«Այս տարի հայկական ֆիլմերը շատ լավը չէին». Րաֆֆի Մովսիսյան
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրում ներկայացված է 18 ֆիլմ: Դրանք ընտրվել են ներկայացված շուրջ 90 ֆիլմերից:
«Ցավոք սրտի, այս տարի հայկական ֆիլմերը շատ լավը չէին: Բավականին ծանր կացության մեջ էինք, որովհետև շատ երկար նայում, քննարկում էինք, թե ինչ ֆիլմեր պետք է ընդգրկենք», - ասում է կինոքննադատ, «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրի համակարգող Րաֆֆի Մովսիսյանը:
Մրցույթում ներկայացված են թե վավերագարական ու գեղարվեստական, թե լիամետրաժ ու կարճամետրաժ ֆիլմեր: Փառատոնի արդյունքում այս մրցույթի շրջանակներում կհանձնվի 3 մրցանակ` լավագույն հայկական լիամետրաժ, լավագույն հայկական կարճամետրաժ և լավագույն հայկական վավերագրական ֆիլմերի համար:
Մրցույթի ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Հակոբյանը նշում է, որ անցած տարվա նշաձողը բավականին բարձր էր, այդ պատճառով էլ այս տարի դժվար էր ընտրություն կատարել:
«Մեր երիտասարդ ռեժիսորներն իրենց առաջին ֆիլմը նկարհանում են այնպես, ոնց որ թե դա իրենց վերջին ֆիլմը լինի: Պետք են մի քիչ ավելի պարզ, հասարակ ֆիլմեր», - ասում է Վ. Հակոբյանը:
Ր. Մովսիսյանը հավելում է, որ ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ հայկական կինոդաշտում կան մի քանի անուններ, որոնք պարբերաբար ֆիլմեր են նկարահանում, և սովորաբար հենց նրանց նկարահանած ֆիլմերն են կազմում այս մրցույթի հիմնական մասը: Այս տարի այդ ռեժիսորների մեծ մասը ֆիլմ չի նկարահանել, և ծրագիրը դրանից փոքր-ինչ տուժել է: Մյուս կողմից` սա հնարավորություն է տալիս երիտասարդ ռեժիսորներին ընդգրկվել մրցութային ծրագրում: Եթե անցած տարի «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրում կար 7 լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմ, ապա այս տարի դրանք 4-ն են. Կարին Հովհաննիսյանի և Ալեք Մուհիբյանի «1915» (ԱՄՆ), Արամ Շահբազյանի «Մոսկվիչ, իմ սեր» (Հայաստան, Ֆրանսիա, Ռուսաստան), Հայկ Կարապետյանի «Նարնջագույն բաճկոնով մարդը» (Լատվիա, Էստոնիա) և Ալբերտ Կոդագոլյանի «Չքնաղ մի տեղ» (Բրազիլիա) ֆիլմերը: Մրցութային ծրագրում ընդգրկված են նաև 7 վավերագրական և 7 կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Այս տարի «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ամբողջ ծրագրի ֆիլմերը ցուցադրվելու են «Հայաստան» կինոթատրոնում: Իսկ Հ. Մալյանի անվան կինոդերասանի թատրոնում ցուցադրվելու է «Հայեր. հայացք ներսից և դրսից» արտամրցութային ծրագրի ֆիլմեր: Այս ծրագրում ընդգրկված են հայկական արտադրության այն ֆիլմերը, որոնք չեն ընդգրկվել մրցութային ծրագրում:
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի անց է կացվելու հուլիսի 12-19: Փառատոնի թե բացման, թե փակման ֆիլմերը հայ ռեժիսոների գործեր են: Բացման ֆիլմ է ընտրվել Ռոբեր Գեդիգյանի (Կետիկյան) «Խենթ պատմություն» (Ֆրանսիա, 2015) ֆիլմը: Այն ցուցադրվել է Կաննի կինոփառատոնի հատուկ ցուցադրությունների ծրագրում: Իսկ փառատոնի փակման ֆիլմն է Համո Բեկնազարյանի «Նամուսը» (1925). այս տարի լրանում է ֆիլմի 90-ամյակը:

“В этом году армянские фильмы не очень удачные” – Раффи Мовсисян
В этом году в конкурсной программе “Армянская панорама” 12-го Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” примут участие 18 фильмов, которые были отобраны из почти 90 представленных работ.
“К сожалению, в этом году армянские фильмы не очень удачные. Мы оказались в трудном положении – очень долго смотрели, обсуждали, какие фильмы можно включить”,- сказал кинокритик, координатор конкурсной программы “Армянская панорама” Раффи Мовсисян.
В конкурсе будут участвовать документальные, художественные, полнометражные и короткометражные армянские картины. Предусмотрены 3 премии: за лучший полнометражный фильм, за лучший короткометражный фильм и за лучший документальный фильм.
Член отборочной комиссии конкурса Вардан Акопян отметил, что в прошлом году планка была выше. В этом году сделать выбор оказалось труднее.
“Наши молодые режиссеры снимают свой первый фильм так, будто это их последний фильм. Нужны более простые, понятные фильмы”,- считает В.Акопян.
По словам Раффи Мовсисяна, складывается впечатление, что в армянском кинополе есть несколько имен, которые регулярно снимают картины, которые и составляют основную часть конкурсной программы. В этом году большинство этих режиссеров не имело фильмов, от чего программа несколько пострадала. С другой стороны, это дает возможность включить в конкурсную программу работы молодых режиссеров.
В этом году все фильмы конкурсной программы “Армянская панорама” будут демонстрироваться в кинотеатре “Айастан”. В Театре киноактера имени Генриха Маляна можно будет посмотреть фильмы внеконкурсной программы “Армяне: взгляд изнутри и извне”. В эту программу включены те армянские картины, которые не войдут в конкурсную программу.
В этом году 12-ый Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” пройдет с 12 по 19 июля. И на открытии, и на закрытии кинофестиваля будут показаны работы армянских режиссеров. Для открытия выбран фильм Робера Гедикяна (Кетикяна) “Сумасшедшая история” (Франция, 2015), которая демонстрировалась в рамках специального показа Каннского кинофестиваля. А на закрытии “Золотого абрикоса” зрители смогут увидеть фильм Амо Бекназаряна “Намус” (1925), которому в этом году исполняется 90 лет.