«Հարուստների ձեռքը բռնող չկա, նրանք ինչ ցանկանան, կարող են անել»
Առավոտ է, բայց Արմավիրի մարզի Ալաշկերտ համայնքի փողոցներում որևէ ակտիվություն չի նկատվում: Մարդիկ չկան, երեխաների ճիչ չի լսվում, գյուղի կենտրոնում մի քանի տղամարդ է հավաքվել ու թղթախաղ են խաղում: Նրանցից քիչ հեռու` մանկապարտեզի բակում, աշխատում էր 75-ամյա Համլետ Հովսեփյանը: Նա գերանդիով խոտ էր հնձում:
«Արի-արի, արի տենամ ինչ կա երևաններում, ոնց որ քաղաքից ես եկել, կոշիկներդ ցեխոտ չի»,- մեզ տեսնելով՝ ձայն տվեց Համլետ պապը:
Նա առաջարկեց նստել ծառերի հովին ու խոսել Հայաստանի քաղաքացու մասին: Առաջին նախադասությունը սկսեց դժվար ապրելակերպից:
«Ապրելը մեզ համար շատ դժվար է, ամենուր թանկացում է, եկամուտ էլ չունենք: Հիմա էլ էլեկտրաէներգիան են ուզում թանկացնեն: Վեճ ա գնում, որ չթանկացնեն, բայց մի քիչ հավատս չի գալիս: Այդ հարցերում մի քիչ անհավատ եմ, որովհետև սովոր են միշտ թանկացնել ամեն ինչը, էժանացնելու համար ոչ մեկ չի մտածում: Իսկ թանկացնելուց հետո ժողովրդի վիճակը թե ոնց պիտի լինի, դա արդեն հարց է»,- ասում է Համլետ Հովսեփյանը:
Նա օրինակն իր վրա է բերում: Ասում է, որ ամսական մոտ 15 հազար դրամ միայն էլեկտրաէներգիայի համար է վճարում: Եթե հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշի բավարարել ՀԷՑ-ի հայտը և բարձրացնի սակագինը, ամսական վճարելու է 20-25 հազար դրամ:
«Դա իմ հաշվից, իմ ապրելու հաշվից է գնում: Նշանակում է, որ ես ամսվա մեջ 10-15 հազար դրամի քիչ ուտելիք եմ առնելու, որ լույսի փող տամ»,- ավելացնում է Հ. Հովսեփյանը:
Ալաշկերտցի Համլետ պապը թեև այսօրվա սոցիալ-կենցաղային անբարենպաստ վիճակի հիմնական մեղավորներին փնտրում էր իշխանության մեջ, սակայն փորձում էր հավասարակշռել և մեղավորներ փնտրել բոլորի մեջ:
«Այսօր Հայաստանում մի իշխանության գլխին հարյուր իշխանություն է թափվել, ինչ կուսակցություն ասես կա, նրանք էլ խանգարում են ամեն ինչին: Ես պատմությունից մի քիչ լավ եմ, կարդացել եմ: Ժամանակին Ստալինին հարց են տալիս՝ ինչպես է, որ ձեր մոտ ղեկավարման հարցը հեշտ է: Նա էլ պատասխանում է, թե մեր մոտ մի կուսակցություն է, դրա համար էլ հեշտ է: Հիմա մի կուսակցություն որ լիներ, ավելի լավ կլիներ, ինչ է, ամեն մեկն իր թեզն է առաջ քաշում, իր անձնական հարցերն է լուծում, պաշտոններ են իրար մեջ բաժանում, ու ժողովուրդը մնում է անտեր»,- նշում է Համլետ պապը:
Նրա կարծիքով, եթե իշխանության վերին օղակները ցանկանում են ժողովրդի վիճակը բարելավել, առաջին հերթին պետք է ապահովել աշխատանքով:
«Հոգուդ մատաղ, եթե ես չաշխատեմ, որտեղի՞ց պիտի ապրեմ: 75 տարեկան մարդ եմ, մինչև հիմա հողի հետ կռիվ եմ տալիս: Այն ժամանակ քիչ էինք աշխատում ու լավ էինք ապրում, հիմա շատ ենք աշխատում ու ահավոր ձևով ենք ապրում, եկամուտ չունենք: Հարուստների ձեռքը բռնող չկա, նրանք ինչ ցանկանան, կարող են անել: Նրանք վատ բան չեն անում, բիզնես են անում, բայց այդ բիզնեսը անկում է տանում: Ժողովրդի վիճակը դրա ապացույցն է»,- հավելում է Համլետ Հովսեփյանը:
Արևն արդեն այրում էր: Համլետ պապը կամաց-կամաց ոտքի կանգնեց ու ձեռքը վերցրեց գերանդին: Նա պիտի աշխատեր: Իրար հրաժեշտ տվեցինք: Գյուղամեջում հավաքված մարդիկ, տեսնելով, որ մոտենում ենք իրենց, սկսեցին ամեն մեկը մի կողմ շարժվել:
«Կանգնեք, ինչի՞ եք փախնում»,- բղավեց նրանցից մեկը` տեսնելով, որ ընկերները լուռ հեռանում են: «Գյուղապետի լուսամուտը էս կողմ ա նայում, կտեսնի»,- հնչեց պատասխանը:

“Схватить богатых за руку некому, вот они и делают то, что хотят”
В Алашкерте утро, однако оживления на улицах села нет. Везде безлюдно, даже детских голосов не слышно. Лишь на центральной улице несколько мужчин играют в карты. Чуть дальше, во дворе детского сада 75-летний Гамлет Овсепян косит траву.
“Подойди поближе, расскажи, что нового в Ереване. Ты, видно, из столицы приехал, ботинки у тебя чистые…”- сказал, обращаясь к нам, пожилой мужчина.
Потом он предложил посидеть в тени деревьев и поговорить о жизни в Армении. Разговор сразу начался с трудностей.
“Нам очень трудно жить. Повсеместная дороговизна, а доходов никаких. Сейчас еще и тарифы на электроэнергию хотят повысить. Спорят о том, чтобы не повышать, но я в это мало верю. Они привыкли повышать цены на все, а о снижении цен никто не думают. Еще большой вопрос, как люди будут жить после того, как все подорожает”,- сказал Гамлет Овсепян.
Он привел в пример себя. Только за электроэнергию ему приходится платить около 15 тысяч драмов в месяц. Если Комиссия по регулированию общественных услуг удовлетворит заявку “Электросетей Армении” и повысит тариф, то Гамлету Овсепяну придется платить в месяц уже 20-25 тысяч драмов.
“Это будет за счет моего питания. Значит, каждый месяц я буду покупать еду на 10-15 тысяч драмов меньше, чтобы платить за свет”,- подсчитал мой собеседник.
Несмотря на то, что в сегодняшней неблагоприятной социальной ситуации пожилой алашкертец винит в основном власти, тем не менее он пытается найти виноватых во всех.
По его словам, какой только партии сегодня в Армении нет, и они очень мешают. “В свое время Сталина спросили, почему ему так легко удается руководить страной. А он ответил: у нас одна партия, потому и легко. Вот если бы и сейчас была одна партия, было бы лучше. А то партии решают свои личные вопросы, делят между собой должности, а народ бедствует”,- добавил Гамлет Овсепян.
По его словам, если бы высшие звенья власти хотели улучшить положение народа, они в первую очередь должны были обеспечить людей работой. “Раньше мы мало работали и хорошо жили, сейчас работаем много, а живем ужасно, доходов никаких. Схватить богатых за руку некому, поэтому они делают то, что хотят. Ничего плохого они не делают, занимаются бизнесом, но этот бизнес ведет к упадку. Доказательство тому – положение народа”,- добавил дед.
Начало припекать, и мой собеседник медленно встал. Ему надо было работать. Мы попрощались. Собравшиеся в центре села люди, увидев, что мы подходим к ним, разбрелись в разные стороны.
“Постойте, куда уходите?” – закричал один из них своим односельчанам. “Окно старосты смотрит на эту сторону. Вдруг увидит”,- прозвучало в ответ.