12 տարեկանում որոշել էր դառնալ Հայաստանի նախագահ
Արգենտինահայ Արի Հաճեանը Հայաստան է տեղափոխվել 2010-ին: Ասում է, որ իր մանկության երազանքը՝ ապրել Հայաստանում, արդեն իրականություն է դարձել: Երբ դեռ փոքր էր և ապրում էր Արգենտինայում, ընդունված էր նամակագրական կապ հաստատել այլ երկրի հասակակիցների հետ: 12 տարեկանում նա Հայաստան նամակ էր ուղարկել, որտեղ գրել էր, որ մի օր պետք է գա Հայաստան, խաղա Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականում ու դառնա Հայաստանի նախագահը:
Արին մասնագիտությամբ ճարտարապետ է, այժմ աշխատում է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում: Երբ դեռ ապրում էր Բուենոս Այրեսում, ընկերությունը, որտեղ աշխատում էր, պատվեր է ստանում բնակարաններ կառուցել Զամբիայում: Որոշվում է այնտեղ գործուղել Արիին: Վերջինս հրաժարվում է, որովհետև միակ երկիրը, որտեղ պատրաստ էր տեղափոխվել, Հայաստանն էր: Նրան հաջողվում է իր մասնագիտությամբ աշխատանք գտնել և հաստատվել Հայաստանում:
Այստեղ էլ Արին ամուսնանում է Նաիրի Աբրահամյանի հետ, որը նույնպես ճարտարապետ է: Վերջինս Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել 2002թ., երբ որոշեց բարձրագույն կրթությունը ստանալ Երևանում: Նաիրիի հայրն ասել էր, թե դստեր համար ավելի հանգիստ կլինի, եթե նա միայնակ տեղափոխվի Հայաստան, քան Իրանում մի թաղամասից մյուսը գնա: Նաիրիի Հայաստան տեղափոխվելուց երկու տարի անց այստեղ են տեղափոխվում նաև մայրը և քույրերը: Իսկ հայրը գործի բերումով պարբերաբար Իրանից Հայաստան է գալիս-գնում:
«Շատերը գալիս են, հուսախաբվում են ու հետ են գնում: Բայց եղել են պատճառներ, որ պահել են մեզ այստեղ: Այստեղ թե լավը, թե վատը տեսնելով` մնացել ենք,- ասում է Նաիրին:- Լավ չէ, որ մեկ-մեկ դրսից պայծառացնում են ամեն ինչ, չափազանցնում, իդեալականացնում: Հետո գալիս են այստեղ, վատ կողմերը տեսնում են, իրենց սպասելիքները չեն արդարանում, հետ են վերադառնում»:
Նաիրին խոստովանում է, որ չնայած 17 տարի ապրել է Իրանում, բայց ի սկզբանե Հայաստանում հարմարվելու դժվարություն չի ունեցել, կարծես ամբողջ կյանքն այստեղ է ապրել: Նրան դուր է գալիս հատկապես այստեղի ազատությունը, որովհետև Իրանը մուսուլմանական, փակ երկիր է, որտեղ «կանանց համար դժվար է»:
Արին էլ խոստովանում է, որ Հայաստան տեղափոխվելուց հետո հայրենասիրության մասին իր պատկերացումները փոխվել են: Սփյուռքից Հայաստանը դրախտային երկիր է թվում, շատերը բացասական երևույթները կամ չեն նկատում, կամ էլ «կարոտը արդարացնում է ամեն ինչ»:
«Առաջ ի՞նչ էր իմ հայրենասիրությունը՝ որ պետք է պահանջենք մեր հողերը, Ղարաբաղի, Նախիջևանի, Ջավախքի հարցերն էին: Բայց հիմա արդեն ասում եմ՝ այս կառավարությունը պետք է փոխենք, որ այս ժողովուրդը գործ ունենա, որ այս ժողովուրդը զարգանա,- ասում է Արին:- Չի կարող լինել, որ մի թոշակառու 12 հազար դրամ թոշակ ստանա, խայտառակություն է, և տեսնես, որ այդ պատգամավորը 150 հազար դոլարանոց մեքենա է քշում ու ասում է՝ բյուջե չունենք: Միայն որ այդ մեքենան ծախե, քանի՞ թոշակառուի կօգնի: Ահավոր չափերի արտագաղթ ունենք, ու իրենց հոգը չէ կարծես»:
Արին հիանում է իր հայրենակիցներով, ովքեր ձգտում են օտար լեզուներ սովորել, կարողանում են գնալ արտերկրում որակյալ կրթություն ստանալ: Նրանք են, որ պետք է հետ գան ու փոփոխություն մտցնեն, բայց շատերը հիասթափվում, գնում են, որովհետև բախվում են կաշառակերությանն ու անարդարությանը:
«Ես Թումոյում դաս եմ տալիս և ուրախանում եմ, երբ այդտեղի երեխաները, որոնք հանճարներ են, գնում են արտասահման սովորելու: Բայց սիրտս փշրվում է, երբ նրանք մնում են այնտեղ: Ու այդպիսի հազարավոր դեպքեր գիտեմ»,- ասում է Արին:
Արին ու Նաիրին սրտնեղում են, որ իրենց ընկերների մեծ մասն այս տարիների ընթացքում լքել է երկիրը, և հիմա այստեղ շատ փոքր շրջապատ ունեն:
«Ու սկսում ես մտածել՝ արդյոք ե՞ս եմ սխալ, որ Հայաստան եմ եկել, այդքան բան եմ ձգել Արգենտինայում, այստեղացիներն են գնում այստեղից, դու ի՞նչ գործ ունես այստեղ, որ օտար ես,- ասում է Արին:- Չնայած Հայաստանը մեծ, հսկա ընտանիք մըն է, ես ինձ կզգամ այդ ընտանիքի անդամ, բայց խորքի մեջ ես օտար եմ: Ու կմտածես՝ սխա՞լ եմ արել, որ եկել եմ Հայաստան»:
Արիի ընտանիքը շարունակում է ապրել Արգենտինայում: Չնայած նրանց կարոտում է, բայց ասում է՝ որոշումը որոշում է: Արին ու Նաիրին խոստովանում են, որ իրենք շատ են կապված այս երկրի ու ժողովրդի հետ, ուզում են այստեղ էլ շարունակել ապրել, հնարավորության դեպքում իրենց սեփական գործն ունենալ: Նրանք ուզում են բացել դիզայներական ստուդիա: Բայց չեն ուզում տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ աստիճանաբար լքում երկիրը:
«Անկարելի է, որ այսքան տգետ, այսքան անգրագետ մարդիկ ըլլան մեր իշխանությունը: Մեր ազգին, որ ամենախելացի ազգերից մեկն է, ունենք ամենաանգրագետ պատգամավորները, ամենաանգրագետ նախարարները: Ադ է, որ խելքս չի հասնի,- ասում է Արին:- Բայց հույսերս դեռ շատ են, մանավանդ նոր սերունդների հետ մեծ հույսեր ունեմ, որը շատ խելացի է, ճաշակով ու զարգացած: Խելքը կա, տաղանդը կա, բայց դեռ այդ սովետական մտածելակերպն ունենք: Ասում են՝ աշխարհում ամեն տեղ կաշառակերություն կա, եթե շարունակես այդպես արդարացնել երկրի վիճակը, ուրեմն այն երբեք չի փոխվի: Պետք է մտածելակերպի փոփոխություն լինի»:
Արին հիացմունքով է խոսում նաև հայ երեխաների մասին, ովքեր կիրթ և դաստիարակված են, հարգանք ունեն մեծերի նկատմամբ: Զրույցի ընթացքում Արին մի քանի անգամ նշում է, որ շատ է սիրում տեղի ժողովրդին, բայց խնդրում է, որ ժողովրդից տարանջատեմ կառավարությունը, պաշտոնյաներին և օլիգարխներին: Ասում է, որ ինքը սիրում է իսկական ժողովրդին, օրինակ՝ իրենց հետ աշխատող բանվորներին, որոնք մարդկային բարձր արժեքներ ունեն, ովքեր չնայած իրենց բազմաթիվ խնդիրներին, միշտ ժպիտով են խոսում դիմացինի հետ:
«Արդեն 5 տարի է, որ այստեղ եմ, բայց ամեն անգամ կհիանամ, երբ փողոցում քայլում եմ ու երկու հոգի իրար հետ հայերեն են խոսում: Ես կխենթանամ, կխենթանամ: Ադ կարոտը, որ ես ունիմ հայերեն լեզվի, որ մեր մոտ՝ Արգենտինա չիկա, ես դեռ մինչև այսօր ականջս կկախիմ, որպեսզի լսեմ հայերեն բառեր, հայերեն խոսակցություն: Դրա համար կկատղիմ, երբ որ ռուսերեն կխառնին»,- ասում է Արին:
Քանի որ հայերեն խոսակցության ժամանակ շատերն են ռուսերեն բառեր օգտագործում, Արին հարցը լուծելու իր տարբերակն է գտել: Իրենց գրասենյակում նա ապակե տարա է դրել, որտեղ աշխատողները պետք է տասը դրամ գցեն օգտագործած յուրաքանչյուր ռուսերեն բառի համար: Ասում է, որ դրանից հետո մարդիկ սկսել են խուսափել օտար բառեր օգտագործելուց:
«Ես մնում եմ, որովհետև հույս ունեմ, որ փոփոխություններ պետք է լինեն, հույս ունեմ, որ ավելի շատ սփյուռքահայեր պետք է գան այստեղ, ու այդ մտածելակերպը, որ ունենք, բերենք մեզ հետ», - ասում է Արին:

В 12 лет решил стать президентом Армении
Армянин из Аргентины Ари Ачян в 2010 г. переехал в Армению. Его детская мечта жить здесь уже стала реальностью. Когда Ари был маленьким, в Аргентине было принято обмениваться письмами со своими сверстниками из других стран. В 12 лет он отправил в Армению письмо, в котором написал, что когда-нибудь обязательно приедет сюда, будет играть за армянскую сборную по футболу и станет президентом Армении.
По специальности Ари архитектор, работает в международном аэропорту “Звартноц”. Когда он еще жил в Буэнос-Айресе, компания, в которой он работал, получила заказ на строительство квартир в Замбии. Руководство решило командировать туда Ари, но он отказался, так как единственной страной, в которую он был готов переехать, была Армения. Ему удалось найти работу по специальности и обосноваться в Армении.
Здесь Ари женился на Наири Абрамян, которая по специальности тоже архитектор. Наири переехала из Ирана в Армению в 2002 г., так как решила получить высшее образование в Ереване. Через два года в Армению переехали ее мать и сестры. А отец регулярно приезжает сюда по делам.
“Многие приезжают, разочаровываются и уезжают обратно. Но были причины, которые удержали нас здесь”,- говорит Наири. Прожив 17 лет в Иране, она никаких трудностей в Армении не испытала, как будто всю жизнь жила в этой стране. В Армении Наири особенно нравится свобода, ведь Иран – мусульманская страна, где женщинам приходится очень трудно.
Ари признается, что после переезда в Армению его представления о патриотизме изменились. В Диаспоре Армения представляется раем, и многие негативные явления зарубежные армяне или не замечают, или оправдывают из-за ностальгии.
“Раньше мой патриотизм сводился к требованию наших земель, решению проблем Карабаха, Нахичевана, Джавахка. Сейчас я говорю: надо сменить это правительство, чтобы народ имел работу, мог развиваться,- объясняет Ари. – Пенсионер не может получать 12 тысяч драмов, это безобразие. Но при этом депутат, который ездит на машине стоимостью 150 тысяч долларов, заявляет: у нас нет бюджета. Эмиграция достигает огромных машстабов, но им как будто нет дела до этого”.
Ари восхищен своими соотечественниками, которые стремятся изучить иностранные языки, получают хорошее образование за рубежом. Именно они, по его мнению, должны вернуться на родину и внести изменения, но многие, разочаровавшись, уезжают, так как сталкиваются с несправедливостью, взяточничеством.
“Я преподаю в “Тумо” и радуюсь, когда обучающиеся там дети, а они гении, едут учиться за границу. Но мне бывает очень больно, когда они остаются там. И таких случаев тысячи”,- говорит Ари.
Супруги переживают из-за того, что за эти годы большинство их друзей покинуло страну, из-за чего их окружение уменьшилось.
“Я начинаю думать: может, я ошибся, приехав в Армению? В Аргентине я оставил очень многое, между тем местные уезжают отсюда. Тогда что я здесь делаю, ведь я чужой? – говорит Ари. – И хотя Армения похожа на огромную семью, а я считаю себя членом этой семьи, в глубине души я чувствую себя чужим. И я думаю: может, я ошибся, приехав в Армению...?”
Семья Ари продолжает жить в Аргентине. Он скучает по родным, но считает, что раз принял решение, значит должен его выполнять. Ари и Наири признаются, что они очень привязаны к этой стране, народу, хотят продолжать здесь жить, начать собственное дело. Они хотят открыть дизайнерскую студию, но не хотят видеть, как люди постепенно покидают страну.
“Невозможно, чтобы наши власти были такими безграмотными. Наша нация – одна из самых умных, но у нас самые безграмотные депутаты, самые безграмотные министры. Вот этого я не могу понять,- говорит Ари. – Но мы не теряем надежду, тем более что я связываю большие надежды с новым поколением, которое очень умное, развитое, имеет вкус. Ум есть, талант есть, но советское мышление все еще сохраняется. Говорят, взяточничество существует во всем мире, но если продолжать так оправдывать ситуацию в стране, здесь ничего не изменится. Надо изменить мышление”.
Ари с восхищением говорит об армянских детях, которые, по его словам, очень образованы и воспитаны, с уважением относятся к старшим. В ходе беседы Ари несколько раз подчеркнул, что очень любит живущих здесь людей, но попросил меня разграничить простой народ от правительства, чиновников и олигархов. По его словам, работающие с ними рабочие, обладают высокими человеческими качествами и, несмотря на свои многочисленные проблемы, всегда с улыбкой общаются с тобой.
“Я живу здесь уже пятьлет, но каждый раз, слыша на улице армянскую речь, прихожу в восторг, просто схожу с ума. Тоска по армянскому языку, которую я испытывал в Аргентине, где не слышал армянскую речь, до сих пор заставляет меня прислушиваться к разговору на армянском. Поэтому я прихожу в бешенство, когда слышу русскую речь”,- признается Ари. Он нашел свой вариант решения этой проблемы. В офисе Ари установил стеклянную тару, в которую сотрудники должны бросать 10 драмов за каждое сказанное ими слово на русском языке. Ари утверждает, что сейчас его коллеги начали избегать использования иностранных слов.
“Я остаюсь здесь, так как надеюсь на перемены, надеюсь, что сюда приедет еще больше зарубежных армян, которые привезут с собой новое мышление”,- отметил в заключение Ари.