Վ.Բալասանյան. ««Շարժում-88»-ն առ այսօր հանդես է եկել որպես ոչ իշխանական կուսակցություն»
ԼՂՀ 6-րդ գումարման խորհրդարանում 2 պատգամավորներով ներկայացվող «Շարժում-88» կուսակցությունը չի շտապում ընդդիմադիր թևում հայտնվել։ Կուսակցության համամասնական ցուցակը գլխավորած անկուսակցական Վիտալի Բալասանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ առ այսօր «Շարժում-88»-ը հանդես է եկել որպես ոչ իշխանական կուսակցություն։ Իսկ թե 6-րդ գումարման խորհրդարանում ով կլինի ընդդիմություն, ով հանդես կգա իշականական թևում, պարզ կլինի միայն կուսակցությունների համապատասխան հայտարարություններից հետո։
Վիտալի Բալասանյանի կանխատեսումներով, «Շարժում-88»-ից պետք էր ավելի քան 5 պատգամավոր անցներ։ «Սա ժողովրդի ընտրությունն է, և մենք իրավունք չունենք քննադատելու, ոչ էլ դա առիթ է մտահոգվելու։ Ցանկացած ժողովուրդ արժանի է իր ընտրյալին։ Ինչքանով նոր խորհրդարանը կարդարացնի մեր ժողովրդի սպասումները, ժամանակը ցույց կտա»,-ասաց Վ․Բալասանյանը։
Խոսելով նոր խարհրդարանում առաջիկա անելիքներից՝ Վ․Բալասանյանն ասաց, որ նախ և առաջ պետք է այնպես անել, որ ԱԺ-ն կայանա որպես լուրջ քաղաքական մարմին։
«Մեզ համար օրակարգային կմնան Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանն ուղղված բանկացություններին ղարաբաղյան կողմի մասնակցությունը, ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի միջև կնքվելիք միջպետական պայմանագիրը (ըստ որի՝ ՀՀ-ն պիտի հանդես գա որպես Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության և տարածքային ամբողջականության երաշխավոր) և Ղարաբաղի անվտանգության հարցը։ Բայցի այս առանձնացված հարցերից՝ մենք ձեռնամուխ կլինենք նաև օրենսդրական դաշտում առկա մի շարք խնդիրների վերացմանը»,-ասաց Վ․Բալասանյանը։

В.Баласанян: “Движение-88” по сей день выступает в качестве невластной партии”
Партия “Движение-88”, которая в парламенте Нагорно-Карабахской Республики 6-го созыва представлена двумя депутатами, не спешит оказаться в оппозиционном крыле. В беседе с Hetq.am возглавляющий пропорциональный список партии Виталий Балсанян сказал, что “Движение-88” по сей день выступает в качестве невластной партии. Что касается того, какие политические силы в новом парламенте окажутся в оппозиции, а какие – во властном крыле, то это выяснится только после соответствующих заявлений партий.
По прогнозам В.Баласаняна, от “Движения-88” в парламент должны были пройти по меньшей мере пять депутатов. “Это выбор народа, и мы не имеем права его критиковать или выражать обеспокоенность по этому поводу. Любой народ достоин своих избранников. Время покажет, насколько новый парламент оправдает ожидания нашего народа”,- отметил наш собеседник.
Говоря о ближайших шагах своей партии в парламенте, Виталий Балсанян сказал, что в первую очередь Национальное Собрание должно состояться как политический орган.
“Для нас актуальными останутся вопросы участия карабахской стороны в переговорах по урегулированию проблемы Нагорного Карабаха, заключения межгосударственного договора между Арменией и НКР (по этому договору РА должна выступить в качестве гаранта безопасности населения и территориальной целостности НКР), а также безопасности Карабаха. Кроме того, мы приступим к устранению ряда проблем законодательного поля”,- сказал В.Баласанян.