Հարց քննչական կոմիտեին
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժինը պարզել է Բաշինջաղյան փողոցի 2-րդ նրբանցքի 1-ին շենքի վերելակի խափանման պատճառները, որի հետեւանքով մահացել էր 36-ամյա Հայարփի Շահբազյանը:
Կոմիտեն պարզել էր, որ վերելակների անվտանգ տեխսպասարկման և շահագործման վերահսկման կազմակերպման համար պատասխանատուն «Աջափնյակ վերելակ» ՓԲԸ տնօրենն է, ով պատասխանատու է եղել Երևան քաղաքի Բաշինջաղյան 2-րդ նրբանցք 1-ին շենքի մարդատար վերելակի տեխնիկական վիճակի զննման և անվտանգ շահագործման համար։ Սա այն ընկերությունն է, որին բնակիչները գումար են վճարում վերելակի ամենօրյա սպասարկման համար: Գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև ընկերության էլեկտրատեխնիկին` տեխնիկական սպասարկումը թերի իրականացնելու համար:
| Բաշինջաղյան 2-րդ նրբանցք, 1-ին շենք. վթարային վերելակն այժմ փակ է, փոխարենը գործում է նույն շենքի բեռնատարը | ||
Քննչական կոմիտեն այս գործով արել է ևս մեկ բացահայտում, որի համար սակայն մեղադրանք չի առաջադրել պատասխանատու կողմերին:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ վերելակը 2014թ. չէր անցել տեխնիկական անվտանգության փորձաքննություն:
Արտադրական վտանգավոր օբյեկտների, այդ թվում` վերելակների ամենամյա տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության իրականացման վերահսկողը տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն է(ՏԿԱԻՆ):
ՏԿԱԻՆ-ի` 2006թ. ստեղծված Տեխնիկական անվտանգության կարգավորման ազգային կենտրոն ՊՈԱԿ-ի լիազորությունն է իրականցնել արտադրական վտանգավոր օբյեկտների ռեեստրում գրանցված վերելակների տեխնիկական անվտանգության ամենամյա փորձաքննություն: Եթե վերելակ շահագործողն իր ենթակայության օբյեկտը չի ներակայացնում ամենամյա փորձաքննության, ապա, ըստ օրենքի, լիազոր մարմինը` ՏԿԱԻՆ-ը պետք է նրան նախ ուղարկի համապատասխան կարգադրագիր:
Կարգադրագիրը լիազոր մարմնի` ՏԿԱԻՆ-ի կողմից ընդունված իրավական ակտ է, որը վերելակի շահագործումն արգելելու ուժ ունի, քանի որ այն սահմանված կարգով չի անցել տեխնիկական անվտանգության փորձաքննություն:
Նույն օրենքով` այս կարգադրագիրը չկատարելը վերելակը շահագործողի համար առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկի չափով:
Հետքը հարցում էր ուղարկել ՏԿԱԻՆ` պարզելու համար, թե վերելակ շահագործողների դեմ 2009-2015թթ. քանի վարչական վարույթ է հարուցվել և որքան տուգանք է նշանակվել իր ենթակայության վերելակը փորձաքննության չներկայացրած յուրաքանչյուր շահագործողի:
«Բոլոր այն դեպքերում, երբ վերելակներում տեղի ունեցած վթարներն ուղեկցվել են մարդկային զոհերով, նախաքննություն են իրականացրել քննչական մարմինները: Հետևաբար, տեսչության կողմից այդ դեպքերով վարչական վարույթներ չեն իրականացվել»,- պատասխանել է ՏԿԱԻՆ աշխատակազմի ղեկավար Համլետ Հակոբյանը: Նշանակված տուգանքների մասին, բնականաբար խոսք չկա:
| Հայարփի Շահբազյանը |
Հարց քննչական կոմիտեին. Ինչու Հայարփի Շահբազյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով մեղադրանք չի առաջադրվել արտադրական վտանգավոր օբյեկտների տեխնիկական անվտանգության փորձաքննությունը վերահսկող լիազոր մարմին Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարին` Բաշինջաղյան 2-րդ նրբանցքի 1-ին մուտքի վերելակի ամենամյա փորձաքննության իրականացման նկատմամբ իր լիազորությունները չկիրառելու համար:
Վերելակն ամենամյա փորձաքննության պետք է ներկայացներ վերելակ շահագործողը: Սովորաբար դրանք համատիրություններն են, սակայն այս շենքն ընտրել է օրենքով սահմանված կառավարման այլ տարբերակ` լիազորագրային կառավարիչ: Վերելակի շահագործման պատասխանատուն, ՏԿԱԻՆ-ից տրամադրած տեղեկատվության համաձայն, լիազորագրային կառավարիչն է: Ըստ օրենքի` Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն ՊՈԱԿ-ը վերելակի փորձաքննությունը պետք է իրականացներ լիազորագրային կառավարչի հետ կնքած պայմանագրի հիման վրա:
Լիազորագրային կառավարիչը նույն շենքի բնակիչ Աշոտ Հայրապետյանն է: Նրան ևս մեղադրանք չի առաջադրվել: Ինչու` կարող է պատասխանել դարձյալ քննչական կոմիտեն:
Լուռ զոհաբերություն վերելակներին.ամենաթողության սխեման |
Քննչական կոմիտեի «օբյեկտիվ և բազմակողմանի» նախաքննությունը, ինչպես տեսնում եք, բաց է թողել վերելակի ամենամյա փորձաքննության համար պատասխանատու երկու կողմերին:
Հիշեցնենք, որ քննիչները նույն ձեռագրով ևս մեկ գործ էին քննել և հանձնել դատարանին դեռևս 2009թ: Ուղիղ 20 տարի փորձաքննություն չանցած վերելակի պատճառով զոհված Աղավնի Կիվրիկյանի գործով մեղադրանք չէր առաջադրել ոչ վերելակը շահագործողին` համատիրության ղեկավարին, ոչ էլ ՏԿԱԻՆ(այն ժամանակ` ԱԻՆ) որևէ պաշտոնյայի:
Գործը այդպես «հաջող» էլ ավարտվեց դատարանում. միակ ամբաստանյալ էլեկտրատեխնիկն էր, ով 350 հազար դրամանոց տուգանքով դուրս եկավ դատարանի դահլիճից:

Вопрос Следственному комитету
Следственный отдел ереванских административных округов Ачапняк и Давидашен столичного управления Следственного комитета РА установил причины неисправности лифта в здании по адресу 2-ой тупик ул.Башинджагяна, вследствие которой погибла 36-летняя Айарпи Шахбазян.
Следственный комитеттакже установил, что ответственность за контроль за техобслуживанием и эксплуатацией лифтов несет директор ЗАО “Ачапняк лифт”, который ответственен также за проверку технического состояния и безопасную эксплутацию пассажирского лифта в указанном здании. Эта та компания, которой жильцы платят за обслуживание лифта. Обвинение в неудовлетворительном техническом обслуживании выдвинуто также электротехнику.
| Здание по адресу 2-ой тупик ул.Башинджагяна. В настоящее время неисправный лифт не действует, вместо него жильцы пользуются грузовым лифтом | ||
В заявлении указано, что в 2014 г. лифт не прошел экспертизу по технике безопасности.
Контроль за проведением ежегодной экспертизы по технике безопасности опасных производственных объектов, в том числе лифтов, осуществляет Министерство территориального управления и чрезвычайных ситуаций (МТУЧС).
В полномочия ГНКО “Национальнй центр регулирования технической безопасности”, созданной в 2006 г. в рамках МТУЧС, входит проведение ежегодной экспертизы по технике безопасности лифтов, зарегистрированных в реестре опасных производственных объектов. Если эксплуататор лифт не представляет находящийся в его подчинении объект на проведение ежегодной экспертизы, то по закону полномочный орган, то есть МТУЧС, должен отправить ему соответствующеепредписание. Это принятый МТУЧС правовой акт, которым можно запретить эксплуатацию лифта, не прошедшего в установленном порядке экспертизу по технике безопасности.
Тем же законом невыполнение предписания влечет назначение эксплуатирующему лифт органу штрафав 2000-кратном размере минимальной зарплаты (около 80 млн драмов).
Hetq.am направил запрос вМТУЧС с целью выяснить, сколько административных производств было возбуждено против эксплуататоров лифтов в 2009-2015 гг. и какая сумма штрафов была назначена каждому эксплуататору, не представившему для проведения экспертизы находящиеся в его подчинении лифты.
“Во всех тех случаях, когда аварии на лифтах сопровождались человеческими жертвами, предварительное следствие вели следственные органы. Следовательно, административные производства по этим случаям не возбуждались”,- сообщил руководитель аппарата МТУЧС Гамлет Акопян. О назначенных штрафах речи, естественно, не было.
| Айарпи Шахбазян |
Вопрос Следственному комитету: почему в рамках уголовного дела о смерти Айарпи Шахбазян полномочному органу, контролирующему проведение экспертизы по технике безопасности опасных производственных объектов – Министерству территориального управления и чрезвычайных ситуаций, не выдвинутообвинение в невыполнении своих полномочий по проведению ежегодной экспертизы лифта в здании по адресу 2-ой тупик ул. Башинджагяна?
Представлять лифт для проведения ежегодной экспертизы должен его эксплуататор. Обычно это кондоминиумы, однако указанное здание выбрало предусмотренный законом другой вариант управления – полномочного управляющего. Именно он, согласно информации МТУЧС, нес ответственность за эксплуатацию лифта. По закону ГНКО “Национальный центр технической безопасности” должна была осуществить экспертизу лифта на основе договора, заключенного с полномочным управляющим. Им является житель данного здания Ашот Айрапетян. Ему тоже не выдвинуто обвинение. Почему? На этот вопрос может ответить опять-таки Следственный комитет.
Как видим, в ходе “объективного и всестороннего” расследования,проведенного Следственным комитетом,были «забыты» две стороны, несущие ответственность за проведение ежегодной экспертизы лифта.
Напомним, что точно так же следователи расследовали и другое одно дело, которое передали в суд еще в 2008 г. Обвинение по делу о смерти Агавни Киврикян, погибшей в результате эксплуатации лифта, не проходившего экспертизу ровно 20 лет, не было выдвинуто ни эксплуататору лифта – руководителю кондоминиума, ни какому-либо чиновнику МТУЧС (в то время МЧС).
В суде дело было “успешно” рассмотрено, в результате чего единственный обвиняемый, электротехник, отделался штрафом в 350 тыс. драмов.