Անակլիայի նավահանգստի շինարարությունը կսկսվի 2016թ.-ին
Վրաստանի կառավարությունը քննարկել է Անակլիայի նավահանգստի շինարարության հարցը: Ընդունված որոշման համաձայն` նոր նավահանգստի շինարարությունը կիրականացնեն երկու ընկերություններ` «Անակլիայի զարգացման Կոնսորցումը» և չինական «Power China -Անակլիայի արդյունաբերական էկո-այգի» ընկերությունը: Երկու ընկերություններին էլ եզակի իրավունք-կարգավիճակ է շնորհվել շինարարությունն իրականացնելու համար: Վրաստանի կառավարության որոշման համաձայն` Անակլիայի խորասույզ նավահանգստի շինարարությունը պետք է սկսվի 2016թ.-ին: Այս մասին տեղեկացնում է Վրաստանի հայ համայնքը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս անցած տարի Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և «Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի միջև կնքվող` ՀՀ տարածքում 540 ՄՎտ հզորության գազային էլեկտրակայանի կառուցման և շահագործման համաձայնագրին:
«Հետքը» գրել էր, որ համաձայն «Անակլիա ԱյԻՓի Հոլդինգ» ՍՊ ընկերության և ՀՀ կառավարության միջև ստորագրված «Անակլիա էներջի» նախագծի՝ Հայաստանում արտադրված էլեկտրաէներգիան պետք է ուղղվի հենց այս նավահանգստին:

Строительства порта в Анаклии начнется в 2016 году
Правительство Грузии обсудило вопрос строительства порта в Анаклии. Согласно принятому решению, строительство будут осуществлять две компании – “Консорциум развития Анаклии” и китайская компания “Power China – Индустриальный экопарк Анаклии”. Обеим компаниям присвоен уникальный статус-право на осуществление строительных работ. Согласно решению правительства, строительство глубоководного порта в Анаклии должно начаться в 2016 году. Об этом сообщает армянская община Грузии.
Напомним, что еще в прошлом году правительство Армении одобрило соглашение о строительстве и эксплуатации на территории РА газовой электростанции мощностью 540 мВт, заключенное между Министерством энергетики и природных ресурсов РА и ООО “Анаклия АйИПи Холдинг”.
Hetq.am писал о том, что в соответствии с проектом “Анаклия Энерджи”, подписанным между компанией   “Анаклия АйИПи Холдинг” и правительством РА, выработанная в Армении электроэнергия должна направляться в указанный порт.