Վթարի հետևանքով հաշմանդամ դարձած դատապարտյալը խնդրում է հետաձգել պատժի կրումը
«Հետքին» ահազանգել է «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» պատիժը կրող դատապարտյալ Տիգրան Գրիգորյանը, ով 2014-ին դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման՝ մեղադրվելով 2 տարի առաջ Սևան -Երևան ավտոճանապարհի վրա տեղի ունեցած ավտովթարի մեջ (զոհվել է 2, վիրավորվել մի քանի քաղաքացի): Վթարի հետևանքով Տիգրան Գրիգորյանը նույնպես ստացել է ծանր մարմնական վնասվածքներ, կոտրվել են նրա ոտքերը, մեկը՝ ազդրից ու ձեռքը՝ ուսագլխից:
«Շարժվում եմ խադունոկով, ոտքերիս մեջ երկաթներ են, հիմա երկաթների միացման տեղերում ոտքս բորբոքվել է: Անցյալ չորեքշաբթի օրվանից «Նուբարաշենից» ինձ տեղափոխել են «Դատապարտյալների հիվանդանոց», բայց 2-րդ հարկից չեմ կարողանում իջնել, քանի որ բռնվելու տեղ չկա, չեմ կարողանում զուգարան գնալ: Կհավատա՞ք՝ հատուկ հաց չեմ ուտում, որ բնական կարիքներ չունենամ»,- պատմեց Տիգրան Գրիգորյանը՝ ավելացնելով, որ հիգիենայի հետ կապված խնդիրներ էլ ունի, չի կարողանում ինքնուրույն լողանալ, դրա պատճառով էլ ոտքի բորբոքումը խորանում է:
Տիգրան Գրիգորյանը 32 տարեկան է, խնամքին ունի 3 անչափահաս երեխա: Վթարից հետո դարձել է 2-րդ կարգի հաշմանդամ: Պատիժը կրել է բաց ռեժիմում՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, մի քանի անգամ ստացել է կարճատև մեկնում, պառկել քաղաքացիական հիվանդանոցում ու տանը՝ բուժվելու նպատակով, տարել է մի քանի վիրահատություն:
Դատապարտյալը դիմել է ՄԻ պաշտպանի գրասենյակ, որտեղից նրան ուղղորդել են դիմել ՔԿՀ-ներում հասարակական դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբին: «Հետքի» հետ զրույցում դիտորդական խմբի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանը նշեց, որ իրենք դիմել են ԱՆ դատապարտյալին կամ քաղաքացիական հիվանդանոց, կամ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխելու համար, քանի որ Տիգրան Գրիգորյանի կարճատև մեկնումների սահմանված քանակը արդեն լրացել է: Ըստ կարգի, սոցիալական վերականգնման նպատակով բաց ուղղիչ հիմնարկում պատիժ կրող դատապարտյալին կարճաժամկետ մեկնում կարող է տրամադրվել մինչև մեկ ամիս տևողությամբ` չհաշված մեկնելու և վերադարձի համար անհրաժեշտ ժամանակը, որը չի կարող գերազանցել երեք օրը:
ՔԿՀ-ներում հասարակական դիտորդական խմբի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանը նշեց, որ դիտորդական խմբի անդամները եղել են դատապարտյալի մոտ, կայցելեն նորից ու եթե արձանագրեն, որ, իրոք, նա չի կարողանում իջնել աստիճաններով, ապա քայլեր կձեռնարկվեն, որ անձը տեղափոխվի առաջին հարկ:
Դիտորդական խմբի հետ աշխատող փաստաբան Տիգրան Սաֆարյանն էլ դիմել է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ իր պաշտպանյալ Տիգրան Գրիգորյանի պատժի կրումը հետաձգելու խնդրանքով: «Հետքի» հետ զրույցում փաստաբան Սաֆարյանը նշեց, որ դրա համար նախ անհրաժեշտ էր դատաբժշկի եզրակացություն. «Դատաբժիշկը երկար ժամանակ չէր մտնում ՔԿՀ, պատճառաբանությունն այն էր, որ նման կարգ չկա, սակայն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ղեկավարության թույլտվությամբ դատապարտյալն ինքն է գնացել դատաբժշկի մոտ: Եզրակացությունը պատրաստ լիելուն պես դատարանը որոշում կկայացնի»,- ասաց Տիգրան Սաֆարյանը:
«Խնդրանքս դատարանից, որ պատժի կրումը հետաձգեն: Մի քիչ առողջանամ, էլի կնստեմ. չեմ խուսափում պատժից: Իսկ քրեակատարողական վարչությունից խնդրանքս այն է, որ կամ կարճատև մեկնում տան նորից մի ամսով կամ մի քանի օրով, կամ իջեցնեն գոնե առաջին հարկ, որ կարողանամ խադունոկով հասնել կարիքներս հոգալու»,-փոխանցեց դատապարտյալը:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը «Հետքին» փոխանցեց. «Քանի որ դատապարտյալ Տիգրան Գրիգորյանը տեղաշարժման խնդիրներ ունի, ուստի նրան առաջին հարկ տեղափոխելու համար աշխատանքներ են տարվում, ուսումնասիրվում է նաև նրա գործը, եթե կարճատև մեկնումների քանակը լրացած չէ, ապա միգուցե տրամադրվի մեկնման ևս մեկ հնարավորություն»,- ասաց ՔԿՎ պաշտոնյան:

Осужденный, ставший инвалидом вследствие ДТП, просит отсрочить отбывание наказания
В редакцию Hetq.am обратился Тигран Григорян, несущий наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных”. В 2014 г. он был осужден к 6 годам лишения свободы в связи с произошедшим два года назад ДТП на дороге Севан-Ереван (тогда два человека погибли, несколько человек получили травмы). В аварии пострадал и Тигран Григорян, который получил тяжелые телесные повреждения – переломы двух ног, в том числе бедра, и плечевого сустава.
“Передвигаюсь с помощью ходунка, на ногах металлические аппараты. В местах соединения металлических спиц нога воспалилась. С прошлой среды меня из тюрьмы “Нубарашен” перевели в “Больницу для осужденных”, однако я не могу спускаться со второго этажа, так как держаться не за что. Вы не поверите, но я специально ничего не ем, чтобы не ходить в туалет”,- рассказал нам Тигран. По его словам, есть также проблемы с личной гигиеной – он не может самостоятельно купаться, из-за чего воспаление ноги усиливается.
Тиграну Григоряну 32 года, на его иждивении находятся трое несовершеннолетних детей. После аварии он стал инвалидом 2-ой группы. Наказание несет в открытом режиме в УИУ “Нубарашен”. Несколько раз Тигран ненадолго покидал тюрьму для прохождения лечения в гражданской больнице и дома, перенес несколько операций.
Осужденный обратился в офис Защитника прав человека, где ему порекомендовали обратиться в группу общественных наблюдателей в УИУ. В беседе с нами руководитель группы Рубен Саркисян отметил, что они обратились в Министерство юстиции по вопросу перевода осужденного в гражданскую больницу или в “Больницу для осужденных”, поскольку лимит краткосрочных выездов Тиграна Григоряна уже исчерпан. Согласно действующему порядку, осужденному, несущему наказанием в открытом режиме, краткосрочный выезд предоставляется сроком до одного месяца, не считая времена на отъезд и приезда, которое не может превышать трех дней.
По словам Рубена Саркисяна, члены Группы общественных наблюдателей уже посетили и еще раз посетят осужденного, и если будет установлено, что он действительно не может спускаться по лестнице, то будут предприняты шаги для его перевода на первый этаж.
Работающий с Группой наблюдателей адвокат Тигран Сафарян в свою очередь обратился в суд общей юрисдикции Котайкской области с просьбой отложить несение наказания его подзащитным Тиграном Григоряном. В беседе с Hetq.am адвокат отметил, что для этого в первую очередь необходимо заключение судмедэксперта. “С разрешения руководства УИУ “Нубарашен” осужденный побывал у судмедэксперта, и как только заключение будет готово, суд примет решение”,- сказал Тигран Сафарян.
“Моя просьба заключается в том, чтобы несение наказания было отложено. Как только я немного поправлюсь, я сяду в тюрьму. Я не избегаю наказания. А моя просьба к управлению УИУ состоит в том, чтобы они либо еще раз дали мне возможность выехать домой на месяц или на несколько дней или хотя бы перевели на первый этаж, чтобы я с помощью ходунка мог добираться до туалета”,- отметил осужденный.
Руководитель отдела общественных связей управления УИУ Минюста РА Гор Глечян сообщил Hetq.am: “Поскольку осужденный Тигран Григорян имеет проблемы с передвижением, то ведутся работы для его перевода на первый этаж. Кроме того, его дело изучается, и если количество краткосрочных выездов не исчерпано, то, возможно, ему будет предоставлена еще одна возможность для выезда”.