Շիրակում պետգնումների պայմանագրերը բաժին են հասնում իշխանությունների մտերիմներին ու ՀՀԿ անդամներին
Կառավարությունը «հրատապ ծրագրով» 2014 թ. Շիրակի մարզին հատկացրել է 660 մլն դրամ, որից 296,4 մլն դրամը՝ կրթական օբյեկտների հիմնանորոգման, իսկ 363,6 մլն դրամը՝ ճանապարհաշինության համար: Շիրակի մարզպետարանը բոլոր պայմանագրերը կնքել է բանակցային ընթացակարգով՝ առանց մրցույթ հայտարարելու: Արդյունքում պայմանագրեր են կնքվել այնպիսի ընկերությունների հետ, որոնց ղեկավարները կամ իշխող ՀՀԿ անդամ են, կամ էլ նրանց հետ մտերիմ հարաբերություններ ունեն:
«Ուստիան» ՍՊԸ-ի հիմնադիրները ամուսիններ են: Անուշավան Սիմոնյանը և Էլմիրա Կարապետյանը 95/5 հարաբերակցությամբ տնօրինում են ընկերության բաժնեմասը: Անուշավան Սիմոնյանը ՀՀԿ Ախուրյանի շրջանային կազմակերպության խորհրդի նախագահն է, իսկ կինը՝ Էլմիրա Կարապետյանը, եղել է Նոր Ախուրյան համայնքի հիմնական դպրոցի տնօրենը:
«Ուստիան» ՍՊԸ-ն 2014 թ. մոտ 20 մլն դրամի շինաշխատանքներ է իրականացրել Շիրակի մարզում:
Ընկերությունը 10,6 մլն դրամով մասնակի վերանորոգել է Բասեն համայնքի դպրոցի մարզադահլիճի տանիքն ու հատակը, իսկ 14,2 մլն դրամով վերանորոգել է Կառնուտ համայնքի դպրոցը:
Նշենք, որ նախորդ տարի «Ուստիան» ՍՊԸ-ին է վստահվել նաև Ազատանի գյուղապետարանի շենքի վերանորոգման աշխատանքները, որն արժեցել է 7,4 մլն դրամ:
«Շինկարկաս» ՍՊԸ-ն 11 մլն 620 հազար դրամով 2014-ին վերանորոգել է մարզի Հայկավան համայնքի դպրոցի տանիքը: Ընկերության հիմնադիրները նույն ընտանիքի անդամներ են՝ Դշխուհի Հարությունյանը և Ավետիք Հարությունյանը: Նրանք ընկերությունը իրար մեջ կիսել են 30/70 հարաբերակցությամբ: Ավետիք Հարությունյանը նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «ՀԱՏՄ» ՍՊԸ-ի (նախկինում՝ Հայ-ամերիկյան տնաշինական միավորում) ղեկավարն է և մտերիմ հարաբերությունների մեջ է իշխանությունների հետ:
«Լևոն և Լիլիթ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը Արթիկի համայնքապետարանի ավագանու նախկին անդամ, Հյուսիսային համալսարանի Արթիկի մասնաճյուղի տնօրեն Դերենիկ Հովհաննիսյանն է: Նա 2010-ին ամբողջությամբ դուրս է եկել ընկերությունից և 100 % բաժնեմասը հանձնել է որդուն՝ Լևոն Հովհաննիսյանին:
«Լևոն և Լիլիթ» ՍՊԸ-ն 2014-ին 9,3 մլն դրամով վերանորոգել է Վարդաքար համայնքի մշակույթի տան տանիքը:
Մարզում ամենաակտիվը «Ախուրյանի կոոպշին» ՍՊԸ-ն է, որի սեփականատերերը եղբայրներ են՝ Արմեն և Հովհաննես Տոնոյանները:
Այս ընկերությունը միայն 2014 թ. Շիրակի մարզպետարանի հետ կնքել է 120 մլն դրամի պայմանագիր: Այդ գումարով վերանորոգվել է Գյումրի համայնքի Շիրակացի փողոցը:
Նշենք, որ «Ախուրյանի կոոպշին» ՍՊԸ-ն նախորդ տարիներին ևս մասնակցել է «հրատապ» ծրագրերին: Օրինակ՝ 2012-ին միայն այս ընկերության հետ կնքվել է 179 մլն դրամի պայմանագիր՝ Գյումրի համայնքի Մուսայելյան, Գորկու փողոցների վերանորոգման և «Մուշ-2» թաղամասի նորակառույց դպրոցի հարակից ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքների համար: Մարզում խոսվում է, որ նրանք ևս «պատահական» մարդիկ չեն:
Շիրակի մարզում տարիներ շարունակ պատկերը մնացել է նույնը: Նույն ընկերությունները գրեթե ամեն տարի պետգնումների պայմանագրեր են կնքում և պետբյուջեից գումարներ են ստանում: «Հետքը» դեռևս 2007-ին անդրադարձել էր այս ոլորտին: Պատկերը կարծես թե նույնն է՝ ամեն ինչ ձևական է, և գումարներ աշխատելու հնարավորություն է ընձեռվում «թիկունքով» ընկերություններին:

В Шираке договоры о госзакупках достаются близким к властям лицам и членам РПА
В рамках неотложной программы правительства в 2014 г. Ширакской области было выделено 660 млн драмов, из которых 296,4 млн предусматривалось на ремонт образовательных объектов, а 363,6 млн – на дорожное строительство. Все договоры администрация Ширака заключила путем переговоров, без объявления тендера. В результате договоры были заключены с компаниями, которыми руководят либо члены правящей Республиканской партии Армении, либо близкие к ним лица.
Учредителями ООО “Устиан” являются супруги Анушаван Симонян и Эльмира Карапетян, которые владеют акциями компании в соотношении 95/5. Анушаван Симонян – председатель совета Ахурянской районной организации РПА, а Эльмира Карапетян была директором основной школы в общине Нор Ахурян.
В 2014 г. ООО “Устиан” выполнило строительные работы в Ширакской области на сумму около 20 млн драмов. За 10,6 млн драмов компания частично отремонтировала крышу и пол спортзала школы в общине Басен, а за 14,2 млн драмов отремонтировала школу в общине Карнут.
Отметим, что в прошлом году ООО “Устиан” был доверен также ремонт здания муниципалитета села Азатан, который обошелся в 7,4 млн драмов.
В 2014 г. ООО “Шинкаркас” за 11 млн 620 тыс. драмов отремонтировало крышу школы в общине Айкаван. Учредителями компании являются члены одной семьи – Дшхуи Арутюнян и Аветик Арутюнян. Компанию они поделили между собой в соотношении 30/70. Аветик Арутюнян является также руководителем ООО “ААДО” Общеармянского фонда “Айастан и находится в близких отношениях с властями.
Учредителем ООО “Левон и Лилит” является бывший член совета старейшин муниципалитета общины Артик, директор Артикского филиала Северного университета Дереник Ованнисян. В 2010 г. он ушел из компании и все 100% своих акций передал сыну – Левону Ованнисяну.
В 2014 г. ООО “Левон и Лилит” за 9,3 млн драмов отремонтировало крышу дома культуры в общине Вардакар.
Наиболее активность деятельность развернуло ООО “Ахурянский коопстрой”, владельцами которого являются братья Армен и Ованнес Тонояны.
Только за прошлый год эта компания заключила с администрацией Ширакской области договор на сумму 120 млн драмов. На эти деньги в Гюмри была отремонтирована улица Ширакаци.
Отметим, что в прошлые годы ООО “Ахурянский коопстрой” тоже участвовало в неотложных программах. Так, в 2012 г. с этой компанией были заключены договоры о благоустройстве в Гюмри улиц Мусаеляна и Горького и работах по асфальтированию дороги к новой школе в квартале “Муш-2”. В области ходят разговоры о том, что эта компания принадлежат не случайным людям.
Уже много лет в Ширакской области договоры о госзакупках заключаются с одними и теми же компаниями. Они же получают и деньги из госбюджета.
В 2007 г. Hetq.am коснулся этой темы. Картина, пожалуй, не изменилась: все делается формально, а возможность заработать получают компании, имеющие “крышу”.