում է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում: Երբ դեռ ապրում էր Բուենոս Այրեսում, ընկերությունը, որտեղ աշխատում էր, պատվեր է ստանում բնակարաններ կառուցել Զամբիայում: Որոշվում է այնտեղ գործուղել Արիին: Վերջինս հրաժարվում է, որովհետև միակ երկիրը, որտեղ պատրաստ էր տեղափոխվել, Հայաստանն էր: Նրան հաջողվում է իր մասնագիտությամբ աշխատանք գտնել և հաստատվել Հայաստանում:
Այստեղ էլ Արին ամուսնանում է Նաիրի Աբրահամյանի հետ, որը նույնպես ճարտարապետ է: Վերջինս Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել 2002թ., երբ որոշեց բարձրագույն կրթությունը ստանալ Երևանում: Նաիրիի հայրն ասել էր, թե դստեր համար ավելի հանգիստ կլինի, եթե նա միայնակ տեղափոխվի Հայաստան, քան Իրանում մի թաղամասից մյուսը գնա: Նաիրիի Հայաստան տեղափոխվելուց երկու տարի անց այստեղ են տեղափոխվում նաև մայրը և քույրերը: Իսկ հայրը գործի բերումով պարբերաբար Իրանից Հայաստան է գալիս-գնում:
«Շատերը գալիս են, հուսախաբվում են ու հետ են գնում: Բայց եղել են պատճառներ, որ պահել են մեզ այստեղ: Այստեղ թե լավը, թե վատը տեսնելով` մնացել ենք,- ասում է Նաիրին:- Լավ չէ, որ մեկ-մեկ դրսից պայծառացնում են ամեն ինչ, չափազանցնում, իդեալականացնում: Հետո գալիս են այստեղ, վատ կողմերը տեսնում են, իրենց սպասելիքները չեն արդարանում, հետ են վերադառնում»:
Նաիրին խոստովանում է, որ չնայած 17 տարի ապրել է Իրանում, բայց ի սկզբանե Հայաստանում հարմարվելու դժվարություն չի ունեցել, կարծես ամբողջ կյանքն այստեղ է ապրել: Նրան դուր է գալիս հատկապես այստեղի ազատությունը, որովհետև Իրանը մուսուլմանական, փակ երկիր է, որտեղ «կանանց համար դժվար է»:
Արին էլ խոստովանում է, որ Հայաստան տեղափոխվելուց հետո հայրենասիրության մասին իր պատկերացումները փոխվել են: Սփյուռքից Հայաստանը դրախտային երկիր է թվում, շատերը բացասական երևույթները կամ չեն նկատում, կամ էլ «կարոտը արդարացնում է ամեն ինչ»:
«Առաջ ի՞նչ էր իմ հայրենասիրությունը՝ որ պետք է պահանջենք մեր հողերը, Ղարաբաղի, Նախիջևանի, Ջավախքի հարցերն էին: Բայց հիմա արդեն ասում եմ՝ այս կառավարությունը պետք է փոխենք, որ այս ժողովուրդը գործ ունենա, որ այս ժողովուրդը զարգանա,- ասում է Արին:- Չի կարող լինել, որ մի թոշակառու 12 հազար դրամ թոշակ ստանա, խայտառակություն է, և տեսնես, որ այդ պատգամավորը 150 հազար դոլարանոց մեքենա է քշում ու ասում է՝ բյուջե չունենք: Միայն որ այդ մեքենան ծախե, քանի՞ թոշակառուի կօգնի: Ահավոր չափերի արտագաղթ ունենք, ու իրենց հոգը չէ կարծես»:
Արին հիանում է իր հայրենակիցներով, ովքեր ձգտում են օտար լեզուներ սովորել, կարողանում են գնալ արտերկրում որակյալ կրթություն ստանալ: Նրանք են, որ պետք է հետ գան ու փոփոխություն մտցնեն, բայց շատերը հիասթափվում, գնում են, որովհետև բախվում են կաշառակերությանն ու անարդարությանը:
«Ես Թումոյում դաս եմ տալիս և ուրախանում եմ, երբ այդտեղի երեխաները, որոնք հանճարներ են, գնում են արտասահման սովորելու: Բայց սիրտս փշրվում է, երբ նրանք մնում են այնտեղ: Ու այդպիսի հազարավոր դեպքեր գիտեմ»,- ասում է Արին:
Արին ու Նաիրին սրտնեղում են, որ իրենց ընկերների մեծ մասն այս տարիների ընթացքում լքել է երկիրը, և հիմա այստեղ շատ փոքր շրջապատ ունեն:
«Ու սկսում ես մտածել՝ արդյոք ե՞ս եմ սխալ, որ Հայաստան եմ եկել, այդքան բան եմ ձգել Արգենտինայում, այստեղացիներն են գնում այստեղից, դու ի՞նչ գործ ունես այստեղ, որ օտար ես,- ասում է Արին:- Չնայած Հայաստանը մեծ, հսկա ընտանիք մըն է, ես ինձ կզգամ այդ ընտանիքի անդամ, բայց խորքի մեջ ես օտար եմ: Ու կմտածես՝ սխա՞լ եմ արել, որ եկել եմ Հայաստան»:
Արիի ընտանիքը շարունակում է ապրել Արգենտինայում: Չնայած նրանց կարոտում է, բայց ասում է՝ որոշումը որոշում է: Արին ու Նաիրին խոստովանում են, որ իրենք շատ են կապված այս երկրի ու ժողովրդի հետ, ուզում են այստեղ էլ շարունակել ապրել, հնարավորության դեպքում իրենց սեփական գործն ունենալ: Նրանք ուզում են բացել դիզայներական ստուդիա: Բայց չեն ուզում տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ աստիճանաբար լքում երկիրը:
«Անկարելի է, որ այսքան տգետ, այսքան անգրագետ մարդիկ ըլլան մեր իշխանությունը: Մեր ազգին, որ ամենախելացի ազգերից մեկն է, ունենք ամենաանգրագետ պատգամավորները, ամենաանգրագետ նախարարները: Ադ է, որ խելքս չի հասնի,- ասում է Արին:- Բայց հույսերս դեռ շատ են, մանավանդ նոր սերունդների հետ մեծ հույսեր ունեմ, որը շատ խելացի է, ճաշակով ու զարգացած: Խելքը կա, տաղանդը կա, բայց դեռ այդ սովետական մտածելակերպն ունենք: Ասում են՝ աշխարհում ամեն տեղ կաշառակերություն կա, եթե շարունակես այդպես արդարացնել երկրի վիճակը, ուրեմն այն երբեք չի փոխվի: Պետք է մտածելակերպի փոփոխություն լինի»:
Արին հիացմունքով է խոսում նաև հայ երեխաների մասին, ովքեր կիրթ և դաստիարակված են, հարգանք ունեն մեծերի նկատմամբ: Զրույցի ընթացքում Արին մի քանի անգամ նշում է, որ շատ է սիրում տեղի ժողովրդին, բայց խնդրում է, որ ժողովրդից տարանջատեմ կառավարությունը, պաշտոնյաներին և օլիգարխներին: Ասում է, որ ինքը սիրում է իսկական ժողովրդին, օրինակ՝ իրենց հետ աշխատող բանվորներին, որոնք մարդկային բարձր արժեքներ ունեն, ովքեր չնայած իրենց բազմաթիվ խնդիրներին, միշտ ժպիտով են խոսում դիմացինի հետ:
«Արդեն 5 տարի է, որ այստեղ եմ, բայց ամեն անգամ կհիանամ, երբ փողոցում քայլում եմ ու երկու հոգի իրար հետ հայերեն են խոսում: Ես կխենթանամ, կխենթանամ: Ադ կարոտը, որ ես ունիմ հայերեն լեզվի, որ մեր մոտ՝ Արգենտինա չիկա, ես դեռ մինչև այսօր ականջս կկախիմ, որպեսզի լսեմ հայերեն բառեր, հայերեն խոսակցություն: Դրա համար կկատղիմ, երբ որ ռուսերեն կխառնին»,- ասում է Արին:
Քանի որ հայերեն խոսակցության ժամանակ շատերն են ռուսերեն բառեր օգտագործում, Արին հարցը լուծելու իր տարբերակն է գտել: Իրենց գրասենյակում նա ապակե տարա է դրել, որտեղ աշխատողները պետք է տասը դրամ գցեն օգտագործած յուրաքանչյուր ռուսերեն բառի համար: Ասում է, որ դրանից հետո մարդիկ սկսել են խուսափել օտար բառեր օգտագործելուց:
«Ես մնում եմ, որովհետև հույս ունեմ, որ փոփոխություններ պետք է լինեն, հույս ունեմ, որ ավելի շատ սփյուռքահայեր պետք է գան այստեղ, ու այդ մտածելակերպը, որ ունենք, բերենք մեզ հետ», - ասում է Արին:

“It’s unacceptable to have so many ignorant, uneducated people in our leadership”
Ari Hajian moved to Armenia from Argentina in 2010. His childhood dream of living in Armenia has now been realized.
When he was still young in Argentina, it was an accepted practice to have pen pals based in other countries. When he was 12 years old he sent a letter to someone in Armenia that read he wanted to go to there one day to play on the Armenian soccer team and become the president of Armenia.
Ari is an architect by profession and works at Zvartnots International Airport. When he was still living in Buenos Aires, the company he used to work for was contracted to build apartment buildings in Zambia. Although he was willing to go there, he later changed his mind because Armenia was the only country where he wanted to live. Ari was able to find work in his field and settle in Armenia.
While in Armenia he married fellow architect Nayri Abrahamyan, who is from Iran. She moved to Armenia in 2002 to receive her higher education in Yerevan. Nayri’s father said that she would feel better about his daughter moving to Armenia alone rather than moving from one part of town to another in Iran. Her mother and father followed two years after Nayri moved to Armenia. Her father comes and goes to Iran regularly for work-related reasons.
“A lot of people who come to Armenia become disappointed and go back, but there were reasons why we decided to stay here,” Nayri said. “We stayed after seeing both the good and the bad. It isn’t good for people to play up Armenia by glorifying and idealizing it from a distance. Then they come here, they see the bad side of things, their expectations aren’t met and they leave.”
Nayri confessed that although she lived in Iran for 17 years, she didn’t have trouble adjusting to life in Armenia from the get-go. It was as if she had lived here her whole life. She especially liked the freedom she felt, since Iran is a closed society where “it’s difficult for women.”
Ari admitted that his ideas of patriotism changed after moving to Armenia. For Armenians in the diaspora, Armenia seems like heaven, or else they regard the country negatively or not at all. For some, “longing justifies everything,” he said.
“My patriotism was all about demanding our lands—Karabakh, Nakhichevan and Javakhk,” he said.“Now I believe we have to change our government so these people find work and become stronger. A pensioner shouldn’t be receiving 12,000 dram, it’s disgraceful. Then some parliamentarian who drives a $150,000 car says there’s no budget. How many pensioners would he help by selling his car? We have a serious emigration problem and they could care less.”
Ari admires people who have chosen to learn foreign languages and are able to receive a high-quality education abroad. They are the ones who need to return and enact change, but many are disenchanted because they encounter corruption and injustice.
“I teach at TUMO, and I am so happy to see the kids there, who are geniuses, go abroad to learn,” Ari said. “But my heart breaks when they stay put. I know thousands of cases like that.”
Ari and Nayri are annoyed that most of their friends have left the country in recent years and live in a tiny circle.
“Now I start to wonder whether I was wrong to come to Armenia and leave so much behind in Argentina,” she said. “What business do I—a foreigner—have being here while people are leaving? Although Armenia is a huge family and I feel like a member of it, I’m still a foreigner.”
Ari’s family continues to live in Argentina. Although he misses them, he says his decision’s been made. Both Ari and Nayri admit that they are very attached to the country and people and they want to continue living here. They also want to start their own business by opening a design studio. But they don’t want to see people continuing to leave the country.
“It’s unacceptable to have so many ignorant, uneducated people in our leadership,” Ari said. “Our nation, which is one of the smartest, should have the most educated parliamentarians and ministers. I don’t get why we don’t. But I have a lot of hope, especially in the new generation, which is very smart, stylish and mature. We have the brains and the talent, but we still have this Soviet mentality. They say there’s corruption all over the world, and if you’re going to justify the country’s circumstances with that, then nothing will change. The mentality has to change.”
Ari is frustrated with the government officials and oligarchs, but he admires ordinary people. For instance, he loves to be around laborers that have high values and keep on smiling and engaging, despite the multiple problems they have.
“Although I’ve been here for five years, I’m always delighted to see two people walking down the street speaking Armenian to each other, I go crazy!” he said. “That closeness I have to the Armenian language, which doesn’t exist in Argentina, still holds true, to hear Armenian words and conversation. But I hate it when they mix in Russian.”
Ari has found a way to deal with people who use Russian in conversation a lot of the time. In his office there’s a glass container in which people have to deposit 10 dram every time they utter a Russian word. After that people became more conscious about using foreign words while speaking.
“I’m staying because I have hope that change will come, that more Armenians from the diaspora will come here and that our mentality will be brought along with them,” Ari said.