Հոգու հարկը. Լոսնելիուս
Արտագնա աշխատողների շահութահարկ վճարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը հավանության արժանացավ ԱԺ-ում, ինչը շատ ակնկալելի էր, խմբի կարծիքով ուղակի աբսուրդ է, սակայն առավել աբսուրդային է հանրության վերաբերմունքը տվյալ օրենքին մասնավորապես և ԱԺ աշխատանքներին՝ ընդհանրապես:
Մեր հասարակությունում գրեթե ամբողջովին բացակայում է քաղաքական կառույցների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողությունը, մարդիկ շատ անտարբեր են իրենց երկրի կառավարության, իշխանության կատարած կամ չկատարած աշխատանքների նկատմամբ:
Եթե կառավարությունն ընդունում է մի որոշում, որը բացարձակ չի բխում ժողովրդի շահերից՝ մարդիկ փորձում են գտնել այդ որոշումը կամ օրենքը շրջանցելու ուղիներ:
Փողոցում քայլելիս լսում ես թե ինչպես են կանայք քննարկում, որ Ռուսաստանում գտնվող իրենց ամուսինները կարող են գումարն ուղարկել որևէ մեկի միջոցով և ոչ բանկերի:
ՀՀ-ում լիովին բացակայում է անհատի՝ որպես գերագույն արժեք հասկացությունը, մեր մոտ դեռ կոլեկտիվիզմի ժամանակաշրջանն է:
Եթե չկա քաղաքացիական ուժ՝ կառավարությունը ինչ որոշում էլ ցանկանա կընդունի:
Հիմա եկամտահարկի մասին օրենքն է, վաղը, գուցե օդի հարկ, մի օր էլ իրոք հոգու հարկ ենք տալու:
Մի քանի ամիս առաջ մենք ձայնագրեցինք մեր նոր երգերից մեկը՝ «Հոգու հարկը», որը իշխանությունների կողմից մանիպուլացիայի ենթարկվող մարդկանց մասին է, քանի որ այդ մարդիկ չեն գիտակցում իրենց ուժը, չգիտեն և ի վիճակի չեն պաշտպանել իրենց իրավունքները:

Налог на душу: “Лоснелиус”
Проект закона об уплате трудовыми мигрантами налога на прибыль, который, как и ожидалось, был одобрен Национальным Собранием, просто абсурден, однако, по мнению рок-группы “Лоснелиус”, еще более абсурдно отношение общества к данному закону в частности и к работе Национального Собрания в целом.
Если правительство принимает решение, которое абсолютно не вытекает из интересов народа, то люди начинают действовать в обход этому решению или закону.
На улице часто можно услышать разговоры женщин о том, что находящиеся в России их мужья отправляют деньги с оказией, а не через банки.
В Армении полностью отсутствует понимание того, что высшей ценностью является личность. У нас еще эпоха коллективизма.
Если нет гражданской силы, то правительство будет принимать то решение, которое захочет.
Сейчас принимается закон о налоге на прибыль, завтра, возможно, введут налог на воздух, а потом мы, не исключено, начнем платить налог на душу.
Несколько месяцев назад мы записали новую песню – “Налог на душу”. Она посвящена людям, которые подвергаются манипуляциям со стороны властей, так как не осознают свою силу, не знают свои права и не в силах их защищать.