Քաղաքապետարանն առանց մրցույթ հայտարարելու 67.000 դոլարի պայմանագրեր է կնքել` պատվիրակություններ ընդունելու համար
«Երևան, իմ տուն»: Սա նախորդ տարի «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության կարգախոսն է: Այդ կարգախոսը ենթադրում է, որ երևանցիները պետք է իմանան իրենց «տանը» կատարվող միջոցառման ծախսերը:
Եվ այսպես, 2014 թ. երևանցիների համայնքային բյուջեից 180 միլիոն դրամ է տրամադրվել` հոկտեմբերի 11-ին և 12-ին մայրաքաղաքի ծննդյան օրը տոնելու համար: Ի դեպ, նախորդ տարվա համեմատ 20 միլիոն դրամով կրճատել են բյուջեն (2013 թ.-ին 200 միլիոն է կազմել): Իսկ կրճատել են՝ ելնելով քաղաքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի մասին դժգոհություններից: Համենայն դեպս, այսպիսի հիմնավորում են նշել քաղաքային իշխանությունները: Հատկացված գումարից 50 միլիոն դրամով քաղաքապետարանը նվերներ է գնել Երևանի 2796 սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար (նվիրել են սառնարան, հեռուստացույց, լվացքի մեքենա, համակարգիչ և այլն), իսկ 18 միլիոնն էլ ծախսվել է քաղաքի տոնական ձևավորման համար: Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր փոխքաղաքապետ Արամ Սուքիասյանը: 6 միլիոն դրամ էլ, ինչպես Aysor.am-ին ասել էր քաղաքապետարանի հասարակայնության և լրատվության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը, ծախսվել է «Երևան-2025. հին քաղաք, նոր հեռանկարներ» խորագրով կոնֆերանսի կազմակերպման համար:
«Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարություններին մայրաքաղաք է ժամանել 34 պաշտոնական պատվիրակություն, որոնց հյուրասիրության ու հյուրանոցային ծախսերը հոգացել է քաղաքապետարանը:
Ընդ որում` քաղաքապետարանը պատվիրակությունների հյուրասիրության, ընդունելության կազմակերպման ծառայությունները գնել է առանց մրցույթ հայտարարելու` մեկ անձից: Մեր ձեռքի տակ կա նման 13 պայմանագիր, որոնք ստացել ենք Երևանի քաղաքապետարանից: Դրանք կնքվել են հոկտեմբերի 3-9-ն ընկած ժամանակահատվածում: Դրանցից միայն 3-ում է նշվել, թե տվյալ պատվիրակությունը որ երկրից է (Ստեփանակերտ (ԼՂՀ), Մոսկվա և Խանտի-Մանսիյսկ (ՌԴ)), և միայն մեկ դեպքում՝ հյուրասիրության սեղանի պարունակությունը:
Քաղաքապետարանը 2.875.000 դրամի պայմանագիր է կնքել «Հույս-96» ՍՊԸ-ի հետ` Մոսկվայի պատվիրակության հյուրասիրության համար: Պայմանագրում ասվում է, որ հյուրասիրությունը պետք է կազմակերպվի լուսավոր ու ընդարձակ սրահում, երաժշտությունը լինի դասական, իսկ ճաշացանկը պետք է ներառի մսային 3 տաք ուտեստ, ազգային ուտեստ, ձկան տեսականի, կարմիր և սև խավիար, առնվազն 6 տեսակի պանիր, 2 գույնի զեյթուն և այլն, իսկ խմիչքի տեսականուց նշվում է կոնյակը՝ 20 տարվա հնեցմամբ «Նաիրի»:
«Արմքոմփիններ» ՍՊԸ-ի հետ էլ կնքվել է 1.955.000 դրամի ծառայություն մատուցելու պայմանագիր Խանտի-Մանսիյսկ քաղաքից ժամանող պատվիրակության ընդունելության կազմակերպման համար, սակայն սեղանների պարունակության մանրամասներ չեն նշվում:
Պատվիրակությունների ընդունելության կազմակերպման և հյուրասիրության համար առանց մրցույթի պայմանագրեր են կնքվել հետևյալ ընկերությունների հետ. «Երազ» ՍՊԸ-ի հետ՝ 2.750.000 դրամի, «Հատիսի լանջ» ՍՊԸ-ի հետ՝ 2.200.000 դրամի, «Նարեկ Հարությունյան» ԱՁ-ի հետ` 1.570.000 դրամի: Երևան ժամանած պատվիրակություններին հյուրասիրությունների մատուցելու պայմամագրեր էլ կնքվել են «Ֆրիզե» (1.891.860 դրամի), «Վիկտորիա կոնցեռն» (2.020.500), «ՄարԱՐՄ» (644.000), «Հաղթանակ 2000» (1.763.900) ՍՊԸ-ների հետ:
Բացի դրանից` պատվիրակությունների ընդունելության կազմակերպման նպատակով պայմանագիր է կնքվել «Պրեստիժ» տաքսի ծառայության («Տաքսի Պրեստիժ» ՍՊԸ) հետ (հոկտեմբերի 9-14-ը ծառայություն մատուցելու համար): Պայմանագրի գինը 1.800.000 դրամ է:
Ընդ որում՝ այս ու ևս 15 տաքսի ծառայություն մատուցող ընկերություններ 2013 թ. դեկտեմբերին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից ստացել են խիստ նկատողություն` անբարեխիղճ ծառայություն մատուցելու պատճառով:
Քաղաքապետարանը մի քանի պայմանագրեր է կնքել Երևան ժամանող պատվիրակություններին հյուրանոցային ծառայություն մատուցելու համար:
Այսպես` 5.529.000 դրամի պայմանագիր է կնքվել ««Գոլդեն Փելես» հյուրանոց» ՍՊԸ-ի հետ: «Վերածնունդ Հայրապետյան» ՍՊԸ-ի հետ՝ 2.398.000 դրամի, ««Հրազդան» հյուրանոց» ՓԲԸ-ի հետ` 220.000 դրամի:
Ընդհանուր հաշվով՝ մեկ անձից կատարվող գնումների ընթացակարգով (առանց մրցույթ հայտարարելու) Երևանի քաղաքապետարանը մոտ 28 միլիոն դրամի կամ շուրջ 67.000 դոլարի (փոխարժեքը հաշվարկված է 2014-ի հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ) պայմանագիր է կնքել` «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարություններին Երևան ժամանած պատվիրակությունների ընդունելության և հյուրասիրության համար:

In 2014, 180 million dram of Yerevan taxpayer money was allocated for putting on the capital’s anniversary celebratory events (Erebuni-Yerevan 2796) held from October 11-12.
The budget to celebrate the holiday of Armenia's capital decreased 20 million dram from the previous year (200 million dram in 2013).
Yerevan’s authorities justified the expenditures. The municipality spent 50 million dram alone on gifts for needy families, such as refrigerators, televisions, washing machines and computers. Another 18 million dram was spent on decorating the city for the holiday. Deputy Mayor Aram Sukiasyan confirmed these figures during a press conference held at the end of September 2014.
According to Aysor.am, Yerevan’s Information and Public Relations Department Chief Arthur Gevorgyan spent 6 million dram alone on organizing the “Yerevan 2025: Old City, New Perspectives” international conference held on October 10, 2014.
The Yerevan municipality also covered the hospitality and accommodation expenses of 34 official delegations participating in the “Erebuni-Yerevan 2796” celebrations.
The municipality did not announce a call for tenders from service providers. Hetq received 13 contracts provided by the municipality, all of which were signed from October 3-9, 2014. Only three of the contracts specify the home country of the delegations – Stepanakert (Artsakh), Moscow and Khanty-Mansiysk (Russia).
The municipality paid 2.87 million dram to the company Huys-96 to provide hospitality services to a delegation from Moscow. The contract stipulated that the venue be well-lit and spacious, classical music be played, and that the meal include three meat dishes, national dishes, several kinds of fish, red and black caviar, six kinds of cheese and two different colored olives. 20-year-old Nairi Armenian brandy was another demand.
Another contract for 1.95 million dram was signed with Armkompiner LLC to provide hospitality services for the delegation from Khanty-Mansiysk, the details of which are unknown.
Hospitality and reception service contracts were signed without competition with the following companies: Yeraz LLC, 2.75 million dram; Hatisi Lunch LLC, 2.2 million dram and individual proprietor Nareg Haroutunyan, 1.57 million.
Contracts were also signed with catering and hospitality service companies such as Frize (1.89 million dram), Viktoria Concern (2 million dram), MarARM (644,000 dram) and Haghtanak 2000 (1.76 million dram).
Taxi Prestige LLC won the tender for transportation services provided for October 9-14, amounting to 1.8 million dram. This same taxi service received a stern warning from the State Commission for the Protection of Economic Competition in December 2013 for providing inadequate service.
A contract for 5.53 million dram was signed with Grand Palace Hotel, along with Veratsnund Hayrapetyan LLC for 2.4 million dram and Hrazdan Hotel for 220,000 dram.
All in all, the Yerevan municipality paid 28 million dram, or $67,000, to entities that won tenders without open competition for hospitality, reception and accommodation services provided during “Erebuni-Yerevan 2796.”