Բժիշկները «չեն սխալվում». կարմիր դիպլոմը` քրեական գործի կարճման հիմքում (տեսանյութ)
Փշատավանցի Սայադ Սեդրակյանի երեք որդիներից առաջնեկը՝ Արտաշը, այժմ կլիներ 8 տարեկան, եթե ժամանակին բժիշկները բարեխղճորեն կատարեին իրենց մասնագիտական պարտականությունները:
2010թ. դեկտեմբերի 31-ին 3,5 տարեկան Արտաշն ունեցել է շնչառական խնդիրներ և նրան տեղափոխել են «Արմավիրի բժշկական կենտրոն», որտեղ երեխայի մոտ ախտորոշվել է «սուր լարինգոտրախեիդ 1-2-րդ աստիճան»: Այնտեղ երեխային ընդունել է բժշկուհի Արմինե Ասատրյանը, ով, Սայադ Սեդրակյանի խոսքերով, իրենց հավաստիացրել է, թե ամեն ինչ նորմալ է և մինչ առավոտ երեխան դուրս կգրվի:
Թեև ընդունման պահից 4 ժամ անց Սայաթը նկատել է, որ իր երեխայի մոտ փոփոխություն չկա, սակայն վստահելով բժշկուհու ասածներին՝ որևէ այլ միջոց չի ձեռնարկել:
Գիշերը երեխայի վիճակն ավելի է վատացել: Արտաշի մոտ մնացած մայրն ու տատը փորձել են բժիշկ կանչել, սակայն, հանդիպելով փակ դռանը, հետ են վերադարձել երեխայի մոտ: «Մի քանի անգամ կինս գնացել ա բժշկուհուն կանչի, որպեսզի գա երեխային զննի, գնացել ա, իրա աշխատասենյակում չի եղել»,-պատմում է Սայաթ Սեդրակյանը:
Առավոտյան հիվանդանոց է եկել Սայաթ Սեդրակյանն ու հայտնաբերելով, որ երեխայի վիճակը կտրուկ վատացել է, ցանկացել է տեսնել բուժող բժշկուհուն, սակայն վեչջինս հերթափոխն արդեն հանձնած և գնացած է եղել: Սայաթը հիշում է, որ հերթափոխը նոր ընդունած բժշկուհին՝ Աննա Առուշանյանը, նույնիսկ տեղյակ էլ չէր երեխայի ծանր վիճակին:
Այդ վիճակում Արտաշին շտապ տեղափոխում են վերակենդանացման բաժանմունք:
«Ռեանիմացիայում չկար ոչ մի տեսակի սարքավորում, -հիշում է Սայաթը:- Վերակենդանացման բաժանմունք չունես, ինչի՞ ես ընդունում նման կարգի հիվանդ, նամանավանդ,եթե այդ հիվանդության տեսակը /սուր լարինգոտրախեիդը/ մեծ ռիսկեր է պարունակում»:
Չկարողանալով երեխային պատշաճ օգնություն ցուցաբերել՝ տեղափոխում են Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն»: Սակայն այնտեղ 4 օր անգիտակից մնալուց հետո երեխան մահանում է:
«Իմ երեխան եղել ա նրա (Արմինե Ասատրյանի- հեղ.) հիվանդը 15 ժամ,- պատմում է Սայադ Սեդրակյանը,- 15 ժամ ինքը ընդամենը մեկ անգամ ներարկել ա դեքսամետազոն, որը դատաբժիշկները գտել էին, որ հակացուցված ա եղել, որովհետև դեքսամետազոնը թուլացնում ա օրգանիզմի դիմադրողականությունը և օրգանիզմն ինքնուրույն դադարում ա պայքարել»:
Կարմիր դիպլոմը՝ քրեական գործի կարճման հիմք
Դեպքից հետո Սայադ Սեդրակյանը դիմել է Երևանի Շենգավիթի ոստիկանություն:
Դատաբժշկական փորձաքննությամբ պարզվել է, որ մահը վրա է հասել «հիվանդի օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիայից երկկողմանի միաձույլ թարախային բրոնխոպնևմոնիայի հետևանքով, որով նա տառապել է կենդանության օրոք»:
Սայադը հերքում է սա՝ իր երեխան միանգամայն առողջ է եղել: «Սովորական, ոնց որ բոլորս, թեթև մրսածություն ուներ: Կոնկրետ իմ երեխան շնչառական կամ այլ կարգի հիվանդություններ չի ունեցել»,-ասում է նա:
Ոստիկանությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողի կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը, որն առաջացրել է հիվանդի մահ) առաջադրել է մեղադրանք ոչ թե բժշկուհու , այլ «Արմավիր ԲԿ»-ի տնօրեն Նշան Գևորգյանի նկատմամբ (ում դեմ 2010-2014թթ. հարուցվել են մի քանի քրեական գործեր, նաև նույն՝ 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, սակայն հետագայում համաներման արդյունքում պատիժ չի կրել):
Գործի քննության ընթացքում կատարվել է հանձնաժողովային և դատաբժշկական 5 փորձաքննություն, որից 4-ի դեպքում փորձաքննությանը մասնակցած մոտ 40 բժիշկներ հաստատել են, որ երեխայի բուժումը թերի է իրականացվել, և «Արմավիր ԲԿ» ՓԲԸ-ի բժիշկներ Արմինե Ասատրյանը, Աննա Առուշանյանը, մանկական բաժանմունքի վարիչ Գառնիկ Դավթյանը և ռեանիմատոլոգ Կարեն Անտոնյանը թույլ են տվել բժշկական սխալներ, որի հետևանքով երեխան մահացել է:
Սակայն, դրանք ոչ մի արդյունք չտվեցին. Արմինե Ասատրյանի նկատմամբ քրեական գործերը մեկ մյուսի հետևից հարուցվում էին և կարճվում:
Առաջին անգամ քրեական գործի կարճման հիմքում դրվել էր ներման խնդրանքով 31 քաղաքացու ստորագրություն և բժշկուհու «կարմիր դիպլոմը»:
«Առաջին քրեական գործը երբ կարճեցին,- պատմում է Սայադը,- գրել էին, որ պարզվել ա, որ 31 քաղաքացիներ խնդրանքով դիմել են դատախազին՝ ներում շնորհել բժշկուհուն, քանի որ նա իրենց երեխաներին բուժել է, և նրանք գոհ են»: Բացի դրանից, հաշվի էր առնվել այն փաստը, որ վերջին 1 տարվա ընթացքում Արմինե Աստարյանն այլ կարգի խախտումներ չի կատարել, շնորհակալագիր է ստացել նախարարի կողմից և բժշկական համալսարանն ավարտել է «գերազանցության դիպլոմով»: «Ես ներքին կարգով ստուգեցի՝ սովորական, ճմռթած կապույտ դիպլոմ ա»,- ասում է Սայադը:
Կարճման այս որոշումը նա բողոքարկել է. Արմավիրի մարզի դատախազ Հակոբ Ղարախանյանի վերոնշված հիմնավորումն անհիմն է համարվել, ու գործին նորից ընթացք է տրվել: Նորից հարուցվել է քրեական գործ, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, սակայն նորից՝ կարճվել:
Սայադը ներկա է եղել բոլոր փորձաքննություններին: Նա հիշում է, որ բժշկական փորձաքննությանը մասնակցող բժիշնկների մեծ մասը նույնիսկ տեղյակ էլ չէր դեպքին և տեղում էր ծանոթանում հիվանդության պատմությանը: «Նույնիսկ «Հերացու» թիվ 1 հիվանդանոցում տեղյակ չէին, վերջին վայրկյանին են կարդացել, թե իրենք ինչ գործի հետ են ծանոթանում,- հիշում է Սայադը:- Դատաբժիշկներ կային, որ նույնիսկ նիստի ժամանակ քնում էին»:
Արդեն մեկ այլ՝ դատախազ Սամվել Սինանյանի օրոք 5-րդ դատաբժշկական փորձաքննությունը հերքում է նախորդ 4 հանձնաժողովների եզրակացությունները, որտեղ բժիշկ-փորձագետները, հղում անելով այն փաստին, որ համաշխարհային պրակտիկայում եղել են նմանատիպ դեպքեր, սակայն մահը եղել է անխուսափելի, եզրակացրել են, որ Արմինե Ասատրյանի և երեխայի մահվան մեջ պատճառահետևանքային որևէ կապ չկա։
«Այսինքն՝ էնտեղ մնում էր, որ դանակը վերցներ, երեխային սպաներ, նոր դառնար պատճառահետևանքային կապ», -ասում է Սայադը:
2011-2014թթ., սպառելով բոլոր դատական ատյաններն ու արդարության հանդեպ իր հույսերը, Սայադը դադարեցրել է պայքարը. «Ես պայքարում էի բոլորիս երեխաների համար. իմ երկրորդ, երրորդ երեխայի համար, իմ հարևանի երեխայի համար, Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների երեխաների համար»:
«Ես ծանոթացա դատաբժշկական փորձաքննությանը. մեղքերը վերաբերում են բժշկուհի Արմինեին, ռեանիմատոլոգ Կարենին ու բաժանմունքի վարիչ Գառնիկ Դավթյանին, որոնք տվյալ իրադրության մեջ բուժող բժիշկ են հանդիսացել: Իսկ 130 հոդվածը, որը վերաբերում է տվյալ մասնագիտության տեր բժիշկներին, վերագրել են ինձ: Դատաքննության ժամանակ պարզվեց, որ բացարձակ անփութության պայմաններում, բացարձակ անզգույշ, անհոգատար վերաբերմունքի հետեւանքով հիվանդը ընկել է ծանր վիճակի մեջ»,- ասել է Նշան Գեւորգյանը:
Արմինե Ասատրյանը ներում է Արտաշի ծնողներին՝ իրեն դատական քաշքշուկների մեջ ներքաշելու համար
Արտաշին ընդունած Արմինե Ասատրյանն այժմ էլ աշխատում «Արմավիրի պոլիկլինիկայում»:
Մեզ հետ ունեցած կարճատև հեռախոսազրույցում բժշկուհին տեղի ունեցածի մեջ իրեն մեղավոր չհամարեց. դատական գործը կարճվել է, ինքը մեղավոր չէ, դրանով ամեն ինչ ասված է: Արմինե Ասատրյանը վստահ է, որ ինքն արել է ամեն ինչ, ավելին անելու համար հիվանդնանոցում այդ պահին անհրաժեշտ սարքավորումներ ուղղակի չեն եղել: Նա ասում է, որ ներում է ծնողներին իրեն դատական քաշքշուկների մեջ ներքաշելու համար, քանի որ «նրանք երեխա են կորցրել»:
Սայադը պատմում է, որ բժշկուհին բազմիցս փորձեր է ձեռնարկել տարբեր ծանոթ-բարեկամների միջոցով որևէ փոխհատուցում առաջարկել, սակայն ինքը մերժել է. «Եթե իրենց գերեզմանները վաճառվում են, մերը չեն վաճառվում»: Սայադը դիմել էր Առողջապահության նախարարին՝ խնդրելով գոնե կասեցնել Արմինե Ասատրյանի բժշկական գործունեությունը, սակայն բժշկուհու հանդեպ ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել:
Մանկական մահացության վիճակագրությունը
Ըստ Առողջապահության համաշխարային կազմակերպության դասակարգաման՝ Հայաստանը մանկական մահացության միջին մակարդակ ունեցող երկրների դասից (10-20‰) տեղափոխվել է մանկական մահացության ցածր մակարդակ ունեցող երկրների ցանկ. 2013թ. Հայաստանում արձանագրվել է 10-ից ցածր՝ 9,7 % մանկական մահացության ցուցանիշ։
Ըստ ԱՎԾ տվյալների՝ 2014թ. մանկական մահացության թիվը ևս նվազել է ՝ դառնալով 8,7 %։
2014թ. հունվար-դեկտեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է 0-4 տարեկան երեխաների մահվան 439 դեպք, որոնց մեջ գերակշռում են տղա երեխաները:
Ընդհանուր առմամբ ՝ 2009-2014թթ. ընթացքում գրանցվել է մինչև 1տարեկան երեխաների մահվան 2577 դեպք:
Մանկական մահացության հիմնական պատճառները
- Վարակային և մակաբուծային հիվանդություններ
- Շնչառական օրգանների հիվանդություններ
- Մարսողական օրգանների հիվանդություններ
- Բնածին անկանոնություններից և ձևախախտումային խանգարումներ
- Շուրջծնական շրջանում առաջացած առանձին վիճակներ
- Դժբախտ պատահարներ, թունավորում և վնասվածք
- Այլ պատճառներ
Բժիշկների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով 2010-2014թթ․ ՀՀ ոստիկանությունում արձանագրվել է 121 դեպք, որից 22-ն ուղարկվել է դատարան, 54-ը կարճվել է, 2-ը՝ կասեցվել, 43-ը նախաքննության փուլում է։

Врачи “не ошибаются”: красный диплом становится основанием для прекращения уголовного дела (видео)
Если бы врачи вовремя и добросовестно выполнили свои профессиональные обязанности, то старшему из трех сыновей жителя села Пшатаван Саяда Седракяна сейчас было бы 8 лет.
31 декабря 2010 г. у 3,5-летнего Арташа начались проблемы с дыханием. Ребенка доставили в армавирский медицинский центр, где ему поставили диагноз острый ларинготрахеит 1-2 степени. В приемной ребенка осмотрела врач Армине Асатрян, которая заверила родителей, что все нормально, и ребенок до утра выпишется из больницы.
И хотя даже через четыре часа после поступления в медцентр Саяд заметил, что в состоянии ребенка изменений нет, он, доверяя врачу, ничего не предпринял.
Ночью мальчику стало хуже. Находившиеся рядом с ним мать и бабушка стали звать врача, однако в кабинете никого не оказалось, рассказал Саяд Седракян.
Утром он пришел в больницу и, увидев, что состояние ребенка резко ухудшилось, решил встретиться с лечащим врачом, однако она уже сдала дежурство и ушла. По словам Саяда, новый врач Анна Арушанян даже не знала, что мальчик находится в тяжелом состоянии. Его срочно перевели в реанимационное отделение.
“В реанимации никакой аппаратуры не было. Зачем тогда надо было принимать такого больного, если эта болезнь (острый ларинготрахеит) содержит большие риски…”- с недоумением заметил отец мальчика.
Не сумев на месте оказать ребенку необходимую помощь, его перевезли в ереванский медцентр святой Богородицы. Здесь мальчик, пролежив без сознания четыре дня, скончался.
“Мой ребенок был ее (Армине Асатрян. – Авт.) больным 15 часов,- говорит Саяд Седракян. – За это время она лишь один раз сделала ему инъекцию диксаметазона. Однако, по мнению врачей, этот препарат был противопоказан, поскольку он ослабляет сопротивляемость организма, и организм перестает бороться самостоятельно”.
Красный диплом как основание для прекращения уголовного дела
После произошедшего Саяд Седракян обратился в полицию Шенгавитского округа Еревана. Судмедэкспертиза выявила, что смерть наступила вследствие “общей интоксикации организма больного от двусторонней гнойной бронхопневмонии, которой он страдал при жизни”.
Саяд это отрицает, утверждая, что его ребенок был совершенно здоров. “У него была обычная простуда. Конкретно у моего ребенка ни дыхательных, ни каких-либо других заболеваний не было”,- отметил Саяд.
Полиция выдвинула обвинение по ч.2 ст.130 УК РА (невыполнение профессиональных обязанности лицом, оказывающим медицинскую помощь или медицинские услуги, что повлекло смерть больного) не врачу, а директору армавирского медцентра Ншану Геворкяну (в 2010-2014 гг. против него было возбуждено несколько уголовных дел, в том числе по ч.2 ст.130, однако в дальнейшем в результате амнистии он не понес наказания).
В ходе расследования было проведено 5 судмедэкспертиз. В четырех случаях участвовавшие в экспертизе около 40 врачей подтвердили, что в лечении ребенка имели место недостатки, врачи мдецентра “Армавир” Армине Асатрян, Анна Арушанян, заведующий педиатрическим отделением Гарник Давтян и реаниматолог Карен Антонян допустили врачебные ошибки, вследствие которых ребенок умер.
Однако все это не дало никакого результата: против Армине Асатрян возбуждались уголовные дела, которые один за другим прекращались.
В первый раз основанием для прекращения уголовного дела послужили подписи 31 гражданина, которые просили проявить снисхождение, а такжекрасный диплом врача.
“Когда закрыли первое уголовное дела, то написали, что 31 гражданин обратились к прокурору с просьбой простить врача, поскольку она вылечила их детей”,- рассказал Саяд. Кроме того, был принят во внимание тот факт, что за последний год Армине Асатрян не допускала других нарушений, получила от министра здравоохранения благодарственную грамоту, а медицинский университет окончила с “красным дипломом”. “Я проверил во внутреннем порядке – этобыл обычный, помятый, синего цвета диплом”,- сказал Саяд.
Решение о прекращении уголовного дела он обжаловал. Прокурор Армавирской области Акоп Караханян снова дал ход делу. Было возбуждено новое уголовное дело, назначена судмедэкспертиза, однако дело вновь было закрыто.
Саяд присутствовал при всех экспертизах. Он вспомианет, что большинство участвовавших в экспертизах врачей не было осведомлено об этом случае и с историей болезни знакомилось на месте.
5-я судмедэкспертиза, назначенная уже при другом прокуроре, Самвеле Синаняне, опровергла заключения предыдущих четырех экспертиз, в которых врачи-эксперты, ссылаясь на аналогичные случаи в мировой практике, пришли к выводу, чтоникакой причинно-следственной связи между Армине Асатрян и смертью ребенка нет.
“Наверное, она должна была взять нож, убить ребенка, чтобы появиласьпричинно-следственная связь”,- говорит Саяд.
В 2011-2014 гг., пройдя через все судебные инстанции и исчерпав надежды добиться справедливости, Саяд прекратил борьбу: “Я боролся за всех наших детей – за моего второго и третьего ребенка, за ребенка моего соседа, за всех детей Армении”.
“Я ознакомился с судмедэкспертизой. Вина лежит на враче Армине Асатрян, реаниматологе Карене Антоняне и заведующем отделением Гарнике Давтяне, которые в данной ситуации были лечащими врачами. А 130-ю статью, которая касается врачей данной специальности, приписали мне. В ходе судебного процесса выснилось, что больной оказался в тяжелом положениивследствие халатности, неосторожности и бездушного отношения”,- отметил Ншан Геворкян.
Армине Асатрян прощает родителей Арташа, втянувших ее в судебные процессы
Оформившая маленького Арташа в больницу Армине Асатрян в настоящее время работает в армавирской поликлинике. В телефонной беседе с нами врач не признала себя виновной: судебное дело закрыто, она не виновата, и этим все сказано. Армине Асатрян уверена, что сделала все возможное. Больше этого сделать было нельзя из-за отсутствия в больнице необходимого оборудования. Она заявила, что прощает родителей, втянувших ее в судебную тяжбу, поскольку “они потеряли ребенка”.
По словам Саяда, врач неоднократно пыталась через знакомых и родственников предлагать ему компенсацию, однако все эти предложения он отклонян. Саяд обратился к министру здравоохранения с просьбой прекратить медицинскую деятельность Асатрян, однако никакие шаги против нее не были предприняты.
Статистика детской смертности
По данным Всемирной организации здравоохрания Армения входит в список стран с низким показателем детской смертности. В 2013 г. в Армении этот показатель составил 9,7%, а в 2014 г. он снизился до 8,7%.
В январе-декабре 2014 г. в Армении было зарегистрировано 439 случаев смерти детей в возрасте 0-4 лет. Подавляющее их большинство составляли мальчики.
В целом в 2009-2014 гг. в Армении было зарегистрировано 2577 случаев смерти детей в возрасте до одного года.