Որոտանի կասկադը վաճառվել է 85 մլրդ 813 միլիոն դրամով
Այսօր ԱԺ-ում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գրիգորյանը հարցրեց էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանին, թե ինչքան է եղել Որոտանի կասկադի վաճառքի գինը, և արդյոք համալիրի 230 աշխատակիցների շրջանում կրճատում չեն լինելու:
Ե. Զախարյանը պատասխանեց, որ Որոտանի հէկերի համալիրը վաճառվել 85 մլրդ 813 մլն դրամով: Վճարումը կատարվելու է երկու փուլով՝ 50 տոկոսը ամերիկյան կողմը կվճարի հիմա, մյուս մասը՝ 1 տարի անց: Իսկ համալիրի վերազինման համար ՀՀ կառավարության և «KfW» բանկի միջև 51 մլն եվրո պայմանագիրն ու վարկերը կտեղափոխվեն գնորդ ընկերությանը: Այս մասին արդեն ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն գնորդ ընկերության հետ, որն էլ այդ գումարով պետք է իրականացնի ներդրումային ծրագրեր:
Իսկ կասկադի 230 աշխատակիցների շրջանում առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կրճատումներ չեն լինեն՝ համաձայն կնքված պայմանագրի:

Воротанский каскад продан за 85 млрд 813 млн драмов
Сегодня в Национальном Собрании депутат фракции Республиканской партии Армении Айк Григорян поинтересовался у министра энергетики и природных ресурсов Ерванда Захаряна, по какой цене продан Воротанский каскад ГЭС и ожидаются ли сокращения среди 230 работников объекта.
Министр сообщил, что Воротанский каскад ГЭС продан за 85 млрд 813 млн драмов. Продажу предполагается осуществить в два этапа: 50% будут проданы американской стороне сейчас, остальная часть – через год. Договор об оснащении комплекса на сумму 51 млн евро, заключенный между правительством РА и банком KfW, а также кредиты перейдут к компании-покупателю. Договоренность об этом уже достигнута, и компания-покупатель обязалась осуществить инвестиционные программы на эти суммы.
Кроме того, согласно заключенному договору, в течение ближайшего года сокращений среди 230 работников Воротанского КГЭС не будет.