Մեդալների հաշվարկում հայ ծանրամարտիկներն առայժմ 4-րդն են
Երեկ Թբիլիսիում շարունակվող Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության հարթակ դուրս եկավ Հայաստանը ներկայացնող 85 կգ քաշային Աղասի Աղասյանը: Մեր ծանրորդը պոկում վարժության ժամանակ կարողացավ բարձրացնել միայն 153 կգ՝ այնուհետ երկու անգամ ձախողվելով 157 կգ-ի փորձում: Այդ արդյունքով նա ընդամենը 9-րդն էր: Մեր հայրենակից Կարեն Թովմասյանը, որը ներկայացնում էր Հոլանդիան, պոկեց 152 կգ: Իսկ ահա վարժության հաղթող մոլդովացի Յուրի Բուլատը բարձրացրեց 172 կգ:
Հրում վարժության ժամանակ Աղասյանը 3 անգամ չկարողացավ սանձել 185 կգ-ը ու 0 ստացավ: Նույն բախտին արժանացավ Կարեն Թովմասյանը: Ընդ որում՝ Աղասյանն առայժմ մեր միակ ծանրորդն է, որ 0 է ստացել: Ֆրանսիացի Բենջամին Էնեկինը հրեց 202 կգ, ինչը լավագույն արդյունքն էր: 198 կգ բարձրացրեց ռուս Ալեքսեյ Յուֆկինը, որը պոկում ձեւում 0 էր ստացել:
Ընդհանուր հաշվարկում 367 կգ արդյունքով Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճեց ֆրանսիացի Էնեկինը, երկրորդը 362 կգ արդյունքով մոլդովացի Ալեքսանդրու Դուդոգլոն էր, որը բացի մեծ արծաթից նաեւ երկու փոքր բրոնզ նվաճեց: Երրորդը 361 կգ-ով բելառուս Միխայիլ Նովիկովն էր, ով նաեւ երկրորդն էր պոկում վարժության ժամանակ:
Երեկ մրցեցին նաեւ 69 կգ քաշային կանայք, որտեղ հավասարը չուներ բելառուս Դինա Սազանավեցը, երկրորդը ռուս Յանա Կոնդրաշովան էր, իսկ երրորդը՝ Ադրբեջանը ներկայացնող Անաստասիա Իբրահիմլին:
Այսօր հարթակ դուրս կգան 94 կգ-ոց տղամարդիկ եւ 75 կգ-ոց կանայք, որոնց մեջ մենք ներկայացուցիչ չունենք:
Մեծ մեդալների հաշվարկում Հայաստանն առայժմ 4-րդն է: Մեր մարզիկները նվաճել են 1-ական ոսկի, արծաթ եւ բրոնզ: Թուրքիայի պատվիրակներն ունեն 2-ական ոսկի եւ արծաթ ու 1 բրոնզ: 2 ոսկի եւ 1 բրոնզ են նվաճել Ադրբեջանի ծանրամարտիկները: Իսկ Ուկրաինան ունի 2 ոսկի:
Ընդհանրապես, այս ընթացքում բացի նշված երկրներից՝ չեմպիոն են ունեցել նաեւ Մոլդովայի, Բելառուսի եւ Ֆրանսիայի թիմերը:

Армянские тяжелоатлеты пока на четвертом месте по количеству медалей
На проходящем в Тбилиси чемпионате Европы по тяжелой атлетике вчера на помост вышел Агаси Агасян (85 кг). В рывке наш спортсмен сумел поднять лишь 153 кг. Две его дальнейшие попытки взять вес 157 кг оказались неудачными. В результате Агасян занял лишь 9-е место. Представлявший Голландию наш соотечественник Карен Товмасян поднял в рывке 152 кг. Победителем в этом упражении стал молдавскитй штангист Юрий Булат – 172 кг.
В толчке все три попытки Агасяна поднять 185 кг оказались неудачными, и он получил 0 баллов. Той же участи удостоился Карен Товмасян. Отметим, что Агасян пока наш единственный штангист, получивший 0 баллов. Француз Бенджамин Энекин показал в толчке 202 кг. Этот результат оказался лучшим. Российский тяжелоатлет Алексей Юфкин, получивший в рывке 0 баллов, взял вес 198 кг.
В общем зачете с результатом 367 кг чемпионом континента стал представитель Франции Бенджамин Энекин. На втором месте Александру Дудогло из Молдовы, который кроме большой серебряной медали завоевал также две малые бронзовые медали. Третьим стал Михаил Новиков из Беларуси, показавший результат 361 кг.
Вчера в борьбу вступили женщины в весовой категории до 69 кг. Здесь бесспорным лидером была белоруска Дина Сазановец. Второе место заняла россиянка Яна Кондрашова, третье – Анастасия Ибрагимлы из Азербайджана.
Сегодня на помост выйдут мужчины в категории до 94 кг и женщины в категории до 75 кг. Представителей Армении среди них нет.
По количеству больших медалей Армения пока на четвертом месте. Наши тяжелоатлеты завоевали по одной золотой, серебряной и бронзовой медали. На счету делегация Турции по 2 золотые и серебряные и одна бронзовая медали. Два золота и одна бронза в активе азербайджанских штангистов. У команды Украины две золотые медали.