Հայաստանը փոխելու երեք անհրաժեշտ քայլերը
Որոնք են Հայաստանը փոխելու երեք անհրաժեշտ քայլերը: Հարցին պատասխանում են էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցները:
Մարիամ Գյոզալյան, 18 տարեկան. «Առաջին հերթին պետք է կանգնեցնել արտագաղթը, հետո պետք է պայքարել մինչեւ վերջ եւ լինել միասնական: Ես կարծում եմ, որ այսպիսով միանշանակ լուրջ փոփոխությունների կհասնենք»:
Ռուբեն Նիկողոսյան, 20 տարեկան. «Երկրում բան փոխելու համար առաջին հերթին պետք է փոխել կրթությունը, քանի որ այն ամենակարևորն է: Հետո արդեն մարդիկ իրենք պետք է արդարության մթնոլորտ ձեւավորել, դրանից հետո էլ պետք է պայքարել»:
Դավիթ Սելիմյան 19 տարեկան. «Ես գտնում եմ, որ երկիրը փոխելու համար անհրաժեշտ է ընդամենը մեկ քայլ: Առաջին հերթին պետք է ակտիվ հասարակություն ձեւավորվի, ինչը ինքն իրենով արդեն կբերի բոլոր հարցերի լուծմանը»:
Նարինե Պողոսյան 25 տարեկան․ «Նախ պետք է ամեն առումով սերնդափոխություն կատարվի, պետք է ձեւավորենք առողջ մտածելակերպ, որ ստրուկի մտածելակերպը եւ մեր վախերը հաղթահարենք: Երրորդն էլ՝ պետք է այնպես անենք, որ երկրում օրինականությունն առաջնայինը լինի»:
Արմինե Սուքիասյան, 17 տարեկան․ «Մեզ իշխանափոխություն է պետք անել: Հետո մարդկանց մտածելակերպը պետք է փոխվի, եւ վերջապես Հայաստանը կփոխվի, երբ ոստիկանությունն ավելի մարդկային կառույց դառնա»:
Աննա Հովսեփյան, 19 տարեկան․ «Առաջին հերթին պետք է ժողովրդի միասնականություն ձեւավորվի, երկրորդը՝ իշխանության եւ ժողովրդի հավասարություն ձեւավորվի, երրորդը՝ հասարակության մեջ նաեւ պետք է հարգանք ձեւավորվի»:
Անահիտ Ղազարյան, 22 տարեկան․ «Առաջին հերթին պետք է հեռացնել Սերժին ու իր ոհմակին, հետո պետք է վերացնել ծանոթ-բարեկամ փոխհարաբերությունները ու կրթական համակարգում փոփոխություններ անել»:
Մելինե Գասպարյան, 20 տարեկան․ «Առաջին քայլը, որը պետք է անել Հայաստանը փոխելու համար, դա իշխանափոխությունն է: Հետո պետք է ընտրական համակարգը կարողանանք աշխատեցնել, որ մենք հնարավորություն ունենանք ընտրել մեր իշխանությանը: Բացի դրանից, դպրոցներում պետք է աշակերտներին դաստրիարակել որպես անկախ երկրի քաղաքացիներ»:
Վահան Կոստանյան, 20 տարեկան․ «Մենք պետք է նախ կազմենք ճանապարհային քարտեզ, թե ինչպես պետք է կազմակերպենք փոփոխությունները, հետո նախատեսված փոփոխությունները տարածենք ոչ միայն Երեւանում, այլ նաեւ մարզերում, իսկ երրորդը՝ երիտասարդության դերը պետք է բարձրացվի, հատկապես տղաների, քանի որ աղջիկներն այսօր շատ ավելի պայքարող են, քան տղաները»:
Սոսե Մինասյան, 18 տարեկան․ «Հայաստանը փոխելու համար պետք է աշխատատեղերն ավելանան, երիտասարդ սերնդի նկատմամբ թերահավատությունը վերանա, եւ, իհարկե, ժողովրդի միասնականություն լինի»:

Три шага, которые необходимы для изменения Армении
Какие три шага необходимы для изменения Армении? На этот вопрос отвечают участники акции против повышения тарифа на электроэнергию.
Мариам Гёзалян, 18 лет: “В первую очередь необходимо остановить эмиграцию, кроме того, бороться до конца и сохранить единство. Я думаю, что в этом случае мы однозначно добьемся серьезных изменений”.
Рубен Никогосян, 20 лет: “Для того, чтобы изменить что-либо в стране, в первую очередь необходимо изменить систему образования, поскольку это самое важное. Потом уже люди должны сформировать атмосферу справедливости, а после этого нужно начать борьбу”.
Давид Селимян, 19 лет: “Я считаю, что для изменения страны необходим только один шаг. Прежде всего должно быть сформировано активное общество, что само по себе уже приведет к решению всех вопросов”.
Нарине Погосян, 25 лет: “В первую очередь необходима смена поколений во всех отношениях. Должен быть сформирован здоровый образ мышления, чтобы мы избавились от мышления раба и наших страхов. В-третьих, мы должны сделать так, чтобы в стране приоритетным был закон”.
Армине Сукиасян, 17 лет: “Нам нужна смена власти. Кроме того, должно измениться мышление людей. И наконец, Армения изменится, если полиция станет более гуманной структурой”.
Анна Овсепян, 19 лет: “Во-первых, народ должен консолидироваться, во-вторых, должно быть утверждено равенство власти и народа, в-третьих, в обществе необходимо сформировать уважение”.
Анаит Казарян, 22 года: “В первую очередь нужно заставить уйти Сержа Саргсяна и его свору. Потом нужно устранить протекционистские отношения – знакомые, родственники, а также осуществить изменения в образовательной системе”.
Мелине Гаспарян, 20 лет: “Первый шаг, который нужно сделать для изменения Армении, это сменить власть. Потом необходимо заставить работать избирательную систему, чтобы мы имели возможность выбирать нашу власть. Кроме того, в школах учеников нужно воспитывать как граждан независимой страны”.
Ваан Костанян, 20 лет: “Прежде всего мы должны составить дорожную карту организации изменений, затем распространить предусмотренные изменения не только в Ереване, но и в регионах. И в-третьих, нужно повысить роль молодежи, особенно ребят, поскольку сегодня девушки участвуют в борьбе активнее, чем парни”.
Сосе Минасян, 18 лет: “Для того, чтобы Армения изменилась, нужно создать новые рабочие места, отказаться от скептического отношения к молодому поколению и, конечно, народ должен быть единым”.