«Պարտություն էի զգում, երբ վիրավորին չէինք կարողանում փրկել»
Ուշ երեկոյան Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալի երկար միջանցքում զրուցում ենք բուժքույր Անյուտա Թադևոսյանի հետ: Աշխատանքային հերթապահության օրն ենք գնացել: Անյուտայի կոպերը ծանրացած են, բայց ժպտում է: Պայմանավորվում ենք հանդիպել երկու օր անց: Պայմանավորվածությունից հետո զրուցելով հասնում ենք հոսպիտալի երկար միջանցք: Երիտասարդ բուժակներից մեկը, որ այդ օրը ևս հերթապահում էր, մի փունջ վարդեր է բերում Անյուտայի համար: Հոսպիտալի առաջ գտնվող վարդենիներից է պոկել: Անյուտան ժպտալով վերցնում է: Հոսպիտալում բուժվող զինվորների հետ է հպանցիկ խոսում, հարցուփորձ անում: Հարազատական ջերմություն կա նրա ձայնի մեջ:
Երկու օր անց մենք կրկին հանդիպում ենք Անյուտայի հետ: Առհասարակ պատերազմի մասին հարցեր ձևակերպելիս փորձում եմ զգույշ լինել: Նույնիսկ «պատերազմ» բառը այս շարքի շատ մասնակից-ազատամարտիկներ չեն օգտագործում: Այն ավելի շատ «էն տարիներին» կատարվածն է: Անյուտային ասում եմ, որ իր ընկերուհին՝ Արևիկ Անդրյանը, մեզ պատմել է, թե իրենց երկուսի անուններն Արևն է ժամանակին ներկայացրել ռազմական բուժքույր կամավորագրվելու համար: Անյուտան ծիծաղում է: Ասում է՝ Արևը ճիշտ է ասել:
Անյուտան 20 տարեկան էր, երբ կամավորագրվել էր որպես ռազմական բուժքույր: Մարտակերտի Կոճողուտ գյուղից է: Որոշ դրվագներ պատմելուց հետո զարմանք է հայտնում, թե ինչպես են կարողացել դուրս գալ հաճախ անելանելի թվացող իրավիճակներից: Հիշում է, որ երբ Աղդամի կողմից «Ալազան» հրթիռներով խփում էին Ստեփանակերտին, ինքը քրոջ երեխաներին պիտի տաներ գյուղ: Քանի որ Սրխավենդի ճանապարհը փակ էր, ստիպված անտառով էին գնացել ձյուն-ձմեռով: Այնուհետ քաղաք վերադառնալով՝ Արևիկից իմացել է, որ իր անունը ևս ներկայացրել է կամավորականների ցուցակում: «Ասացի՝ հարց չկա»,- պատմում է բուժքույրը:
Անյուտան ավարտել է Կապանի բժշկական քոլեջը, որից հետո ընտանիքով բնակություն են հաստատել ՌԴ-ի Պենզա քաղաքում: Այդտեղ էլ սկսել է աշխատել որպես բուժքույր: Պենզայից վերադարձել է Ղարաբաղյան շարժման պատճառով: Ասում է՝ մտածում էր, որ ինքը պիտի լինի հայրենիքում, ինչ-որ բանով կարող է օգտակար լինել: Իսկ մինչ այդ աշխատում էր Երևանի Միքայելյանի անվան հիվանդանոցում՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժաներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով էր գնացել: Հիվանդանոցում առաջարկել էին մշտական աշխատանք, սակայն հրաժարվել էր՝ ասելով, որ իր կարիքը Ղարաբաղում ունեն:
Ծնողներին ձևական մի փաստաթուղթ էր ցույց տվել, թե իբր զինվորական կոմիսարիատից կանչել են՝ ռազմի դաշտում բուժօգնություն ցույց տալու համար:
«Ամենաթեժ մարտերը Մարտակերտի շրջանում էին, Ֆիզուլին էլ իր հարթավայրային դիրքով էր դժվարացնում կռիվը: Մարտակերտի ուղղությամբ ամեն տեղ եղել եմ, էդպիսի դեպք չի եղել, որ չգնամ»,- ասում է բուժքույրը:
«Առաջին վիեզդը (մարտական ելք- հեղ.) եղել է Չլդրանի ուղղությամբ: Մեզ ասացին՝ կարող է մի օր դիմանաք, հետ գաք: Վիրահատություներ պիտի անեինք: Այդ ժամանակ դեռ օպերացիոն քույր չէի, ուղղակի փորձ ունեի: Գործիքների անունները չգիտեի, շատ բան գիտեի, բայց օպերացիոն բուժքույրը պիտի իմանար էդ ամեն ինչը»,- նկատում է Անյուտան: Մի քանի վիրահատությունից հետո, ասում է, ամեն բան արդեն գիտեր: Բժիշկ Մարությանի (Վալերի Մարության՝ Արցախի բուժծառայության և ռազմադաշտային վիրաբուժության հիմնադիր- հեղ.) անունն է նշում: Ասում է՝ ռազմադաշտային հոսպիտալ առաջինը նա է հիմնադրել: Հոսպիտալը հիմնում էին այն կետում, որը ոչ մոտ լիներ ռազմի դաշտին, ոչ էլ հեռու: «Դե, եթե մոտ լիներ, վիրավորին օգնություն ցույց տալու փոխարեն մենք էլ կմեռնեինք պատրոններից: Իսկ արտիլերիան միշտ մեզնից հետո էր»,- ասում է նա: Հոսպիտալն ապահովված էր բոլոր անհրաժեշտ պարագաններով: Բուժքույրն ասում է՝ անկանխատեսելի էր, թե ինչ վնասվածքով վիրավոր էին բերելու՝ գլխի, ոտքի, ձեռքի, որովայնի, և վիրահատարանը միշտ պատրաստ պիտի լիներ: «Վիրահատության համար միլիոն բան է պետք, իսկ մեր հոսպիտալում երբեք չի եղել, որ պակաս բան լինի»,- նկատում է:
Սենյակի պատուհանից երևում է միջանցի անցուդարձը, որից Անյուտան, կարծես, կտրվել է մի քանի րոպեով: Անցյալում կատարվածից պատառիկներ են մեզ հասնում: Առաջին վիրավորներին հոսպիտալ բերելուց լաց էր լինում: Ասում է՝ սկզբնական շրջանում 40 աստիճան ջերմություն էր ունենում, մինչ օրս չի հասկանում՝ ինչից կարող էր լինել: Մի պահ նրա հայացքը սևեռվում է մի կետի: «Տղաներից մեկը մի անգամ մի լավ երգ նվագեց կիթառով, ասաց՝ քեզ համար եմ նվագում… Նվագեց, հետո գնաց ու էլ չեկավ»,- Անյուտայի աչքերում կամաց-կամաց հավաքվում են ջրի կաթիլները: Նա նրբորեն մաքրում է աչքերը: «Չլդրանում էինք, առաջին օրերին Բալուջայից մի վիրավոր էին բերել, էդ տղան օպերացիոննի սեղանին մահացավ, վայ, ո՜նց էի լացում, ոնց որ ես պարտվեցի»,- հիշում է նա: Ասում է՝ երբ չէր հաջողվում փրկել վիրավորի կյանքը, ինքն ամեն անգամ պարտություն էր զգում:
Աստիճանաբար, սակայն, կարողացել էին դառնալ ավելի ինքնամփոփ զգացմունքներն արտահայտելու հարցում: «Ինչ աստիճանի վիրավոր ասես բերում էին, գնալով քարսիրտ էինք դառնում: Չգիտեմ, բայց պատերազմից հետո լրիվ փոխվեցինք՝ էն ժամանակ ինչ չէինք կարողանում արտահայտել, հիմա մի թեթև բանից հուզվում ենք»,- ծիծաղում է, ձեռքով կրկին սրբում աչքերը:
Բեկոր Աշոտի զոհվելու մասին է պատմում: Ասում է՝ այդ ժամանակ իրենք հոսպիտակում, երբ լսեցին, որ «Ասկոլկան» զոհվել է: «Կարծես հանգիստ էինք էդ ժամանակ, որ փրկվելու է նաև էդ անգամ: Մի քանի անգամ վիրավորվել էր, մականունն էդտեղից էր: Մտածում էինք, որ էդ ժամանակ էլ կփրկվի, բայց… Մոնթեի զոհվելու ժամանակ մենք հոսպիտալում գործ էինք անում: Մոնթեին Դրմբոնում էի հանդիպել: Եկավ, տեսավ՝ էնտեղ ենք, ասաց՝ խի՞ չեք ասել, որ էստեղ աղջիկներ կան, կոնֆետ կբերեինք: Շատ լավն էր, շատ: Մենք, «Ալենկոն» (ռադիոկապի միջոց, ռացիա- հեղ.) դրած, կռվի ժամանակ խոսակցությունները լսում էինք»,- վերհիշում է բուժքույրը: Մի անգամ նույնիսկ Օգանովսկուն (Սամվել Կարապետյան, ներկայում ԼՂՀ պաշտպանության փոխնախարար- հեղ.) խնդրել էին քիչ հայհոյանք տալ:
«Հոսպիտալը մի տեսակ ստիմուլ էր տալիս տղերքին»,- ասում է Անյուտան: Հոսպիտալի համար ուտելիքը միշտ շատ էին վերցնում, որովհետև վիրավորներ բերող տղերքին էլ էին հյուրասիրում: «Եթե ուտելիք չէինք ունենում, գոնե մի բաժակ քաղցր չայը պիտի տայինք»,-հիշում է նա:
Երբ խոսում ենք անցյալի մասին, նույնիսկ ամենավատ դեպքերն էլ մեղմությամբ է պատմում: Ասում է՝ այդ տարիներին արժեքներ կային, որոնք այսօր չկան: «Էն ժամանակ պարզություն, ընկերություն կար, մարդու արժեքն իմանալ կար: Հիմա մեր արժեքը ոչ մեկը չգիտի: Էն ժամանակ ուրիշ էր՝ կյանքի գինը գիտեինք, հիմա չես կարող բացատրել, մարդիկ փոխվել են: Էն ժամանակ մարդիկ կային, որ մեզ մոտ չէին կարող լեզու թրջել, խոսել մեզ մոտ, կամաչեին, հիմա իրենց էն չարածն էնպես են ասում մոտդ, որ զարմացած նայում ես, մտածում ես՝ գոնե կամաչի, չի ասի: Չէ, բա ինքն արդեն հերոս է, ամոթը կորցրած հերոս է»,- ասում է Անյուտան:
Հիմա, ըստ Անյուտայի, արժեքներին փոխարինել է փողը: Նշում է, որ մարդիկ այս կամ այն պաշտոնի են անցնում ոչ թե ազգին մի օգուտ բերելու, այլ հարստանալու համար: «Իրենց գլխին տված գնահատանքը: Գոնե մեզ չջղայնացնեն: Եթե իմանամ, որ էսօրվա ավարտած բուժքույրն ինձնից շատ կարող է անել, կասեմ՝ գնում եմ մեր տուն, ոչինչ չունեմ անելու էստեղ: Աշխատողին չեն գնահատում: Խնամի-ծանոթ-բարեկամ պիտի լինի, կամ էլ հիմար պիտի լինես»,- նշում է զրուցակիցս:
Պատերազմի ժամանակ ցնցակաթված (կոնտուզիա) է տարել: Մինչ օրս էլ, ասում է, պատերազմն իր հետքերը թողել է: «Պատերազմից հետո գմփոցները, ձայները երկար տարիներ չէի կարողանում տանել: Սարսուռ էր անցնում, ամեն ինչ միանգամից միտս էր, սամալյոտը գալիս-անցում էր, մտածում էի՝ հեսա մի բան պիտի գմփա...»,- ասում է ու այս անգամ արդեն առանց ժպտալու:
Ամուսանցել է պատերազմից հետո: Երկու աղջիկ ունի: Ասում է՝ հանուն աղջիկների մտածում էր, որ եթե պատերազմը վերսկսվի, երկրից դուրս կգա, բայց վստահ է, որ չի կարող անել դա՝ աղջիկներին կուղարկի ապահով տեղ, իսկ ինքը դարձյալ կկամավորագրվի. «Սխալ բան չեմ արել: Եթե կրկնվեր, նորից նույնը կանեի»:

“Если нам не удавалось спасти раненого, я чувствовала себя побежденной”
Поздно вечером в коридоре степанакертского военного госпиталя мы беседуем с медсестрой Анютой Тадевосян. Это был день ее дежурства. У Анюты от усталости слипались глаза, но она улыбалась. Мы договорились встретиться через два дня. Затем, беседуя, вышли в коридор. Один из молодых фельдшеров, который в тот день тоже дежурил, принес для Анюты букет роз, которые сорвал перед зданием госпиталя. Анюта, улыбнувшись, взяла букет. При этом она успела перекинуться двумя-тремя словами с проходящими у них лечение солдатами. В ее голосе чувствовалась теплота родного человека.
Через два дня мы снова встретились с Анютой. Задавая вопросы о войне, я обычно стараюсь быть очень осторожной. Многие ополченцы не используют слово “война”, они говорят: “в те годы…” Я рассказала Анюте о нашей встрече с ее подругой Аревик Андрян, которая сообщила, что именно она рекомендовала их в качестве военных медсестер. “Арев правильно сказала”,- смеясь, подтвердила Анюта.
Ей было 20 лет, когда она решила отправиться медсестрой на войну. Анюта родом из села Кочохут Мартакертского района. Рассказав несколько эпизодов войны, моя собеседница заметила, что сама удивляется тому, как ей удавалось выходить из казалось бы безвыходных ситуаций. Помнит, как Степанакерт обстреливался со стороны Агдама ракетами “Алазань”. Анюта должна была отвезти детей сестры в деревню. Дорога на Срхавенд была перекрыта, поэтому им пришлось идти зимой через лес. Потом, вернувшись в город, она узнала от Аревик, что ее тоже включили в список добровольцев.
Анюта окончила медицинский колледж в Капане. После этого ее семья уехала в Россию, в город Пензу. Там она начала работать медсестрой. Домой вернулась из-за Карабахского движения, так как считала что должна находиться на родине и быть хоть чем-то полезной. До этого Анюта работала в ереванском Институте хирургии имени Микаеляна, куда устроилась, чтобы помогать пострадавшим во время Спитакского землетрясения. В больнице ей предложили постоянную работу, но она отказалась, заявив, что нужна в Карабахе.
Родителям показала формальную бумажку о том, что ее вызвали из военного комиссариата оказывать медицинскую помощь на поле боя.
“Самые ожесточенные бои шли в Мартакертском районе, в Физули. На Мартакертском направлении я была во всех точках. Не было такого случая, чтобы я не поехала”,- вспоминает медсестра.
“Мой первый боевой выезд был на Члдранском направлении. Нужно было сделать операцию. Тогда я еще не была операционной медсестрой, опыта не имела, даже названий инструментов не знала”,- рассказывает Анюта. После нескольких операций она уже всему научилась. Анюта вспомнила врача Марутяна (Валерий Марутян, основатель медицинской службы и военно-полевой хирургии в Арцахе. – Авт.). Говорит, что он первым основал военно-полевой госпиталь. Его создавали в таком месте, которое было не очень далеко и не очень близко от поля боя. Госпиталь был оснащен всем необходимым. Невозможно было предугадать, с какими ранениями могли привезти к ним солдат, поэтому операционная всегда должна была быть наготове.
Из окна комнаты виден коридор, где постоянно снуют люди. Анюта на несколько минут отвлеклась от больничной суеты. Она делится обрывками воспоминаний о событиях того времени. Доставляя в госпиталь своих первых раненых, Анюта плакала. В первые дни температура у нее подскакивала до 40 градусов. До сих пор не может понять, из-за чего. “Однажды кто-то из ребят сыграл на гитаре красивую песню, сказал, что играет для меня. Потом он ушел и больше не вернулся…” На глаза Анюты наворачиваются слезы. Она их незаметно смахивает. “Мы были в Члдране. В первый день привезли раненого из Балуджи. Он умер на операционном столе. Как я тогда плакала, как будто чувствовала себя побежденной…” – рассказывает Анюта. Если не удавалось спасти раненого, она считала, что потерпела поражение.
Постепенно Анюта научилась выражать эмоции более скупо. “Каких только раненых не привозили… Мы становились все более и более выдержанными. Однако после войны полностью изменились. Если тогда мы не могли выражать свои чувства, то сейчас любая мелочь заставляет нас плакать”,- говорит Анюта, вновь вытирая слезы.
Вспомнила о гибели Ашота-Осколки. Об этом они узнали в госпитале. “Мы были спокойны, думали, что он и на этот раз спасется. Ашот был ранен несколько раз, отсюда и его кличка. Мы думали, что он и на этот раз спасется, но… Во время гибели Монте мы были в госпитале. С Монте я встречалась в Дрмбоне. Увидев нас, он сказал: почему не сообщили, что здесь есть девушки, мы бы конфет привезли. Он был очень хороший, очень. Во время боев мы слушали по рации переговоры. Как-то Огановского (Самвел Карапетян, ныне заместитель министра обороны НКР. – Авт.) даже попросили меньше ругаться”,- вспоминает Анюта.
Еду для госпиталя всегда брали больше, потому что угощали также ребят, привозивших раненых. “Если еды не оказывалось, то обязательно давали выпить хотя бы стакан сладкого чая”,- говорит моя собеседница.
Рассказывая о войне, она говорит, что тогда были ценности, которых сегодня нет. “Была простота, дружба, людей ценили. Сейчас нас никто не ценит. Тогда все было по-другому. Сегодня люди изменились. Кое-кто при нас рассказывает о себе такое, чего на самом деле не было. Ты с удивлением смотришь на него – как он не стесняется выставлять себя героем. А он просто стыд потерял…”,- говорит Анюта.
Сейчас ценности заменили деньги, считает медсестра. Люди занимают должность не для того, чтобы быть полезными народу, а для того, чтобы разбогатеть.
Во время войны Анюта получила контузию. После этого много лет не выносила шум, громкие звуки. В эти минуты перед глазами сразу появлялся самолет, и она со страхом думала: сейчас грохнет.
После войны Анюта вышла замуж, родила двух дочерей. Думала, что если война возобновится, то ради детей уедет из страны. Вместе с тем она уверена, что не сможет этого сделать. Просто отправит детей в надежное место, а сама снова отправится добровольцем на войну.