«Եթե ազնիվ լինես բիզնեսում, առաջ կգնաս»,- ասում է 20-ամյա ձեռներեց Հռիփսիմեն
Հռիփսիմե Բարսեղյանը 20 տարեկան է (հոկտեմբերին կլրանա 21-ը): Նրան հանդիպեցի «Արտադրված է Հայաստանում» ցուցահանդեսի ժամանակ: Ներկայացնում էր մաշկի խնամքի միջոցներ, որոնք բնական հումքից են պատրաստված` օճառներ, քսուքներ, բալզամներ, դիմակներ: Արտադրությունն այդպես էլ անվանել են` «Բնատուր»: Հռիսփիմեն բացատրում է յուրաքանչյուր օճառի հատկությունը: Որոշեցինք հանդիպել օճառագործության արտադրամասում:
Հռիփսիմեն սովորում է Երևանի պետական համալսարանի ռոմանոգերմանական ֆակուլտետի երրորդ կուրսում, ֆրանսերենի թարգմանչուհի է: Դասերին զուգահեռ ղեկավարում է փոքրիկ արտադրամասը: Ասում է` երևի հիմա կհարցնեմ, ինչու որոշեցին զբաղվել օճառագործությամբ: Ժպտում եմ: Պատմում է, որ հարազատներից մեկը (խնդրում է չնշել նրա անունը) պսորիազ ուներ: Նշանակված դեղորայքային բուժումն օգուտ չէր տվել, և այդ կինը սկսել էր բնական միջոցներով քսուքներ, օճառներ պատրաստել: «Պսորիազն անբուժելի հիվանդություն է համարվում: Բնական հումքից պատրաստած միջոցներով նա հանգստացրել է քորը, մաշկը հանգիստ է հիմա: Այդպիսով` նա գտավ իրեն օգնելու ճանապարհը»,- բացատրում է երիտասարդ անհատ ձեռներեցը:
Այդ ժամանակից էլ սկսել են կատարելոգործել մաշկի խնամքի միջոցների ստացումը: Սկզբում դրանք պատրաստում էին բացառապես հարազատների համար: Տեսնելով միջոցների օգտակարությունը` որոշել են այն զարգացնել իբրև բիզնես: 5 ամիս առաջ Հռիփսիմեն գրանցվել է որպես անհատ ձեռներեց, իսկ արտադրանքին էլ տվել են «Բնատուր» ապրանքանիշը: Արդեն հասցրել են մասնակցել 11 էքսպո-ցուցահանդեսների: 20-ամյա ձեռներեցը պատմում է, որ նախորդ տարի Արագածոտնի մարզում մի քանի ամիս մասնակցել է բիզնես դասերի: Այդտեղ էլ նրանց օգնել են վարկ ձեռք բերել:
Դեմքի 9 տեսակի քսուքներ, 10-ից ավելի օճառներ են պատրաստում: Հռիփսիմեն ասում է, որ օճառը կամ քսուքը վաճառքից հանելուց առաջ սկզբից հենց իրենք են փորձում, եթե դրական փոփոխություն չեն զգում, շուկա չեն հանում: «Եթե ազնիվ լինես բիզնեսում, առաջ կգնաս: Ինձ միշտ ասում են` ձեր աչքերից զգացվում է` ազնիվ եք, առաջ կգնաք: Ազնվությունն ու ռիսկայնությունը շատ մեծ դեր ունեն բիզնեսում»,-նշում է զրուցակիցս:
Մեր զրույցը շարունակում ենք օճառագործության փոքրիկ արտադրամասում: Ցածր, նեղ դռնով ներս ենք մտնում: Մեր առջև փոքրիկ սենյակ է, որտեղ անմիջապես զգացվում է օճառների սուր հոտը: Հռիփսիմեն ցույց է տալիս յուղերի, խոտաբույսերից, մրգերից ստացած հումքով տարաները: Ասում է, որ օճառներին գույն ու հոտ չեն ավելացնում: Դրանք պատրաստում են բնական հումքից: Բաղադրության մեջ եթերային, բնական յուղեր են` խաղողի կորիզի, զեյթունի, կտավատի և այլն: Հումքի մեծ մասը ձեռք են բերում հայկական շուկայից, որոշներն էլ, օրինակ, մանգոյի, ավոկադոյի, կակաոյի յուղերը, ներկրում են Գերմանիայից: Գույնի համար ևս օգտագործում են բնությունից ստացածը, ասենք, կանաչ գույնի համար կարող են օգտագործել մաղադանոս: «Օճառների գույների աշխարհը շատ հետաքրքիր է: Կարող է կարմիր բույսը վերցնես` մտածելով, որ կարմիր օճառ ես ստանալու, բայց ստացվի մեկ այլ գույն` կապույտ»,- նշում է Հռիփսիմեն:
Օճառներն ունեն հայկական անվանումներ` «Չիչխան», «Հրատ», «Այգ», «Արենի», «Թավիշ», «Կավուտ», «Փափուկ», «Հուրի-Փերի», «Նուրի», «Ճերմակ», «Նաիրի», «Վարսեր»: Դրանցից ամեն մեկն ունի իր նշանակությունը: Օրինակ, յուղոտ դեմքին խորհուրդ են տալիս «Կավուտը»: «Սրա բաղադրության մեջ կան կավային խառնուրդներ, որոնք նպաստում են կորյակների, սև կետիկների, յուղոտության անցկացմանը, իսկ չիչխանի յուղը նպաստում է վերքերի ապաքինմանը»,- ասում է երիտասարդ ձեռներեցը:
Հիշում է, որ մանկության տարիներին միշտ երազում էր դառնալ գործարար, թեև երբ Ֆրանսիա էր գնացել, մտածել էր դեսպան դառնալու մասին, բայց հիմա նորից վերադարձել է մանկության երազանքին: Այս մասին պատմելիս ժպտում է:
Արտադրությունը փոքր է, բայց, Հռիսիմեի խոսքով, հույս ունեն, որ առաջիկայում կընդլայնվի: Խանութ դեռ չեն բացել. ֆինանսական միջոցներ են պետք: Վաճառքն առայժմ իրականացնում են «Ֆեյսբուքով»: Պատին փակցված մրցանակն է ցույց տալիս. այս տարվա ապրիլին 7-ին արժանացել է վարչապետի «Լավագույն երիտասարդ կին գործարար» պատվոգրին:
«Մենք ազնիվ ենք աշխատում: Դա մեր արտադրության հիմքում է: Եթե այս օճառը չի օգնում, չենք ասում` գիտեք ինչ, սա հաստատ տարեք, կօգնի, ասում ենք ` կնպաստի, չենք ասում` բուժիչ է և այլն: Մենք դեղ չենք պատրաստում, այլ օճառ»,- դարձյալ շեշտում է 20-ամյա ձեռներեցը`ավելացնելով, որ ֆրանսերենն էլ գուցե օգնի հետագայում ավելի մեծ բիզնես կապեր ստեղծելուն:

“Если быть честным в бизнесе, то можно добиться успеха”,- говорит 20-летняя предпринимательница
Рипсиме Барсегян 20 лет. Мы встретились с ней на выставке “Сделано в Армении”. Рипсиме представляла средства по уходу за кожей, приготовленные из натурального сырья, – мыло, кремы, бальзамы, маски. Продукция так и называлась – “Бнатур”, то есть данная природой.
Мы договорились с Рипсиме встретиться в мыловаренном цеху.
Рипсиме учится на третьем курсе факультета романо-германских языков Ереванского государственного университета. Она переводчик с французского. Параллельно учебе руководит небольшим производством. “Вы, наверное, сейчас спросите, почему я решила заняться мыловарением”,- говорит Рипсиме. Я улыбаюсь. Моя собеседница рассказала, что у одной из ее родственниц был псориаз. Назначенное ей лекарственное лечение не помогало, и женщина решила приготовить кремы и мыло из натуральных средств. “Псориаз считается неизлечимой болезнью. С помощью средств из натурального сырья ей удалось успокоить зуд, и сейчас кожа в спокойном состоянии. Так она нашла возможность помочь себе”,- говорит Рипсиме.
С этого времени они начали совершенствовать средства по уходу за кожей. Сперва готовили их исключительно для родных. Но, убедившись в их полезности, решили превратить свое хобби в бизнес. Пять месяцев назад Рипсиме зарегистрировалась как частный предприниматель, а свою продукцию назвала “Бнатур”. Женщины уже успели принять участие в 11 выставках. В прошлом году Рипсиме участвовала в организованных в Арагацотнской области бизнес-занятиях. Именно там ей и помогли взять кредит.
Предпринимательницы производят 9 видов кремов для лица и более 10 сортов мыла. Перед тем, как начать продавать продукцию, они пробуют ее на себе. Если положительных изменений не чувствуют, то не выносят твар на продажу. “Если быть честным в бизнесе, то можно добиться успеха. Мне всегда говорят: по вашим глазам чувствуется, что вы честная, вы пойдете вперед. Честность и риск играют большую роль в бизнесе”,- уверяет Рипсиме.
Нашу беседу мы продолжили в небольшом мыловаренном цеху. Это маленькая комнатка, где сразу ощущается острый запах мыла. Рипсиме показывает тары с маслами, сырьем, полученным из трав и фруктов. Ароматические вещества и искусственные краски в мыло не добавляют. В его состав входят природные эфирные масла. Большая часть сырья приобретается на армянском рынке, некоторые масла, например масло манго, авокадо, какако, привозятся из Германии. Цвет мылу тоже придают с помощью природных компонентов. Так, зеленый цвет получают из петрушки. “В мыловарении получение цвета очень интересный процесс. Можно взять красное растение, думая, что мыло получится красного цвета, а оно оказывается, например, синим”,- рассказывает Рипсиме.
Сорта натурального мыла имеют армянские названия: “Чичхан”, “Грат”, “Айг”, “Арени”, “Тавиш”, “Кавут” и т.д. Каждое из них предназначено для определенного типа кожи. Например, если кожа жирная, то лучше использовать мыло “Кавут”. “В его состав входит глина, которая помогает избавиться от угрей, черных точек, сальности. А вот облепиховое масло способствует заживлени ю ран”,- объясняет молодая предпринимательница.
В детстве Рипсиме мечтала стать предпринимателем, но после поездки во Францию ей захотелось стать послом. Однако сейчас она вновь вернулась к своей детской мечте.
Производство у Рипсиме маленькое, но она надеется в ближайшее время расширить его. Собственного магазина пока нет – не хватает финансовых средств. Продажу организовали через Фейсбук. Размещенный на “стене” приз свидетельствует о том, что 7 апреля этого года Рипсиме удостоилась почетной грамоты премьер-министра “Лучшая молодая предпринимательница”.
“Мы работаем честно. Этот принцип лежит в основе нашего производства. Если мыло не помогает, мы не уговариваем: возьмите, обязательно поможет. Мы говорим: будет способствовать. Мы создаем не лекарство, а мыло”,- подчеркивает 20-летняя предпринимательница. Что касается основной специальности - французского языка, то Рипсиме надеется, что в будущем он поможет ей наладить более широкие бизнес-связи.