«Արմավիա». հայկական երկնքի գրավումը
«Արմավիա» ավիաընկերության վերաբերյալ հոդվածաշարի առաջին մասում գրել ենք, որ 2002-ի սեպտեմբերին ռուսական «Սիբիր» ընկերության համահիմնադիր Նատալյա Ֆիլյովան դարձավ հայկական ընկերության 50 տոկոսի փայատեր: 2003-ի մարտի 14-ին «Սիբիրը», «Արմավիան» եւ ՀՀ կառավարությունը 3 պայմանագիր նախաստորագրեցին:
Դրանցից մեկով կառավարությունն «Արմավիային» առեւտրային օդային հաղորդակցության բացառիկ թույլտվություն տվեց: Սա հարված էր «Հայկական ավիաուղիներ» պետական ընկերությանը, որն առանց դրա էլ 1990-ականների վերջից շարունակական խնդիրներ ուներ: Շատ է խոսվել ու գրվել այն մասին, որ մինչեւ 1997 թ. շահույթով աշխատող ավիափոխադրողը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին (1998-ից) բազմաթիվ խնդիրների առաջ կանգնեց: Ոմանց կարծիքով՝ ընկերության ֆինանսական ու տեխնիկական խնդիրները, անշահութաբեր չվերթներ իրականացնելը ապաշնորհ ղեկավարման արդյունք էր, որոշներն էլ նշում են, որ ամեն ինչ հրահանգավորվում էր «ամենավերեւից»՝ «Հայկական ավիաուղիները» արհեստական սնանկության տանելու նպատակով, որպեսզի ճանապարհ բացվի գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի ընկերության համար: 2002-2003 թթ. պետական ընկերությունը խոր ճգնաժամ էր ապրում, եւ մարտի 14-ի պայմանագրով կառավարությունը դրեց «ՀԱՈւ»-ի վերջի սկիզբը՝ «Արմավիային» հատկացնելով մի շարք չվերթների թույլտվություններ, որոնցից էր, թերեւս, ամենաեկամտաբեր Երեւան-Մոսկվա-Երեւան ուղղությունը: Պատահական չէ, որ նույն տարում «ՀԱՈւ»-ն դադարեցրեց թռիչքները, իսկ արդեն 2004-ի մարտի 26-ին ՀՀ տնտեսական դատարանի որոշմամբ սնանկ ճանաչվեց:
«ՀԱՈւ»-ի ղեկավար Արսեն Ավետիսյանը, որն այսօր «Էյր Արմենիա» ընկերության տնօրենն է, 2004-ի ամռանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում «Հայկական ավիաուղիների»՝ մոտ 28 մլն դոլար գնահատված պարտքի կուտակման մի քանի պատճառ էր բերել. 1998-ի ռուսաստանյան դեֆոլտ, նույն տարում «ՀԱՈւ»-ից շահութաբեր ստորաբաժանումների անջատում (օրինակ՝ ուղեւորներին սնունդ սպասարկող (խոսքը 1998-ին ստեղծված «Ավիասնունդ» պետական ՓԲԸ-ի մասին է) կամ օդանավակայանի տարածքում փոխադրումներ կատարող), լուրջ պարտքեր կուտակած «Գյումրու ավիաուղիների» միացում «ՀԱՈւ»-ին: Ավետիսյանն ասել էր, որ ընկերության առողջացման ծրագիր են կազմել. բացի «Իլ-86» ինքնաթիռից՝ վաճառել ողջ գույքը՝ կրեդիտորական պարտքերի մի մասը մարելու համար, իսկ այդ օդանավով 2 տարում Երեւան-Մոսկվա-Երեւան թռիչքներ իրականացնել, որը հնարավորություն կտա փակել ամբողջ պարտքը: «ՀԱՈւ»-ի նախկին պաշտոնյան միաժամանակ շեշտել էր, որ, հաշվի առնելով «Արմավիայի» եւ կառավարության պայմանագիրը, շատ քիչ հավանական է իրենց ծրագրի ընդունումը:
Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ «ՀԱՈւ»-ի անկմանը զուգահեռ՝ 2003-ի ապրիլին, Արսեն Ավետիսյանն (փաստաթղթերում հանդես է գալիս նրա մայրը՝ Ռուզաննա Թովմասյանը) ու արդարադատության նախարար (1998-2007) Դավիթ Հարությունյանի եղբայրը՝ Վահան Հարությունյանը, ստեղծեցին «Էյր Արմենիա» ընկերությունը, որը հետո գնեց սնանկացած «Հայկական ավիաուղիների» ավիատեխնիկական բազայի լաբորատոր սարքավորումները, որոնք պիտանի էին խորհրդային արտադրության օդանավերի տեխսպասարկման համար:
«Հայկական ավիաուղիները» չառողջացավ, «Արմավիան» ստացավ շահութաբեր թռիչքներ կատարելու հնարավորություն, իսկ «Սիբիրը»՝ հանձին Նատալյա Ֆիլյովայի, 2003-ի մարտի 14-ին նախաստորագրված մեկ այլ՝ ներդրումային պայմանագրով դարձավ հայկական ընկերության 68 տոկոսի փայատեր՝ նախկին 50-ի փոխարեն: Անմասն չմնաց նաեւ ՀՀ կառավարությունը. պայմանագրով «Արմավիան» պարտավորվում էր 2004-ի հունվարի 1-ից մինչեւ 2013 թիվը ներառյալ տարեկան 1 մլն դոլար մուծել բացառիկ թույլտվության դիմաց, այսինքն՝ ընդհանուր 10 մլն դոլար:
Երեք կողմերի միջեւ նախաստորագրված երրորդ պայմանագրով կառավարությունը «Հայկական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի որոշ գույք եւ պարտավորություններ օտարեց «Արմավիային»:
Մարտի 27-ին գործադիրը հավանություն տվեց ամսի 14-ի գործարքներին եւ հանձնարարեց արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանին ստորագրել դրանք:
Իսկ մինչ այդ՝ մարտի 23-ին, կառավարությունը փոխըմբռնման հուշագիր էր նախաստորագրել «Արմենիան Ինթերնեյշընըլ Էյրվեյս» ՓԲԸ-ի («Հայկական միջազգային ավիաուղիներ», «Armenian International Airways») հետ, որով կողմերը պայմանավորվել էին, որ «Արմավիայի» վճարելիք միջոցների մի մասով պետությունը կփակի նշված ՓԲԸ-ին «Հայկական ավիաուղիների» ունեցած պարտքը՝ մոտ 852 մլն դրամ: 2003-ի մայիսի 22-ին կառավարությունը որոշեց «Արմավիայի» վճարելիք գումարներից մոտ 861 մլն դրամ հատկացնել «Հայկական ավիաուղիներին»՝ աշխատավարձերի պարտքերը մարելու, իսկ 1 մլրդ դրամ էլ՝ բյուջետային վարկերը մարելու համար:
Չնայած «Արմավիան» 2003-ին ավիաուղեւորափոխադրումներ իրականացնող միակ հայկական ընկերությունը չէր, սակայն կառավարության հետ կնքած պայմանագրով ձեռք բերեց արտոնություններ՝ դառնալով ազգային ավիափոխադրող: Ընդհանրապես, ազգային ավիափոխադրող կոչվում են պետական մասնաբաժնով ընկերությունները (նման դեպքերում պետությունը հիմնականում վերահսկում է բաժնետոմսերի ավելի քան 50 տոկոսը, չնայած կան եւ դրանից նվազ բաժնեմաս վերահսկելու օրինակներ) կամ այնպիսիք, որոնք կառավարության կողմից որոշակի արտոնություններ են ստանում:
Հայկական «կիսված» երկինք
2003-ին հայկական ավիաշուկայում երկու հիմնական խաղացող կար՝ «Արմավիան» եւ «Հայկական միջազգային ավիաուղիները» (IATA-ի կոդը՝ MV, ICAO-ի կոդը՝ RML, ազդականչը՝ ARMENIA): Եթե առաջինի գերակա ուղղությունը Ռուսաստանն էր, ապա երկրորդինը՝ Եվրոպան: «ՀՄԱ»-ն պետական գրանցում է ստացել 2002-ի հունիսի 13-ին: Հիմնադիրները հայտնի գործարարներ են. Վերսանդիկ եւ Հրայր Հակոբյաններ, Լեոն Բաղդասարյան, Գագիկ Ծառուկյան: Ընկերության առաջին տնօրենը ֆրանսահայ Լեոն Բաղդասարյանն էր, որին փոխարինեց Վերսանդիկ Հակոբյանը: Վերջինս 1994-2002 թթ. եղել է «Հայկական ավիաուղիների» ներկայացուցիչը ԱՄԷ-ում: 2007-2012 թթ. ԱԺ պատգամավոր էր ԲՀԿ-ի կազմում: Նրա կրտսեր եղբայր Հրայրը Երեւանի «Շամպայն գինիների գործարանի» սեփականատերն է, լայնածավալ բիզնես ունի նաեւ Ֆրանսիայի Կոնյակ քաղաքում: Մեծահարուստ Գագիկ Ծառուկյանն էլ, բացի տարատեսակ բիզնեսներից, 2003-ին հիմնադրել էր «Ավիասնունդ» ՓԲԸ-ն (ներկայում չի գործում, փաստաթղթերում հիմնադիր է նշված «Մուլտի Էյր» ՍՊԸ-ն), որը զբաղվում էր սննդի սպասարկմամբ: Այսինքն՝ 2003-ին հայկական ուղեւորատար ավիացիան վերահսկում էին հայտնի օլիգարխներ Բաղդասարովը, Ծառուկյանը, Հակոբյան եղբայրները ու, իհարկե, ռուսական «Սիբիրը»:
«ՀՄԱ»-ն միայն մեկ հատ «Airbus A320-212» օդանավ ուներ՝ EK-32001 գրանցման համարով: 2002-2005 թթ. «Հայկական միջազգային ավիաուղիներն» ինքն էր շահագործում ինքնաթիռը: Իսկ 2005-2006 թթ. այն վարձակալմամբ հանձնվել է պակիստանյան, թունիսյան, լիբիական եւ արաբական ընկերությունների: 2006-ի մայիսի 5-ին հրդեհ բռնկվեց Բրյուսելի օդանավակայանի հանգարներից մեկում: Այրվեց ու շարքից դուրս եկավ 4 ինքնաթիռ, այդ թվում՝ «Արմավիայի» «Airbus A320-211»-ը (EK-32010) եւ «Հայկական միջազգային ավիաուղիների» EK-32001-ը, որն այդ ժամանակ շահագործում էր ԱՄԷ-ի «Air Arabia» ընկերությունը: Մարդկային կորուստներ չեղան: Հայկական երկու ինքնաթիռներն էլ անվերադարձ դուրս եկան շարքից: Այսպես էլ ավարտվեց «Հայկական միջազգային ավիաուղիների» թռիչքային գործունեությունը: Այս ՓԲԸ-ն, սակայն, ներկայում էլ կա, պարզապես 2014-ի մայիսից կոչվում է «Ինթերնեյշընըլ Էյրվեյս», տնօրենն էլ նույն Վերսանդիկ Հակոբյանն է:
EK-32001-ը՝ Փարիզի «Շառլ դը Գոլ» օդանավակայանում (օգոստոս, 2003)
2005-ից հետո, երբ «ՀՄԱ»-ն իր ինքնաթիռը վարձակալմամբ տվեց այլ ընկերությունների, հայկական երկնքում «Արմավիայի» փաստացի մենաշնորհ հաստատվեց: Շեշտենք, որ խոսքը ուղեւորափոխադրումների մասին է, իսկ բեռնափոխադրումների ոլորտում բազմաթիվ փոքր ընկերություններ էին գործում, ինչպիսիք կան նաեւ այսօր:
Նոր ապրանքանիշ, նոր հորիզոններ
Ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, 2003-ի դեկտեմբերին «Արմավիայի» 68 տոկոսի փայատեր Նատալյա Ֆիլյովան իր 68 տոկոս մասնաբաժինը վերագրանցեց «Ավիաֆին» ՍՊԸ-ի անունով, որի 100 տոկոսի տերը հենց ինքն էր: Մնացած 32 տոկոսի տերը Մ. Բաղդասարովի «Միկա Արմենիա Թրեյդինգ» ՍՊԸ-ն էր: Դեկտեմբերին ««Արմավիա»-Ավիաընկերություն» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն նշանակվեց նովոսիբիրսկցի Ֆիլյովայի համաքաղաքացի Անդրեյ Նիկիտինը: Առաջ անցնելով նշենք, որ վերջինս ընկերությունը ղեկավարեց մինչեւ 2005-ի ապրիլի 30-ը, երբ Բաղդասարովի օֆշորային «Միկա Լիմիթեդ» ընկերությունը գնեց «Ավիաֆինը», ինչով «Սիբիրը» դուրս եկավ «Արմավիայից»:
2003-ի վերջում «Արմավիան» ուներ 4 ինքնաթիռ՝ «Տու-134Ա» (EK-65575), 2 հատ «Airbus A320-211» (EK-32007 եւ EK-32008), ինչպես նաեւ «ATR-42-320» (EK-42023), որոնց անդրադարձել ենք նախորդ հրապարակման մեջ: «Հայկական ավիաուղիների»՝ ոլորտից հեռանալուց հետո «Արմավիան» սկսեց սպասարկել նաեւ նախագահական «Տու-134Ա-3» տիպի ինքնաթիռը (EK-65072), որն իբրեւ «N 1 բորտ» շահագործվեց մինչեւ 2007 թ., երբ արդեն 30 տարեկան էր: 2010-ի օգոստոսին այս ինքնաթիռն աճուրդի դրվեց կառավարության որոշմամբ՝ ավելի քան 600 մլն դր մեկնարկային գնով: Գնորդը «Արմավիան» էր, ներկայում օդանավը կանգնած է «Զվարթնոցում»:
EK-65072-ը՝ Բրյուսելի օդանավակայանում (19.10.2005)
2007-ից նախագահին (նաեւ ՀՀ այլ պաշտոնյաների) սպասարկում է 1998 թ. արտադրության «Airbus A319-132» օդանավը (EK-RA01, 2014-ից կրում է 701 գրանցման համարը): Մինչեւ 2013-ը այս ինքնաթիռը նույնպես շահագործում էր «Արմավիան», այնուհետ այդ դերը ստանձնեց «Էյր Արմենիան», իսկ այժմ՝ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ն:
«Հայաստան 701»-ը՝ Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանի երկնքում (ձմեռ, 2015)
Վերադառնանք 2004 թ.: «Արմավիան» «Չեռնոմոր-Ավիա» ընկերությանը վերադարձրեց նրան պատկանող եւ լիզինգով վարձակալած «Տու-134Ա»-ն (EK-65575), որն օգտագործում էր 2001-ից ի վեր: Իսկ մինչ այդ՝ հունվարին, վարձակալեց եւս մեկ «ATR-42» (EK-42022), որն արդեն ապրիլ ամսին 2003-ի դեկտեմբերին ձեռք բերված մյուս օդանավի հետ վերադարձրեց սեփականատեր «ATR» ընկերությանը:
2003-ին «Արմավիան» փորձել էր վարձակալել «Airbus A320-211» տիպի եւս մի ինքնաթիռ, որից 2 հատ ուներ: Դրան պետք է տրվեր EK-32009 համարը, սակայն գործարքը չկայացավ: 2004-ի փետրվարին, այդուհանդերձ, ընկերությունը ձեռք բերեց այդպիսի օդանավ, որը 1995 թ. էր արտադրվել: Այն գրանցվեց EK-32009 համարի ներքո եւ ստացավ «Մեսրոպ Մաշտոց» անունը: Հունիսին վարձակալվեց 1996-ի արտադրության եւս մեկ «Airbus A320-211» (EK-32010), որին տրվեց «Գրիգոր Լուսավորիչ» անունը: Սակայն 2 տարի անց՝ 2006-ին, երկու օրվա տարբերությամբ այս ինքնաթիռները վթարի ենթարկվեցին: 2006-ի մայիսի 3-ին Սեւ ծովում աղետի ենթարկվեց «Մեսրոպ Մաշտոցը», զոհվեց 113 հոգի: Մայիսի 5-ին Բրյուսելում այրվեց «Գրիգոր Լուսավորիչը»: Զոհեր չեղան:
Այսպիսով՝ 2004-ի վերջում ընկերությունն ուներ վարձակալված 4 հատ «Airbus A320-211» (EK-32007, EK-32008, EK-32009, EK-32010), ինչպես նաեւ, ըստ ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Նիկիտինի, 1 հատ «Ան-24», որի մասին, սակայն, տեղեկատու բազաներում ինֆորմացիա չկա: Այդ տարվա հոկտեմբերի 25-ին հանրությանը ներկայացվեց «Արմավիայի» նոր կերպարը: Եթե նախկինում ինքնաթիռները կամ չէին ներկվում, կամ էլ կապույտ գույնով եւ «ARMAVIA» գրությամբ ձեւավորվում էր օդանավերի պոչը, ապա նոր դիզայնը հիմնովին տարբերվում էր: Նոր ապրանքանիշի մշակմանը մասնակցած անգլիական «Landor Associates» ընկերության տնօրեն Էլիսոն Քերը նշել էր, որ փորձել են ներկայացնել Հայաստանի մշակույթը, սիմվոլներն ու գույները: Օգտագործվել էին ՀՀ դրոշի գույները, շարժիչներին հենց եռագույնն էր, պոչին՝ ծիրանագույն Արարատը: Կարեւորվել էր նաեւ օդանավերի վրա «Արմավիա» հայերեն գրության առկայությունը:
2004-ը հաջող տարի էր ընկերության համար: Մայիսին «Արմավիան» դարձավ IATA-ի (Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիա) իսկական անդամ, ինչպիսին այդ ժամանակ ավելի քան 270 ավիաընկերություններ էին: Հունիսին հայկական փոխադրողը միացավ MITA-ին (բազմակողմ ինտերլայն համաձայնագիր), ինչպես նաեւ IATA Clearing House-ին (ավիաընկերությունների միջեւ փոխհաշվարկի միջազգային համակարգ): 2003-ին ընկերությունը կատարել էր 3026 չվերթ՝ փոխադրելով 249.200 ուղեւոր: 2004-ին իրականացվեց 5375 չվերթ՝ փոխադրելով 430.900 ուղեւոր, 1.500 տոննա բեռ եւ փոստ: Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Նիկիտինը հայտնել է, որ եթե 2002-ին շաբաթական 4-5 չվերթ էր կատարվում Մոսկվա եւ 2-ը՝ Ստամբուլ, ապա 2004-ի վերջում դրանց թիվը հասել է 25-ի (այդ թվում՝ նոր ուղղություններ դեպի Աշգաբադ ու Թեհրան): Մայիսի 21-ից «Արմավիան» չվերթներ սկսեց նաեւ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից դեպի Դոնի Ռոստով, Անապա, Մինվոդի, Ստավրոպոլ: Նիկիտինը նշել էր, որ 2005-ին նպատակ ունեն առաջատար դիրք գրավել տարանցիկ (տրանզիտ) փոխադրումների ոլորտում՝ ՀՀ-ից դեպի Եվրոպա, ԱՄՆ, Հեռավոր Արեւելք, ինչպես նաեւ Սիբիրից ու Հեռավոր Արեւելքից «Զվարթնոցի» միջոցով ավելացնել դեպի Մերձավոր Արեւելք, Եվրոպա ու ԱՊՀ հոսքերը:
Նիկիտինը նաեւ ասել էր, որ շահույթով աշխատելու մասին խոսելը վաղ է, քանի որ մեծածավալ ծախսեր են արել տեխսպասարկման կայանի, տեխնիկական բազայի պատրաստման, 30 օդաչուների վերապատրաստման (մեկ հոգու համար՝ 56.000 եվրո, ընդհանուր՝ 1.680.000), տեխնիկների ուսուցման, նոր տեխնիկայի ու համազգեստի ձեռքբերման, 2 «Airbus A320»-ների վարձակալման, նոր ապրանքանիշի մշակման համար:

“Армавиа”: “захват” армянского неба
В первой части цикла статей об авиакомпании “Армавиа” мы писали о том, что в сентябре 2002 г. учредитель российской компании “Сибирь” Наталья Филева стала владельцем 50% акций армянской компании. 14 марта 2003 г. “Сибирь”, “Армавиа” и правительство РА парафировали три договора.
Одним из них правительство предоставило “Армавиа” эксклюзивное право на коммерческое воздушное сообщение. Это стало ударом по государственной компании “Армянские авиалинии”, которая и без того с 1990-х годов постоянно сталкивалась с проблемами. Много говорилось и писалось о том, что у работавшего с прибылью до 1997 года авиаперевозчика в период правления второго президента РА Роберта Кочаряна (начиная с 1998 г.) возникли многочисленные проблемы. По мнению одних, финансовые и технические трудности, осуществление неприбыльных рейсов было результатом бездарного руководства. Другие утверждают, что “сверху” пытались добиться искусственного банкротства “Армянских авиалиний” и открыть дорогу компании предпринимателя Михаила Багдасарова. В 2002-2003 гг. государственная компания переживала глубокий кризис, и договором от 14 марта правительство положило начало концу “ААЛ”, дав “Армавиа” разрешение на осуществление ряда рейсов. Самым прибыльным из них был, пожалуй, рейс Ереван-Москва-Ереван. Неслучайно, что в том же году компания “ААЛ” прекратила полеты, а 26 марта 2004 г. решением Экономического суда РА была признана банкротом.
Летом 2004 г. руководитель “ААЛ” Арсен Аветисян, который сегодня является директором “Эйр Армения”, в интервью радио “Свобода” привел несколько причин накопления у “Армянских авиалиний” задолженности в размере около 28 млн долларов: российский дефолт 1998 г., отделение от “ААЛ” прибыльных подразделений, присоединение к “ААЛ” имевших серьезные долги “Гюмрийских авиалиний”. Аветисян отметил, что составлена программа оздоролвнеия компании. С целью погашения части кредиторских долгов было продано все имущество, за исключением самолета ИЛ-86, на котором предполагалось в течение двух лет совершать рейсы Ереван-Москва-Ереван, что позволило бы выплатить весь долг.
Бывший высокопоставленный сотрудник “ААЛ” подчеркнул, что, учитывая договор между “Армавиа” и правительством, маловероятно, что их программа будет принята.
Забегая вперед отметим, что параллельно упадку “ААЛ” в апреле 2003 г. Арсен Аветисян (в документах числится его мать Рузанна Товмасян) и брат министра юстиции (в 1998-2007 гг.) Давида Арутюняна Ваан Арутюнян создали компанию “Эйр Армения”, которая в дальнейшем выкупила лабораторное оборудование авиатехнической базы обанкротившихся “Армянских авиалиний”, пригодное для техобслуживания самолетов советского производства.
Компания “ААЛ” не оздоровилась, “Армавиа” получила возможность осуществлять прибыльные полеты, а “Сибирь” в лице Натальи Филевой в соответствии с парафированным 14 марта 2003 г. другим инвестиционным договором приобрела 68% акций армянской компании вместо прежних 50%. Без доли не осталось и правительство РА: по договору “Армавиа” обязалась с 1 января 2004 г. по 2013-й год включительно платить ежегодно 1 млн долларов за эксклюзивное разрешение. Общая сумма составляла 10 млн долларов.
Парафированным тремя сторонами третьим договором правительство отчуждало “Армавиа” часть имущества и обязательств ЗАО “Армянские авиалинии”.
27 марта исполнительный орган одобрил заключенные 14 марта сделки и поручил министру юстиции Давиду Арутюняну подписать их.
До этого, 23 марта, правительство парафировало с ЗАО “Армениан Интернейшнл Эйрвейс” (“Армянские международные авиалинии”, “Armenian International Airways”) меморандум о взаимопонимании, которым стороны договорились о том, что за счет части средств, подлежащих выплате “Армавиа”, государство покроет задолженность на сумму около 852 млн драмов перед ЗАО “Армянские авиалинии”.
22 мая 2003 г. правительство приняло решение из полагающейся “Армавиа” суммы выделить 861 млн драмов “Армянским авиалиниям” на погашение задолженности по зарплате, а 1 млрд драмов – на погашение бюджетных кредитов.
И хотя в 2003 г. “Армавиа” была не единственной армянской пассажирской авиакомпанией, благодаря заключенному с правительством договору она получила привилегию, став национальным авиаперевозчиком.
“Раздел” армянского неба
В 2003 г. на армянском авиарынке были два основных игрока – “Армавиа” и “Армянские международные авиалинии” (код IATA - MV, код ICAO – RML, позывной – ARMENIA). Если для первой компании приоритетным направлением была Россия, то для второй – Европа. “МАА” получила госрегистрацию 13 июня 2002 г. Ее учредителями стали известные предприниматели Версандик и Грайр Акопяны, Леон Багдасарян, Гагик Царукян. Первый директор компании – французский армянин Леон Багдасарян, которого сменил Версандик Акопян. Последний в 1994-2002 гг. являлся представителем “ААЛ” в Объединенных Арабских Эмиратах. В 2007-2012 гг. Акопян был депутатом Национального Собрания от партии “Процветающая Армения”. Его младшему брату Грайру Акопяну принадлежал Ереванский завод шампанских вин. Последний занимался также бизнесом во французском городе Коньяк. Олигарх Гагик Царукян, развернувший бизнес в целом ряде сфер, в 2003 г. основал ЗАО “Авиапитание” (в настоящее время не действует). Таким образом, в 2003 г. армянскую пассажирскую авиацию контролировали известные олигархи Багдасаров, Царукян, братья Акопяны и, конечно, российская компания “Сибирь”.
“АМАЛ” имела только один самолет Airbus A320-212 с регистрационным номером EK-32001, который в 2002-2005 гг. сама и эксплуатировала. В 2005-2006 гг. самолет сдавался в аренду пакистанской, тунисской, ливийской и арабской компаниям. 5 мая 2006 г. в одном из ангаров аэропорта в Брюсселе произошел пожар. Сгорели и вышли из строя 4 самолета, в том числе Airbus A320-211 (EK-32010) компании “Армавиа” и EK-32001 “Международных армянских авиалиний”, который тогда эксплуатировала компания “Air Arabia” ОАЭ. Человеческих жертв не было. Оба армянских самолета безвозвратно вышли из строя. На этом полетная деятельность “АМАЛ” закончилась. Однако это ЗАО существует и сегодня, просто с мая 2014 г. оно называется “Интернейшнл Эйрвейс”, а его директором является все тот же Версандик Акопян.
EK-32001 в парижском аэропорту “Шарль де Голль” (август 2003 г.)
После 2005 г., когда “АМАЛ” начала сдавать свой самолет в аренду другим компаниям, на армянском рынке фактически установилась монополия “Армавиа”. Подчеркнем, что речь идет о пассажироперевозках, тогда как в сфере грузоперевозок действовали многочисленные маленькие компании, которые есть и сегодня.
Новый бренд, новые горизонты
Как мы уже писали в предыдущей статье, в декабре 2003 г. 68% акций “Армавиа”, которыми владела Наталья Филева, были переоформлены на ООО” Авиафин”, 100-процентным собственником которого была она сама. Остальные 32% акций принадлежали ООО “Мика Армения Трейдинг” Михаила Багдасарова. В декабре гендиректором ООО “Армавиа”-Авикомпания” был назначен земляк Филёвой из Новосибирска Андрей Никитин. Забегая вперед, отметим, что последний руководил компанией до 30 апреля 2005 г., когда принадлежавшая Багдасарову офшорная компания “Мика Лимитед” приобрела “Авиафин”, в результате чего “Сибирь” вышла из “Армавиа”.
В конце 2003 г. у “Армавиа” были 4 самолета: ТУ-134А (EK-65575), 2 Airbus A320-211 (EK-32007 и EK-32008), а также ATR-42-320 (EK-42023), о которых мы писали в предыдущей публикации. После ухода с рынка “Армянских авиалиний” “Армавиа” начала обслуживать также президентский самолет ТУ-134А-3 (EK-65072), который эксплуатировала в качестве борта N1 до 2007 г. В августе 2010 г. решением правительства этот самолет был выставлен на торги со стартовой ценой более 600 млн драмов. Покупателем стала “Армавиа”. В настоящее время самолет стоит в аэропорту “Звартноц”.
EK-65072 в брюссельском аэропорту (19.10.2005)
С 2007 г. президента, а также других должностных лиц РА обслуживает самолет Airbus A319-132 выпуска 1998 г. (EK-RA01, с 2014-го регистрационный номер 701). До 2013 г. этот самолет тоже эксплуатировала “Армавиа”, затем “Эйр Армения”, а сейчас ЗАО “Авиаучебный центр” Главного управления гражданской авиации.
“Армения 701” в небе московского аэропорта “Внуково” (зима, 2015 г.)
Вернемся в 2004 г. “Армавиа” вернула компании “Черномор-Авиа” принадлежащий ей и зафрахтованный по лизингу ТУ-134А (EK-65575), который использовала с 2001 г. До этого, в январе, компания зафрахтовала еще один ATR-42 (EK-42022), который в апреле вместе с приобретенным в декабре 2003 г. другим самолетом вернула владельцу – компании “ATR”.
В 2003-ем “Армавиа” попыталась зафрахтовать еще один самолет Airbus A320-211, помимо уже имевшихся двух. Этот самолет должен был получить номер EK-32009, однако сделка не состоялась. В феврале 2004-го компания все же приобрела Airbus A320-211, выпущенный в 1995 г. Он был зарегистрирован под номером EK-32009 и получил название “Месроп Маштоц”. В июне был зафрахтован еще один аналогичный самолет (EK-32010) призводства 1996 г., который получил название “Григор Лусаворич”. Однако через 2 года, в 2006-ом, эти самолеты с разницей в два дня потерпели катастрофу. 3 мая 2006 года над Черным морем разбился “Месроп Маштоц”, погибли 113 человек. 5 мая в Брюсселе сгорел “Григор Лусаворич”. Жертв не было.
Таким образом, в конце 2004 г. компания имела 4 зафрахтованных Airbus A320-211 (EK-32007, EK-32008,EK-32009, EK-32010), а также, по словам гендиректора компании Андрея Никитина, один АН-24, сведений о котором в информационной базе нет.
25 октября 2004 г. “Армавиа” предстала в новом облике. Если раньше самолеты этой компании не имели раскраски, либо окрашивались в синий цвет с надписью “ARMAVIA” на хвосте, то новый дизайн был совершенно иным. Участвовавший в разработке нового бренда директор английской компании “Landor Associates” Элисон Кер отметила, что они попытались представить культуру, символику и цвета Армении. На двигателях был изображен армянский триколор, а на хвосте абрикосовым цветом нарисован Арарат. Имелась также надпись “Армавиа” на армянском языке.
2004-й год оказался для компании очень успешным. В мае “Армавиа” стала действительным членом IATA (Международная ассоциация воздушного транспорта). В июне армянский авиаперевозчик присоединился к MITA (многостороннее интерлайн соглашение) и IATA Clearing House (международная система взаиморасчетов между авиакомпаниями). В 2003-ем авиакомпания совершила 3026 рейсов, перевезя 249.200 пассажиров. В 2004-ом было совершено 5375 рейсов и перевезно 430.900 пассажиров, а также 1.500 тонн грузов и почты. Гендиректор Андрей Никитин отметил, что если в 2002 г. за неделю совершалось 4-5 рейсов в Москву и 2 рейса в Стамбул, то в конце 2004-го это число достигло 25 (в том числе были рейсы в Ашгабад и Тегеран). С 21 мая “Армавиа” начала совершать полеты в Ростов-на-Дону, Анапу, Минводы, Ставрополь с аэропорта в Гюмри. По словам Никитина, в 2005 г. была поставлена задача занять ведущие позиции в сфере транзитных перевозок из РА в Европу, США, на Дальний Восток, а также из Сибири и Дальнего Востока на Ближний Восток, в Европу и СНГ через аэропорт “Звартноц”.
Никитин также отметил, что пока рано говорить о работе с прибылью, поскольку были осуществлены крупные расходы на станцию техобслуживания, переподготовку 30 летчиков, обучение техников, приобретение новой техники и формы, аренду двух Airbus A320, разработку нового товарного знака.