Հայաստանը փոխելու երեք անհրաժեշտ քայլերը
Որոնք են Հայաստանը փոխելու երեք անհրաժեշտ քայլերը: Հարցին պատասխանում են էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցները:
Մարիամ Գյոզալյան, 18 տարեկան. «Առաջին հերթին պետք է կանգնեցնել արտագաղթը, հետո պետք է պայքարել մինչեւ վերջ եւ լինել միասնական: Ես կարծում եմ, որ այսպիսով միանշանակ լուրջ փոփոխությունների կհասնենք»:
Ռուբեն Նիկողոսյան, 20 տարեկան. «Երկրում բան փոխելու համար առաջին հերթին պետք է փոխել կրթությունը, քանի որ այն ամենակարևորն է: Հետո արդեն մարդիկ իրենք պետք է արդարության մթնոլորտ ձեւավորել, դրանից հետո էլ պետք է պայքարել»:
Դավիթ Սելիմյան 19 տարեկան. «Ես գտնում եմ, որ երկիրը փոխելու համար անհրաժեշտ է ընդամենը մեկ քայլ: Առաջին հերթին պետք է ակտիվ հասարակություն ձեւավորվի, ինչը ինքն իրենով արդեն կբերի բոլոր հարցերի լուծմանը»:
Նարինե Պողոսյան 25 տարեկան․ «Նախ պետք է ամեն առումով սերնդափոխություն կատարվի, պետք է ձեւավորենք առողջ մտածելակերպ, որ ստրուկի մտածելակերպը եւ մեր վախերը հաղթահարենք: Երրորդն էլ՝ պետք է այնպես անենք, որ երկրում օրինականությունն առաջնայինը լինի»:
Արմինե Սուքիասյան, 17 տարեկան․ «Մեզ իշխանափոխություն է պետք անել: Հետո մարդկանց մտածելակերպը պետք է փոխվի, եւ վերջապես Հայաստանը կփոխվի, երբ ոստիկանությունն ավելի մարդկային կառույց դառնա»:
Աննա Հովսեփյան, 19 տարեկան․ «Առաջին հերթին պետք է ժողովրդի միասնականություն ձեւավորվի, երկրորդը՝ իշխանության եւ ժողովրդի հավասարություն ձեւավորվի, երրորդը՝ հասարակության մեջ նաեւ պետք է հարգանք ձեւավորվի»:
Անահիտ Ղազարյան, 22 տարեկան․ «Առաջին հերթին պետք է հեռացնել Սերժին ու իր ոհմակին, հետո պետք է վերացնել ծանոթ-բարեկամ փոխհարաբերությունները ու կրթական համակարգում փոփոխություններ անել»:
Մելինե Գասպարյան, 20 տարեկան․ «Առաջին քայլը, որը պետք է անել Հայաստանը փոխելու համար, դա իշխանափոխությունն է: Հետո պետք է ընտրական համակարգը կարողանանք աշխատեցնել, որ մենք հնարավորություն ունենանք ընտրել մեր իշխանությանը: Բացի դրանից, դպրոցներում պետք է աշակերտներին դաստրիարակել որպես անկախ երկրի քաղաքացիներ»:
Վահան Կոստանյան, 20 տարեկան․ «Մենք պետք է նախ կազմենք ճանապարհային քարտեզ, թե ինչպես պետք է կազմակերպենք փոփոխությունները, հետո նախատեսված փոփոխությունները տարածենք ոչ միայն Երեւանում, այլ նաեւ մարզերում, իսկ երրորդը՝ երիտասարդության դերը պետք է բարձրացվի, հատկապես տղաների, քանի որ աղջիկներն այսօր շատ ավելի պայքարող են, քան տղաները»:
Սոսե Մինասյան, 18 տարեկան․ «Հայաստանը փոխելու համար պետք է աշխատատեղերն ավելանան, երիտասարդ սերնդի նկատմամբ թերահավատությունը վերանա, եւ, իհարկե, ժողովրդի միասնականություն լինի»:

The Voice of Armenia’s New Generation – Three Steps to Changing Armenia
Hetq asked young people participating in the Yerevan street protest against the electricity rate hike to name the three steps needed to change the country. Here’s what they had to say.
Mariam Gyozalyan (18): First, the exodus from the country must be halted. Then, we must struggle till the end and be united. I believe that undoubtedly we can effect change this way.
Rouben Nikoghosyan (20): To change anything in the country, we must first change education. It’s the most important. Afterwards, people themselves must create an environment of justice. Then, they must struggle.
Davit Selimyan (19): I believe there is only one step needed to change the country. First, an active society must be formed. This, on its own, will lead to the solution of all problems.
Narineh Poghosyan (25): First, there must be generational change. A healthy mindset must be shaped in order that we overcome our slave mentality and fears. Third, we must make sure that legality takes precedence.
Armineh Soukiasyan (17): We require regime change. Then, people’s mentality must change. Finally, Armenia will change when the police department becomes a more humane institution.
Anna Hovsepyan (19): First, there must be the unity of the people. Second, there must be equality between the government and people. Third, there must be respect for others in our society.
Anahit Ghazaryan (22): Serzh and his gang must be removed. That’s the first thing. Then, we must remove nepotism and effect change in the education system.
Melineh Gasparyan (20): The first step to change Armenia is regime change. Then, we must be able to operate the electoral system in such a way that we can elect our government. In addition, school pupils must be instructed to be citizens of an independent country.
Vahan Kostanyan (20): We must first compile a road map as to how to organize change. Later, the envisaged changes must be circulated not only in Yerevan but in the provinces. Third, the role of young people must be elevated, especially the boys, because today girls are much more active in the struggle.
Soseh Minasyan (18): To change Armenia more jobs are needed. Skepticism of the young generation must be gotten rid of. Naturally, we also require unity of the people.