Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարանը ամբողջական տեսքով փոխանցվեց Վիրահայոց թեմին
Վիրահայոց թեմը հայտնում է, որ 2015 թվականի հունիսի 8-ին, Թբիլիսի էր ժամանել Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը՝ գրողների միության պատվիրակության ուղեկցությամբ: Այցի նպատակը Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարանը ամբողջական տեսքով Վիրահայոց թեմին փոխանցելն էր: Հյուրերը «Հայարտուն» կենտրոնում Կոմիտասին նվիրված ցուցահանդեսը դիտելուց հետո, այցելեցին Խոջիվանքի հայ գրողների և հասարակական գործիչների պանթեոն և ծաղիկներ խոնարհեցին Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի շիրիմին և ազգի մյուս մեծամեծների տապանաքարերին:
Հայաստանի գրողների միության նախագահը և Վիրահայոց թեմի առաջնորդը, թբիլիսահայ մտավորականության ներկայացուցիչների և առաջնորդարանի պաշտոնեության հետ միասին ուղևորվեցին դեպի Հովհաննես Թումանյանի թբիլիսյան բնակարան, որտեղ նրանց միացան Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Կարեն Մելիքյանը, Վրաստանի գրողների միության նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլին, «Ցիսկարի» ամսագրի խմբագիր, գրող Բաղաթեր Արաբուլին և այլոք:
Հովհաննես Թումանյանի տան մի մասը, գրադարանի վերածված 150 քառակուսի մետր տարածքը, 2012 թվականին, Հայաստանի գրողների միության երջանկահիշատակ նախագահ Լևոն Անանյանի անդուլ ջանքերով ձեռք էր բերվել Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի հովանավորությամբ:
Տան ամբողջական տեսքով ձեռք բերման հարցը գտնվում էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության ներքո և այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանք էր տանում նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը: Եվ միայն վերջերս, 2015 թվականին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդի դիմումով, «Սուրբ Գևորգ» եկեղեցու հիմնադրամի միջոցներով գնվեց նաև շենքի ժառանգներին մնացած մասը և նախօրոք ձեռք բերված հատվածի հետ միասին ամբողջական տեսքով նվիրաբերվեց թեմին՝ որպես սեփականություն:
Երկու երկրների գրողների միությունների նախագահների հանդիպումը խորհրդանշորեն տեղի ունեցավ հատկապես այս տանը:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը հանդիսավորապես Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին հանձնեց տան բանալիները: Տունը այսուհետ կոչվելու է «Մշակույթի և արվեստի Թումանյանական Վերնատուն» և նրա գործունեությունը նպատակաուղղված է լինելու երկու քրիստոնյա ազգերի համագործակցության, բարեկամական հարաբերությունների և ստեղծագործական կապերի զարգացմանը և խորացմանը: Իրականացվելու են գրքերի քննարկումներ և շնորհանդեսներ, հայ և վրաց ստեղծագործական, մշակութային տարբեր միջոցառումներ: Շենքում գործելու է դահլիճ, քառալեզու գրադարան, ՀԲԸՄ Վիրտուալ Համալսարանը, իսկ սենյակներից մեկը կրելու է Լևոն Անանյանի անունը:
Շնորհավորանքի ելույթներով հանդես եկան Վրաստանի գրողների միության նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլին, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Կարեն Մելիքյանը, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, գրող,թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնության և գնահատանքի խոսքում՝ օրը անվանեց հիրավի պատմական, քանզի Ամենայն հայոց բանաստեղծի բնակարանը շուտով կվերադառնա իր նպատակային ծառայությանը և Թեմի անունից ստանձնեց անհրաժեշտ վերանորոգչական աշխատանքների իրականացման, անհրաժեշտ գույքով և կահավորանքով ապահովման պարտավորություն:
Այնուհետև Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը և Վրաստանի գրողների միության նախագահ Մաղվալա Գոնաշվիլին, ստորագրեցին համագործակցության մասին հուշագիր, որին միացան Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միությունը, «Հայարտուն» կենտրոնը, Հայ-վրացական մշակությային կապերի «Կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունը:
Հ.Գ. Հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանի Թբիլիսիի տունը գտնվում է Ամաղլեբա (նախկին՝ Դավիթաշվիլի) փողոցի 18 հասցեում, որում ապրել է Թումանյանը 1909-1923 թթ-ը, իսկ 1952 թ-ին տան իրերը տեղափոխվել են Երևան: 6 սենյակներից 4-ը վերածվել էին գրադարանի, իսկ մյուս 2-ը` մնացել գրողի ժառանգներին: Անկախացումից հետո Թբիլիսիի քաղաքապետարանը որոշ հանգամանքների բերումով գրադարանային մասը փոխանցել էր Վրաստանի մի քաղաքացու, ումից և հարկ եղավ ձեռք բերել այն:

Тбилисский дом Ованеса Туманяна полностью передан в пользование Грузинской епархии ААЦ
8 июня 2015 года в Тбилиси прибыл председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян в сопровождении делегации СПА. Целью визита была полная передача тбилисского дом Ованнеса Туманяна в пользование Грузинской епархии ААЦ. После осмотра в центре «Айартун» выставки, посвященной Комитасу, гости посетили Пантеон армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где возложили цветы на могилу великого армянского поэта Ованеса Туманяна и к надгробиям других выдающихся деятелей.
Председатель Союза писателей Армении и предводитель Грузинской епархии ААЦ вместе с представителями тбилисской армянской интеллигенции и должностными лицами епархии направились к тбилисскому дому Ованеса Туманяна, где к ним присоединились советник посольства РА в Грузии Карен Меликян, председатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, редактор журнала «Цискари», писатель Багатер Арабули и другие.
Покупку части дома Ованнеса Туманяна, превращенной в библиотеку площадью 150 квадратных метров, удалось осуществить в 2012 году благодаря усилиям покойного председателя Союза писателей Армении Левона Ананяна при финансовой помощи бывшего мэра города Гюмри Вардана Гукасяна.
Вопрос о покупке дома Ованнеса Туманяна целиком находился под пристальным вниманием президента РА Сержа Саргсяна. В этом направлении велась последовательная работа в посольстве РА в Грузии. И только недавно, в 2015 году, по обращению предводителя Грузинской епархии ААЦ на средства фонда церкви сурб Геворг была приобретена доставшаяся наследникам часть здания, которая вместе с ранее купленной частью была полностью передана в собственность епархии.
Встреча председателей союзов писателей двух стран символично состоялась именно в этом доме.
Председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян торжественно передал ключи от дома Его Преосвященству епископу Вазгену Мирзаханяну. Впредь дом будет называться «Туманяновский Вернатун культуры и искусства», а его деятельность будет направлена на сотрудничество, развитие и углубление дружеских отношений и творческих связей между двумя христианскими народами. Будут проводиться презентации и обсуждения книг, различные совместные творческие мероприятия. В здании будет действовать зал, четырехъязычная библиотека, Армянский виртуальный колледж АВБС, а одна из комнат будет названа в честь Левона Ананяна.
С поздравлением выступили председатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, председатель Союза армянскиих писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян, советник посольства РА в Грузии Карен Меликян, поэт и переводчик Гиви Шахназари, поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян.
Предводитель Грузинской епархии ААЦ, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих и назвал этот день поистине историческим, ибо дом великого армянского поэта Ованеса Туманяна скоро вернется к своему предназначению. От лица епархии епископ Мирзаханян принял на себя обязанности по выполнению необходимых ремонтных работ, а также по обеспечению дома нужным инвентарем и мебелью.
После этого председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян и председатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили подписали меморандум о сотрудничестве, к которому присоединились Союз армянских писателей Грузии «Вернатун», центр «Айартун», общественная организации армяно-грузинских литературных связей «Камурдж».
P.S. Дом великого армянского писателя Ованеса Туманяна расположен по адресу улица Амаглеба (бывшая Давиташвили), 18. Здесь Туманян жил в 1909-1923 гг. В 1952 году находившиеся в доме вещи были перевезены в Ереван. Четыре комнаты из шести были превращены в библиотеку, остальные две достались наследникам писателя. После обретения независимости Тбилисская мэрия по некоторым обстоятельствам передала часть дома, где расположена библиотека, в пользование гражданину Грузии. Именно у него и была приобретена квартира великого поэта.