Որքան գանձ կա Հայաստանի պետական գանձարանում
Հայաստանի Հանրապետության պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի, ինչպես նաև դրանցից պատրաստված իրերի արժեքը, վերջին տվյալների դրությամբ (2015-ի հունվարի 1), կազմել է 1 մլրդ 502,5 մլն դրամ։ Այս մասին «Հետքը» տեղեկանում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից։
Ըստ նախարարության աշխատակազմի «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության՝ գանձարանում գտնվող թանկարժեք մետաղների արժեքները կազմել են`
- մետաղական ոսկի` 261,6 մլն դրամ (14,288 կգ)
- մետաղական արծաթ` 4,8 մլն դրամ (26, 895 կգ)
- պլատին` 56,1 մլն դրամ (3,024 կգ)
- պալադիում` 13,2 մլն դրամ (1,275 կգ)
Մնացածը՝ թանկարժեք ու կիսաթանկարժեք քարեր են (ադամանդ, ալմաստ, զմրուխտ, աճեցված մարգարիտ), ոսկյա և արծաթյա իրեր:
Ընդ որում՝ ոսկյա իրերի և մետաղական ոսկու ընդհանուր քաշը կազմում է մոտ 89,392 կգ, արծաթյա իրերինն ու մետաղական արծաթինը միասին՝ 92,21 կգ, ադամանդինը՝ 872,9 կարատ, աճեցված մարգարիտինը՝ 102,793 կգ։
Պետական գանձարանի կողմից հաշվառվել են Հայաստանի թանգարաններում առկա ազգային պահուստի արժեքները` ոսկի 64,3 կգ, արծաթ 1470,4 կգ, պլատին 0,5 կգ և պալադիում 0.03 գրամ, իրեր` այլ թանկարժեք մետաղների համաձուլվածքից 178,7կգ:
Իսկ պետական մարմինների, պետական հիմնարկների, պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների և 100% պետական մասնակցությամբ իրավաբանական անձանց հաշվեկշիռներում առկա են պետական պահուստի հետևյալ արժեքները` ոսկի 1,2 կգ, արծաթ 17,3 կգ, պլատին 64,9 կգ, պալադիում 0,3 կգ, իրիդիում 10,9 կգ, ռոդիում 0,2 կգ, օսմիում 2,2 գրամ:
Հաշվառվել են նաև սարքավորումների մեջ` ոսկի 4,4 կգ, արծաթ 479,3 կգ, պլատին 3,5 կգ, պալադիում 9,3 կգ, ռոդիում 0,1 կգ, թանկարժեք մետաղների համաձուլվածք 1,2 կգ, իրիդիում 0,03 գրամ:
Պետական հիմնարկների հաշվեկշիռներում հաշվառվել են մեդալներ` ոսկի 1,5 կգ, արծաթ 47,8 կգ:
Ֆինանսների նախարարությունից նաև տեղեկանում ենք, որ պետական գանձարանի կողմից 2014-ի ընթացքում Հայաստանի պետական պահուստները համալրվել են` 1354 հատ` 4445,65 գրամ ընդհանուր քաշով արծաթյա իրերով, 253,3 գրամ պլատինով, 1177,4 գրամ արհեստական քարերով: Երևանի Ոսկերչական գործարան-1 «Գնոմոն» ԲԲԸ-ին վերամշակման համար հանձնվել է 6155,35 գրամ թանկարժեք մետաղներ պարունակող համաձուլվածք, որի վերամշակման արդյունքում Պետական գանձարան է վերադարձվել 1251,8 գրամ պալադիում, իսկ 4598,3 գրամ արծաթը վաճառվել է Երևանի Ոսկերչական գործարան-1 «Գնոմոն» ԲԲԸ-ին: Արդյունքում Պետբյուջեի «Մուտքեր թանկարժեք մետաղների իրացումից» հաշվին մուտքագրվել է ավելի քան 1,3 մլն դրամ:
Համեմատության համար նշենք, որ մեկ տարի առաջ՝ 2014-ի հունվարի 1-ի դրությամբ, գանձարանում գտնվող թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի, ինչպես նաև դրանցից պատրաստված իրերի արժեքը կազմում էր 1 մլրդ 450,5 մլն դրամ, իսկ 2013-ի դրությամբ՝ 1 մլրդ 739,2 մլն դրամ։ Վերջին տարիներին պետական գանձարանում մետաղական ոսկու համալրում չի եղել։ Այնտեղ կա ոսկու ընդամենը մեկ բանկային ձուլակտոր՝ 14,288 կգ քաշով:
Հիշեցնենք, որ 2003 թվականին Հայաստանի կենտրոնական բանկի որոշմամբ վաճառվեց ՀՀ պահուստային ողջ ոսկին` 1,7 տոննա, որի մեկ ունցիան այն ժամանակ գնահատվեց ընդամենը 400 դոլար։ Բայց դրանից մի քանի տարի անց ոսկի 3-4 անգամ թանկացավ։

Какие богатства хранятся в государственной казне Армении
По данным на 1 января 2015 г. стоимость хранящихся в Государственной казне Республики Армения драгоценных металлов, драгоценных камней, а также изделий из них составляла 1 млрд 502,5 млн драмов. Об этом Hetq.am сообщили в Министерстве финансов РА.
Согласно Агентству “Государственная казна драгоценных металлов и драгоценных камней” аппарата Министерства финансов РА, в казне хранится:
- металлическое золото на сумму 261,6 млн драмов (14,288 кг)
- металлическое серебро на сумму 4,8 млн драмов (26, 895 кг)
- платина на сумму 56,1 млн драмов (3,024 кг)
- палладий на сумму 13,2 млн драмов (1,275 кг).
Остальное составляют драгоценные и полудрагоценные камни (бриллианты, алмазы, изумруды, выращенный жемчуг), золотые и серебряные изделия.
При этом общий вес золотых изделий и металлического золота составляет около 89,392 кг, общий вес серебряных изделий и металлического серебра –92,21 кг, бриллиантов –872,9 карат, выращенного жемчуга – 102,793 кг.
Государственная казна рассчитала стоимость имеющихся в музеях Армении ценностей национального резерва: золота –64,3 кг, серебра - 1470,4 кг, платины - 0,5 кг, палладия – 0.03 гр, предметов из сплава других драгметаллов - 178,7 кг.
На балансах государственных органов, госучреждений, государственных некоммерческих организаций и юридических лиц со 100-процентным государственным участием имеются следующие ценности госрезерва: золота – 1,2 кг, серебра –17,3 кг, платины –64,9 кг, палладия – 0,3 кг, иридия –10,9 кг, родия – 0,2 кг, осмий –2,2 гр.
Проведен также учет драгметаллов в оборудовании: золота - 4,4 кг, серебра - 479,3 кг, платины - 3,5 кг, палладия - 9,3 кг, родия - 0,1 кг, сплава драгметаллов - 1,2 кг, иридия - 0,03 гр.
Подсчитано и количество золота в медалях, находящихся на балансах госучреждений: золота - 1,5 кг, серебра - 47,8 кг.
ВМинфинесообщили, чтов 2014 г. госказнапополнилагосударственныерезервыАрмении1354 предметамиизсеребраобщимвесом4445,65 гр, платинойвесом253,3 гр, искусственнымикамнямивесом1177,4 гр.
Ереванский ювелирный завод-1 предоставил для переработкиОАО “Гномон” сплавы, содержащие 6155,35 гр драгметаллов, в результате чего в Госказну было возвращено 1251,8 гр палладия. ОАО “Гномон” Ереванского ювелирного завода-1было продано4598,3 гр серебра. За счет реализации драгоценных металлов в госбюджет поступило свыше 1,3 млн драмов.
Для сравнения отметим, что год назад, по положению на 1 января 2014 г., стоимость хранившихся в госказне драгоценных металлов, драгоценных камней, а также изделий из них составляла 1 млрд 450,5 млн драмов, а по положению на 2013 г. – 1 млрд 739,2 млн драмов.
В последние годы пополнения госказны металлическим золотом не происходило. В настоящее время в казне имеется лишь один банковский золотой слиток весом 14,288 кг.
Напомним, что в 2003 г. решением ЦБ РА было продано все резервное золото страны – 1,7 тонны, одна унция которого в то время была оценена всего в 400 долларов. Однако спустя несколько лет золото в 3-4 разаподорожало.