Խմբագիրների հայտարարությունը՝ լրատվամիջոցների ճնշումների դեմ
Ս.թ հունիսի 23-ին ՀՀ ոստիկանությունը ոչ միայն Բաղրամյան պողոտայում ընդդեմ էլէկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման խաղաղ ցույցի մասնակիցների նկատմամբ բռնի ուժ գործադրեց, այլեւ այդ ցույցը լուսաբանող ավելի քան մեկ տասնյակ լրագրողների նկատմամբ. մասնագիտական տեխնիկա կոտրվեց, հիշողության կրիչներ առգրավվեցին, մի քանի լրագրողներ ստացան մարմնական վնասվածքներ, մի քանիսն էլ բերման ենթարկվեցին ոստիկանության բաժանմունքներ:
Հատկապես մտահոգիչ է այն, որ բռնության ենթարկված բոլոր լրագրողներն էլ կրում էին համպատասխան վկայագրերը /բեյջերը/ եւ նրանց` լրագրող լինելու մասին ոստիկանության աշխատակիցները քաջատեղյակ էին, ուստի կարելի է արձանգրել` որ հունիսի 23-ին Ոստիկանությունը միտումնավոր կերպով փորձ է արել խոչընդոտել լրագրողների աշխատանքը: Մտահոգիչ է նաեւ այն, որ այս արարքին անմիջապես համապատասխան իրավական ընթացք չտրվեց: Ամբողջ տասն օր երկմտելուց հետո միայն` հուլիսի 3 –ին, օրենքով սահմանված վերջին օրը Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործ հարուցեց: 2004թ. ապրիլից հետո սա աննախադեպ երեւույթ է, որը համապատասխան իրավական գնահատականի չարժանանալու դեպքում` կարող է անցանկալի հետեւանքներ ունենալ Հայաստանում խոսքի ազատության վրա:
Օրերս էլ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեում iLur.am կայքի պատասխանատուի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 353 հոդվածի 2-րդ մասով՝ «Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկամսյա ժամկետում» չկատարելու պատճառաբանությամբ: Հիշեցնենք, որ անցած տարի երկու լրատվամիջոցների՝ iLur.am-ի եւ «Հրապարակի» նկատմամբ՝ ինֆորմացիայի աղբյուրը հրապարակելու պարտադրանքով դատական ուժի մեջ մտած վճիռ կա, ինչն անթուլատրելի է:
Մամուլի վրա այս ակնհայտ հարձակումից զատ վերջին օրերին փորձ է արվում վերաթարմացնել նաեւ Հայաստանում անկախ մամուլին դատական գործընթացների միջոցով ֆինանսական ճնշումների ենթարկելու պրակտիկան: 24.06.2015 թվականից «Ժողովուրդ» օրաթերթի հաշվեհամարներն արգելանքի տակ են: Դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանն անտեսելով ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կողմից 2011թ․ նոյեմբերի 15-ին կայացված թիվ ՍԴՈ 997 որոշմամբ սահմանված չափանիշները, ակնհայտ անհամարժեք տուգանք է սահմանել՝ օրաթերթին պատրադրելով գործարար Խաչիկ Խաչատրյանին վճարել մոտ 2 մլն դրամ: Սա նյութական ծանր բեռ է, որը վճռորոշ բացասական ֆինանսական ազդեցությունը կունենա թերթի գործունեության վրա: «Հրապարակ» օրաթերթի դեմ եւս երկու դատական վարույթներ կան… Մասնավորապես «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի ղեկավար, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արա Բաբլոյանը «Հրապարակի»-ից պահանջում է 2 մլն դրամի փոխհատուցում:
Ստիպված ենք արձանագրել, որ Հայաստանում ազատ մամուլի նկատմամբ ճնշումները ոչ միայն չեն թուլանում, այլ ձեռք են բերում նորանոր, առավել անհաղթահարելի դրսեւորումներ:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրատվամիջոցների ղեկավարներս, դատապարտում ենք խոսքի ազատության դեմ իրականացվող վերը թվարկված բռնաճնշումների բոլոր ձևերը՝ կոչ անելով իշխանություններին
1. ձեռնպահ մնալ մամուլի գործունեությունը սահմանափակող ցանկացած քայլից։
2. ձեռնարկել միջոցներ լրատվամիջոցներին օժանդակելու, նրանց գործունեության անկախության երաշխավորը լինելու ուղղությամբ։

Редакторы выступают против давления на СМИ
23 июня с.г. полиция РА применила силу не только в отношении участников проходившей на проспекте Баграмяна мирной демонстрации против повышения тарифа на электроэнергию, но и освещавших эту акцию более десятка журналистов: была разбита профессиональная техника, изъяты чипы памяти, несколько журналистов получили телесные повреждения, другие были подвергнуты приводу в отделения полиции.
Особую тревогу вызывает то обстоятельство, что все подвергшиеся насилию журналисты имели на себе бейджи, и сотрудники полиции знали о том, что это представители СМИ. В связи с этим можно констатировать, что 23 июня полиция умышленно предприняла попытку воспрепятствовать работе журналистов. Беспокоит и то, что этим действиям не был сразу же дан правовой ход. Специальная следственная служба возбудила уголовное дело лишь после десятидневных раздумий, 3 июля, в установленный законом последний день. После апреля 2004 г. это было беспрецедентное явление, и если оно не удостоится соответствующей правовой оценки, то в вопросе свободы словаможет иметь нежелательные последствиядля Армении.
А на днях стало известно, что против редактора сайта iLur.amв Следственном комитете РА возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.353 с той мотивировкой, что вступивший в законную силусудебный акт не был исполнен в месячный срок. Напомним, что в прошлом году в отношении двух СМИ - iLur.am и газеты “Грапарак” - было принято вступившее в силу судебное решение, принуждающее СМИ раскрыть источник информации, что недопустимо.
Помимо этих явных нападок на прессу в последние дни в Армении предпринимаются попытки возобновить практику оказания финансового давления на независимую прессупосредством судебных процессов. С 24.06.2015г. счета газеты “Жоховурд” находятся под арестом. Судья Рубен Нерсисян, проигнорировав критерии, установленные решением СДО 997 Конституционного суда РА от 15 ноября 2011 г., назначил явно непропорциональный штраф , принудив газету выплатить предпринимателю Хачику Хачатряну около 2 млн драмов. Это тяжелое финансовое бремя окажет решающее негативное финансовое воздействие на деятельность газеты. Против газеты “Грапарак” возбуждены еще два судебных производства. В частности, руководитель медцентра “Арабкир”, депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Ара Баблоян требует от СМИ компенсацию в размере 2 млн драмов.
Мы вынуждены констатировать, что в Армении давление на свободную прессу не только не ослабляется, но и приобретает новые непреодолимые проявления.
Мы, нижеподписавшиеся руководителиСМИ, осуждаем все вышеперечисленные формы давления на свободу слова и призываем власти: