Արամ Խաչատրյանի անվան XI միջազգային մրցույթի կախարդական փայտիկը` Արմեն Սմբատյանի ձեռքում
Երևանում ավարտվեց Արամ Խաչատրյանի անվան XI միջազգային մրցույթը (6-14 հունիս, 2015) ջութակ մասնագիտությամբ` ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանը կարողացավ ապահովել իրեն անրաժեշտ արդյունքները:
Մրցույթն իրականացվեց միջազգային մրցույթի թափանցիկության կանոնների լուրջ խախտումներով: Մրցույթի մասնակիցների որոշ մասի տեսագրություններն ընդհանրապես չհեռարձակվեցին, իսկ որոշ տեսագրություններ ժամանակավորապես հեռարձակվելուց հետո չտեղադրվեցին մրցույթի պաշտոնական կայքում՝ ի տարբերություն միջազգային հեղինակավոր մրցույթների, որտեղ բոլոր մասնակիցների կատարումների տեսագրությունները հասանելի են բոլորին, անգամ՝ մրցույթի ավարտից հետո։ Մրցույթի պաշտոնական կայքի հանդիսատեսի համակրանքի քվեարկության համար նախատեսված կոճակով անհնար էր քվեարկել, իսկ մրցույթի մեկնարկից առաջ Իվա Միլետիչին վերագրվել էր Չայկովսկու մրցույթի երկրորդ մրցանակ:
Այս ամենը հնարավորություն ընձեռեց ստեղծել այն կոռումպացված մթնոլորտը, որի մասին երաժշտասեր հասարակությունը, մասնագետները և մասնակիցներն ահազանգում էին մրցույթի առաջին իսկ փուլից։
Ըստ մրցույթի պաշտոնական հաղորդագրության` հանդես են եկել 17 երկրներ ներկայացնող 25 մասնակիցներ, որոնցից 5-ին տրվել են հետևյալ գլխավոր մրցանակները. 1. Իվա Միլետիչ, Սերբիա, 2. Դավիթ Արդուխանյան, Ռուսաստան /Անդրեա Օբիսո, Իտալիա, 3. Պիեռ Ֆրապիեր, Ֆրանսիա/Մարիամ Վարդանյան, Հայաստան:
5 հաղթողներից 2-ը ժյուրիի անդամների ուսանողներն են. Իվա Միլետիչը` Իգոր Պետրուշևսկու, Դավիթ Արդուխանյանը` Սերգեյ Կրավչենկոյի, իսկ երրորդը` Մարիամ Վարդանյանը, Արմեն Սմբատյանի մոր` Տատյանա Հայրապետյանի աշակերտը: Ըստ հաղթողների կատարումների ցածր մակարդակից վրդովված և բարկացած հանդիսատեսի, երաժշտասեր հասարակության, մասնագետների` Մարիամ Վարդանյանին շնորհված երրորդ մրցանակն Արմեն Սմբատյանի՝ իր մորն ուղղված հարգանքի ժեստ է։ Պիեր Ֆրապիերին շնորհված մրցանակը փոխհատուցում է Սերգեյ Սմբատյանին` Արմեն Սմբատյանի որդուն` Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորին սույն թվի հունիսին հանձնված` Ֆրանսիայի Արվեստի և Գրականության շքանշանի, իսկ Անդրեա Օբիսոյի մրցանակը շնորհվել է ի երախտագիտություն Սերգեյ Սմբատյանին ներկայացնող IMG Artists գործակալության, որը ներկայացնում էր ժյուրիի երրորդ անդամ Պաոլո Պետրոչելին:
Այսպիսով, 5 գլխավոր մրցանակակիրներից և ոչ մեկի հաղթանակը պատահական կամ առավել ևս արդարացի չէր, հատկապես եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ նրանց կատարումների մակարդակը պատշաճ չէր Մրցույթների Միջազգային Ֆեդերացիայի կարգավիճակ ունեցող մրցույթի հաղթողներին և զգալիորեն զիջում էր եզրափակիչ չանցած որոշ ջութակահարների մակարդակին` Մերուերտ Կարմենովա/Ղազախստան, Լեոն Նիքոլ/Վենեսուելա, Արեգ Նավասարդյան/Հայաստան, Կիմ Յոկյունգ/Կորեայի Հանրապետություն, Այկո Կամիշիկիրյո/ Ճապոնիա, Ելենա Տարոսյան/ Ռուսաստան՝ ի թիվս այլոց:
Մանրամասնենք, որ մրցույթի հաղթողներն աչքի են ընկնում ակնհայտորեն միջին/միջինից ցածր, Միջազգային Մրցույթների Ֆեդերացիայի մրցույթի կարգավիճակ ստացած` Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթին ոչ վայել մակարդակով: Ելույթներին բնորոշ է տեխնիկական անպատրաստությունը, ռիթմիկ և ինտոնացիոն լուրջ թերություններ և անգամ զուտ տեքստային, նույնիսկ միջին երաժշտական ուսումնարաններին, ուր մնաց թե միջազգային մրցույթին ոչ վայել սխալներ: Այսպես, օրինակ, առաջին մրցանակ ստացած Իվա Միլետիչի, որն, ի դեպ, արդեն իր մասնագիտական կայացման վերջին փուլում է, 27 տարեկան, ընդհանուր երաժշտական պատրաստվածությունը համապատասխանում է մինչ այդ ունեցած իր որոշ ձեռքբերումներին մրցույթներում, որոնք Միջազգային Ֆեդերացիայի կարգավիճակ չունեն և ոչ մի կերպ չի համապատասխանում արդեն այդ կարգավիճակը ստացած Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի առաջին մրցանակին: Ինտոնացիոն, ձայնային, ռիթմիկ և ոճային սխալներով հագեցած առաջին փուլին հաջորդեց վիրտուոզ պիեսի տեխնիկական ձախողումը և սոնատի ձայնային և ոճային օրենքների, անգամ` տեքստի չիմացությունը՝ երկրորդ փուլում, որ անընդունելի է անգամ միջին մակարդակի մրցույթի համար: Իբրև «պարգևատրում» երկրորդ փուլի ձախողման համար Միլետիչն անցնում է երրորդ փուլ, որպեսզի հանդիսատեսին և միջազգային հանրությանը զարմացնի, ի թիվս տեխնիկական խնդիրների, նաև` երաժշտական բնագիր տեքստի մեկնաբանման իր բացարձակ անընդունակությամբ՝ Մոցարտի Ջութակի կոնցերտում և տեքստի կոպիտ չիմացությամբ՝ Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտում: Այս բոլոր «նվաճումների» համար Իվա Միլետիչին շնորհվում է առաջին պատվավոր մրցանակ, 15 հազար ամերիկյան դոլար, Դել Ջեզու հիմնադրամի կողմից շնորհված ջութակ…
Առաջին մրցանակի արժանացած ջութակահարի կատարումների այսպիսի ցածր մակարդակից հետո արդեն լոկ անմեղ վրիպումներ են թվում երկրորդ մրցանակի արժանացած Դավիթ Արդուխանյանի (25 տարեկան) միջին տեխնիկական պատրաստվածությունը, անհետաքրքիր կատարումները, որոնք ևս համապատասխանում են մինչ այդ նրա որոշ ձեռքբերումներին միջազգային լուրջ հեղինակություն չունեցող` միջին կարգի մրցույթներում
Այս ֆոնին Դավիթ Արդուխանյանի հետ միասին երկրորդ մրցանակը ստացած Անդրեա Օբիսոյին (21 տարեկան), կարծում ենք, հանուն երաժշտական վառ անհատականության և դեռ երիտասարդ տարիքի կարելի է ներել որոշ տեխնիկական թերություններ, որոնք, սակայն, ինչպես և վկայում է նրա կենսագրությունը, աններելի են համարել միջազգային լուրջ հեղինակություն ունեցող մրցույթները:
Յուրաքանչյուր մրցույթ, այդ թվում և` երաժշտական մրցույթ, համեմատություն է, և իբրև այդպիսին` երրորդ մրցանակով պարգևատրված Պիեր Ֆրապիեի (25 տարեկան), որի բացարձակապես միջին կատարումները նույնպես մինչ այդ չեն արժանացել միջազգային մրցույթների ուշադրությանը, պարզապես փայլուն են թվում նույն մրցանակային տեղը նրա հետ կիսող Մարիամ Վարդանյանի (17 տարեկան) համեմատությամբ:
Մարիամ Վարդանյանի բոլոր կատարումները` սկսած առաջին փուլից, չեն բավարարում Մրցույթների միջազգային ֆեդերացիային պատկանող մրցույթի չափորոշիչներին: Ջութակահարների մրցույթներին հատուկ է առաջին փուլում ջութակահարի տեխնիկական, ռիթմիկ և ոճային գրագիտությունը ստուգել Պագանինիի կապրիսների և Բախի սոնատների կամ պարտիտաների միջոցով, որոնք էլ հանրությանը ցուցադրեցին Մարիամ Վարդանյանի տեխնիկական անպատրաստ լինելը (ինտոնացիոն, ձայնային, ռիթմիկ, տեքստային կոպիտ սխալներ): Սակայն, Մարիամ Վարդանյանն անցել է երկրորդ փուլ` հանդիսատեսին «հիացնելու» Բրամսի սոնատի և Ռավելի «Գնչուհու» տեխնիկական, ձայնային, ռիթմիկ, ոճային կատարյալ ձախողմամբ և անգամ` Խաչատրյանի պիեսի տեքստային չիմացությամբ: Ավելորդ է ներկայացնել այն բացարձակ դիլետանտիզմը և տեքստային աղաղակող սխալները, որ ներկայացվեցին եզրափակչում նրա կատարմամբ հնչած Մոցարտի և Ա.Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտներում:
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված երկու անդամները` Իգոր Պետրուշևսկին և Սերգեյ Կրավչենկոն, Արմեն Սմբատյանի հետ համատեղ, «Ռիչարդ Վագներ» ակադեմիայի համահիմնադիր/պրոֆեսորներ են, իսկ Ինո Միրկովիչը մոտ 15 տարի համագործակցում է պրն Սմբատյանի հետ` իբրև Երևանի պետական կոնսերվատորիայի ավարտական քնննությունների հանձնաժողովի նախագահ: Նույն Կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր և լարային ֆակուլտետի դեկանն է ժյուրիի նախագահ պրոֆեսոր Էդուարդ Թադևոսյանը: Սակայն, անհասկանալի է, թե ինչ շահ էր հետապնդում պրն Թադևոսյանը՝ հեղինակազրկելով ոչ միայն իր, այլև` մրցույթի պատիվը, չէ՞ որ նրա ուսանող Անի Փարսադանյանին, որը, համենայն դեպս Մարիամ Վարդանյանի համեմատ, մրցունակ էր, չանցավ եզրափակիչ: Բոլորովին այլ է Արմեն Սմբատյանի, Իգոր Պետրուշևսկու և Սերգեյ Կրավչենկոյի շահերի խնդիրը, որ նվազագույն արհեստավարժ, անկախ հետազոտությունն իսկ կարող է և, համոզված ենք, պարտավոր է բացահայտել: Հեշտ է կռահել, որ Իվա Միլետիչին` Վագներ Ակադեմիայի ուսանողին շնորհելով առաջին մրցանակ, որին նա արժանի չէր, նրանք փորձում են, ի թիվս այլ նպատակների. 1. գովազդի միջոցով կեղծ հեղինակություն և ուսանողական կազմ ապահովել իրենց նորաստեղծ կոնսերվատորիայի համար, որը կարգավիճակ է ստացել միայն 2013 թվականի սեպտեմբերին, 2. փորձել վերականգնել Իգոր Պետրուշևսկու խարխլված հեղինակությունն ու մասնագիտական գործունեությունը և ցրել նրա անվան շուրջ պտտվող սկանդալային ասեկոսեներն այն բանից հետո, երբ Լոնդոնի Թագավորական Ակադեմիան խզեց նրա հետ կնքած պայմանագիրը 3. Դել Ջեզու հիմադրամի կողմից տրամադրվող ջութակը տնօրինել Վագներ ակադեմիայի շրջանակներում, 4. Իվա Միլետիչի համար վերջապես ապահովել Միջազգային ֆեդերացիայի կարգավիճակ ունեցող գոնե մեկ մրցույթի դափնեկրի կոչում, որը նրան չէր հաջողվել ստանալ 2014 թվականին Էնեսկուի անվան միջազգային մրցույթում, որտեղ պրն Պետրուշևսկուն չհաջողվեց Իվա Միլետիչին նույնիսկ եզրափակիչ փուլ հասցնել:
Ինչպես տեսնում ենք, ժյուրիի որոշ անդամներ լռում են, մյուսներն՝ ակնհայտորեն շահում, սակայն բոլորը ստորագրում են այն ամոթալի խայտառակության տակ, որով միջազգային հանրությանը ներկայացավ Արամ Խաչատրյանի անվան XI Միջազգային մրցույթը: Մեծ առումով և բոլոր վերոհիշյալ կետերով շահում է Արմեն Սմբատյանը` ապահովելով իր բարեկեցությունն ու համբավը կեղծ գովազդների և կեղծ մրցանակակիրների միջոցով:
Եվ կրկին Արմեն Սմբատյանի հաշիվները վճարում ենք մենք` հարկատուներս, մեր գրպանից, մեր պետության բյուջեից` մեր ազգային արժեքների, Արամ Խաչատրյանի ավանդույթների ոտնահարման գնով:
Մրցույթի արդյունքների ամփոփման ֆոնին խիստ զավեշտական է հնչում Արմեն Սմբատյանի մաղթանքն՝ ուղղված մասնակիցներին. « …արժանի պայքարում ծնված հաղթանակ»: Անպատժելիության և ամենաթողության որպիսի¯ բարձրագույն գրավականի դեպքում կամ հովանու ներքո կարող էր պրն Սմբատյանն անել այդպիսի պատասխանատու հայտարարություն, այն դեպքում, երբ ոչ միայն հայկական, այլև միջազգային երաժշտական բավական լայն ոլորտներին հայտնի էին մրցույթի եզրափակիչ փուլ դուրս եկած 5 մասնակիցներից 3 -ի անունները (Իվա Միլետիչ, Դավիթ Արդուխանյան, Մարիամ Վարդանյա,), դեռ այն պահից, երբ հրապարակվեցին առաջին փուլի 25 մասնակիցների անունները: Նույն ոլորտների համար, անգամ ավելի վաղ` ժյուրիի կազմի անունների հրապարակման իսկ պահից, ակնհայտ էր, որ մրցույթի հաղթողներն արժանի պայքարում ծնված չեն լինելու:
ՀՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սբատյանն այս անգամ էլ կարողացավ իր կախարդական փայտիկը ի շահ իրեն օգտագործել:

Волшебная палочка XI международного конкурса имени Арама Хачатуряна – в руках Армена Смбатяна
В Ереване завершился XI международный конкурс имени Арама Хачатуряна (6-14 июня 2015 г.) по специальности скрипка, который проходил под высоким патронатом первой леди РА Риты Саргсян. Председатель совета попечителей конкурса Армен Смбатян сумел обеспечить нужные ему результаты.
Это музыкальное соревнование прошло с серьезными нарушениями необходимого для международного конкурса принципа прозрачности. Видеозаписи части участников конкурса не были показаны, а некоторые записи после временного показа не были размещены на официальном сайте конкурса в отличие от престижных международных конкурсов, на которых видеозаписи исполнений всех участников доступны для просмотра даже по окончании конкурса. Пользоваться кнопкой, предусмотренной для голосования по призу зрительских симпатий, невозможно. Кроме того, до начала конкурса Иве Милетич была приписана вторая премия конкурса имени П.Чайковского.
Все это способствовало созданию той атмосферы коррумпированности, о которой музыкальная общественность, специалисты и участники стали говорить после первого же тура.
Согласно официальному сообщению организаторов конкурса, выступили 25 участников из 17 стран, пятерым из которых были вручены главные премии: 1. Ива Милетич, Сербия, 2. Давид Ардуханян, Россия/Андреа Обисо, Италия, 3. Пьер Фрапье, Франция/Мариам Варданян, Армения.
Двое из пяти победителей являются студентами членов жюри: Ива Милетич учится у Игоря Петрушевского, Давид Ардуханян – у Сергея Кравченко, Мариам Варданян – ученица матери Армена Смбатяна Татьяны Айрапетян. По мнению специалистов и почитателей музыки, которые были возмущены низким уровнем победителей, вручение Мариам Варданян третьей премии стало жестом уважения со стороны Армена Смбатяна своей матери. Вручение премии Пьеру Фрапье – компенсация за вручение в июне этого года Ордена искусств и литературы Франции сыну Армена Смбатяна, главному дирижеру Молодежного оркестра Армении Сергею Смбатяну. Ну а присуждение третьей премии Андреа Обисост было выражение благодарности представляющему Сергея Смбатяна агентству IMG Аrtists, представителем которого был третий член жюри Паоло Петрочелли.
Таким образом, победа ни одного из получивших главные премии пяти участников не была случайной, а тем более справедливой, особенно учитывая тот факт, что их исполнительский уровень не соответствовал уровню победителей конкурса, имеющего статус Федерации международных конкурсов, и вместе с тем значительно уступал исполнительскому уровню не прошедших в финал некоторых скрипачей – Меруерт Карменовой (Казахстан), Леона Николя (Венесуэла), Арега Навасардяна (Армения), Кима Йокюнга (Корея), Айко Камишикире (Япония), Елены Таросян (Россия) и др.
Отметим, что уровень победителей конкурса был явно средним и ниже среднего, что недостойно конкурса имени Арама Хачатуряна, получившего статус конкурса Федерации международных конкурсов. Выступления отличались технической неподготовленностью, серьезными ритмическими, интонационными и даже текстовыми ошибками, что недопустимо даже для студентов музыкальных училищ, не говоря уже об участниках международного конкурса. Так, уровень общемузыкальной подготовки получившей первую премию Ивы Милетич, которой 27 лет и которая, кстати, уже находится на последней стадии своей профессиональной карьеры, соответствует некоторым ее достижениям на состоявшихся до этого конкурсах, которые, однако, конкурсы не имеют статус Федерации международных конкурсов и не соответствуют первой премии конкурса имени Арама Хачатуряна, имеющего такой статус.
После первого тура, который отличился интонационными, ритмическими и стилевыми ошибками, последовал технический провал во втором туре - при исполнении виртуозной пьесы, а также незнание звуковых, стилевых законов и даже текста, что неприемлемо даже для конкурса среднего уровня. В качестве “награды” за провал во втором туре Милетич прошла в финал, чтобы удивить зрителей и международную общественность своей абсолютной неспособностью преодолевать технические задачи и трактовать музыкальный текст оригинала в Концерте для скрипки Моцарта, а также незнанием текста Концерта для скрипки Арама Хачатуряна. За все эти “достижения” Милетич вручается почетная первая премия, 15 тысяч американских долларов, скрипка, предоставленая фондом “Дель Джезу”.
На фоне столь низкого исполнительского уровня скрипачки, получившей первую премию, средняя техническая подготовка и неинтересные исполнения удостоенного второй премии Давида Ардуханяна (25 лет), которые соответствуют некоторым его предыдущим достижениям на конкурсах среднего уровня, кажутся невинными упущениями.
Что касается Андреа Обисо (21 год), разделившего вторую премию с Давидом Ардуханяном, то, учитывая его яркую музыкальную индивидуальность и молодой возраст, этому скрипачу можно, наверное, простить некоторые технические недостатки, которые, однако, тоже недостойны столь престижных международных конкурсов.
Каждый конкурс, в том числе музыкальный, представляет собой сравнение, поэтому абсолютно средние исполнения удостоенного третьей премии Пьера Фрапье (25 лет), который до этого тоже не удостоился внимания на международных конкурсах, показались просто блестящими по сравнению с разделившей с ним третье место Мариам Варданян (17 лет).
Все выступления этой скрипачки, начиная с первого тура, не удовлетворяют критериям конкурса, имеющего статус Федерации международных конкурсов. Для конкурса скрипачей характерна проверка технической, ритмической и стилевой грамотности посредством каприсов Паганини, сонат или партит Баха. Между тем эти произведения продемонстрировали техническую неподготовленность Мариам Варданян (грубые интонационные, звуковые, ритмические, текстовые ошибки). Однако Мариам прошла во второй тур, чтобы вызвать у слушателей “восхищение” провальным исполнением сонаты Брамса и “Цыганки” Равеля в плане как технических, так и ритмических и стилевых ошибок и даже незнанием текста пьесы Хачатуряна. Излишне говорить о том абсолютном дилетантизме, о тех вопиющих текстовых ошибках, которые были продемонстрированы ею во время исполнения в финале концертов для скрипки Моцарта и Хачатуряна.
Двое членов жюри конкурса – Игорь Петрушевский и Сергей Кравченко – вместе с Арменом Смбатяном являются соучредителями и профессорами академии “Рихард Вагнер”, а Ино Миркович уже почти 15 лет сотрудничает с г-ном Смбатяном в качестве председателя комиссии на выпускных экзаменах Ереванской государственной консерватории. Профессором и деканом струнного факультета той же консерватории является и председатель жюри Эдуард Тадевосян. Непонятно, однако, какую выгоду преследует г-н Тадевосян, бросая тень на свой авторитет и на авторитет конкурса. Ведь его студентка Ани Парсаданян, которая – во всяком случае по сравнению с Мариам Варданяном – могла составить конкуренцию, не прошла в финал.
Совсем другое дело интересы Армена Смбатяна, Игоря Петрушевского и Сергея Кравченко, которые, как мы убеждены, может и обязано выявить проведенное даже на минимальном профессиональном уровне независимое изучение. Нетрудно догадаться, что присуждением первой премии студентке Академии “Рихард Вагнер” Иве Милетич, которая была этого недостойна, упомянутые члены жюри преследовали следующие цели: 1. с помощью рекламы обеспечить псевдоавторитет и студенческий контингент для своей новосозданой консерватории, которая получила статус лишь в сентябре 2013 г., 2. попытаться восстановить пошатнувшийся авторитет и профессиональную деятельность Игоря Петрушевского и рассеять связанные с с его именем скандальные слухи, которые возникли после того, как Лондонская Королевская Академия разорвала с ним контракт, 3. возможность распоряжаться в рамках Академии “Рихард Вагнер” скрипкой фонда “Дель Джезу”, 4. обеспечить для Ивы Милетич звание лауреата хотя бы одного конкурса, имеющего статус Федерации международных конкурсов, что ей не удалось на состоявшемся в 2014 г. международном конкурсе имени Энеску, на котором г-н Петрушевский не смог довести Милетич даже до финала.
Как видим, некоторые члены жюри молчат, другие явно выигрывают, но при этом все подписываются под постыдным безобразием, с которым предстал перед международной общественностью XI международный конкурс имени Арама Хачатуряна. По большому счету по всем вышеперечисленным пунктам в выигрыше остается Армен Смбатян, который обеспечивает свое благополучие и славу с помощью псевдорекламы и псевдолауреатов.
И опять по счетам Армена Смбатяна платим мы, налогоплательщики, из своего кармана, из госбюджета, ценой попрания наших национальных ценностей, традиций Арама Хачатуряна.
На фоне обобщения результатов конкурса абсурдно звучит пожелание Армена Смбатяна, адресованные участникам: “… победа, рожденная в достойной борьбе”. При наличии какого высочайшего залога или покровительства безнаказаности и вседозволенности г-н Смбатян мог сделать столь ответственное заявление, если имена трех из пяти прошедших в финал участников (Ива Милетич, Давид Ардуханян, Мариам Варданян) были известны не только армянским, но и широким музыкальным кругам еще с того момента, как были обнародованы имена 25 участников первого тура. То, что победители конкурса будут выявлены не в честной борьбе, эти круги знали еще раньше – с момента объявления состава жюри.
Советник президента РА Армен Смбатян и на этот раз сумел использовать волшебную палочку в угоду себе.