Ի՞նչ հեռանկարներ կբացի վենետիկյան «Ոսկե առյուծը» Հայաստանի համար
Մայիսի 9-ին Վենետիկի արվեստի 56-րդ միջազգային բիենալեին Հայաստանի տաղավարն արժանացել է «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակին՝ լավագույն ազգային մասնակցության համար: Հայաստանի տաղավարի համադրողը Ադելինա ֆոն Ֆյուրստենբերգ Կյուբերյանն է: Նա տաղավարը հյուսել է «Հայություն» («Armenity») կոնցեպտի շուրջ: Այն պատահական չի համարել, քանի որ, ըստ համադրողի, ֆրանսահայ երիտասարդ սերունդը այդ տերմինով է բնորոշում Ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգներին:
Հայաստանի տաղավարը Վենետիկի Սբ. Ղազար կղզում է: Իսկ Հայաստանը ներկայացրել է 18 արվեստագետ: Այդ ընտրության մասին խոսելիս համադրողն ասել էր. «Այն խարխլված ինքնության մնացուկներից կազմված «տրանսնացիոնալ» հավաքածուի մի օրինակ է»: Ներկայացված արվեստագետներից քանդակագործ Միքայել Օհանջանյանը Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող միակ ներկայացուցիչն է, չնայած բնակվում է Իտալիայում: Բիենալեին մասնակցել է Ադելինա ֆոն Ֆյուրստենբերգի հրավերով:
Միքայելը դեռևս 2010 թ.-ին մասնակցել է Վենետիկի ճարտարապետության 12-րդ միջազգային բիենալեին Հայաստանի տաղավարում: Նրա «Լիմեն» աշխատանքը «Թարգեթի լայֆ արտ» 6-րդ մրցույթին բացարձակ հաղթող էր ճանաչվել: 2011-ին մասնակցել է Վենետիկի 54-րդ բիենալեի շրջանակներում կազմակերպվող «Art is a game» ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացրել է մի ստեղծագործություն ֆորմայի և թվային տեխնոլոգիաներով համալրված (AR - Augmented reality):
Միքայելը Վենետիկի այս տարվա բիենալեին ներկայացրել է գրեթե 12 մետր տրամագծով 12 քանդակներից բաղկացած «Տասներկու» աշխատանքը:
Այն արվել է հատուկ բիենալեի ցուցադրության համար: Հարցին, թե ինչով է պայմանավորում Հայաստանի՝ «Ոսկե առյուծին» արժանանալն, ու ինչով էր տարբերվում մեր տաղավարը, ասում է.
«Պատվավոր «Ոսկե առյուծ» ստանալու պայմանը, ըստ իս, մի քանի շատ կարևոր տարրերի համադրությունն է. 1. Ցուցահանդեսի բուն կոնցեպտը, 2. Արվեստագետների՝ այդ թեմայի և այդ կոնցեպտի շուրջ իրականացրած աշխատանքնրի պրոֆեսիոնալ մակարդակը, 3. Տեղանքը, այսինքն՝ կղզին իր ողջ պատմությամբ:
Այս երեք տարրերը շատ համաչափ և նրբանկատ ձևով ընդգրկվում են արդեն կարևոր ուրվագիծ ունեցող կղզում՝ կարողանալով դիտողին մատուցել ցուցահանադեսի բուն բովանդակությունը, թեման, որակը, որ, ըստ իս, մեր տաղավարի կարևորագույն առանձնահատկությունն էր մյուս տաղավարներից»:
Արվեստագետից նաև հետաքրքրվեցի, թե ինչ է իրեն տվել բիենալեին մասնակցությունը: «Այս տարվա իմ մասնակցությունը բիենալեին՝ մի կողմ դնելով հաղթանակի հաճելի պահը, հիշողությանս մեջ կմնա միանշանակ որպես աշխատանք մտածելու, խորհելու և իրականացնելու շատ հետաքրքիր, երկար և բովանդակալից ճանապարհ»,- նշում է Միքայել Օհանջանյանը:
Վենետիկի բիենալեին Հայաստանի հաղթանակի մասին զրուցել ենք նաև արվեստաբան Ռուբեն Արևշատյանի հետ: 2011 թ.-ին նա եղել է Վենետիկի 54-րդ բիենալեի Հայաստանի ազգային տաղավարի համադրողներից մեկը: Բացի դրանից, նախորդ տարի Վենետիկի ճարտարապետության բիենալեում համադրել է Հայաստանի տաղավարը:
-Պարոն Արևշատյան, Հայաստանը 1995-ից մասնակցում է Վենետիկի բիենալեին: Այս տարի՝ 56-րդ բիենալեին Հայաստանի տաղավարն արժանացավ գլխավոր մրցանակին: Սպասելի՞ էր այն Ձեզ համար:
-Նախ ուզում եմ բոլորիս շնորհավորել Հայաստանի տաղավարի նման հաջողության առիթով։ Վենետիկի ժամանակակից արվեստի բիենալեի «Ոսկե առյուծը» նույն այն առյուծներից է, որոնք տրվում են ճարտարապետական, թատերական բիենալեների ժամանակ, այն առյուծներից, որոնց արժանանում են լավագույն ֆիլմերը, դերասանները, ռեժիսորները Վենետիկի կինոփառատոնների ժամանակ (իսկ այդ կինոփառատոնը, ինչպես գիտեք, Կաննի, կամ Օսկարի մրցանակաբաշխությունների հետ մեկ շարքում կանգնած կարևորագույն միջազգային ֆորումներից է)։ Հիմա փորձենք հիշել, թե երբ է Հայաստանը որևէ ասպարեզում արժանացել նման մրցանակի։ Սա առաջին անգամն էր։
Արամ Ջիբիլյան (ԱՄՆ)- Գորկի. կյանք՝ 3 ակտով (ծնունդ)
Վենետիկի բիենալեների մրցանակները միշտ էլ անսպասելի են լինում։ Ես անձամբ երկու դեպք եմ հիշում իմ ընկերների հետ տեղի ունեցած, երբ նրանք արդեն բիենալեի և կինոփառատոնի բացման օրերից հետո մեկնել էին Վենետիկից՝ չմնալով մրցանակների հանձնման արարողությանը, և արարողությունից մեկ օր առաջ բիենալեի կազմակերպիչները նրանց նորից հետ են կանչել՝ մրցանակները հանձնելու համար։
Սակայն միևնույն ժամանակ այս տարվա Հայաստանի տաղավարը իր հագեցվածությամբ, արծարծված խնդիրներով, արվեստագետների ընտրությամբ ենթադրվում էր, որ հայտնվելու է Վենետիկի ժամանակակից արվեստի բիենալեի ամենահետաքրքիր տաղավարների շարքում։ Այն, իսկապես, լավ մտածված, խորը, կոնցեպտուալ լուծում ունեցող նախագիծ է, որը, համադրելով 18 արվեստագետների տարաբնույթ արվեստային հայացքներ, դիտարկված՝ «Հայությանը» առնչվող պատմության, ինքնության խնդիրների, ներկայի քաղաքական գիտակցության և վերաբերմունքի տեսանկյուններից, առաջ է քաշում ավելի ընդգրկուն բարդ և բազմաշերտ մշակութային տեսլական, որը փոքր, աննշան, անհայտ, չափազանց անձնական պատմությունները, զգացողությունները և խոհերը կարողանում է հանգուցել համամարդկային ուշադրության կենտրոնում։
-Ի՞նչ հեռանկարներ կարող է բացել այդ մրցանակը հայ արվեստագետների համար:
-Հայաստանի տաղավարի նման հաղթանակը նախ մեծ միջազգային տեսանելիություն է բերելու թե՛ հայկական ժամանակակից արվեստին, թե՛ հայկական մշակույթին, թե՛ Հայաստանում և սփյուռքում տեղի ունեցող զարգացումներին։ Եվ քանզի ժամանակակից արվեստը այսօրվա համաշխարհային հասարակական-մշակութային, քաղաքական, տնտեսական գործընթացներում ակտիվ դերակատարություն ունեցող ոլորտներից մեկն է, այդ տեսանելիությունն ունենալու է շատ և շատ ավելի բազմակողմանի բնույթ։
Հերա Բույուքթաշչյան (Թուրքիա)- Պահապանները
Տաղավարի հաջողությունը նաև նոր մակարդակի վրա է տեղափոխելու Հայաստանի և սփյուռքի միջև գոյություն ունեցող կապը և մշակութային երկխոսությունն՝ ավելի խորացնելով, ընդլայնելով և ներառելով այն միջազգային ժամանակակից արվեստի և մշակութաբանական դիսկուրսների մեջ։
Այսինքն՝ զարգացումների տրամաբանությունը շատ հուսադրող է։ Մնում է միայն, որ Հայաստանի հասարակությունը, ինչպես նաև սփյուռքի համայնքները կարողանան ընդունել և գիտակցել այս խոշոր, իր նախադեպը հայկական մշակույթում իրապես մինչ այժմ չունեցող հաղթանակը մի ոլորտում՝ ինչպիսին է ժամանակակից արվեստը, որն առ այսօր ունի իր նկատմամբ զգուշավոր, շատ անգամ սկեպտիկ հանրային ընկալում։ Ժամանակակից արվեստի պոտենցիալը, որի մասին մեր դաշտում բազմիցս խոսվել է, այս տարվա Վենետիկի բիենալեում լիարժեք բացահայտեց իր հնարավորությունները։ Հուսով եմ, որ Հայաստանը, որը կարողացավ գիտակցել այս տարվա տաղավարի, ինչպես նաև վերջին տարիների արվեստի և ճարտարապետության բիենալեներում հայկական տաղավարների կազմակերպման կարևորությունը, ցուցաբերելով պետական մոտեցում, կկարողանա կարևորել ժամանակակից արվեստի Հայաստանի ինստիտուցիոնալ դաշտի զարգացման խթանումը։

What Prospects will the Venice Golden Lion Award Have for Armenia?
On May 9, Armenia won the Venice Biennale 2015 Golden Lion award for Best National Participation. The pavilion curator for Armenia was Adelina Cuberyan von Furstenberg, who curated around the theme of “Armenity.” The chosen name wasn’t a random one—it comes from the French term Arménité, which is used by French-Armenian youth to portray the survivors of the Armenian Genocide.
The Armenian pavilion is installed on the island of San Lazzaro in Venice, and 18 artists represent Armenia. Von Furstenberg described the group as a “transnational” assembly. The only representative from the Republic of Armenia is sculptor Mikayel Ohanjanyan, although he currently lives in Italy.
Ohanjanyan participated in the 12th annual International Architecture Biennale in Venice in 2010. His work Limen #1 won First Prize in the 2010 Targetti Light Art Collection international competition. In 2011 he participated in the “Art Is a Game” exhibit in Venice where his work described as Augmented Reality, which combines sculptural form and digital code, was displayed.
Ohanjanyan’s special installation at this year’s pavilion in Venice is titled “Twelve” and includes 12 structures placed around a 12-meter diameter.
When he was asked what kind of acknowledgement does Armenia deserve for the Golden Lion award and how does the Armenian pavilion distinguish itself from others, he said: “The requirements for earning the prestigious Golden Lion award, I think, are an important combination of factors: 1) the concept of the exhibition, 2) the level of professionalism of the artists’ creations around that theme and concept, and 3) the terrain, in other words the island’s living history. These three factors, in a proportionate and sensitive manner, are part of an already important profile of the island, which can properly present the contents, quality and theme of the exhibition to the viewer. I think that’s how the pavilion crucially distinguishes itself from other pavilions.”
“My participation in this year’s biennale, aside from being a great honor, will leave a lasting impression on me and in the way I conceptualize and realize my work. It will only lead me along a very interesting, long and fruitful journey,” Ohanjanyan said.
We also spoke with Ruben Arevshatyan about Armenia’s victory. In 2011 he was one of the presenters of the Armenian pavilion at the54th Biennale in Venice. He also curated the Armenian pavilion at the 2010 International Architecture Biennale in Venice.
Mr. Arevshatyan, Armenia has been participating in the Venice Biennale since 1995. Did you expect Armenia to win the top prize at the 56th Annual Biennale?
First of all I want to congratulate the Armenian pavilion on the occasion of winning the prize. The Golden Lion awarded for the Annual Venice Biennale for contemporary art is the same type awarded for best architecture, for theater and for film (the Venice Film Festival is just as prestigious as the Oscars and Cannes). Try to remember when Armenia has ever won such a top prize at any such venue. This is the first time.
Aram Jibilian (USA), Gorky, a life in 3 acts (i.birth)
The Venice Biennale competitions are always unpredictable. I remember when two of my friends left the Venice Biennale and Film Festival after they opened and were called back a day before the award ceremonies so they could be there to receive their awards.
This year’s pavilion artists had expectations of havingone of the most interesting pavilions at the contemporary art Biennale in Venice. This was a well thought-out, conceptual plan of action that entailed 18 artists of various artistic views pooling their talent under the “Armenity” banner.  They were able to present an inclusive, complex and multifaceted cultural visionto convey small, nevertheless highly personal stories. Their united thoughts and feelings were showcased in the global spotlight.
What prospects will this prize present to Armenian artists?
This year’s win is giving high visibility internationally to Armenian contemporary artists, Armenian culture and innovations happening both in Armenia and the diaspora.  For contemporary art, this multifaceted visibility represents one of the modern worldwide socio-cultural, political and economical undertakings within the context of active performance.
Hera Büyüktaşcıyan (Turkey), The Keepers
The success of the pavilion has placed the existing ties and cultural dialogue between Armenia and the diaspora on another level, thereby deepening, extending and incorporating international contemporary art in culturological discourse.
In other words the train of progress is very encouraging.  The only thing left is for both the Armenian public and communities in the diaspora to accept this huge, unprecedented victory for a segment of Armenian culture, since there tends to be a cautious, or even a skeptical public perception of contemporary art. The potential of contemporary art, which is being discussed more and more, was brought to full attention in this year’s Biennale.  I hope that Armenia will comprehend the importance of this year’s pavilion as well as the art and architecture pavilions of recent years and that an official approach can be taken to promote the significance of theinstitution of contemporary art in Armenia.
Rosella Mangeruca
CONGRATULATIONS to Mikayel OHANJANYAN for his elegant & powerful work, not to miss in the gorgeous panoramic terrace overlooking Venice, un unforgottable emotion !!!