«Արմավիա». հայկական երկնքի գրավումը
«Արմավիա» ավիաընկերության վերաբերյալ հոդվածաշարի առաջին մասում գրել ենք, որ 2002-ի սեպտեմբերին ռուսական «Սիբիր» ընկերության համահիմնադիր Նատալյա Ֆիլյովան դարձավ հայկական ընկերության 50 տոկոսի փայատեր: 2003-ի մարտի 14-ին «Սիբիրը», «Արմավիան» եւ ՀՀ կառավարությունը 3 պայմանագիր նախաստորագրեցին:
Դրանցից մեկով կառավարությունն «Արմավիային» առեւտրային օդային հաղորդակցության բացառիկ թույլտվություն տվեց: Սա հարված էր «Հայկական ավիաուղիներ» պետական ընկերությանը, որն առանց դրա էլ 1990-ականների վերջից շարունակական խնդիրներ ուներ: Շատ է խոսվել ու գրվել այն մասին, որ մինչեւ 1997 թ. շահույթով աշխատող ավիափոխադրողը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության տարիներին (1998-ից) բազմաթիվ խնդիրների առաջ կանգնեց: Ոմանց կարծիքով՝ ընկերության ֆինանսական ու տեխնիկական խնդիրները, անշահութաբեր չվերթներ իրականացնելը ապաշնորհ ղեկավարման արդյունք էր, որոշներն էլ նշում են, որ ամեն ինչ հրահանգավորվում էր «ամենավերեւից»՝ «Հայկական ավիաուղիները» արհեստական սնանկության տանելու նպատակով, որպեսզի ճանապարհ բացվի գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի ընկերության համար: 2002-2003 թթ. պետական ընկերությունը խոր ճգնաժամ էր ապրում, եւ մարտի 14-ի պայմանագրով կառավարությունը դրեց «ՀԱՈւ»-ի վերջի սկիզբը՝ «Արմավիային» հատկացնելով մի շարք չվերթների թույլտվություններ, որոնցից էր, թերեւս, ամենաեկամտաբեր Երեւան-Մոսկվա-Երեւան ուղղությունը: Պատահական չէ, որ նույն տարում «ՀԱՈւ»-ն դադարեցրեց թռիչքները, իսկ արդեն 2004-ի մարտի 26-ին ՀՀ տնտեսական դատարանի որոշմամբ սնանկ ճանաչվեց:
«ՀԱՈւ»-ի ղեկավար Արսեն Ավետիսյանը, որն այսօր «Էյր Արմենիա» ընկերության տնօրենն է, 2004-ի ամռանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում «Հայկական ավիաուղիների»՝ մոտ 28 մլն դոլար գնահատված պարտքի կուտակման մի քանի պատճառ էր բերել. 1998-ի ռուսաստանյան դեֆոլտ, նույն տարում «ՀԱՈւ»-ից շահութաբեր ստորաբաժանումների անջատում (օրինակ՝ ուղեւորներին սնունդ սպասարկող (խոսքը 1998-ին ստեղծված «Ավիասնունդ» պետական ՓԲԸ-ի մասին է) կամ օդանավակայանի տարածքում փոխադրումներ կատարող), լուրջ պարտքեր կուտակած «Գյումրու ավիաուղիների» միացում «ՀԱՈւ»-ին: Ավետիսյանն ասել էր, որ ընկերության առողջացման ծրագիր են կազմել. բացի «Իլ-86» ինքնաթիռից՝ վաճառել ողջ գույքը՝ կրեդիտորական պարտքերի մի մասը մարելու համար, իսկ այդ օդանավով 2 տարում Երեւան-Մոսկվա-Երեւան թռիչքներ իրականացնել, որը հնարավորություն կտա փակել ամբողջ պարտքը: «ՀԱՈւ»-ի նախկին պաշտոնյան միաժամանակ շեշտել էր, որ, հաշվի առնելով «Արմավիայի» եւ կառավարության պայմանագիրը, շատ քիչ հավանական է իրենց ծրագրի ընդունումը:
Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ «ՀԱՈւ»-ի անկմանը զուգահեռ՝ 2003-ի ապրիլին, Արսեն Ավետիսյանն (փաստաթղթերում հանդես է գալիս նրա մայրը՝ Ռուզաննա Թովմասյանը) ու արդարադատության նախարար (1998-2007) Դավիթ Հարությունյանի եղբայրը՝ Վահան Հարությունյանը, ստեղծեցին «Էյր Արմենիա» ընկերությունը, որը հետո գնեց սնանկացած «Հայկական ավիաուղիների» ավիատեխնիկական բազայի լաբորատոր սարքավորումները, որոնք պիտանի էին խորհրդային արտադրության օդանավերի տեխսպասարկման համար:
«Հայկական ավիաուղիները» չառողջացավ, «Արմավիան» ստացավ շահութաբեր թռիչքներ կատարելու հնարավորություն, իսկ «Սիբիրը»՝ հանձին Նատալյա Ֆիլյովայի, 2003-ի մարտի 14-ին նախաստորագրված մեկ այլ՝ ներդրումային պայմանագրով դարձավ հայկական ընկերության 68 տոկոսի փայատեր՝ նախկին 50-ի փոխարեն: Անմասն չմնաց նաեւ ՀՀ կառավարությունը. պայմանագրով «Արմավիան» պարտավորվում էր 2004-ի հունվարի 1-ից մինչեւ 2013 թիվը ներառյալ տարեկան 1 մլն դոլար մուծել բացառիկ թույլտվության դիմաց, այսինքն՝ ընդհանուր 10 մլն դոլար:
Երեք կողմերի միջեւ նախաստորագրված երրորդ պայմանագրով կառավարությունը «Հայկական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի որոշ գույք եւ պարտավորություններ օտարեց «Արմավիային»:
Մարտի 27-ին գործադիրը հավանություն տվեց ամսի 14-ի գործարքներին եւ հանձնարարեց արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանին ստորագրել դրանք:
Իսկ մինչ այդ՝ մարտի 23-ին, կառավարությունը փոխըմբռնման հուշագիր էր նախաստորագրել «Արմենիան Ինթերնեյշընըլ Էյրվեյս» ՓԲԸ-ի («Հայկական միջազգային ավիաուղիներ», «Armenian International Airways») հետ, որով կողմերը պայմանավորվել էին, որ «Արմավիայի» վճարելիք միջոցների մի մասով պետությունը կփակի նշված ՓԲԸ-ին «Հայկական ավիաուղիների» ունեցած պարտքը՝ մոտ 852 մլն դրամ: 2003-ի մայիսի 22-ին կառավարությունը որոշեց «Արմավիայի» վճարելիք գումարներից մոտ 861 մլն դրամ հատկացնել «Հայկական ավիաուղիներին»՝ աշխատավարձերի պարտքերը մարելու, իսկ 1 մլրդ դրամ էլ՝ բյուջետային վարկերը մարելու համար:
Չնայած «Արմավիան» 2003-ին ավիաուղեւորափոխադրումներ իրականացնող միակ հայկական ընկերությունը չէր, սակայն կառավարության հետ կնքած պայմանագրով ձեռք բերեց արտոնություններ՝ դառնալով ազգային ավիափոխադրող: Ընդհանրապես, ազգային ավիափոխադրող կոչվում են պետական մասնաբաժնով ընկերությունները (նման դեպքերում պետությունը հիմնականում վերահսկում է բաժնետոմսերի ավելի քան 50 տոկոսը, չնայած կան եւ դրանից նվազ բաժնեմաս վերահսկելու օրինակներ) կամ այնպիսիք, որոնք կառավարության կողմից որոշակի արտոնություններ են ստանում:
Հայկական «կիսված» երկինք
2003-ին հայկական ավիաշուկայում երկու հիմնական խաղացող կար՝ «Արմավիան» եւ «Հայկական միջազգային ավիաուղիները» (IATA-ի կոդը՝ MV, ICAO-ի կոդը՝ RML, ազդականչը՝ ARMENIA): Եթե առաջինի գերակա ուղղությունը Ռուսաստանն էր, ապա երկրորդինը՝ Եվրոպան: «ՀՄԱ»-ն պետական գրանցում է ստացել 2002-ի հունիսի 13-ին: Հիմնադիրները հայտնի գործարարներ են. Վերսանդիկ եւ Հրայր Հակոբյաններ, Լեոն Բաղդասարյան, Գագիկ Ծառուկյան: Ընկերության առաջին տնօրենը ֆրանսահայ Լեոն Բաղդասարյանն էր, որին փոխարինեց Վերսանդիկ Հակոբյանը: Վերջինս 1994-2002 թթ. եղել է «Հայկական ավիաուղիների» ներկայացուցիչը ԱՄԷ-ում: 2007-2012 թթ. ԱԺ պատգամավոր էր ԲՀԿ-ի կազմում: Նրա կրտսեր եղբայր Հրայրը Երեւանի «Շամպայն գինիների գործարանի» սեփականատերն է, լայնածավալ բիզնես ունի նաեւ Ֆրանսիայի Կոնյակ քաղաքում: Մեծահարուստ Գագիկ Ծառուկյանն էլ, բացի տարատեսակ բիզնեսներից, 2003-ին հիմնադրել էր «Ավիասնունդ» ՓԲԸ-ն (ներկայում չի գործում, փաստաթղթերում հիմնադիր է նշված «Մուլտի Էյր» ՍՊԸ-ն), որը զբաղվում էր սննդի սպասարկմամբ: Այսինքն՝ 2003-ին հայկական ուղեւորատար ավիացիան վերահսկում էին հայտնի օլիգարխներ Բաղդասարովը, Ծառուկյանը, Հակոբյան եղբայրները ու, իհարկե, ռուսական «Սիբիրը»:
«ՀՄԱ»-ն միայն մեկ հատ «Airbus A320-212» օդանավ ուներ՝ EK-32001 գրանցման համարով: 2002-2005 թթ. «Հայկական միջազգային ավիաուղիներն» ինքն էր շահագործում ինքնաթիռը: Իսկ 2005-2006 թթ. այն վարձակալմամբ հանձնվել է պակիստանյան, թունիսյան, լիբիական եւ արաբական ընկերությունների: 2006-ի մայիսի 5-ին հրդեհ բռնկվեց Բրյուսելի օդանավակայանի հանգարներից մեկում: Այրվեց ու շարքից դուրս եկավ 4 ինքնաթիռ, այդ թվում՝ «Արմավիայի» «Airbus A320-211»-ը (EK-32010) եւ «Հայկական միջազգային ավիաուղիների» EK-32001-ը, որն այդ ժամանակ շահագործում էր ԱՄԷ-ի «Air Arabia» ընկերությունը: Մարդկային կորուստներ չեղան: Հայկական երկու ինքնաթիռներն էլ անվերադարձ դուրս եկան շարքից: Այսպես էլ ավարտվեց «Հայկական միջազգային ավիաուղիների» թռիչքային գործունեությունը: Այս ՓԲԸ-ն, սակայն, ներկայում էլ կա, պարզապես 2014-ի մայիսից կոչվում է «Ինթերնեյշընըլ Էյրվեյս», տնօրենն էլ նույն Վերսանդիկ Հակոբյանն է:
EK-32001-ը՝ Փարիզի «Շառլ դը Գոլ» օդանավակայանում (օգոստոս, 2003)
2005-ից հետո, երբ «ՀՄԱ»-ն իր ինքնաթիռը վարձակալմամբ տվեց այլ ընկերությունների, հայկական երկնքում «Արմավիայի» փաստացի մենաշնորհ հաստատվեց: Շեշտենք, որ խոսքը ուղեւորափոխադրումների մասին է, իսկ բեռնափոխադրումների ոլորտում բազմաթիվ փոքր ընկերություններ էին գործում, ինչպիսիք կան նաեւ այսօր:
Նոր ապրանքանիշ, նոր հորիզոններ
Ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, 2003-ի դեկտեմբերին «Արմավիայի» 68 տոկոսի փայատեր Նատալյա Ֆիլյովան իր 68 տոկոս մասնաբաժինը վերագրանցեց «Ավիաֆին» ՍՊԸ-ի անունով, որի 100 տոկոսի տերը հենց ինքն էր: Մնացած 32 տոկոսի տերը Մ. Բաղդասարովի «Միկա Արմենիա Թրեյդինգ» ՍՊԸ-ն էր: Դեկտեմբերին ««Արմավիա»-Ավիաընկերություն» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն նշանակվեց նովոսիբիրսկցի Ֆիլյովայի համաքաղաքացի Անդրեյ Նիկիտինը: Առաջ անցնելով նշենք, որ վերջինս ընկերությունը ղեկավարեց մինչեւ 2005-ի ապրիլի 30-ը, երբ Բաղդասարովի օֆշորային «Միկա Լիմիթեդ» ընկերությունը գնեց «Ավիաֆինը», ինչով «Սիբիրը» դուրս եկավ «Արմավիայից»:
2003-ի վերջում «Արմավիան» ուներ 4 ինքնաթիռ՝ «Տու-134Ա» (EK-65575), 2 հատ «Airbus A320-211» (EK-32007 եւ EK-32008), ինչպես նաեւ «ATR-42-320» (EK-42023), որոնց անդրադարձել ենք նախորդ հրապարակման մեջ: «Հայկական ավիաուղիների»՝ ոլորտից հեռանալուց հետո «Արմավիան» սկսեց սպասարկել նաեւ նախագահական «Տու-134Ա-3» տիպի ինքնաթիռը (EK-65072), որն իբրեւ «N 1 բորտ» շահագործվեց մինչեւ 2007 թ., երբ արդեն 30 տարեկան էր: 2010-ի օգոստոսին այս ինքնաթիռն աճուրդի դրվեց կառավարության որոշմամբ՝ ավելի քան 600 մլն դր մեկնարկային գնով: Գնորդը «Արմավիան» էր, ներկայում օդանավը կանգնած է «Զվարթնոցում»:
EK-65072-ը՝ Բրյուսելի օդանավակայանում (19.10.2005)
2007-ից նախագահին (նաեւ ՀՀ այլ պաշտոնյաների) սպասարկում է 1998 թ. արտադրության «Airbus A319-132» օդանավը (EK-RA01, 2014-ից կրում է 701 գրանցման համարը): Մինչեւ 2013-ը այս ինքնաթիռը նույնպես շահագործում էր «Արմավիան», այնուհետ այդ դերը ստանձնեց «Էյր Արմենիան», իսկ այժմ՝ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության «Ավիաուսումնական կենտրոն» ՓԲԸ-ն:
«Հայաստան 701»-ը՝ Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանի երկնքում (ձմեռ, 2015)
Վերադառնանք 2004 թ.: «Արմավիան» «Չեռնոմոր-Ավիա» ընկերությանը վերադարձրեց նրան պատկանող եւ լիզինգով վարձակալած «Տու-134Ա»-ն (EK-65575), որն օգտագործում էր 2001-ից ի վեր: Իսկ մինչ այդ՝ հունվարին, վարձակալեց եւս մեկ «ATR-42» (EK-42022), որն արդեն ապրիլ ամսին 2003-ի դեկտեմբերին ձեռք բերված մյուս օդանավի հետ վերադարձրեց սեփականատեր «ATR» ընկերությանը:
2003-ին «Արմավիան» փորձել էր վարձակալել «Airbus A320-211» տիպի եւս մի ինքնաթիռ, որից 2 հատ ուներ: Դրան պետք է տրվեր EK-32009 համարը, սակայն գործարքը չկայացավ: 2004-ի փետրվարին, այդուհանդերձ, ընկերությունը ձեռք բերեց այդպիսի օդանավ, որը 1995 թ. էր արտադրվել: Այն գրանցվեց EK-32009 համարի ներքո եւ ստացավ «Մեսրոպ Մաշտոց» անունը: Հունիսին վարձակալվեց 1996-ի արտադրության եւս մեկ «Airbus A320-211» (EK-32010), որին տրվեց «Գրիգոր Լուսավորիչ» անունը: Սակայն 2 տարի անց՝ 2006-ին, երկու օրվա տարբերությամբ այս ինքնաթիռները վթարի ենթարկվեցին: 2006-ի մայիսի 3-ին Սեւ ծովում աղետի ենթարկվեց «Մեսրոպ Մաշտոցը», զոհվեց 113 հոգի: Մայիսի 5-ին Բրյուսելում այրվեց «Գրիգոր Լուսավորիչը»: Զոհեր չեղան:
Այսպիսով՝ 2004-ի վերջում ընկերությունն ուներ վարձակալված 4 հատ «Airbus A320-211» (EK-32007, EK-32008, EK-32009, EK-32010), ինչպես նաեւ, ըստ ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Նիկիտինի, 1 հատ «Ան-24», որի մասին, սակայն, տեղեկատու բազաներում ինֆորմացիա չկա: Այդ տարվա հոկտեմբերի 25-ին հանրությանը ներկայացվեց «Արմավիայի» նոր կերպարը: Եթե նախկինում ինքնաթիռները կամ չէին ներկվում, կամ էլ կապույտ գույնով եւ «ARMAVIA» գրությամբ ձեւավորվում էր օդանավերի պոչը, ապա նոր դիզայնը հիմնովին տարբերվում էր: Նոր ապրանքանիշի մշակմանը մասնակցած անգլիական «Landor Associates» ընկերության տնօրեն Էլիսոն Քերը նշել էր, որ փորձել են ներկայացնել Հայաստանի մշակույթը, սիմվոլներն ու գույները: Օգտագործվել էին ՀՀ դրոշի գույները, շարժիչներին հենց եռագույնն էր, պոչին՝ ծիրանագույն Արարատը: Կարեւորվել էր նաեւ օդանավերի վրա «Արմավիա» հայերեն գրության առկայությունը:
2004-ը հաջող տարի էր ընկերության համար: Մայիսին «Արմավիան» դարձավ IATA-ի (Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիա) իսկական անդամ, ինչպիսին այդ ժամանակ ավելի քան 270 ավիաընկերություններ էին: Հունիսին հայկական փոխադրողը միացավ MITA-ին (բազմակողմ ինտերլայն համաձայնագիր), ինչպես նաեւ IATA Clearing House-ին (ավիաընկերությունների միջեւ փոխհաշվարկի միջազգային համակարգ): 2003-ին ընկերությունը կատարել էր 3026 չվերթ՝ փոխադրելով 249.200 ուղեւոր: 2004-ին իրականացվեց 5375 չվերթ՝ փոխադրելով 430.900 ուղեւոր, 1.500 տոննա բեռ եւ փոստ: Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Նիկիտինը հայտնել է, որ եթե 2002-ին շաբաթական 4-5 չվերթ էր կատարվում Մոսկվա եւ 2-ը՝ Ստամբուլ, ապա 2004-ի վերջում դրանց թիվը հասել է 25-ի (այդ թվում՝ նոր ուղղություններ դեպի Աշգաբադ ու Թեհրան): Մայիսի 21-ից «Արմավիան» չվերթներ սկսեց նաեւ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից դեպի Դոնի Ռոստով, Անապա, Մինվոդի, Ստավրոպոլ: Նիկիտինը նշել էր, որ 2005-ին նպատակ ունեն առաջատար դիրք գրավել տարանցիկ (տրանզիտ) փոխադրումների ոլորտում՝ ՀՀ-ից դեպի Եվրոպա, ԱՄՆ, Հեռավոր Արեւելք, ինչպես նաեւ Սիբիրից ու Հեռավոր Արեւելքից «Զվարթնոցի» միջոցով ավելացնել դեպի Մերձավոր Արեւելք, Եվրոպա ու ԱՊՀ հոսքերը:
Նիկիտինը նաեւ ասել էր, որ շահույթով աշխատելու մասին խոսելը վաղ է, քանի որ մեծածավալ ծախսեր են արել տեխսպասարկման կայանի, տեխնիկական բազայի պատրաստման, 30 օդաչուների վերապատրաստման (մեկ հոգու համար՝ 56.000 եվրո, ընդհանուր՝ 1.680.000), տեխնիկների ուսուցման, նոր տեխնիկայի ու համազգեստի ձեռքբերման, 2 «Airbus A320»-ների վարձակալման, նոր ապրանքանիշի մշակման համար:

Armavia: Controlling the Armenian Skies
In Part One of this series tracing the founding and ultimate dissolution of Armavia Airlines, we wrote that in September 2002 Natalya Filyova (founder of Siberia Airlines) obtained a 50% shareholder of Armavia.
On March 14, 2003, Siberia, Armavia and the government of Armenia initialed three agreements.
According to one of them, the government issued Armavia exclusive permission for air route operations. This was a blow to the state owned Armenian Airlines which faced others problems starting in the late 1990s. Much was talked and written about the fact that the profitable air carrier faced numerous problems during the tenure of Robert Kocharyan, Armenia’s second president. (Kocharyan became president in 1998).
Many believed that the company’s financial and technical problems, operating non-profitable flights, were a result of poor management. Others believed that it was a conspiracy from the top to artificially bankrupt Armenian Airlines in order to make way for the company owned by businessman Mikayel Baghdasarov. The state owned company experienced a financial crisis during 2002-2003 and according to the March 14 agreement the government put the first nail in the coffin of Armenian Airlines by allocating a number of route permits to Armavia, including the most profitable of all – the Yerevan Moscow route. It’s not by accident that in the same year Armenian Airlines cancelled all flights and was declared bankrupt by the RA Economics Court on March 26, 2004.
In the summer of 2004, during an interview with Azatutyun Radio, Armenian Airlines Director Arsen Avetisyan (now the director of Air Armenia) gave several reasons why Armenian Airlines accumulated some US$28 million in debt.
These included the 1998 Russian default, the separation of profitable subunits from Armenian Airlines that same year (e.g. the state owned AviaSnound Company that supplied meals. Another transported cargo within the confines of airports). He also mentioned the joining of the debt ridden Gyumri Airlines with Armenian Airlines as another factor.
Avetisyan said that they had drafted a plan to get the company back on its feet. It would sell off all its assets, except for the Il-86 plane, to pay back a portion of the debts. The plane would be used to fly the Yerevan-Moscow-Yerevan route and the expectation was that in two years all the company’s debts would be paid off. Avetisyan also noted that given the agreement between Armavia and the government, their financial plan to rehabilitate the company would probably be rejected.
Moving ahead, we should note that parallel to the fall of Armenian Airlines, in April 2003, Arsen Avetisyan and Vahan Harutyunyan (brother of justice minister Davit Harutyunyan; 1998-2007), founded Air Armenia, a company that later purchased technical lab equipment from the bankrupt Armenian Airlines. (Such equipment was capable of servicing Soviet-made aircraft).
Armenian Airlines never got back on its feet, Armavia received the opportunity to operate profitable flights, and Siberia Airlines (according to one of those March 14, 2003 agreements) increased its 50% share in Armavia to 68%. The Armenian government also came out a winner. The agreement obligated Armavia to pay US$1 million annually, from January 1, 2004 to 2013, for the exclusive rights. (A total of $10 million)
According to the third agreement, the government transferred certain Armenian Airlines’ property and obligations to Armavia.
On March 27, the government agreed to the transactions and directed Justice Minister Davit Harutyunyan to sign them.
Days earlier, on March 23, the government had initialed a memo of understanding with Armenian International Airways. The parties agreed that a portion of funds from the Armavia transaction would go to paying off the 852 million AMD debt of Armenian Airlines. On May 22, 2003, the government decided to allocate 861 million of the resources going to Armavia to Armenian Airlines – to cover wage debt and 1 billion AMD to pay off budgetary loans.
Even though in 2003 Armavia wasn’t the only Armenian company conducting passenger and cargo flights, the company obtained a number of allowances by signing an agreement with the government. It thus became a national carrier. Generally, national carriers are those companies in which the state owns a majority share of more than 50% (there are exceptions when the state owns a smaller share), or companies issued certain allowances by the state.
The “divided” Armenia skies
There were two major players in the Armenian airlines market in 2003 – Armavia and Armenian International Airways (AIA). If the first primarily fly to Russia, the second focused on Europe. AIA received state registration on June 13, 2002. It was founded by the well-known businessmen Versandik and Hrayr Hakobyan, Levon Baghdasaryan, and Gagik Tsarukyan.
The company’s first director was French-Armenian Levon Baghdasaryan, later replaced by Versandik Hakobyan. From 1994-2002, Hakobyan served as the Armenian Airlines rep in the UAE. From 2007 to 2012 he was a Prosperous Armenia Party MP. Gagik Tsarukyan, the wealthy Armenian businessman, also founded AviaSnound CJSC (now defunct).
All this goes to show that in 2003 Armenian passenger aviation was controlled by these prominent oligarchs and, of course, Russian Siberia Airlines.
AIA only had one Airbus 320-212 airplane (registration number EK-32001). Between 2002 and 2005, AIA was operating the plane. During 2005-2006, AIA leased the plane to Pakistani, Tunisian, Lebanese and Arab companies. On May 5, 2006, a fire erupted at one of the hangars at the Brussels airport. Four aircraft were put out of service including Armavia Airbus A320-211 (EK-32010) and AIA EK-32001 which at the time was being operated by Air Arabia (UAE). There were no human deaths. The two Armenian aircraft were destroyed. The flight operations of AIA thus came to a halt. This company, however, still exists today. As of May 2014 it’s been renamed International Airways and Versandik Hakobyan serves as director.
The EK-32001 at Charles de Gaulle Airport, Paris (August 20013)
After 2005, when AIA leased its plane to other companies, Armavia essentially enjoyed monopoly status in the Armenian skies. We should note that we are referring to passenger transport. There were numerous small companies engaged in cargo transport, just like today.
A New Brand, New Horizons
As mentioned in the previous article, Natalya Filyova, a 68% shareholder in Armavia at the time, reregistered her shares under the name of Aviafin Ltd., a company which she owned outright. The other 32% was owned by M. Baghdasarov’s Mika Armenia Trading Ltd. In December, Andrei Nikitin (who like Filyova also hails from Novosibirsk) was appointed the General Director of Armavia Airlines. Nikitin managed the company until April 30, 2005, when Bagdasarov’s offshore Mika Limited purchased Aviafin. Thus, Siberia Airlines pulled out of Armavia.
In late 2003 Armavia had four planes – one TU-134A (EK-65575), two Airbus A320-211 (EK-32007 and EK-32008), and one ATR-42-320 (EK-42023). After Armenian Airlines departed from the sector, Armavia began to also operate the presidential TU-134A-3 type aircraft (EK-65072), which, as a presidential airplane was operated until 2007 when it was already 30 years old. In August 2010 this plane was auctioned by a governmental decree. The starting bid was set at 600 million AMD. The buyer was Armavia. Today, the plane is parked at Zvartnots Airport in Yerevan.
The EK-65072 at Brussels Airport (October 19, 2005)
As of 2007, Armenia’s president and other officials travel in the 1998 manufactured Airbus A319-132 (EK-RA01; as of 2014 registration number 701). Prior to 2013 this plane was also operated by Armavia and later by Air Armenia. Today it’s operated by the Aviation Educational Center CJSC, a part of Armenia’s General Department of Civil Aviation.
Armenia 701, over Moscow’s Vnukova Airport (Winter 2015)
Let’s us return to 2014. Armavia returned to a company called Chernomor-Avia theTU-134A (EK-65575) aircraft it had leased and operated from 2001. In January 2014, Armavia leased another ATR-42 (EK-42002) which it returned to the ATR company with another plane it has leased in December 2003.
In 2003, Armavia attempted to lease another Airbus A320-211 type plane. (It already had two) It was to be given the EK-32009 number but the deal never went through. In February 2004 the company did succeed in obtaining such a plane produced in 1995. It was registered under the number EK-32009 and was given the name “Mesrop Mashtots”. In June, another Airbus A320-211 (EK-32010) manufactured in 1996 was leased. It was christened the “Grigor Lusavorich”. On May 3, 2006, the “Mesrop Mashtots” crashed into the Black Sea, killing 113. On May 5, 2006, the “Grigor Lusavorich” caught fire in Brussels. No one died.
Thus, by the end of 2004 the company had four leased Airbus A320-211 aircraft ((EK-32007, EK-32008,EK-32009, EK-32010), as well as (according to company General Director Andrei Nikitin) one AN-24, about which there is no information in the data bases. On October 25, 2004, the public was introduced to the new image of Armavia. If airplanes weren’t painted in the past, or if the tails were just blue with the name “ARMAVIA” written, the new design was completely different.
As Alison Coeur, director of the British company Landor Associates which participated in the rebranding of Armavia stated at the time, they tried to represent the culture, colors and symbols of Armenia in the remake. They used the colors of the Armenian flag. The aircraft’s engines were painted orange, blue and red. The plane’s tail displayed apricot flowers painting the symbol of Armenia - Mount Ararat.
2004 was a successful year for the company. In May it became a true member of the International Air Transport Association (IATA); joining 270 other aviation companies. In June it signed up to the MITA (Multilateral Interline Traffic Agreements) and the IATA Clearing House.
In 2003 the company flew 3,026 flights; carrying 249,200 passengers. In 2004, it flew 5,373 flights; carrying 430,900 passengers add 1,500 tons of cargo and mail. As of May 21 Armavia started to fly from Gyumri’s Shirak Airport to Rostov on the Don, Anapa, Minvody and Stavropol. General Director Nikitin said that in 2005 the company wanted to gain a prominent position in the mid-haul routes (transit) from Armenia to Europe, the US, Far East, and also from Siberia and the Far East, via Zvartnots, to the Middle East, Europe and the CIS.
Nikitin also said that it was premature to talk about operating at a profit given that the company had invested heavily in setting up a technical base, in retraining 30 pilots (56,000 Euros per pilot), obtaining new equipment and uniforms, the leasing of two Airbus A320, and costs associated with rebranding the company.