Պատասխան տալու ժամանակը գալու է
Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովն ստեղծել է մի վարչություն, որը պետք է ապահովի հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված ակտիվների վերադարձը: Այսինքն՝ պետությունից գողացված, պաշտոնական դիրքի չարաշահմամբ կուտակված փողերի վերադարձն է ապահովելու այս կառույցը: Իհարկե, Ավակովը նման բան ստեղծելիս պետք է մտածեր, որ առաջինն այդ կառույցով պետք է անցնի երկրի նախագահ, օլիգարխ Պետրո Պորոշենկոն։ Հիմա Ավակովից այնքան էլ քաջություն չի պահանջվում նախկիններին «կուլակաթափ» անել։ Հիմա դժվար է ներկաների հետ այդպես վարվելը։ Թե չէ կստացվի, որ ամեն հաջորդը կգա ու կուլակաթափ կանի նախորդին։
Հայաստանում վաղ թե ուշ ստեղծվելու է նման մի կառույց, եւ այսօրվա պաշտոնյաները պետք է հասկանան, որ թալանով կուտակած իրենց հարստությունը վերադարձվելու է պետությանը: Իսկ այսօր կիսասոված անկողին մտնող երեխաների համար առանձին պատիժ են ստանալու: Ընկերներս ասում են, որ ես այդպես էլ չհասունացա, կյանքից հետ մնացի, իմ ասածը հեքիաթի է նման: Իսկ ես շարունակում եմ ասել նույն բանը` պատասխան տալու ժամանակը գալու է:
Երբ քո աչքի առաջ ՀԷՑ-ի կոռուպցիոն մանրակերտն է, երբ պարզում ես, թե տարիներ շարունակ փողի ինչպիսի ստվերային հոսքեր են եղել այդտեղից դեպի տարբեր կառույցներ ու պաշտոնյաներ, զարմանում ես պաշտոնյաների «հանճարեղությամբ»: Բիբինն էլ ընկել էր մեղրի ամանի մեջ, որի շուրջ իրենց տարբեր տրամաչափի տարրաներով հերթ էին կանգնել պաշտոնյաները:
Իսկ ՀԷՑ-ին միշտ հավատարիմ ծառայած եւ իր հավատարմության չափով շռայլորեն վարձատրված Ռոբերտ Նազարյանին նոր պաշտոն է սպասվում: Նա հիմա հրեղեն ձիու վրա է, նույնիսկ ըմբոստ ելույթներ է ունենում: Դե Բիբինը հո չի ասելու, թե որքան էր վճարել նրան ամեն անգամ: Դրա համար Նազարյանը հիմա թամբին է նստել եւ ոտքերով խփում է ձիու կողերին: Իշխան Զաքարյանը միլիոնանոց դղյակ է սարքում, ասում են՝ փողը մի բարերար է տվել: Այդ բարերարը սոված երեխաներին չի տեսնում Հայաստանում, նա Հայաստանի բնակչությունից ընտրել է մեկին` հազվագյուտ տեսակին, վերահսկիչ պալատի նախագահին:
Իրենց աշխատավարձով, որով հազիվ պիտի գոյատևեին, միլիոններ են կուտակել, միլիոնավոր դոլարների դղյակներ կառուցել: Նայում ես պաշտոնյաների ունեցվածքի հայտարարագրերին, մի մասը նվերներ են ստացել, հսկայական չափերի նվերներ, եւ այդ նվեր տվողները ընտրել են հենց այդ պաշտոնյաներին, հենց նրանց՝ այդ հազվագյուտ տեսակին: Նրանք այնքան երկարակյաց են իրենց պաշտոններում, որ չեն էլ պատկերացնում, որ յոթ դրամը մարդկանց համար կարեւոր է, որ հաց ու կարտոֆիլով սնվող բնակչության երեսուն տոկոսի համար դա հսկայական գումար է: Իսկապես այդպես է, նրանք չեն պատկերացնում, նրանք չեն էլ կարող պատկերացնել: Նրանց երեխաները երբեք սոված չեն քնել, նրանք հոսանքի, գազի փող վճարելիս, եթե իհարկե, իրենք են վճարում, երբեք չեն մտածել, որ մեծ է գումարը:
Հիմնականում այդ նույն կիսասոված ընտանիքների տղաներն են այսօր քառասուն աստիճան տապին զիվորական համազգեստով ժամերով հակառակորդի ուղղությամբ նայող զինվորները. այդ պաշտոնյաների տղաները չեն ծառայում սահմանին: Իսկ երեկ մի լրագրող ինձ հրավիրում էր ստուդիա, որպեսզի «ամփոփենք Բաղրամյան փողոցի ակցիաները»: Ես ասում եմ` բայց ես ով եմ, որ ամփոփեմ այդ ակցիան: Ես ընդամենը Հայաստանը նորմալ երկիր չկառուցած մի քաղաքացի եմ, ուրեմն վատ քաղաքացի, որովհետեւ վատ երկիր կառուցելուն եմ նպաստել:

Придет время отвечать
Министр внутренних дел Украины Арсен Аваков создал управление, которое должно обеспечить возвращение активов, полученных преступным путем. То есть эта структура призвана обеспечить возвращение денег, украденных у государства и накопленных в результате злоупотребления должностным положением. При создании подобной структуры Авакову, разумеется, следовало подумать о том, что первым через нее должен будет пройти президент страны, олигарх Петро Порошенко. Сегодня Авакову не требуется большого мужества для “раскулачивания” бывших. Сегодня трудно поступить так с действующей властью. А то получится, что каждый следующий, приходя к власти, начинает раскулачивать предыдущего.
В Армении такая структура рано или поздно будет создана, поэтому сегодняшние чиновники должны понимать, что богатства, накопленные ими в результате хищений и грабежа, будут возвращены государству. А за детей, которые сегодня ложатся спать голодными, их ждет особое наказание. Мои друзья говорят, что я так и не созрел, что я отстал от жизни, а мои высказывания похожи на сказку. Но я продолжаю утверждать: придет время отвечать.
Видя вырисовывающуюся уже коррупционную схему “Электросетей Армении” и понимая, какие теневые денежные потоки на протяжении многих лет текли из этой организации в различные структуры и карманы должностных лиц, удивляешься “гениальности” чиновников. Бибин оказался в бочке меда, вокруг которой, держа в руках посуду различной емкости, сгрудились высокопоставленные чиновники.
Роберта Назаряна, который все это время верно служил “ЭСА”, получая за свою преданность щедрое вознаграждение, ждет новая должность. Он сейчас верхом на огненном коне и даже выступает с пламенными бунтарскими речами. А ведь Бибин не станет говорить, сколько платил ему каждый раз. Поэтому сидящий в седле Назарян подгоняет лошадь. Ишхан Закарян строит виллу стоимостью несколько миллионов. Говорят, деньги дал какой-то благотворитель. А разве этот благотворитель не видит, что в Армении есть голодные дети? Из всего населения страны он выбрал единственного человека редкой породы – председателя Контрольной палаты.
Получая зарплату, на которую можно лишь с трудом свести концы с концами, эти люди накопили миллионы долларов и строят дорогие виллы. Если изучить декларации об имуществе чиновников, то окажется, что часть денег они получили в подарок. Между тем это огромные суммы. Однако дарители выбрали почему-то именно этих представителей редкой человеческой породы.
Слишком долго задержавшись на своих должностях, власть имущие даже не представляют, что 7 драмов могут иметь важность для людей, что для 30 процентов населения, питающегося хлебом и картофелем, это огромная сумма. Они действительно не представляют, да и не могут это представить. Их дети никогда не ложатсяь спать на голодный желудок, а оплачивая счета за газ и электричество (если, конечно, они платят сами), эти люди никогда не думают о том, какая это большая сумма.
Однако именно дети из этих полуголодных семей сегодня являются теми солдатами, которые в сорокоградусную жару, в военной форме стоят на границе и часами смотрят в сторону противника. Сыновья чиновников на границе не служат. Вчера один из журналистов пригласил меня в студию подвести итоги акции на проспекте Баграмяна. Я ему сказал: кто я такой, чтобы подводить итоги этой акции? Я всего лишь гражданин Армении, который не построил нормальную страну, следовательно, я плохой гражданин, так как способствовал созданию плохого государства.