Միմյանց ընդառաջ շարժվելու համար պետք է փոխվեն հասարակական-քաղաքական համակարգերը
Հայ-ռուսական եւ ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների, դրանց փոխազդեցությունների, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անվտանգության տեսանկյունից Ռուսաստանի հետ համագործակցության նշանակության մասին են ստորեւ բերված մեր էքսկլյուզիվ հարցազրույցները:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են:
Հարցազրույց հասարակական գործիչ, քաղաքագետ Ռասիմ Աղաեւի հետ
Ի՞նչն է այսօր առավել բնորոշ Ադրբեջանի նկատմամբ Ռուսաստանի քաղաքականությանը, եւ հակառակը՞ ինչո՞վ է գլխավորապես պայմանավորված Ադրբեջանի քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ: Ո՞ր գործոններն են առավել վճռական (աշխարհաքաղաքակա՞ն, ներքաղաքակա՞ն, տնտեսակա՞ն, սոցիալ-մշակութայի՞ն):
Ոչ այնքան հեռու անցյալում, դեռ 10 տարի առաջ, այս հարցին պատասխանելիս կարելի էր շատ մտքեր արտահայտել ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների պատմական խորն արմատների մասին: Մի բան, ինչը սիրում էր անընդհատ ընդգծել Հ. Ալիեւը: Կարելի էր դատողություններ անել հարավկովկասյան տարածաշրջանում ժամանակակից Ռուսաստանի առանձնահատուկ դերի մասին, ինչը Ադրբեջանի Հանրապետության գրեթե բոլոր ղեկավարների ավանդական փաստարկն է եղել:
Եւ վերջապես, կարելի էր ըստ արժանվույն գնահատել տնտեսական փոխշահավետ համագործակցությունը. մի սյուժե, որը մանտրայի նման կրկնվում է Ալիեւ կրտսերի ելույթներում: Հիմա այս կարգի պատասխանները կարող են ընդհանուր առմամբ ոչ ուրախալի ադրբեջանա-ռուսական հարաբերություններին փայլ հաղորդելու անճոռնի փորձեր հիշեցնել: Երկու երկրներն էլ տնտեսական առումով միտված են իրենց բնական ռեսուրսների արդյունահանմանը՞ շեշտը դնելով դրանց ածխաջրածնային բաղադրիչի վրա: Սա  կանխորոշում է համաշխարհային քաղաքականության մեջ նրանց փոխկապվածությունը, նաեւ` աշխարհաքաղաքական հարթություններում  աշխարհի հիմնական խաղացողների քաղաքական մանեւրումները:
Անկախության կուրս վերցնելուց հետո ադրբեջանական արտաքին քաղաքական ռազմավարության մեջ ռուսաստանյան գործոնի հետ հաշվի նստելը միտված էր այն բանին, որպեսզի հզոր հարեւանին հնարավոր լինի մղել դեպի ղարաբաղյան խնդրի արդարացի լուծումը: Սա, ի վերջո, հասցրեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտվածությունն ընդունելուն: Ավելիին, խնդրի պրակտիկ լուծման առումով Մոսկվային դրդել չհաջողվեց:
Բաքվում, արդեն քանի տարի է, գնահատելով Պուտին-Մեդվեդեւի խաղաղարար ջանքերը, այնուամենայնիվ, ավելի ու ավելի են հակվում մտածելու ռուսաստանյան ներկայիս ղեկավարների կայսերապաշտական մոտեցումների առկայության մասին: Սրա համար հիմքերը շատ են. խորհրդային, ապա եւ ելցինյան Մոսկվան եւ քողարկված, եւ բացահայտ սատարում էր ղարաբաղյան անջատողականությանը:
Առանց Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական ու տեղեկատվական օգնության շրջանի՞ 1992 թ.-ից ի վեր սեցեսիան եւ Ադրբեջանի տարածքների 20%-ի բռնազավթումը դժվար թե հնարավոր դառնար: Բացի այդ, ՌԴ-ի հետ Հայաստանը կապված է դաշնակցային համաձայնագրով, ինչը չի կարող չամրապնդել ադրբեջանական վատագույն մտավախությունները՞ կապված հյուսիսային հարեւանի անկեղծության եւ նրա հետ հարաբերությունների հետ: Ավելին, Ադրբեջանում խորանում է համոզմունքը, որ Ղարաբաղը որպես անջատողական պրոյեկտ մտահղացվել եւ օգտագործվել է Մոսկվայի կողմից՞ որպես Ադրեջանում ու ողջ տարածաշրջանում իր ազդեցությունը պահպանելու չափազանց հարմար գործիք:
Հեղաշրջումների եւ քաղաքական դավադրությունների երկար շարանը, որոնցով առանձնանում են Ադրբեջանի անկախության 20 տարիները, սովորեցրել են ադրբեջանցի  քաղաքական գործիչներին նախապես ջանալ նոր Ռուսաստանի բարյացակամության համար: Այսպես ծնվեց Հեյդար Ալիեւի խուսանավման քաղաքականությունը: Պարզվեց, որ բազմաթիվ խնդիրներ ունեցող եւ լրջորեն թուլացած Ռուսաստանի համար էլ էր այդ քաղաքականությունն ընդունելի: Այն կպահպանվի դեռեւս որոշ ժամանակ, քանի որ թույլ է տալիս Ռուսաստանին հաստատվելու հարավկովկասյան պլացդարմում, որտեղ ծավալվում է Կասպից ծովի համար պայքարը: Այդ պատերազմը տանուլ տալու իրավունք Ռուսաստանը չունի:
Որո՞նք են Ռուսաստանի` կովկասյան ուղղությամբ իրականացվող քաղաքականության հիմնական առանձնահատկությունները: Ռուսաստանի կովկասյան քաղաքականությունն ինչպե՞ս է անդրադառնում ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների վրա:
Ռուսաստանի կովկասյան քաղաքականությունը խոհեմ ուրվագծեր ստացավ ետելցինյան փուլում: Նրա գլխավոր ձեռքբերումը այն բանի ըմբռնումն էր, որ ահաբեկչությունը ի զեն վերցրած ագրեսիվ անջատողականությունը միանգամից հաղթահարել հնարավոր չէ, ինչպես դա պատկերացնում էին Մ. Գորբաչովն ու Բ. Ելցինը:
Վ. Պուտինն արեց այն, առանց ինչի հնարավոր չէ սանձահարել անջատողականությունը, որտեղ էլ այն ծագած չլինի. վճռականություն, անզիջում դիրքորոշում, հայրենասիրության շեշտադրում: Կարելի է տարբեր կերպ վերաբերվել Ռ. Կադիրովի ֆիգուրին, սակայն գաղափարը հիմնավոր ու արդյունավետ է թվում՞ անվտանգության եւ կայուն զարգացման համար պատասխանատվությունը դաշնային իշխանությունները պետք է կիսեն տեղական վերնախավերի հետ:
Բոլոր հայտնի վերապահումներով հանդերձ՞ պուտինյան դոկտրինն արդյունավետ դուրս եկավ: Եթե այդպես չլիներ, նրա հեղինակը դժվար թե կարողանար մնալ Ռուսաստանի քաղաքական արդի բեմահարթակում: Ուրիշ բան, որ անջատողականության դեմ պայքարը նաեւ պահանջում է դրսեւորել համբերատարություն, համառություն եւ հետեւողականություն քաղաքական կուրսի իրականացման գործում: Մի բան, որը ժամանակին ցուցաբերեցին անգլիացիները հյուսիսիռլանդացիների, իսպանացիները` բասկերի նկատմամբ: Ինչպես ասում են ադրբեջանցիները` սա այն խմորն է, որը դեռ շատ ջուր է պահանջելու: Ավելացնեմ՞ նաեւ ժամանակ: Ունի՞, արդյոք, Ռուսաստանն այդ ժամանակը:
Քաղաքական գաղափարների ու տրամադրությունների այնպիսի ինֆիլտրացիա, որը կար «կովկասյան բունտերի» առաջին փուլում (պայմանականորեն՞ պերեստրոյկայի սկզբից մինչեւ 2000 թ.), հիմա չկա: Սակայն «դանդաղ գործող ականները», որ թողել են անջատողականները, ասենք Ադրբեջանի եւ Դաղստանի սահմանին, դեռեւս չեն վնասազերծված: Բաքվում սեփական փորձից գիտեն, թե ինչպես են պատմական իրավունքի մասին գաղափարները հանգեցնում տարածքային հակամարտությունների:
Դրանք գրավում են տեղացի ազգայնականների միտքը, բայց նյութական ուժ են դառնում դրսից սատարման պարագայում: Հյուսիսային հարեւանների կողմից տարածքային պահանջների բռնկումները, որ առաջացան վերջերս, հիշեցրին այս ամենի մասին: Նաեւ տհաճ նստվածք մնաց, այդ թվում՞ մի շարք իրադարձություններում հայկական հետքերից:
Ի՞նչ կարելի է հակադրել ադրբեջանա-ռուսական հարաբերություններին Ադրբեջանի անվտանգության տեսանկյունից:
Նացիոնալ-դեմոկրատական նոր ուժերի համար ռուսամետ կուրսին այլընտրանքը Թուրքիայի հետ ռազմաքաղաքական միությունն է: Սակայն վերջին քսանից ավելի տարիների քաղաքական պրակտիկան բացահայտեց նաեւ հակասություններ, որոնց թվում վերնախավերի շահամոլությունը պետք է դասենք դժվար հաղթահարելիների թվին: Այս կապակցությամբ հիշում եմ Թուրքիայի ջերմեռանդ կողմնակից, հանրահայտ ու հզոր ֆիգուր, քաղաքական մի գործչի հետ զրույցս: Իմ ուղիղ հարցին` ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի սկսում իրագործել իր դարավոր երազանքը եւ չի մերձենում Թուրքիային ընդհուպ միութենական հարաբերությունների հաստատումը, նա պատասխանեց. «Դա սպառնում է մեր ինքնատիպությանը, մենք նոր ավագ եղբայր ձեռք կբերենք»:
Ավելի ուշ այդ դիրքորոշումն արտահայտվեց արտաքնապես հաճելի, բայց ըստ էության կեղծ նշանաբանում` «Երկու պետություն, մեկ ժողովուրդ»: Թուրքիայի հետ լիարժեք միություն Ադրբեջանին չի սպառնում այն նույն պատճառով, որը կա ետխորհրդային տարածքներում. վերնախավերը չեն ուզում ոչ ոքի հետ կիսել ոչ իրենց իշխանությունը, ոչ էլ նավթադոլարները: Սրան գումարվեցին նաեւ Թուրքիայում հաստատվող իսլամական ժողովրդավարության մոդելի սպառնալիքները: Եվ ոչ միայն դրանում եղած սպառնալիքները:
Ադրբեջանի անվտանգության մյուս երաշխիքը ՆԱՏՕ-ական վահանն է, թեեւ Եվրոպա ներխուժելու պատմական հնարավորությունը Ադրբեջանը, հնարավոր է, որ արդեն բաց է թողել: Նոր ռազմավարությունը պետք էր ծրագրել եւ պետք էր համառորեն թակել ՆԱՏՕ-ի դռներն այն տարիներին, երբ Հայաստանը ինքնաառաջադրվում էր որպես Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ֆորպոստ: Բաքվի ձեռքում նավթային հաղթաթուղթն անհամեմատ ավելի ծանրակշիռ կլիներ, քան Մ. Սահակաշվիլու հակառուսական արարմունքները: Չնայած, այս գործոնները դեռ կարող են գործի դրվել այս փուլում, եթե դրանք ամրապնդվեն ժողովրդավարական լուրջ բարեփոխումներով:
Ադրբեջանում եւ Ռուսաստանում քաղաքական վերնախավերի փոփոխությունը կարո՞ղ է արմատապես փոխել երկրների փոխհարաբերությունների տրամաբանությունը եւ բնույթը:
Վերնախավերի մեխանիկական փոփոխությունը կարող է ազդել երկու երկրների հարաբերությունների վերաբեռնավորման վրա, եթե նոր գործիչներն իրենց հետ բերեն նոր եւ հեռանկարային գաղափարներ: Ադրբեջանում նման սպասելիքներ ունենալու հիմքեր չկան: Իշխող ռեժիմին ընդդիմադիր ուժերի քաղաքական նախասիրությունները հայտնի են: Դրանք ավանդական թուրանիստներն են, ամերիկամետ մոդայիկ հոսանքների կուսակցություն, կայացման փուլում գտնվող իսլամիստները:
Չնայած թույլ կազմավորվածությանը, կարծում եմ՞ մոտ ապագայում այս քաղաքականացվող զանգվածներից կարող է ծնվել շարժում, որն իր ետեւից կտանի դեռ սպասելիքների ընդունակ քաղաքային սոցիումին: Սրա ուժի ու ազդեցության հետ ստիպված են լինելու հաշվի նստել: Համ էլ ադրբեջանական էթնոկրատիան բացել է նեոիսլամիստների գործունեության համար դաշտը՞ դուրս մղելով այլազգի, հիմնականում ռուսական բաղադրիչը եւ ընդունելով դիսկրիմինացիոն սահմանափակումներ ռուսալեզու ադրբեջանցիների նկատմամբ:
Էրդողանի չափավոր իսլամիստների կողմից առաջադրված մոդեռնացման թուրքական մոդելը կարող է լիովին գրավել նոր սերունդների ուղեղները: Սերունդներ, որոնք ախտահարված են հակառուսական ֆոբիաներով եւ բացահայտ հակամուսուլմանական Արեւմուտքի առջեւ ոչ մի հատուկ պիետետներ անելու անհրաժեշտություն չեն զգում: Անհրաժեշտ է խարիզմատիկ առաջնորդ, ԱՀ-ն աշխարհիկ պետություն է, բայց արեւելյան մենթալիտետով: Զարգացման ռուսաստանյան մոդելը համոզիչ չէ նույնիսկ մտավորականության այն հատվածի համար, որը ջերմորեն է վերաբերվում Ռուսաստանին, նրա մշակույթին եւ ժողովրդին: Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի` միմյանց ընդառաջ շարժվելու համար պետք է փոխվեն ոչ միայն վերնախավերը, այլեւ նրանց հասարակական-քաղաքական համակարգերը:

Для встречного движения нужно изменение общественно-политических систем Азербайджана и России
- Что характеризует политику России по отношению к Азербайджану, и наоборот, политику Азербайджана в отношениях с Россией на сегодняшний день? Какие факторы в большей степени являются решающими (геополитические, экономические, социально-культурные)
- В сущности, не так уж давно, лет, 10 назад, отвечая на данный вопрос можно было немало порассуждать о значении глубоких исторических корней российско-азербайджанских отношений (что любил педалировать в свое время Г.Алиев), об особой роли, которую играет современная Россия в южно-кавказском регионе (едва ли не ритуальный аргумент всех руководителей АР), наконец, дать должное растущим объемам взаимовыгодного экономического сотрудничества (сюжет, с постоянством мантры повторяющийся в выступлениях младшего Алиева). Сейчас такой ответ может быть воспринят как неуклюжая попытка навести глянец на, в общем-то, безрадостную панораму азербайджано-российских отношений. Обе страны в экономическом плане ориентированы на разработку своих сырьевых ресурсов, возрастающим значением углеводородного компонента, который в мировой политике и определяется их взаимозависимость с одной стороны и политическое маневрирование на их общем геополитическом пространстве основных мировых игроков.
С началом независимого курса учет российского фактора в азербайджанской внешнеполитической стратегии сводится к тому, чтобы подвигнуть своего могучего соседа к справедливому решению карабахской проблемы, что, в конце концов, и подвело стороны к формуле признания приоритетности порушенной территориальной целостности АР. Однако, дальше этого - в практическом решении проблемы Москву уговорить не удалось. В Баку, вот уже который год, воздавая должное миротворческим усилиям Путина-Медведева, тем не менее, все более склонны подозревать в подходах нынешнего российского руководства отражение давних имперских пристрастий Кремля. Оснований для этого предостаточно: Москва, советская, а потом и ельцинская скрытно и явно поддерживала карабахский сепаратизм, и без ее военно-политической и информационной помощи фактическая сецессия области (с 1992 г.) и захват 20 процентов территории АР вряд ли стали бы возможны.
К тому же Армения связана с РФ союзническим договором, что не может не подпитывать худшие азербайджанские опасения относительно искренности и собственно перспектив взаимоотношений с северным соседом. Более того, в Азербайджане крепнет убеждение, что Карабах как сепаратистский проект был задуман и использован Москвой в качестве слишком удобного инструмента для сохранения своего влияния в Азербайджане, да и в регионе в целом. Длинная череда переворотов и политических заговоров, которыми отмечены двадцать лет независимого существования АР научили азербайджанских политиков, как и все новые государства постсоветского пространства, начавших прокладывать курс к новым западным берегам, заблаговременно заботиться о благорасположении новой России. Так родилась политика балансирования Гейдара Алиева. Для серьезно ослабленной России с ее множеством проблем она также оказалась приемлемой, и таковой может оставаться еще какое-то время, что сохраняет шансы закрепиться за южно-кавказский плацдарм, где разворачивается битва за Каспий. Проигрывать эту войну Россия не имеет права.
- Каковы главные особенности современной политики России на кавказском направлении? Как отражается кавказская политика России на азербайджано-российских отношениях?
- Политика России в отношении Кавказа стала обретать вразумительные контуры в постельцинский период. Ее главное приобретение - понимание того, что агрессивный сепаратизм, взявший на вооружение терроризм, не одолеть с наскоку, как это представлялось М.Горбачеву и Б.Ельцину. В.В.Путин проявил то, без чего вообще нельзя обуздать сепаратизм, где бы он ни возникал: решительность, бескомпромиссность, ставку на патриотизм. Можно по-разному относиться к фигуре Р.Кадырова, однако сама идея представляется плодотворной и основательной-ответственность за безопасность и стабильное развитие федеральный центр должен разделить с местными элитами.
В пользу этого соображения свидетельствует и опыт первой большой войны за Кавказ - при царе.
Чтобы убедиться в сказанном достаточно прочитать русскую литературу того времени. Например, ,,Хаджи Мурата,, Л.Н.Толстого. При всех известных издержках путинская доктрина оказалась эффективной. Если б это было не так, ее автор вряд ли смог бы удержаться на современной
политической сцене России. Другое дело, что борьба с сепаратизмом помимо перечисленных выше качеств, требует еще терпения, настойчивости, последовательности в проведении курса, что в свое время продемонстрировали англичане против североирландцев, а испанцы против басков. Как говорят азербайджанцы, это то самое тесто, которое унесет немало воды.
Добавим: а также времени. Много ли его в запасе у России? Такой инфильтрации политических идей и настроений, которая наблюдалась на первом этапе «кавказского восстания» - условно - с началом перестройки и до 2000 года - ныне нет. Однако «мины замедленного действия», оставленные сепаратистами, например, на границе Азербайджана с Дагестаном еще не ликвидированы. В Баку не понаслышке знают, как идеи исторического права приводят к тяжелым территориальным конфликтам. Они овладевают умами местных националистов, но становятся материальной силой при поддержке извне. Недавние вспышки территориальных претензий со стороны северных соседей еще раз напомнили об этом. Да и осадок остался неприятный, в том числе от армянского следа в ряде событий.
- Что можно противопоставить азербайджано-российским отношениям с точки зрения безопасности Азербайджана?
- Для новых национал-демократических сил альтернативой пророссийскому курсу являлся военно-политический союз с Турцией. Однако политическая практика последних двадцати с гаком лет при всех своих несомненных дивидендах вскрыла и противоречия, среди которых своекорыстие элит можно отнести к категории труднопреодолимых. В связи с этим соображением мне вспоминается разговор с одним из видных действующих политиков, слывшим горячим поклонником Турции и сильной фигурой. На прямой вопрос о том, почему бы АР не приступить к осуществлению своей вековечной мечты и не решиться на стратегию сближения с Турцией вплоть до оформления союзнических отношений ответ был таков: «Это угрожает нам потерей самобытности. И обретения нового старшего брата». Позже эта позиции нашла отражение во внешне привлекательном, но, по сути, лукавом лозунге: «Два государства - одна нация». Полнокровный Союз с Турцией Азербайджану не грозит по той же причине, что новые формы объединения на постсоветском пространстве: элиты не хотят ни с кем делить ни власть, ни нефтедоллары. К этому добавились опасности, таящиеся в модели исламской демократии, утверждающейся в Турции. И не только в ней одной.
Другой гарантией безопасности АР был и остается «натовский щит», хотя историческое время для этого прорыва в Европу, Азербайджан, возможно упустил. Новую стратегию необходимо было программировать и настойчиво стучаться в двери НАТО в те годы, когда Армения предлагала себя России в качестве форпоста на Южном Кавказе. Нефтяной козырь в руках Баку выглядел бы куда весомей антирусских эскапад М. Саакашвили. Впрочем, эти факторы могут быть задействованы и на нынешнем этапе, если они будут подкреплены серьезными реформами демократического обновления.
- Может ли смена политических элит в Азербайджане и России в корне изменить логику и характер их взаимоотношений?
- Механическая смена элит может повлиять на перезагрузку отношений двух стран, при условии, что новые политики принесут новые, перспективные идеи. В Азербайджане такого рода ожидания вряд ли обоснованы. Политические предпочтения сил, оппонирующих правящему режиму хорошо известны. Это - традиционные туранисты, партия модных проамериканских течений, находящаяся в стадии становления партия исламистов. Несмотря на слабую структурированность, думается, что в ближайшей перспективе, скорее всего, из этого политизирующегося массива может возникнуть движение, способное потянуть за собой пребывающий в ожидании городской социум, с силой и влиянием которого придется считаться.
Благо азербайджанская этнократия расчистила поле деятельности для неоисламистов, выдавив инонациональный, преимущественно русский элемент, и приняв дискриминационные ограничения против русскоязычных азербайджанцев. Турецкая модель модернизации, предложенная умеренными исламистами Эрдогана, вполне может завладеть умами новых поколений, пораженных известными антирусскими фобиями, и не испытывающих особого пиетета перед откровенно антимусульманским Западом. Нужен лишь харизматичный лидер - АР светская страна, но все же, с восточной ментальностью. Российская модель развития не убеждает даже ту часть азербайджанской интеллигенции, которая с симпатией относится к России, ее культуре и народу. Для встречного движения Азербайджана и России нужно, чтобы изменились не только элиты, но и сами общественно-политические системы.