«Եթե սպասարկում են «ԳԱԶ-53»-ով, թող Բիբինն էլ «ԳԱԶ-24»-ով ման գա»
Այսօր ԱԺ-ում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման հիմնավորվածության մասին լսումներին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն իր ելույթում ՀԷՑ-ի փոխհատուցման մասին երեք տարբեր թվեր հնչեցրեց: Սա նաև լրագրողների շրջանում հարց առաջացրեց, թե ի վերջո ՀԷՑ-ի փոխհատուցումը որքան գումար է կազմում: Այս հարցը Ռ. Նազարյանին ուղղեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, թե ինչու են այդքան տարբեր թվերը՝ ՀԷՑ-ը Նազարյանի ղեկավարած հանձնաժողովին դիմել 26,3 մլրդ դրամ փոխհատուցման համար, Նազարյանը հնչեցնում է 37 մլրդ դրամի պարտքի, իսկ սակագնի քննարկման փաթեթում՝ 23,4 մլրդ դրամի մասին է խոսվում: Պատգամավորը նաև հարցրեց, թե, ի վերջո, արդյոք ՀԷՑ-ը կորուստները նվազեցնելու պարտավորություն ունի, և ինչքան ներդրում են արել, որպեսզի կորուստները նվազեն:
«Հիմա պատկեր եք ներկայացնում ՀԷՑ-ի մասին, որ այդքան ծանր վիճակում է: Այսինքն՝ դա մոնոպոլիստն է, Հայաստանի բնակչությանը էլեկտրաէներգիա մատակարարող միակ ընկերությունն է: Կարո՞ղ է մի օր վեր կենանք, տեսնենք այդ ընկերությունը չկա, կներեք այս բառիս համար՝ «գմփացել» է ֆինանսատնտեսական իմաստով»,- ասաց Ն. Փաշինյանը: Այնուհետ պատգամավորը նշեց, որ իր մոտ կա մի փաստաթուղթ, որտեղ նշված է, որ ՀԷՑ-ը 1983-85 թթ.-ին արտադրված «ԳԱԶ-53» մակնիշի ավտոմեքենայի նորոգման համար ծախսել է միլիոնավոր դոլարներ: «Իսկ եթե սպասարկում են «ԳԱԶ-53»-ով, թող Բիբինն էլ «ԳԱԶ-24»-ով ման գա, եթե մեր համակարգը «ԳԱԶ-24»-ով կամ «21»-ով ման գա, էս ինչքա՞ն ենք մենք արձագանքողի դերում լինելու»,- հարցրեց պատգամավորը:
Փոխհատուցման թվերի տարբերության մասին հարցին Ռ. Նազարյանն ասաց, որ կպատասխանի իրենց սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը: Վերջինս ասաց, որ 2012-ի ապրիլի 1-ից մինչև 2015 թ. ապրիլի 1-ը էլեկտրացանցերի հաշվեկշռի փոփոխությամբ պայմանավորված ձևավորվել է 36,6 մլրդ դրամի վնաս, ինչը դեռևս չի փոխհատուցվել սակագնով, իսկ ՀԷՑ-ն իր հայտում ներկայացրել է 23,4 մլրդ դրամ՝ դրան հավելելով տոկոսները:
Իսկ այն հարցին, թե ՀԷՑ-ը կորուստները նվազեցնելու ինչ խնդիր ունի, Նազարյանն ասաց, որ ընկերությունը շահագգռված չէ նվազեցնել դրանք, ապա շեշտեց, որ խոսք վերաբերում է տեխնոլոգիապես անխուսափելի կորուստներին: Դրա համար, ըստ նրա, լրջագույն ներդրումներ են անհրաժեշտ: «Մենք պիտի շահագրգռված լինենք որպես պետություն՝ այդ տեխնոլոգիական կորուստները նվազեցնելու համար: Պիտի գնահատենք՝ ի՞նչ բեռ է բերում, ի՞նչ ենք շահում»,- ասաց Ռ. Նազարյանը:

“Пусть Бибин ездит на “ГАЗ-24”..."
Выступая на организованных сегодня парламентских слушаниях по вопросу обоснованности пересмотра тарифов на электроэнергию, председатель Комиссии по регулированию общественных услуг РА Роберт Назарян назвал три разные суммы компенсации для “Армянских электросетей”. Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян поинтересовался у Роберта Назаряна, какую сумму в конце концов составляет компенсация, если компания “АЭС” обратилась в КРОУ с заявкой о компенсации 26,3 млрд драмов, Назарян говорит о задолженности в размере 37 млрд драмов, а в рассматриваемом пакете тарифов указано 23,4 млрд драмов. Депутат также спросил, возложена ли на “АЭС” обязанность сокращать потери и какой объем инвестиций был осуществлен с целью сокращения потерь.
“Судя по представленной Вами картине, “АЭС” находится в тяжелом положении. Между тем это монополист, единственная компания, поставляющая электроэнергию населению Армении. Возможно ли, что в один прекрасный день мы узнаем, что эта компания уже не существует, что она “лопнула” в финансово-экономическом плане?” – спросил Н.Пашинян.
Депутат также сказал, что располагает документом, согласно которому на ремонт выпущенного в 1983-85 гг. автомобиля “ГАЗ-53” компания “АЭС” потратила миллионы долларов. “Если обслуживают на “ГАЗ-53”, пусть Бибин ездит на “ГАЗ-24”,- заметил Пашинян.
На вопрос о компенсации ответил начальник управления по тарифной политике Гарегин Баграмян. Он заявил, что в период с апреля 2012-го по апрель 2015-го гг. убытки составили 36,6 млрд драмов, и эта сумма пока не компенсирована посредством тарифов, а “Армянские электросети” в своей заявке указали 23,4 млрд драмов, прибавив к этой сумме проценты.
Касаясь возможности сокращения потерь “АЭС”, Назарян отметил, что компания не заинтересована в их сокращении, и добавил, что речь идет о неизбежных технологических потерях. Для этого необходимы серьезные инвестиции, заявил председатель КРОУ. “Мы как государство должны быть заинтересованы в сокращении этих технологических потерь. Нужно разобраться в том, какое дополнительное бремя это составит, что мы выиграем…” – заявил Роберт Назарян.