Ցմահ դատապարտյալ Սողոմոն Քոչարյանը նույնականացման քարտ ստացավ և թոշակավորվեց
Արդարադատության նախարարությունը հայտնում է, որ նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այսօր նույնականացման քարտ է հանձնել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող ցմահ դատապարտյալ Սողոմոն Քոչարյանին: Նախարարը նշել է, որ խնդրի մասին տեղեկացել է «Հետք»-ի խմբագրի բաց նամակից: Նամակը խնդրանք էր նախարարին լուծելու Սողոմոն Քոչարյանի անձնագիր ունենալու, զինվորական թոշակ ստանալու և բժշկական հետազոտություն իրականացնելու հարցերը:
Հարկ է ընդգծել, որ խնդիրն անմիջապես հայտնվել է Հանրապետության Նախագահի ուշադրության կենտրոնում և տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ ինչպես փաստաթղթավորման, այնպես էլ թոշակավորման հարցն արագ լուծելու համար:
Տեղեկացնենք, որ լուծվել է դատապարտյալի զինվորական թոշակ ստանալու հարցը, նրան պարբերաբար այցելում է բժիշկը:
Հանձնելով նույնականացման քարտը՝ Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը Սողոմոն Քոչարյանին հորդորել է չհուսահատվել և ցանկացած իրավիճակում փորձել օրինակելի վարք դրսևորել պատիժը կրելիս: Նախարարը ցմահ դատապարտյալին է նվիրել Վազգեն Սարգսյանի գրքերից մեկը. «Քանի որ կռված տղա ես, կարծում եմ Սպարապետի այս գիրքը սիրով կկարդաս»,- ասել է Հովհաննես Մանուկյանը:

Пожизненно осужденному Согомону Кочаряну выдали идентификационную карту и оформили пенсию
Министр юстиции РА Ованнес Манукян сегодня в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” вручил пожизненно осужденному Согомону Кочаряну идентификационную карту, сообщает Минюст. О.Манукян отметил, что узнал о проблемах из адресованного Hetq.am открытого письма, в котором содержалась просьба к министру решить вопросы выдачи паспорта Согомону Кочаряну, оформления ему военной пенсии и проведения медицинского обследования.
Следует подчеркнуть, что эти вопросы сразу оказались в центре внимания президента РА, были даные соответствующие поручения для их скорейшего решения.
Отметим, что решился вопрос получения осужденным военной пенсии, его также регулярно будет посещать врач.
Вручая идентификационную карту, министр юстиции Ованнес Манукян призвал Согомона Кочаряна не отчаиваться и при несении наказания стараться в любой ситуации проявлять образцовое поведение.
Министр подарил пожизненно осужденному одну из книг Вазгена Саркисяна. “Поскольку ты сражался, то эту книгу Спарапета прочтешь с большой любовью”,- сказал Ованнес Манукян.